Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Elastyczne przewody wentylacji mechanicznej


Recommended Posts

Jak to się Pan nie zna? Przecież twierdził Pan co innego.

Podaje Pan, że im mniejsza prędkość, tym mniejszy opór... Tak jest w podręczniku Pana Maksymiliana Malickiego, ale nie jest to prawdą.

Przy prędkościach zbliżonych do zera, opór zbliżony jest do nieskończoności, Następnie dość szybko spada, a potem rośnie.

Może Pan sonie zrobić proste doświadczenie, że teoria to nie praktyka!!! Niech Pan odłączy centrale i dmuchnie w instalacje nawiewu. Przekona się Pan, że na anemostatach, żadnego ruchu nie było. A wg teorii, przy zerowym oporze powinno wylecieć tyle co Pan dmuchnął .

 

Owszem. Dla ruchu laminarnego jest to prawdą. Dla ruchu burzliwego opór wzrasta z prędkością. Koniec kropka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 2,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Owszem. Dla ruchu laminarnego jest to prawdą. Dla ruchu burzliwego opór wzrasta z prędkością. Koniec kropka
Ma Pan rację!!!

Właśnie dlatego ściany są chropowate! Napięcia powierzchniowe przy bardzo gładkich ścianach są nieporównywalnie większe - przez to powietrze przy takich ściana zwalnia bardziej. Powietrze płynące centralnie je wyprzedza i się rozpręża ROŚNIE OPÓR I POZIOM SZUMÓW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szanowny Pani R90 - jeszcze w kwietniu 2013 na stronach rekuperatory.pl mógł Pan przeczytać - NIE DAJ SIĘ OSZUKAĆ, TYLKO BLASZANE KANAŁY I DUŻE ŚREDNICE... Jak Pan myśli, dlaczego 3 miesiące temu przyznali rację Panu Michałowi Ludwinowi ( propaguje kanały 63 mm od chyba 10 lat ) i przeszli na kanały 53 63 mm i skrzynki?

Dlatego, że jest gorzej???

dlaczego przyznali rację? M.in. dlatego że rachunek ekonomiczny też tu występuje. dużo łatwiej, prościej, taniej jest rozprowadzić droższe(!) węże niż tańsze blaszaki. W większości przypadków węże prowadzi się już w warstwie izolacji więc odpada oklejanie wełną - drogą wełną! Łatwiejsze liczenie przepływów. Modułowa konstrukcja jak z klocków LEGO, możliwość gięcia w "śrubkę", łatwość ewentualnego czyszczenia, brak efektu telefonu... coś jeszcze? Coś pominąłem?

 

Ta technologia (blaszaki) była zaadaptowana do budownictwa indywidualnego z instalacji przemysłowych. tam blaszaki królują i nadal będą - duże średnice, brak przesadnego parcia na cichą pracę itp. Pamiętacie pierwsze rekuperatory? Albo skrzynki jak szafa 2-drzwiowa albo walce jak beczki 250l. A dziś? Mieszczą się w sufitach podwieszanych a normą jest mała skrzyneczka- mniejsza niż pralka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dlaczego przyznali rację? M.in. dlatego że rachunek ekonomiczny też tu występuje. dużo łatwiej, prościej, taniej jest rozprowadzić droższe(!) węże niż tańsze blaszaki. W większości przypadków węże prowadzi się już w warstwie izolacji więc odpada oklejanie wełną - drogą wełną! Łatwiejsze liczenie przepływów. Modułowa konstrukcja jak z klocków LEGO, możliwość gięcia w "śrubkę", łatwość ewentualnego czyszczenia, brak efektu telefonu... coś jeszcze? Coś pominąłem?

 

Ta technologia (blaszaki) była zaadaptowana do budownictwa indywidualnego z instalacji przemysłowych. tam blaszaki królują i nadal będą - duże średnice, brak przesadnego parcia na cichą pracę itp. Pamiętacie pierwsze rekuperatory? Albo skrzynki jak szafa 2-drzwiowa albo walce jak beczki 250l. A dziś? Mieszczą się w sufitach podwieszanych a normą jest mała skrzyneczka- mniejsza niż pralka.

Pisali wyraźnie, DUŻYMI, CZERWONYMI LITERAMI: NIE DAJ SIĘ OSZUKAĆ!!! Podając, że tylko blacha inaczej oszustwo.

Po drugie - że średnice 63mm nie są do wentylacji.

 

Jeżeli Pan pozwoli, mogę przesłać Pan mailem - projekt : Wytyczne dotyczàce instalacji

wentylacji mechanicznej

w domu jednorodzinnym

Jaki rekuperatory... chciały nas uraczyć i przeforsować.

