Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Elastyczne przewody wentylacji mechanicznej


Recommended Posts

Mam problem z doborem centrali na kanałach elastycznych.

 

Będę potrzebować 7 kanałów nawiewnych i 6 kanałów wywiewnych. Początkowo polecono mi centralę Onyx Dream 200, która ma króćce o śr. 125cm. Jak to rozdzielić na 7 kanałów 63mm (śr. wew) PE-Flex Termokontrol, to wydaje się, że taka centrala może być za mała? Czy nie lepsza byłaby centrala Onyx Dream 400 w tym przypadku, która ma króćce 160mm średnicy?

centralę dobierasz do kubatury domu a nie do kanałów wentylacyjnych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 2,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Kubatura wynosi 340m3, powierzchnia użytkowa 130m2, liczba osób w domu: 3-4. Rekuperator Onyx Dream 200 ma wydajność 230m3/h, a Dream 400 - 390m3/h.

 

Mam jeszcze inne pytanie: przyjmuje się, że zapotrzebowanie wymiany powietrza dla jednej osoby to 20-30m3/h, czy to przyjmujemy dla minimalnej pracy rekuperatora (np. 40%) i np. dla nocy, czy dla pracy centrali na 100%?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Onyx Dream 200 ma wydajność 230m3/h,
Tak... ale przy 200Pa oporów instalacji!!!

Co do norm - to jest budowlana, gdzie nie wiadomo ile będzie osób - zakłada ona 50m3/h na łazienki i 30 na kuchnie. Medyczna norma to 20 m3/h na osobę jako minimum - większość ustawia sobie 30m3/h na osobę. Optymalna praca central to 25-40% .

Centrala 400m3/h ma wyjście 160mm ( przy 30% 2m/sek przy 100% koło 5m/sek.) fi 160 to 200cm2 : 7 = 28 cm2 czyli fi 63mm x 7 może być i przy 400-tce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panie Tomaszu, czyli dla 7 kanałów, Onyx Dream 200 potrzebowałby 7 kanałów 50mm? Obawiam się, że przy tych 30% pracy centrali w nocy na kanale nie uzyskałbym wystarczającego minimum medycznego 20m3/h na osobę. Czy zgodzi się Pan zatem, że dla 7 kanałów Onyx Dream 200 jest za mały?

 

Licząc bowiem wydajność przy 40% 0.4x230m3/h = 90m3/h dzielimy to na 7 kanałów czyli uzyska się z jednego kanału 13m3/h, czyli nie starcza nawet na jedną osobę :(

Edytowane przez sewi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panie Tomaszu, czyli dla 7 kanałów, Onyx Dream 200 potrzebowałby 7 kanałów 50mm? Obawiam się, że przy tych 30% pracy centrali w nocy na kanale nie uzyskałbym wystarczającego minimum medycznego 20m3/h na osobę. Czy zgodzi się Pan zatem, że dla 7 kanałów Onyx Dream 200 jest za mały?

 

Licząc bowiem wydajność przy 40% 0.4x230m3/h = 90m3/h dzielimy to na 7 kanałów czyli uzyska się z jednego kanału 13m3/h, czyli nie starcza nawet na jedną osobę :(

A jak Pan uważa - dlaczego producenci kanałów wentylacyjnych maja typoszereg

- 52 mm 63mm 80mm 100mm 125mm... http://www.afs.com.tr/usrfiles/files/catalog/Ticari_2011_web.pdf

Jest sens produkować kanały niepotrzebne ?

Pan zrobi na kanałach 63mm jak ma Pan obawy. Będzie OK!

2 m/sek - kanał 53mm - 16m3/h x 7 = 112m3/h -

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak Pan uważa - dlaczego producenci kanałów wentylacyjnych maja typoszereg

- 52 mm 63mm 80mm 100mm 125mm... http://www.afs.com.tr/usrfiles/files/catalog/Ticari_2011_web.pdf

Jest sens produkować kanały niepotrzebne ?

Pan zrobi na kanałach 63mm jak ma Pan obawy. Będzie OK!

2 m/sek - kanał 53mm - 16m3/h x 7 = 112m3/h -

 

Chodzi mi o to czy centrala Onyx Dream 200 będzie dobra dla 7 kanałów 53mm? Wg moich obliczeń opartych na Pana podejściu, np. w nocy włączam rekuperator na najniższy bieg czyli 40% co da mi wydajność 90m3/h. Czyli na kanał 13m3/h. A minimalny wydatek dla kanału 53mm to 16m3/h zatem na najniższym biegu uzyskam w tym kanale przepływ powietrza poniżej 2m/s. Poza tym jest to za mało jak na jedną osobę. Z kolei jak zwiększę liczbę kanałów tak aby do pokoju dochodziły dwa kanały 53mm, to podwajam liczbę kanałów w pokojach i salonie (razem z 11-12 kanałów), a że centrala Onyx Dream 200 ma króciec 125mm to suma pól powierzchni kanałów będzie znacząco różna od pola powierzchni otworu króćca. No chyba, że rekuperator Onyx 200 będę używać na drugim biegu (75%), co jednak zwiększy pobór prądu jak i może być głośniejsze...?

