Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Elastyczne przewody wentylacji mechanicznej


Recommended Posts

o przepraszam, inwestorzy myślą, np ja o przepustach. Ale wiele osób/instalatorów tłumaczy żeby tego nie robić bo się nie opłaca. ot. Ogólnie, nie dotykaj się inwestorze, my to zrobimy lepiej.

Dziurki w ścianach to i owszem ale w żelbecie wręcz przeciwnie.

 

autorus racja, racja. Instalatorzy wiadomo chcą jeszcze zarobić

my też to przerabialiśmy "nie robić przepustów, bo to dopiero wyjdzie gdzie maja być"

hehehe

 

hmm... a od tego nie jest czasem projekt instalacji by było wiadomo gdzie i co ma być?

 

Ale są sytuacje że Inwestor wie lepiej!

 

...autentyczne zdarzenie: potencjalny Inwestor (kontakt z forum) chce mieć zrobioną WM. No i rozmowa:

 

- bo ja tu chcę taki przepływ, tu już są przewierty bo mi hydraulik zrobił, wszystko mam już rozrysowane w .dwg (no, no! cad w użyciu!),

- no ale tu może inaczej bo...

- nie to będzie dobrze jest to przemyślane,mam już upatrzoną jednostkę taką a taką....

- ale te jednostki delikatnie mówiąc są...

- wy mi to po prostu zróbcie i oczywiście to ma działać bo na to dajecie gwarancję(!), serwis jednostki (wybranej przez Inwestora) gwarancyjny i pogwarancyjny(!).

- no ale ta jednostka (nie napiszę jakiej firmy) ma słaby serwis i jak się psuje to nie ma komu jej naprawiać. Możemy oczywiście ją założyć ale aneks do umowy że gwarancję na urządzenie całkowicie przejmuje producent i to z nimi będzie Pan rozmawiał. Bo co z tego że może nawet przyślą część w ramach gwarancji to ja muszę przyjechać i ją zamontować a tego już mi nikt nie zapłaci. Ogólnie nie montujemy tych jednostek bo są problemy. My proponujemy inne urządzenia, takie których serwis jest pewny i wtedy jest serwis gwarancyjny. Na "chińszczyznę" nie dajemy gwarancji.

- nie ma takiej opcji! Montażysta gwarantem!

- dobra ok. przedstawimy ofertę.

 

No i firma przedstawiła ofertę a Pan Inwestor -niedoszły stwierdził że oferta była niepoważna jakby zrobiona na odpieprz a zawierała:

  1. za materiał = xxx
  2. za robociznę = xxx
  3. za jednostkę = xxx (pewnie + ze trzy wizyty serwisowe! ;) )

 

i podziękował za współpracę.

 

Robota była prosta - żadnych wielkich komplikacji. Normalny standard domku jednorodzinnego. Piwnica i parter na sztywnych rurach spiro, poddasze na rozdzielaczach i pierwotnie w zamyśle Inwestora na flexach(!) po namowach na "niebieskich". Trzeba przyznać że projekt Inwestora tylko delikatnie wymagał korekty (małej korekty bilansu bo mogły być przeciągi) ale nawet jakby go przyjąć to też byłoby dobrze. Większe "spięcie" było w kotłowni na gaz... kominiarze i ich przepisy...

 

Może jeszcze nadmienię że Inwestor rozmawiał z magistrem od wentylacji - samym współwłaścicielem dużej firmy wentylacyjnej dla której taka robota to drobnostka i przyjechał tylko dlatego że ja go poprosiłem - mój znajomy. I pewnie z braku mojego czasu on by przejął tą robotę i jego montażyści... a ja miałem zarobić na innej pracy - ta też nie doszła do skutku, Inwestor też mi podziękował ;)

:D :D :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 2,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Spojrzałem do nowego katalogu:

rura bluesky ø125/105 (ø zew/wew) cena katalogowa(!) 1590zł netto/50mb

rura bluesky ø160/136 cena katalogowa 1300zł netto/25mb

rura bluesky ø200/171 cena katalogowa 1890zł netto / 25mb

 

.