 

Dom to nie fabryka!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odpowiedź jest prosta: mieli bardzo dużo reklamacji. Przeczytali forum. Całe. Dwa razy . Znaleźli tam posty. Żeby nie powiedzieć objawienia. Poszli na Bartycką. Złożyli pokłon. Powiedzieli "Guru prosimy pokornie prowadź nas" Guru nie odmówił. I słowo ciałem się stało.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odpowiedź jest prosta: mieli bardzo dużo reklamacji. Przeczytali forum. Całe. Dwa razy . Znaleźli tam posty. Żeby nie powiedzieć objawienia. Poszli na Bartycką. Złożyli pokłon. Powiedzieli "Guru prosimy pokornie prowadź nas" Guru nie odmówił. I słowo ciałem się stało.

Nie wiem po co ten sarkazm.

Szkoda, że nie wie Pan jaką ustawę... normę w temacie domowej wentylacji SPW i rek... chcieli przeforsować!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a co używają na tym filmiku w 2:56?

 

ale kołki wbijane tez są ok opcją, tutaj dużej średnicy nawet nie potrzeba w sumie

 

To mocowanie wyglada na jakies gwozdzie.

Cos podobnie wygladajacego znalazlem tu i tu.

Podejrzewal, ze najlepszy i najszybszy do montowania bylby taki pistolet na gwozdzie ;)

 

Podpytaj jeszcze w jakims specjalistycznym punkcie, np tu:

http://jasnygwint.com.pl/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks później...

Dzięki forumowiczom, za fajny temat. Przeczytalem z uwagą, ale mam pytanie.

Jak dobrze skończyć nawiewy (myśle sonoduct) w pomieszczeniu parteru nad piwnicą.

Strop teriva. Zdecydowanie wygodniej mi przewody kłasć w piwnicy. Nawiew może być przy podłodze.

 

Na razie myśle nad przejście stropu w pionie sztywną rurą fi100, kolanko 90° schowane pod wylewką, kawałek elastycznego wchodzący w ściane i w ścianie idący ponad wylewkę, tam drugie kolanko 90°, anemostat.

Da się lepiej?

(albo pion, kolanko w wylewce do ściany i dwa kolanka w ścianie, anemostat ?).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki forumowiczom, za fajny temat. Przeczytalem z uwagą, ale mam pytanie.

Jak dobrze skończyć nawiewy (myśle sonoduct) w pomieszczeniu parteru nad piwnicą.

Strop teriva. Zdecydowanie wygodniej mi przewody kłasć w piwnicy. Nawiew może być przy podłodze.

 

Na razie myśle nad przejście stropu w pionie sztywną rurą fi100, kolanko 90° schowane pod wylewką, kawałek elastycznego wchodzący w ściane i w ścianie idący ponad wylewkę, tam drugie kolanko 90°, anemostat.

Da się lepiej?

(albo pion, kolanko w wylewce do ściany i dwa kolanka w ścianie, anemostat ?).

By wentylacja nie była słyszalna, kanały nie mogą być przewymiarowane - przy kanałach miękkich izolowanych stosuje się na nawiewie redukcje proste czy 90' z fi 68 lub 63mm na anemostat fi80mm

DSC08084.jpg DSC08082.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

By wentylacja nie była słyszalna, kanały nie mogą być przewymiarowane

To miało być jedno z kolejnych pytań po lekturze.;) Ktoś kiedyś zmierzył owe hałasy wolnego przepływu? W jakich warunkach występują? Dla mnie na razie brzmią dośc mitycznie...

 

P.S. Z redukcją czy bez,dalej nie wiem, jak fachowo prowadzić nawiew przez strop teriva. ;)

Edytowane przez matkor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W jakich warunkach występują? Dla mnie na razie brzmią dośc mitycznie...
Uważa Pan, że np. do baterii w kuchni, łazience... lepsza będzie rurka 40mm od 20mm? Będą przy 40mm mniejsze opory, straty... ? A może zamiast 20mm - 10mm czy 5mm??? Przepływ w kanale powinien być OPTYMALNY! Za mała średnica źle, ża duża też nie dobrze!

jak fachowo prowadzić nawiew przez strop teriva.

Przejść na kanał płaski

1_med.jpg

Edytowane przez Tomasz Brzęczkowski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przejść na kanał płaski

Chyba nie potrafię wystarczająco jasno postawić problemu.

Chodzi mi co po kolei podokładać do idącego równolegle pod stropem teriva przewodu.

Można np tak:

- kolanko 90° (pod stropem)

- pionowo sztywna rura na grubość stropu

- kolanko 90° (pod stropem, w wylewce) w stronę ściany

- kolanko 90° w ścianie do pionu

- pionowo sztywna rura w ścianie na odpowiednią wysokosć

- kolanko 90° w ścianie do pomieszczenia

- anemostat

 

A jak takie przejście robią fachowcy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...