Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Elastyczne przewody wentylacji mechanicznej


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 2,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

na jakie wydajności projektujecie przekroje kanałów na 100% (ok 300m3) czy może na rzeczywiste ustawinia czyli ok.30% (100m3).

Ja bym projektował 100% dla prędkości 5m/s i taki dobrał reku. W praktyce będziesz pewnie chodził na 30% reku (i prędkości ~ 2m/s), a na imprezy podnosił do 100%.

Uwagi:

Po co przepychać 50m³/h w kotłowni? Jeśli jest węglowa to musi mieć went klasyczną odseparowaną od mechanicznej. Jeśli gazowa włożyłbym czujnik gazu+CO jakiś minimalny wywiew.

Rozkład pomieszczeń nie gra mi z zestawieniem. Może nanieś numery pomieszczeń?

Kuchanie wentylujesz 4x bardziej niż sypialnie dla 2 osób (sądząc po ilości kanałów). Raczej bez sensu.

Co to za ø160 na rozkładzie? To jest 145m³/h i 360m³/h przy 2 i 5 m/s? Takie to są czerpnie.

Nie za bardzo rozumiem jak chcesz mieć różne prędkości przepływu w kanałach? Na ogół system oferuje jedną średnicę do anemostatów, ewentualnie można mnożyć ilosć kanałów/ kombinować z dzieleniem.

 

Ogólnie to projektowanie wentyalacji robił bym tak:

Wybrał potencjalne system (średnice kanałów), dla każdego systemu, tak po dokładał ilości nawiewów i wywiewów (ze średnicami przewodów) aby osiądnąć minimum wentylacji dla prędkości 2m/s. Zbilansował nawiewy z wywiewami dodajać coś tu i ówdzie. Przeliczył wentylacje dla 5m/s i do tej ilości powietrza dobrał rekuperator.

Porównał warianty wg systemu i wybrał system.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to wrzuć rozklad pomieszczeń + ich funkcje , oraz minimalną i maksymalną ilość domowników na jakś osobny wątek i zobaczymy.

 

Będę wdzięczny za sprawdzenie mojego projektu wentylacji

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?222757-Projekt-do-sprawdzenia

Edytowane przez lockter
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potrzebuję dwóch rzeczy:

 

1. poszukuję ofert na rekuperator,

2. zrobiłem sam projekt wentylacji - chcę aby ktoś go zweryfikował ale tak dokładnie i profesjonalnie - jak trzeba to oczywiście odpłatnie

 

podacie jakieś firmy/źródła gdzie mogę szukać pomocy?

Obliczenia kanałów robi się pod konkretna centralę! Tak by się powietrze za bardzo nie rozprężało w kanałach, by nie było słyszalne.

A co do central - należy je posłuchać i porównać jakość montażu oraz faktyczny pobór prądu - zwłaszcza na podstawowym biegu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Będę wdzięczny za sprawdzenie mojego projektu wentylacji

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?222757-Projekt-do-sprawdzenia

 

No i bardzo dobrze.

przy 400m3/j skrzynki po 8/75 150m kanału, redukcje 90' + anemostaty kanał główny, czerpnia - cała wentylacja na bogato - 11000brutto23

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po co przepychać 50m³/h w kotłowni? Jeśli jest węglowa to musi mieć went klasyczną odseparowaną od mechanicznej. Jeśli gazowa włożyłbym czujnik gazu+CO jakiś minimalny wywiew.

 

matkor Wielkie dzięki za uwagi. Kotłownia będzie z piecem gazowym z zamkniętą komorą spalania a pełnić będzie głównie funkcję pralnio suszarni ( planuję tam dowiercić tylko wyciąg - wieczorem spróbuję poprawić obliczenia i wstawię na forum

 

Kuchanie wentylujesz 4x bardziej niż sypialnie dla 2 osób (sądząc po ilości kanałów). Raczej bez sensu.

Co to za ø160 na rozkładzie? To jest 145m³/h i 360m³/h przy 2 i 5 m/s? Takie to są czerpnie.

