Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Elastyczne przewody wentylacji mechanicznej


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 2,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

ja nie kumam tego gadania z płaceniem za ciepło odebrane albo wytworzone, ciepło to energia i różnice są tylko w kosztach jego wytworzenia, straty to inna bajka i olewając to, zagotowanie czajnika wody gazem, prądem czy krowim gównem pochłonie tyle samo energii, przekazanie tej energii z czajnika do podgrzania domu odbywać się może rożnymi drogami i jakoś nie widzę wyższości kabli nad podłogówka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

śledzę wątek od długiego czasu w trybie "tylko do odczytu" jednak od paru dni nic tutaj w temacie się nie pojawia. Więć wtrącę swoje 3 groszę i proszę o powrót do tematu wątku bo sam przygotowuję się do układania wentylacji mechanicznej i każda "dobra" wiedza mi się przyda.

 

To akurat wiem. Czy zna Pan przypadek włączonego - który ogrzewając mieszkanie 40m2 w bloku ( trudno mi sobie wyobrazić mniejsze potrzeby) zużył poniżej 8000kWh? czyli 800m3 gazu?

 

Otóż ja znam taki przypadek - mieszkanie które obecnie wynajmuję. Budynek ma kilka lat, mieszkanie na I piętrze, 58 m^2, ogrzewanie kotłem gazowym, woda ogrzewana kotłem + kuchenka gazowa. W zimę przy temperaturze w pokojach 20* (noc 19*), w mieszkaniu 2 cywilizowane osoby, myją się i przygotowują posiłki i właśnie w sezonie zimowym średnio miesięcznie zużywamy 100m^3 gazu na wszystko. Jestem tego doskonale świadom bo co miesiąc podaje stan licznika do gazowni. Łatwo policzyć, i nie jest to przytaczane powyżej 40-metrowe mieszkanie.

 

Proszę wróćcie do tematu,

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

śledzę wątek od długiego czasu w trybie "tylko do odczytu" jednak od paru dni nic tutaj w temacie się nie pojawia. Więć wtrącę swoje 3 groszę i proszę o powrót do tematu wątku bo sam przygotowuję się do układania wentylacji mechanicznej i każda "dobra" wiedza mi się przyda.

 

 

 

Otóż ja znam taki przypadek - mieszkanie które obecnie wynajmuję. Budynek ma kilka lat, mieszkanie na I piętrze, 58 m^2, ogrzewanie kotłem gazowym, woda ogrzewana kotłem + kuchenka gazowa. W zimę przy temperaturze w pokojach 20* (noc 19*), w mieszkaniu 2 cywilizowane osoby, myją się i przygotowują posiłki i właśnie w sezonie zimowym średnio miesięcznie zużywamy 100m^3 gazu na wszystko. Jestem tego doskonale świadom bo co miesiąc podaje stan licznika do gazowni. Łatwo policzyć, i nie jest to przytaczane powyżej 40-metrowe mieszkanie.

 

Proszę wróćcie do tematu,

Pozdrawiam

Napisałem, że Nie "potrafi" mniej jak 800m3 - to w 40m2 - wyjdzie praktycznie tyle co w 60.

W W-wie na Kochanowskiego są mieszkania z Junkersami od 42 do 120m2 - i wszyscy płacą bardzo podobnie za gaz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co to są w ogóle za bzdety. Wchodzę poczytać o przewodach a czytam o kotłach gazowych i ich zużyciu gazu.

Może w końcu redakcja zajmie się Panem TB, gdyż w każdym wątku musi być jego spam o bzdetach, które w rzeczywistości nie mają miejsca.

Piszę o sprawach, które można sprawdzić, zweryfikować... pod jednym warunkiem! Trzeba chcieć to uczynić. Zapewne łatwiej jest mnie zaatakować i napisać "bzdet" !

Pozdrawiam - A jakość wentylacji i izolacji termicznej - można łatwo zmierzyć - E>30kWh/m2 - brak wiedzy o izolowaniu! Też tu nie ma problemu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jakość wentylacji i izolacji termicznej - można łatwo zmierzyć - E>30kWh/m2 - brak wiedzy o izolowaniu! Też tu nie ma problemu.
Pod warunkiem, że się chce to sprawdzać. Niektórzy wykonawcy np. nie sprawdzają szczelności wykonanej wentylacji.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pod warunkiem, że się chce to sprawdzać. Niektórzy wykonawcy np. nie sprawdzają szczelności wykonanej wentylacji.

Słyszałem też o takim co robi audyt bez testu szczelności.

A termos jak to termos - trudno być trochę izolowanym, tak jak trudno być trochę w ciąży!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak to się powinno sprawdzać? A jak można domowym sposobem?

Raczej trudno byłoby to zrobić domowym sposobem, a przynajmniej nie w takim zakresie jak określa to norma.

Jednak firma, która wykonanie instalacje wentylacji powinna być wyposażona w odpowiednią aparaturę do tego celu (podobnie jak wykonawcy gazu, czy hydraulicy robią próbę szczelności instalacji). Zasada jest prosta - wentylator o odpowiednio dużym sprężu + anemometr, którym mierzy się przepływ. Oczywiście nawiewy, wywiewy, czerpnia i wyrzutnia powinny być zamknięte. Badanie robi się przy nadciśnieniu i podciśnieniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słyszałem też o takim co robi audyt bez testu szczelności.

A termos jak to termos - trudno być trochę izolowanym, tak jak trudno być trochę w ciąży!

Wykonanie testu szczelności wentylacji, to obowiązek wykonawcy tej instalacji.

Czy do próby szczelności budynku należy np. próba szczelności instalacji centralnego ogrzewania ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słyszałem też o takim co robi audyt bez testu szczelności.

A termos jak to termos - trudno być trochę izolowanym, tak jak trudno być trochę w ciąży!

 

Bożee, widzisz, a nie grzmisz! Znów 'kryptoreklama' izolowania.

Wszędzie, gdzie nie wejdę w temat o instalacjach, przewija się temat o izolowaniu. Dno + 1m mułu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...