 

Czy nie warto więc kupić Onyx 400, 7 razy kanał nawiewny 63 i używać go na pierwszym biegu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi mi o to czy centrala Onyx Dream 200 będzie dobra dla 7 kanałów 53mm? Wg moich obliczeń opartych na Pana podejściu, np. w nocy włączam rekuperator na najniższy bieg czyli 40% co da mi wydajność 90m3/h. Czyli na kanał 13m3/h. A minimalny wydatek dla kanału 53mm to 16m3/h zatem na najniższym biegu uzyskam w tym kanale przepływ powietrza poniżej 2m/s. Poza tym jest to za mało jak na jedną osobę. Z kolei jak zwiększę liczbę kanałów tak aby do pokoju dochodziły dwa kanały 53mm, to podwajam liczbę kanałów w pokojach i salonie (razem z 11-12 kanałów), a że centrala Onyx Dream 200 ma króciec 125mm to suma pól powierzchni kanałów będzie znacząco różna od pola powierzchni otworu króćca. No chyba, że rekuperator Onyx 200 będę używać na drugim biegu (75%), co jednak zwiększy pobór prądu jak i może być głośniejsze...?

 

 

Czy nie warto więc kupić Onyx 400, 7 razy kanał nawiewny 63 i używać go na pierwszym biegu?

Dlaczego Pan zakłada 90m3/h przy 40% - będzie więcej!

Poza tym :

Może Pan dać śmiało 63mm - Takie kanały (80mm i mniej ) nawet jak są ciut głośniejsze to na przyrządach . Człowiek nie rozróżni czy nie słyszy 23dB czy nie słyszy 27dB.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Mam ten sam problem z doborem centrali.

Mam troche większy dom - 160m2 i przyjąłem 7 nawiewów i 6 wywiewów fi 75 (63mm wew.)

Nie wiem czy to nie za mało... ale wg. opinii również z tego forum

wentylacja rzędu 130m3/h jest zupełnie wystarczająca.

 

Ja przyjmuje że "dmuchając" np.150 m3/h na 7 kanałów to ok 22 m3/h na jeden kanał.

Patrząc na wytyczne producenta że optymalne prędkości kanałów to 2-5 m/s

i że przy 2 m/s jeden kanał ma przepływ 22 m3/s to te 150 m3/h jest optymalnym rozwiązaniem.

Onyx Dream 200 na I biegu (40%) ma wydatek ok 135 m3/h czyli w sam raz.

I gdyby patrzeć tylko na przebywanie 4-5 osób w domu było by super,

ale co w przypadku imprez czy imienin (np. 15 osób), czy na maksymalnej wydajności taka centrala

poradzi sobie z wentylacją?

Takie sytuacje będą np. 1-2 w miesiącu i nie wiem czy warto przepłacać za centrale i większą ilość kanałów. :confused:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Mam ten sam problem z doborem centrali.

Mam troche większy dom - 160m2 i przyjąłem 7 nawiewów i 6 wywiewów fi 75 (63mm wew.)

Nie wiem czy to nie za mało... ale wg. opinii również z tego forum

wentylacja rzędu 130m3/h jest zupełnie wystarczająca.

 

Ja przyjmuje że "dmuchając" np.150 m3/h na 7 kanałów to ok 22 m3/h na jeden kanał.

Patrząc na wytyczne producenta że optymalne prędkości kanałów to 2-5 m/s

i że przy 2 m/s jeden kanał ma przepływ 22 m3/s to te 150 m3/h jest optymalnym rozwiązaniem.

Onyx Dream 200 na I biegu (40%) ma wydatek ok 135 m3/h czyli w sam raz.

I gdyby patrzeć tylko na przebywanie 4-5 osób w domu było by super,

ale co w przypadku imprez czy imienin (np. 15 osób), czy na maksymalnej wydajności taka centrala

poradzi sobie z wentylacją?

Takie sytuacje będą np. 1-2 w miesiącu i nie wiem czy warto przepłacać za centrale i większą ilość kanałów. :confused:

 

 

witam

 

pobór prądu na poszczególnych biegach:

 

OnyX Dream 200

Bieg Moc [W]

I - 40% 22

II - 75% 95

III -100% 187

 

OnyX Dream 400

Bieg Moc [W]

I - 40% 22

II - 75% 95

III -100% 187

 

OnyX Dream 200 nie ma automatycznego bajpasu oraz nagrzewnicy wstępnej!!!