 

Na etapie obliczeń założyłem, że w kuchni będzie kuchenka gazowa - zmniejszę do 50m3 dla kuchenki elektrycznej. Na projekcie który dołożyłem wrysowane były otwory które pozostawiałem w stropie żelbetowym - niestety niektóre muszę przenieść, inne zaślepić a niektórych brakuje. Ten w łazience jest do zaślepienia i przeniesienia ponieważ w tym narożniku będzie prysznic, a nie chciałbym odczuwać nieprzyjemnego chłodu podczas kąpieli.

 

 

Nie za bardzo rozumiem jak chcesz mieć różne prędkości przepływu w kanałach? Na ogół system oferuje jedną średnicę do anemostatów, ewentualnie można mnożyć ilosć kanałów/ kombinować z dzieleniem.

 

No właśnie i tutaj zabiłeś mi klina - Zawsze myślałem, że od tego są anemostaty aby regulować ten przepływ - np. w garderobie czy spiżarni wystarczy 15m3 (1 kanał) w pokoju dziecięcym 30m3 ( również 1 kanał) - z tego co piszesz to całe obliczenia biorą w łeb i muszę je przystosować do równomiernych przepływów na kanałach - TAK??

 

 

Ogólnie to projektowanie wentyalacji robił bym tak:

Wybrał potencjalne system (średnice kanałów), dla każdego systemu, tak po dokładał ilości nawiewów i wywiewów (ze średnicami przewodów) aby osiądnąć minimum wentylacji dla prędkości 2m/s. Zbilansował nawiewy z wywiewami dodajać coś tu i ówdzie. Przeliczył wentylacje dla 5m/s i do tej ilości powietrza dobrał rekuperator.

Porównał warianty wg systemu i wybrał system.

 

Wieczorem do tego przysiądę - wyniki wkleję wraz z opisanym rzutem.

 

Wielkie dzięki za rady - dalej chętnie przyjmę wszelkie uwagi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i bardzo dobrze.

przy 400m3/j skrzynki po 8/75 150m kanału, redukcje 90' + anemostaty kanał główny, czerpnia - cała wentylacja na bogato - 11000brutto23

 

Dlaczego skrzynki 8/75? mam po 10 kanałów czyli skrzynki chyba 12x75? Bo chyba 10x75 nie ma w standardzie.

 

A jaki rekuperator by Pan polecał?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Podpatrzyłem troszkę obliczenia lotkera i przerobiłem swoje - troszkę pracy i powstało coś takiego - prośba zerknijcie czy tak to powinno wyglądać i czy nie powinienem jeszcze czegoś zmienić

Załączam obliczenia i czytelniejszy rzut.

Powiedzcie czym się sugerować w doborze centrali - kolumną wymagane powietrze ( według norm) - czy max ilością powietrza jaka wyszła z wyliczeń.

Jeszcze raz zapytam czy anemostatami nie ustawia się przepływu ?? ( tą myślą kierowałem się przy pierwotnych obliczeniach )

[ATTACH=CONFIG]234325[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]234327[/ATTACH]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego skrzynki 8/75? mam po 10 kanałów czyli skrzynki chyba 12x75? Bo chyba 10x75 nie ma w standardzie.

 

A jaki rekuperator by Pan polecał?

wyjście z centrali ma 200cm2 200:10 = 20cm 2 kanał 63mm wew na 29cm 2 - po co tyle rozprężać powietrze?

Na kanale 75/63 - przy 2m/sek jest 22m3/h przy 5 55m3/h

10 kanałów to 220m3/h i 550m3/h

Będzie taka centrala? Jak tok to OK!

 

Nie zawsze więcej niż akurat jest dobrze, czy dwa razy grubsza rurka z wodą do kranu będzie lepsza?

