Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Elastyczne przewody wentylacji mechanicznej


Recommended Posts

W moim przypadku, aby zwiększyć prędkość przepływu, musiałbym zmniejszyć średnicę rur. Poza tym co się stanie, jeśli prędkość przepływu powietrza będzie < 2m/s ?? ..poza tym, że instalacja będzie cicha. Jakie są negatywne aspekty mniejszej prędkości?

 

Bardzo proszę forumowiczów o opinię na temat ww centrali, czy będzie ok dla mojej instalacji. Dodam jeszcze, że w przyszłości planuję uruchomić GGWC instalując chłodnicę/nagrzewnicę między czerpnią a centralą.

 

Jak będzie niższa, to nic się nie powinno stać, o ile instalacja nie jest na trójnikach. Ale zaraz wpadnie tu TB i zacznie pisać o swoich teoriach gładkich kanałów , fal akustycznych itp. Nie ma też co przesadzaj z minimalna prędkościa, żeby nie było tak, że powietrza będzie bardziej stało niż leciało

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 2,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Jak będzie niższa, to nic się nie powinno stać, o ile instalacja nie jest na trójnikach. Ale zaraz wpadnie tu TB i zacznie pisać o swoich teoriach gładkich kanałów , fal akustycznych itp. Nie ma też co przesadzaj z minimalna prędkościa, żeby nie było tak, że powietrza będzie bardziej stało niż leciało

 

Też tak uważam.

Instalacja jest na skrzynkach rozdzielczych /nawiewna 200/20x63; wywiewna taka sama/ i na rurach PE-Flex. Pytanie tylko takie, czy suma długości rur w kanałach nawiewnych /ok 130 m/ nie będzie powodowała zbyt dużego spadku ciśnienia? Maksymalna odległość pojedynczej rury /skrzynka rozdzielcza-anemostat/ to ok 11m.

 

Mój projekt opisany jest tutaj: http://forum.muratordom.pl/showthread.php?188407-Elastyczne-przewody-wentylacji-mechanicznej/page17

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też tak uważam.

Instalacja jest na skrzynkach rozdzielczych /nawiewna 200/20x63; wywiewna taka sama/ i na rurach PE-Flex. Pytanie tylko takie, czy suma długości rur w kanałach nawiewnych /ok 130 m/ nie będzie powodowała zbyt dużego spadku ciśnienia? Maksymalna odległość pojedynczej rury /skrzynka rozdzielcza-anemostat/ to ok 11m.

 

Mój projekt opisany jest tutaj: http://forum.muratordom.pl/showthread.php?188407-Elastyczne-przewody-wentylacji-mechanicznej/page17

 

Liczy się spadek ciśnienia ma przewodzie który jest najdłuzszy lub ewentualnie generuje największe straty miejscowe. To, że jak się domyślam, masz 130m wszystkich przewodów nawiewnych, to nie nalezy tak tego rozumować podczas liczenia strat cisnienia. Tak jak napisałeś, masz max 11 metrów od nawiewnika do skrzynki rozprężnej. Idąc dalej, znając spręż dyspozycyjny wentylatora, mozna policzyć straty od początku do tego końcowego nawiewnika, uwzg. wszystkie straty po drodze i sprawdzić, czy będzie dość cisnienia na anemostacie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też tak uważam.

Instalacja jest na skrzynkach rozdzielczych /nawiewna 200/20x63; wywiewna taka sama/ i na rurach PE-Flex. Pytanie tylko takie, czy suma długości rur w kanałach nawiewnych /ok 130 m/ nie będzie powodowała zbyt dużego spadku ciśnienia? Maksymalna odległość pojedynczej rury /skrzynka rozdzielcza-anemostat/ to ok 11m.

 

Mój projekt opisany jest tutaj: http://forum.muratordom.pl/showthread.php?188407-Elastyczne-przewody-wentylacji-mechanicznej/page17

Przy prędkości 2 m/sek jest 320m3/h - przy 5m/sek 800m3/h - trochę za dużo tych kanałów. A opory instalacji... jak jest szczelny dom, to należy pamięć, że działa wywiew - wspomaga on pokonanie oporów instalacji nawiewnej .

