Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Elastyczne przewody wentylacji mechanicznej


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 2,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

(...) wentylator o odpowiednio dużym sprężu + anemometr, którym mierzy się przepływ. Oczywiście nawiewy, wywiewy, czerpnia i wyrzutnia powinny być zamknięte. Badanie robi się przy nadciśnieniu i podciśnieniu.

Czyli robi się różnicę ciśnień wentylatorem w teoretycznie zamkniętym obwodzie i bada anemometrem czy jednak coś się nie przedostaje?

Czy to musi być jakiś specjalny wentylator czy np TT-200 [1] czy VK-200 [2] by się nadawały?

Jaki jest przewidywany efekt dobrej instalacji? Np przy 300Pa nic nie powinno się przemieszczać?

 

[1]: http://www.setta.pl/setta-produkty/wentylatory-przemysłowe-kanałowe/wentylatory-kanałowe-TT-200.html

[2]: http://www.setta.pl/setta-produkty/wentylatory-przemysłowe-kanałowe/wentylatory-kanałowe-VK-200.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@autorus:

przez elastyczne 200mm rozumiesz aluminiowe rekawki z izolacja? czy tez coś na wzor elastycznych flexow z pierwszego postu ale z duza srednica(to pewnie bedzie drogie)?

dla mnie reku>skrzynki warto isc w alumki, bo ladnie wytlumiaja dzwiek za w sumie nieduza cene. czerpnia>reku raczej powinno byc izolowane, ale tutaj w sumie obojetne czy alumki, czy sztywne+owijka) skoro to garaz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

postaram sie powiedizec cos w tamacie - u mnie zrobiono b. niedawno instalacje na pe-flexach, parter+pierto.

jak sie toto bedzie sprawowac - jeszcze nie wiem - czekam jak zostanie wszystko uruchomione, obecnie do wykonczenia zostal kanal cz>reku i wyrzutnia.

przyjemna jest mozliwosc zaprojektowania skrzynek wg. widzimisie - tzn. chcialem miec extra kanal zapasowy - nie ma problemu dla producenta.

instalacja przybiegla sprawnie, w pojedynke raczej momentami byloby ciezko - w 2 osoby calkiem sprawnie. (zew. wykonawca)

jak potrzeba wieksza wydajnosc anemostatu = ida 2 lub 3 rury 75/63mm. skrzynki rozprezne osobne na parterze i pietrze. system wyglada na tyle prosto, ze jak ktos ma pomocnika i troche czasu to spokojnie zrobi tymi recoma ;)

pe-flex, bo akurat wykonawca na nim robil i oferta byla lepsza cenowo niz ta na systemie Zenh.. czy coma... skrzynki sa metalowe, ale zaleta jest wlasnie dowolnosc w ich projektowaniu. licze ze tlumiki z aluskow (reku>skrz) wystarcza by bylo cicho. moze w tyg. uda sie wrzucic jakies fotki, ale mam troche rozjazdow wiec nie obiecuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dokładnie elastyczne flexy z pierwszego postu. Tez nie wiem jakie to koszty. Łatwiej by było podjąć decyzje.

 

Czesc,

Po dokladna wycene oczywiscie zglosisz sie, gdzie trzeba... tymczasem orientacyjny koszt szarej, karbowanej, plastikowej, izolowanej:

- kanał okragły 200/174 2 m --> netto ok 230 zl

- łącznik mufa 200/200 --> netto ok 32 zl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

znalazłem kanały smart-flex w odcinkach po 25mb za 1600zł

 

http://domwent.pl/pl/p/Kanal-Smartflex-PE-Flex-fi200-mm-25-metrow/1416#

 

[ATTACH=CONFIG]225327[/ATTACH]

 

No dobra, celujesz w to rozwiązanie, czy termoflexy?

 

Ja coraz bardziej skłaniam się do:

- reku - skrzynka --> termoflex 200 (nawiew ok 5m + wyciąg 15m)

- czerpnia - reku --> spiro owinięte watą i folią (czerpnia ok 8m + wyrzutnia ok 5m)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich!

Nasuwa mi się kilka pytań związane z kanałami PE, a mianowicie:

- czy nadają się one do prowadzenie instalacji pod stropem (do ukrycia w zabudowie gk)?

- jeśli tak to rozumiem że należało by je wtedy izolować - macie propozycję jakiegoś konkretnego rozwiązania?

- rozumiem że prowadzimy na szpilkach z obejmami (tak jak kanały sztywne). A może izolacja nie jest potrzebna i wtedy montaż w sposób analogiczny jak na stropie (blaszki i kołki)?

- rozumiem że odległości pomiędzy punktami mocowania nie mogą być zbyt duże, aby kanał nie "zwiesił" się. Nawet niewielkie opuszczenie kanału powtarzające się na całej długości rury da w sumie istotny dodatkowy opór.

Dajcie znać co tym myślicie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich!

Nasuwa mi się kilka pytań związane z kanałami PE, a mianowicie:

- czy nadają się one do prowadzenie instalacji pod stropem (do ukrycia w zabudowie gk)?

- jeśli tak to rozumiem że należało by je wtedy izolować - macie propozycję jakiegoś konkretnego rozwiązania?

- rozumiem że prowadzimy na szpilkach z obejmami (tak jak kanały sztywne). A może izolacja nie jest potrzebna i wtedy montaż w sposób analogiczny jak na stropie (blaszki i kołki)?

- rozumiem że odległości pomiędzy punktami mocowania nie mogą być zbyt duże, aby kanał nie "zwiesił" się. Nawet niewielkie opuszczenie kanału powtarzające się na całej długości rury da w sumie istotny dodatkowy opór.

Dajcie znać co tym myślicie.

Jeśli chcesz zobaczyć fotki jak wygląda BlueSky w zabudowie to wejdź na mojego fejsa... link w stopce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...