To technologia opracowana w 2000 r przez J.E. Storkair - http://zehnder-jestorkair.nl/producten-systemen/systemen/woningbouw/ventilatie-met-wtw-individueel/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No chyba, że robi Pan na kanałach 63/53 - wtedy tak!!! Śmiało można 10 kanałów na nawiew - 10 x 16m3/h przy 2m/sek i 10 x 40 m3/h.

kanały PE je storkair.jpg

Co do central ... najcichszą, biorącą najmniej prądu, prostą bez zbędnych fontann i fajerwerków, z dobrym wymiennikiem i bardzo dobrymi wentylatorami AC

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na etapie obliczeń założyłem, że w kuchni będzie kuchenka gazowa - zmniejszę do 50m3 dla kuchenki elektrycznej.

Tłustych "wyziewów" z kuchenki nie wrzucałbym do WM, tylko okapem na zewnątrz. Taki okap to na ogół ma ciąg większy od całej WM, więc nie ma tu co być ścisłym do norm.

 

No właśnie i tutaj zabiłeś mi klina - Zawsze myślałem, że od tego są anemostaty aby regulować ten przepływ - np. w garderobie czy spiżarni wystarczy 15m3 (1 kanał) w pokoju dziecięcym 30m3 ( również 1 kanał) - z tego co piszesz to całe obliczenia biorą w łeb i muszę je przystosować do równomiernych przepływów na kanałach - TAK??

Lepiej jak najwięcej arytmetyki przepływów robić na kanałach. Każde przykręcenie anemostatu, to zwiększenie oporów i potencjalny szum. Już lepiej chyba wentylować nadmiarowo, zresztą przy małych średnicach kanałów systemowych trudno o hiperwentylacje na jednym kanale ;)

Swoją drogą jestem ciekaw jak fachowcy mierzą i ustalają niby te przepływy ;) Zmiana jednego wpływa na pozostałe, dokladny pomiar trudny i mowa o b. delikatnych przepływach ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy tak to powinno wyglądać i czy nie powinienem jeszcze czegoś zmienić

Zakładając że masz przewody 63mm, skrzynki 8x63, to ja bym dał po 2 przewody na każdą sypialnie, a na pewno te które są dwuosobowe.

Salon i tak Ci się będzie wentylował dodatkowo przez drzwi sypialni, najczęściej w domu będziesz spał, a jak będziesz miał dużą liczbę gości to podkręcisz reku. Wymianą kubaturową salonu bym się nie przejmował, istotnejsze jest zużycie na osobę i wyciąg wilgoci.

Dalej na pewno dalbym dwa wywiewy do łazienki (kosztem wywiewu garderoby - można go zastąpić kanałem/czy kratką pomiedzy łazienką a garderobą)

Podobnie można rozważyć dwa kanały do kotłowanio/pralni, kosztem kanału do sieni(znów kratka). Ale to już zależnie od intesywności używania pralni.

Drugą alternatywą zwolenienia wywiewu, jest podpięcie sieni do wywiewu spiżarni.

 

czym się sugerować w doborze centrali - kolumną wymagane powietrze ( według norm) - czy max ilością powietrza jaka wyszła z wyliczeń.

Ilością powietrza na jaką masz obliczone kanały. Idealnie jak reku będzie miała zakres od 2m/s. W góre moze być nawet więcej, jak masz duże zapotrzebowanie na wentylacje to na ogół niekt się nie przejmuje hałasem ;)

 

I zauważyłem kominek. Rozumiem że ma on dopływ powietrza z zewnątrz sporą rurą i całość WM jest nadciśnieniowa?

Edytowane przez matkor
uwagi do wywiewow i kominka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co myślicie o mieszaniu śrenic na wywiewie i nawiewie

Wydaje mi się, że teraz wychodzi to lepiej zwiększyłem wymiany w pokojach zwiększając średnicę rur na nawiewie na 90 - można zastosować równoważnik dla 90 stosując dwie 63 ( idelanie się pokrywają). Wywiew został na 75. Pytanie czy może tak być ??

Załączam obliczenia

wen 75 na 90.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...