Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Elastyczne przewody wentylacji mechanicznej


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 2,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Jak będą one wyglądać za 10-20-30 lat?

w sumie dobre pytanie - najstarsze instalacje jakie miałem okazje oglądać w Holandii [ na kanałach konkurencji] miały już chyba blisko 10 lat i wyglądały "normalnie"

 

Generalnie tworzywa sztuczne nie narażone na działanie wysokiej temperatury i promieniowania słonecznego wytrzymują bardzo długi czas bez zauważalnej zmiany parametrów. Ponieważ w instalacji wentylacyjnej raczej nie występują żadne z w/w czynników możemy być spokojni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...

Oczywiście rury stalowe czy aluminiowe są z natury rzeczy niepalne.

 

Żartem powiem, że jeżeli pożar miałby być tak znaczny, ze ogień zacząłby dosięgać kanałów wentylacyjnych

to najmniejszym problemem w tym budynku będą "zapaszki rozsiewane przez reku"

Edytowane przez Elfir
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro kanały elastyczne są palne, to rozumieć należy, że instalacje wykonywane przy ich użyciu nie spełniają wymagań par. 267 ust. 1 rozp. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, który mówi, że: "Przewody wentylacyjne powinny być wykonane z materiałów niepalnych(...)"? Czy zatem dopuszczone są do użytkowania w budownictwie (jednorodzinnym)?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

niemieckie przepisy nie wymagają takiego stosu papierów i pieczątek, np gaz tam tak samo jak w reszcie europy można tankować samemu a u nasz trzeba szkoleń pieczątek i kasy mimo iz tankowanie benzyny jest bardziej niebezpieczne, nasz kraj tonie w urzędniczych stemplach, podpisach, decyzjach, pieczątkach przybijanych wszędzie i bez sensu, nie ma się zatem co dziwić ze kanał który ma atesty do stosowania w wentylacji, niekoniecznie musi się podobać strażakom, inna sprawa ze strażak nic nie zrobi nawet gdyby chciał bo atest zamyka mu usta, dla rozjaśnienia sytuacji niepalność jest potrzebna tam gdzie są długie ciągi wentylacyjne, gdzie pożar w jednym miejscu nie musi się przenieść do innego (kopalnia, huta), gdzie obowiązują rożne klasy albo strefy ochrony ppoż a nie jak w domku jedna, dlatego w domu można zrobić wentylację nawet z tektury co nieraz się spotyka np w centralkach z wymiennikiem papierowym :)

 

ale przepis pozostaje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w Niemczech też wszyscy narzekają, że za dużo biurokracji i ograniczeń.

będziemy mieli nowe prawo budowlane - podobno ma być lepiej.

 

Sprawę nierozprzestrzeniania ewentualnego pożaru w instalacjach

rozwiązuje także zachowanie odstępu pomiędzy rurami przy ich montażu lub zalewania w stropie.

Edytowane przez Elfir
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak kiedyś pisałem na forum kolegom którzy się spierali nad wyższością jednego produktu nad drugim sprawdziłem kilka z tych systemów i jako instalator stworzyłem swój ranking :)

 

Kolejność według jakości materiałów systemowych:

1. Uniflexplus +

2. PE-FLEX Termokontrola

3. Ventiflex;

4. Maiko

 

Kolejność według obszerności rozwiązań systemowych:

1. PE FLEX Termokontrola - jedyna firma która wykonuje rozdzielacze na zamówienie klienta według jego potrzeby;

2. Uniflexplus +

3. Maiko;

4. Ventiflex;

 

Kolejność według łatwości montażu ( elastyczność materiału, łączenie systemowe, uszczelki itp. )

1. Uniflexplus +

2. PE FLEX

3. Ventiflex + Maiko

 

Kolejność według ceny

1. PE FLEX;

2. Ventiflex;

3. Maiko;

4. Uniflexplus +;

 

Podsumowując całość to najlepszym rozwiązaniem systemowym jest system Uniflexplus + jakościowo i parametrowo niestety za wszystkie zalety musimy zapłacić też odpowiednią cenę ale warto.

 

Warto skorzystać z systemu PE FLEX i Maiko.

Jeżeli mamy ograniczony budżet a musimy mieć przewody schowane pod wylewką to śmiało możemy także skorzystać z systemu PE FLEX firmy Termokontrola :)

Edytowane przez miki121
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...

Witaj.

 

Mając takie możliwości związane z poddaszem spokojnie bym szedł w kierunku sztywnej spiro a nawet flexa elastycznego.

Będą to na pewno niższe wydatki finansowe niż na systemach elastycznych.

Oczywiście to ty jako inwestor ponosisz koszty i wiesz na ile pozwala Tobie budżet ;)

Ja osobiście poszedł by w tym przypadku w standardowe rozwiązania tj. wyżej pisałem...

 

Pozdrawiam

Wentylacja bez ograniczeń.

 

Witam szanownych forumowiczów! Widzę, że ten temat to czysta reklama ale osobiście się z tego cieszę.

Otóż chcę aktualnie SAM zamontować u siebie WM z odzyskiem (reku 350m3/h już posiadam). Mam projekt na wykonanie z kanałów spiro lub standardowy flex ("sprężynki" folia w wełnie). Oba mi nie podobają się z różnych powodów i dlatego też bardzo skłaniam się ku prezentowanym tu rozwiązaniom. Nie mam praktycznie żadnych ograniczeń technicznych ponieważ dom to parterówka bez użytkowego poddasza ze stropem grubości min 50cm zasypanym granulatem więc każdy system się tam zmieści.

Proszę doradźcie, czy pod reklamowane przez Was systemy trzeba przerobić projekt (czy może sprzedawca systemu to zrobi w cenie), który system byście polecali (cena też gra rolę) i który dostępny może być od ręki (kupić chcę niezwłocznie cały komplet).

Informacje typowo handlowe chętnie na priv.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czytając wątki w stylu czy robić najtańszym możliwym sposobem {sprężynki w wełnie] czy od razu porządnie [ale drożej]

zawsze się uśmiecham do siebie i myślę: " najważniejsze, że będzie wentylacja mechaniczna, jak Klient zrobi od razu porządnie to super a jak teraz sprężynki to .... wróci za parę lat "

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...