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[ATTACH=CONFIG]235499[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]235498[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]235500[/ATTACH]

 

Przesyłam wypociny to jest 2h czytania i 1h liczenia - jestem przygotowany że wszystko źle

 

Czy ktoś w temacie odpowie czy to ruszy powietrze w domu? Co zmienić

Tylko średnice kanałów do centrali dobrać i montować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję

...

nawiew- rura 63mm to jest 8x31,17cm2=250cm2 -180tka na wylocie rekuperatora dobrze liczę?

wywiew- rura 63mm to jest 7x31,17cm2=218cm2 -też180?(bo 150tka ma 177cm2) czy dołożyć 1 wywiew tylko gdzie?

 

Kupić skrzynkę zbiorczą wywiew na 7 wyjść czy na 8 i 1 zaślepić

 

Jeszcze muszę poczytać o prędkościach i spadkach na najdłuższych odcinkach

 

Tak myślałem jaka centrala pociągnie to na pierwszym biegu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś ktoś zwrócił mi słusznie uwagę, żeby patrzeć na szczegóły a nie tylko ogólne hasła. Mówię o rekuperatorach. U mnie potrzeba 400m3. Spodobał mi się brink renovent excellent 400. Niby ok ale... Tutaj te 400 jest przy 100Pa. Czyli instalacja musiałaby mieć bardzo małe opory. A jak beda wieksze to nici z tych 400m3.

 

A swoją drogą możecie podać w skrócie jak policzyć opór dla kanałów elastycznych?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję

...

nawiew- rura 63mm to jest 8x31,17cm2=250cm2 -180tka na wylocie rekuperatora dobrze liczę?

wywiew- rura 63mm to jest 7x31,17cm2=218cm2 -też180?(bo 150tka ma 177cm2) czy dołożyć 1 wywiew tylko gdzie?

 

Kupić skrzynkę zbiorczą wywiew na 7 wyjść czy na 8 i 1 zaślepić

 

Jeszcze muszę poczytać o prędkościach i spadkach na najdłuższych odcinkach

 

Tak myślałem jaka centrala pociągnie to na pierwszym biegu

180-tka? To jakieś nietypowe - szereg to 125, 160, 200mm

400-tka ma wyjścia 160 . -

Skrzynki są 8 wyjść - nietypowa może być drożej - zatykać tez nie potrzeba - ja bym dał 3 x 63mm w górnej łazience. Będzie ona intensywnie użytkowana

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

180-tka? To jakieś nietypowe - szereg to 125, 160, 200mm

400-tka ma wyjścia 160 . -

Skrzynki są 8 wyjść - nietypowa może być drożej - zatykać tez nie potrzeba - ja bym dał 3 x 63mm w górnej łazience. Będzie ona intensywnie użytkowana

 

witam

 

Brinki Renoventy 400 takie "nietypowe" króćce przyłączeniowe mają:p

ale wydatek 400 m3/h tylko przy 150 Pa

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

180-tka? To jakieś nietypowe - szereg to 125, 160, 200mm

400-tka ma wyjścia 160 . -

Typówka dla kogo?

400-tka ma wyjścia 160 . -
- KTO TAK STWIERDZIŁ ?

 

Jeśli Brink sprzedaje urządzenia na całą Europę, sprzedaje także te same rekuperatory dla innych DUŻYCH producentów to znaczy, że oni coś źle zmierzyli i policzyli?

 

Jak Pan policzy, to 160 - 180 jest wielkością optymalną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Typówka dla kogo?

- KTO TAK STWIERDZIŁ ?

 

Jeśli Brink sprzedaje urządzenia na całą Europę, sprzedaje także te same rekuperatory dla innych DUŻYCH producentów to znaczy, że oni coś źle zmierzyli i policzyli?

 

Jak Pan policzy, to 160 - 180 jest wielkością optymalną.

Napisałem :"nietypową" a nie nieoptymalną/

Optymalna prędkość powietrza w kanałach jest od 2 do 5 m/sek. A szereg średnic kanałów jest powszechnie znany . Niektóre firmy, poza centralami produkują czy sprzedają w komplecie kanały, skrzynki itp. To bardzo fajne rozwiązania - tyle, ze droższe. Wtedy centrala może mieć trochę inne niż typowe wyjścia. Producent, chce sprzedawać ( co zrozumiałe ) komplet. Czy zna Pan cenę kompletnego zestawu z Air Excellentem?

Są też inne powody - innych niż typowe wyjść z central - obniżenie kosztów produkcji. W jedną obudowę wkłada się różne wentylatory - robi tak np. dospel - optimal 400 i 600 są w tej samej obudowie czy belgijskie VASCO

Edytowane przez Tomasz Brzęczkowski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...