 

Dlaczego uważa Pan badania nad cichymi przepływami za bzdury? Jeszcze pół roku temu, na http://www.rekuperatory.pl mógł Pan przeczytać: Nie daj się oszukać!!! Tylko kanały blaszane i duże przekroje" A dziś?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli o to raczej mogę być spokojny, bo centrala ma dosyć duży spręż. Korzystając z Poradnika instalatora Danfoss, orientacyjnie policzyłem, że strata na najgorszym odcinku nie powinna przekroczyć 100 Pa /oscyluje w granicach 75 Pa/, więc centrala powinna sobie bezproblemowo poradzić..ufff. Policzę tylko jeszcze raz dla pewności zapotrzebowanie domu ilość powietrza.

 

Swoją drogą bardzo przydatny poradnik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

strata na najgorszym odcinku nie powinna przekroczyć 100 Pa

 

jeżeli kanały 75/63 mają max 11 m od skrzynki rozdzielczej do anemostatu i nie masz specjalnie długiego odcinka czerpnia >> centrala

to przypuszczam, że instalacja realnie nie osiągnie 100 Pa oporu.

Trzeba jednak pamiętać, że opór jest zależny od prędkości powietrza w kanałach i dlatego zastosowanie większej centrali nie zawsze da zauważalnie większą wydajność.

 

Przy przeliczaniu wydajności instalacji założyłbym prędkość maksymalną 2.5-3 m/s ponieważ przy tej prędkości jest cicho, i opór znośny.

Każda dobra centrala bez problemu poradzi sobie z oporem 100 Pa, - część producentów podaje wydajność nominalną centrali przy 150 Pa,

więc będziesz miał zapas np. na zapychające się filtry czy zakurzoną czerpnię :-)

 

w systemie Uniflexplus+ zależność prędkości powietrza/przepływu i oporów wygląda tak:

http://www.comair.pl/UserFiles/Uniflexplus/Uniflexplus_75_wykres.jpg

Edytowane przez michal_l
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W moim przypadku z uwagi na ilość kanałów wylotowych ze skrzynki rozdzielczej - 20 /nawiewnej/ i wydajnosci centrali /550 m3/h / wydajność pojedyńczego kanału wyniesie max ok 25 m3/h więc opory niewielkie.

Odcinek między czerpnią a centralą wyniesie max 2m.

Centrala przy 200 Pa na ostatnim biegu ma 570 m3/h wydajności więc bezproblemowo powinna sobie poradzić.

 

Dzięki Panie Michale za informacje.

Edytowane przez Martinezzz22
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeliczyłem jeszcze raz zapotrzebowanie mojego domu na ilość powietrza /dom 223 m2 podłóg; użytkowe poddasze - ścianka kolankowa 1,4m; kubatura całkowita 490 m3; kubatura pomieszczeń wentylowanych 460 m3/:

 

- Z kryterium PN wyszło mi 250 m3/h

- Z kryterium zapotrzebowania na osobę /6 osób/ - 180 m3/h

- Z kryterium wymiany /wg Danfoss 03-08/ - 138-468m3/h

 

Ze wszystkich powyższych obliczeń wynika, że centrala o wydajności 500 m3/h w zupełności powinna być wystarczająca. Mam nadzieję, że moje teoretyczne rozważania zadziałają w praktyce.

 

Bardzo proszę o opinie szanownych kolegów odnośnie powyższych danych. Może jeszcze na coś powinienem zwrócić uwagę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeliczyłem jeszcze raz zapotrzebowanie mojego domu na ilość powietrza /dom 223 m2 podłóg; użytkowe poddasze - ścianka kolankowa 1,4m; kubatura całkowita 490 m3; kubatura pomieszczeń wentylowanych 460 m3/:

 

- Z kryterium PN wyszło mi 250 m3/h

- Z kryterium zapotrzebowania na osobę /6 osób/ - 180 m3/h

- Z kryterium wymiany /wg Danfoss 03-08/ - 138-468m3/h

 

Ze wszystkich powyższych obliczeń wynika, że centrala o wydajności 500 m3/h w zupełności powinna być wystarczająca. Mam nadzieję, że moje teoretyczne rozważania zadziałają w praktyce.

 

Bardzo proszę o opinie szanownych kolegów odnośnie powyższych danych. Może jeszcze na coś powinienem zwrócić uwagę.

 

Dom to nie zakład lakierniczy, że musi być 10 wymian/h albo więcej :) Podałeś 3 normy na zapotrzebowanie powietrza wentylacyjnego. 500m3/h to nawet lekko przy dużo ale warto przewymiarować lekko niz niedowymiarować :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Vallox dla Bluesky'a podaje że na jednym wężu (wew. ø61mm) może być przepływ do 30m³/h. I jest to przepływ maksymalny - niesłyszalny. Dodam że do puszki rozprężnej anemostatu można podpiąć do trzech węży a więc z anemostatu ø125 maksymalnie można uzyskać 90m³/h. W systemie są przepustnice gąbkowe do regulowania przepływu ale one również znakomicie tłumią dźwięk!