 

o to już coś, bo jeszcze jakiś czas temu nie było takich średnic, to te powinny być nawet lepsze bo są elastyczne, jakiś dobry rabat by się przydał :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...

Witam,

 

już miałem kłaść instalacje w Spiro a tu trafiłem na ten temat i teraz sam już nie wiem co mam robić :(

 

Mam projekt wentylacji dla budynku Atrakcyjny 1 z pracowni "Domy z wizją" czy moglibyście proszę zerknąć na niego i powiedzieć ile będzie kosztował miej więcej w spiro a ile wyniósłby w PE np termokontol(ewentualnie ile % w PE jest drożej/taniej)? Podoba mi się koncepcja PE bo

a) mógłbym przy szczegółowym projekcie zrobić instalacje sam(w Spiro raczej odpada - więc miałbym jakąś tam oszczędność przy PE)

b) w projekcie spiro mam wywiew z kuchni przez ścianę a nie strop co koliduje mi z szafkami - wolałbym PE zalane w stropie i wyciąg z góry

c) możliwość niewidocznego poprowadzenia instalacji poprzez zalanie jej w całości w stropie.

dlatego też poważnie rozważam zastosowanie PE.

 

W projekcie mam centralę AERIS 350 LUXE VV wersja LEWA(ale centrala prawdopodobnie będzie inna bo widzę kilka lepszych alternatyw na forum).

 

Załączam kilka skanów z projektu - zerknijcie proszę i jeżeli komuś z Was się chce (o co baaaardzo proszę) powiedzcie jak przerobić projekt.

Nie śmiem prosić o rysunki aczkolwiek jak ktoś mi takie przedstawi będę bił pokłony!

 

Będę także wdzięczny za namiary na instalatorów/projektantów WM z Warszawy i okolic. Oczywiście na tych godnych polecenia :)

 

pozdrawiam i proszę o pomoc

Kamil

Rzut parter.jpg

Rzut pietro.jpg

Rzut poddasze nieuzytkowe.jpg

Bilans powietrza.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

RomKonie - to i wentylację robisz??

 

Sorry za mały offtop ale z naszej ostatniej dyskusji o odkurzaczach. Zakupiłem taki: http://allegro.pl/odkurzacz-przemyslowy-karcher-nt-45-1tact-i3460475311.html Genialny! Są tez modele mniejsze (35/1) Otrząsanie filtra działa świetnie - jestem w stanie wymieść cały mieszalnik z drobnego pyłu i siła ssania nie spada. Jest cichy - porównywalny z domowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czym różni się domowa wentylacja od basenowej, sklepowej, w biurowcu SKALĄ . Nie wszystko co się sprawdza w dużej skali, sprawdza się w małej i odwrotnie. Czym różni się domowa wentylacja od dużej?

-1 ( i najważniejsze) NIE MOŻE BYĆ SŁYSZALNA, ZWŁASZCZA W NOCY

-2 musi być samoregulująca, bo opomiarowanie i regulacja nie są możliwe

TO SĄ NAJWAŻNIEJSZE WYTYCZNE.

Pozwolę sobie omówić te kwestie.

Źródła szumów, czy innych dźwięków to zbyt mała prędkość powietrza w kanałach, zbyt głośna centrala, rozprężanie się powietrza w kanałach, zbyt duża prędkość powietrza w kanałach i na koniec- my sami.

 

Ad) 1 Jest w fizyce parametr OPTYMALNA PRĘDOŚĆ POWIETRZA W KANAŁCH, wynosi ona od 2 m/sek. do 5 m/sek.

Powietrze płynąc wolniej niż 2 m/sek. dudni i ma większe opory. Szybciej niż 5m/sek. mogą być słyszalne wysokie częstotliwości, oraz znowu wzrost oporów.

