Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Elastyczne przewody wentylacji mechanicznej


Recommended Posts

z jednej strony można powiedzieć oszczędność, z drugiej tanie, sprawdzone i dobrze działające rozwiązanie.

 

Gdybym dopiero się budował to pewnie rozważałbym PE żeby je zmieścić w wylewkach. Ale mam starą chałupę więc kanały i tak musiały isc po sufitach i do zabudowy. Flexy mam owinięte wełną, na max wydajności są bezgłośne wszystko działa bardzo dobrze więc rozwiązanie jak najbardziej dobre i ekonomiczne.

 

PE gdzie najtaniej? to chyba wspomniany już tutaj Termokontrol.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 2,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Hej,

Jestem po 2 dniach samodzielnego montażu went-mech na rurach sztywnych. Wszystkim, którzy planują taką zabawę wykonać samemu radzę sobie darować. To jest męczarnia. Fakt, że może nie jestem typem majsterkowicza, ale...

Choć cena elastyków jest zabójcza, to teraz chyba wybrałbym ten system, co nie jest wykluczone bo nie kupiłem jeszcze rur sztywnych na poddasze, więc może połączę oba systemy. Tym bardziej, że mam wiązar prefabrykowany i nie wyobrażam sobie tańczyć tymi rurami między dechami.

 

Pytanka do Speców:

1. jak ocieplacie kolanka i trójniki? Jest jakiś szybki sposób, czy pozostaje rzeźba. Ocieplam Klimafixem.

2. jakiej taśmy używacie do klejenia. przetestowałem tę makgajweroską, ale jest do bani bo po kilku dniach zaczyna odstawać. Robiłem też aluminiową, ale się gnie, drze - dramat. Widziałem też aluminową zbrojoną - ale jeszcze nie robiłem nią.

3. Jak najlepiej podejść do anemostatu z rury sztywnej: przechodzić na elastyka?

 

Dziękuję i pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja na szczęście nie popełniłem tego błędu(mimo usilnych sugestii speców) i położyłem rury PE 75. w kwestii ich ocieplenia to zakypiłem takie rury z pianki jakimi ociepla się rury kanalizacyjne 75 , są w marketach w odcinkach 2m i idealnie się nasuwają na rury PE75.szybko i wygodnie ale nie wiem czy tak będzie wystarczająco?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

montaż tego jest bajecznie prosty i przedewszystkim jest mało połączeń które można łatwo spieprzyć.praktycznie każda myśląca złota rączka może to zamontować.większość jest zalana w stropie,skrzynki parteru też pod wylewką.można powiedzieć że większość całego systemu jest w ogrzewanej części domu co raczej minimalizuje konieczność ocieplania kanałów grubą warstwą wełny.kanały i skrzynki są z ventiflexa ale raczej można spokojnie brać z każdego dostępnego systemu.ja sam tego nie robiłem z braku czasu ,elektrycy mi położyli -wiercili otwory w stropie wiertnicą,zakładali anemostaty,rury rozkładali ,podpinali skrzynki rozprężne.

ogólnie mało co można spierniczyć, zrobić dokładny projekt i obliczyć dokładnie ile rury zamówić,skrzynki rozprężne wybaczają drobne błędy.

jak trzeba się przebić przez ścianę to świetnie nadaje się koronka fi 83 z leroya za 35 zł idealny otwór na rurę PE75 bez kucia i rozwalania ściany co fachowcy uwielbiają robić

Edytowane przez qubic
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tzn.żeby była jasność-chętnie bym zlecił instalację profesjonalistom ale w moim mieście takich brakuje ,i byłem poniekąd zmuszony kombinować.firmy z którymi miałem styczność chyba nie montują na PE nie wiadomo dlaczego.w każdym razie preferują sztywne spiro. no i dogadać się nie szło.

dzięki instalacji PE uniknąłem zabudowy KG całego sufitu na parterze,rury pięknie mieszczą się w wylewce.oszczędność miejsca ,oszczędność czasu i podejrzewam że w sumie oszczędność kasy.

teraz trochę żałuję że nie zrobiłem na uniflexie,tzn . nie miałem już czasu szukać dobrych cen na skrzynki. ale uniflex w sumie daje największe bezpieczeństwo dla inwestora z powodu tych kilku drobiazgów o których pisze michał_l a które przy planowaniu wydają się nieistotne tylko potem wychodzą w montażu.

uniflex ma świetny system ,dobry marketing ale trochę niespójny przekaz do klienta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

firmy z którymi miałem styczność chyba nie montują na PE nie wiadomo dlaczego.w każdym razie preferują sztywne spiro.

 

Fajnie wygląda instalacja qubic. Gratulacje. Ja również z braku czasu sam się nie podejmę wykonania a po rocznych poszukiwaniach i podpowiedziach życzliwych z FM znalazłem firmę Tora-Wentylacje z Częstochowy (może ktoś korzystał z ich usług - chętnie poczytam), która bez problemy wykona instalację 400 km od siedziby. Jak wspomniałeś mało jest firm robiących na PE. Większość wybiera spiro. Tłumaczą mniejszymi oporami i co się z tym wiąże mniejszą głośnością instalacji. Zawsze mnie się zdawało, że na głośność ma również wpływ ilość tłoczonego powietrza???Może się mylę??? Miałem również do wyboru PE lub spiro (różnica w cenie 1500 zł dla całej instalacji). Za zdecydowało przede wszystkim to, że nie będę musiał maskować grubych rur pod sufitem parteru co może być bardzo kosztowne.

Jaka Ci qubic wyszła grubość podłogi na poddaszu przy PE 75? U mnie będą 63mm.

Edytowane przez bluenet
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...