 

Wnętrze skrzynek rozdzielaczowych też jest wyłożone "gąbką" w celu jeszcze lepszego wytłumienia.

 

 

A tu jest filmowa prezentacja produktu:

 

 

Na tej prezentacji widać jak w jednym pomieszczeniu są umieszczone anemostaty w ścianach i w suficie. Można by wywnioskować że nawiew w ścianie wywiew w syficie w każdym pomieszczeniu. Czy ktoś spotkał się z taki rodzajem wentylacji??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co masz na myśli? Chodzi o izolacje?

Dom będzie ocieplony szarą termoorganiką 15 cm i planuję pianowanie dachu.W pasywność nie wchodzę..nie stać mnie na to..raczej postawiłem na energooszczędność taką na jaką pozwalają finanse ;)

 

izolacja to nie wszystko, jak duże zapotrzebowanie na chłód to GGWC nic nie da

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na tej prezentacji widać jak w jednym pomieszczeniu są umieszczone anemostaty w ścianach i w suficie. Można by wywnioskować że nawiew w ścianie wywiew w syficie w każdym pomieszczeniu. Czy ktoś spotkał się z taki rodzajem wentylacji??

Ściana-sufit nie ale wywiew i nawiew w tym samym pomieszczeniu tak - oba w suficie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A dlaczego nie sciana-sufit i dlaczego tylko w suficie?

U Nydara nawiew jest w podłodze wywiew w suficie i działa

pewnie większy problem z prowadzeniem kanałów w ścianach no i strumień powietrza może być odczuwalny jako wianie po nogach... może również kurz... Inna sprawa to że wpuszczasz powietrze chłodniejsze więc opada w dół - miesza się, a powietrze usuwane jest cieplejsze i zalega pod sufitem. Ale takie rozważania to są dobre jak się pisze pracę magisterską. W normalnym użytkowaniu raczej niepotrzebne. Powietrze ma taką właściwość że jakbyś go nie wpuścił to i tak się rozejdzie. Cyrkulację-mieszanie powietrza zapewniają grzejniki, grzejący się sprzęt rtv i agd a także ludzie chodzący po domu. Z wentylacją w domu należy tylko uważać w sypialni - by powietrze nie opadało bezpośrednio na łoże i w łazience - unika się nad prysznicem. To są zalecenia praktyczne reszta to są rozważania typowo akademickie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem świadomy tego, że klimatyzacji z GGWC nie zrobię, ale jakiś tam chłodek z gruntu odzyskam i chałupa nie będzie się tak szybko nagrzewała ;)

I to jest dobra świadomość! GWC - takie czy inne - to nie jest klimatyzacja. Latem wspomoże inne zabiegi stosowane przeciw nadmiernemu nagrzewaniu pomieszczeń. Przed ciepłem chroni najbardziej izolacja. Izolacja od ciepła dachu -odpowiednia grubość izolacji poddasza i latem absolutnie nie otwiera się okien połaciowych (w dzień). To jest podstawowy błąd! Ciepłe a nawet gorące powietrze nagrzane na dachu wpływa do pomieszczenia! Druga ważna sprawa to rolety zewnętrzne na oknach. I oczywiście sprawna wentylacja - może być wspomagana GWC - by usuwać nagrzane powietrze z domu.

 

Jeśli idziemy dalej z walką z nadmiernym nasłonecznieniem-grzaniem przez słońce - to można zaprojektować tak okap dachu by latem zasłaniał jak markiza okna a zimą wpuszczał pełne słońce do domu. Można posadzić drzewa liściaste (z wyjątkiem dębu) by przesłaniały okna. Zimą stracą liście i zimowe słońce wejdzie do domu... ale to są takie niuanse dla świadomych Inwestorów (nawiedzonych? ;)) i muszą być zastosowane już na samym początku czyli już na etapie wyboru działki! Ale kto w takiej chwili myśli o tym? Ale jeśli pominęło się te wszystkie etapy to żadne GWC już nie pomoże... pomoże tylko klimatyzacja kanałowa.

 

A jeśli chodzi o klimatyzację kanałową na poddaszu to właśnie rozpoczynam robotę gdzie taka klimatyzacja będzie - na pewno będą fotki. Klimatyzację i wentylację wykonuje zaprzyjaźniona firma ConceptAir więc będę na bieżąco.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...