Wykluczone są też sztywne blaszane kanały które generują nawet nie słyszalne szumy ( sztywne kanały wykluczają producenci tacy jak Zehnder, Brink, Frapol, Elge, Comair, )

Kolejne źródło odgłosów to my sami przy układzie na trójnikach, często zdarza się, że nawet szepty z jednego pokoju słychać w innym przy skrzynce rozdzielczej tego nie ma.

Ad 2) Opomiarowanie i regulacja Nawiew to naczynia połączone, nawiew to wg PN 130m3/h Taka ilość powietrza podzielona na 6-7 anemostatów, nie jest do zmierzenia. Nawet gdy przystawimy najczulszy balometr to stawia on minimalny opór i więcej powietrza poleci na inne anemostaty. Kolejna sprawo do dokładność regulacji anemostatem taki fi 80mm ma dokładność 50m3/h czyli tak naprawdę możemy anemostat zamknąć, a nie coś poprawić.

Układ wywiewno nawiewny z nawiewem na skrzynce rozdzielczej ( jednakowe ciśnienie na każdym nawiewie), jest samoregulujący.

 

Kolejna kwestia starty ciepła. Przewymiarowane kanały to poza wyższym poziomem szumów (V<2m/sek) i większymi oporami przepływu, też większa powierzchnia radiatora i dłuższy czas przebywania tam ( w kanale) powietrza czyli straty ciepła.

 

Czyszczenie nie jest ono konieczne ( brak wilgoci w kanałach nawiewowych i filtry) ale gdyby ktoś chciał to wykluczony jest układ na sztywnych kanałach i trójnikach. Trójniki uniemożliwiają dostęp, podobnie jak przepustnice, a szczeliny wewnątrz kanałów powstałe z łączenia elementów, zbiorą wszelkie brudy i zatrzymają. Gdy inwestor, życzy sobie mieć możliwość czyszczenia nawiewu skrzynkę rozdzielczą zostawia mu się z dostępem odpinając poszczególne kanały nie ma problemu przepchać pilota i przeciągnąć szmatkę z detergentem.

Dodam jeszcze, że kanały gładkie dają większy opór dla powietrza. Dlatego nie robi gładkich kanałów żaden producent wentylacji robiący również do niej kanały (zehnder, Brink czy Comair)

 

Najważniejszymi parametrami domowej wentylacji są na pierwszy miejscu niesłyszalność, na drugim niesłyszalność, na trzecim niesłyszalność na czwartym samoregulacja, na piątym minimalizacja oporów. Czyli

OPTYMALNA PRĘDKOŚĆ POWIETRZA W KANAŁACH.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

RomKonie - to i wentylację robisz??

 

Sorry za mały offtop ale z naszej ostatniej dyskusji o odkurzaczach. Zakupiłem taki: http://allegro.pl/odkurzacz-przemyslowy-karcher-nt-45-1tact-i3460475311.html Genialny! Są tez modele mniejsze (35/1) Otrząsanie filtra działa świetnie - jestem w stanie wymieść cały mieszalnik z drobnego pyłu i siła ssania nie spada. Jest cichy - porównywalny z domowym.

A no wentylację też robię. miałem dość poprawiania po innych - bo rura za długa, bo za krótka, bo szła nie w tą stronę, bo puszka pod anemostat krzywo osadzona itp - więc zacząłem robić to sam. Mam kontakt z dobrą firmą wentylacyjną. Trochę dałem się tu zaszufladkować jako tylko od poddaszy ale robię inną wykończeniówkę i remontówkę też ;)

 

A jeśli chodzi o odkurzacz... no fajny. Trzeba pomyśleć. Mój już zapisuje testament - zresztą żyrafa też. 5 lat to sporo jak na tą klasę sprzętu. Te maszyny zarobiły na siebie!!! Dzięki za linka i opinie!

 

Pozdrowienia i... udzielaj się jeszcze na forum chociaż dawno już mieszkasz na swoim.

Edytowane przez Rom-Kon
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...