Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Elastyczne przewody wentylacji mechanicznej


Recommended Posts

 

Tylko gdzieś wyczytałem że powietrze nie może się rozprężać w skrzynce?

 

W kanałach!!! W skrzynce czy na anemostacie nie przeszkadza. Nawet czasem osadza się anemostat w skrzynce rozprężnej .

Jak Pan nie chce fabrycznych kanałów - do Brinka jest system Excellent AIR

http://www.al-tec-solutions.de/kontrollierte-wohnraumlueftung/luftverteilsysteme/ Bardzo fajny - ale drogi, to może Pan zredukować na 160.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 2,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Więc czytam dalej...

 

odnośnie wyjść centrali i ich średnic i wejść do skrzynek ...czy też?

 

Rozumiem to tak:

 

Jeżeli z rekuperatora o tych samych parametrach i ustawieniach wychodzi króciec 125mm to prędkość powietrza będzie wyższa niż przy króćcu 160mm

Dobrze myślę? Jeśli tak to jaki wpływ będzie to miało na efekt końcowy i prędkość na anemostatach

 

Ta prędkość będzie wyższa lub niższa tylko między centralą a skrzynką czy będzie miała wpływ na całość instalacji?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Optymalne prędkości... może na przykładzie wody. Na ogół odkręca Pan wodę w kranie od 0.5 do 5 litrów na minutę. Rurka doprowadzająca tę wodę ma 12mm (wewnątrz) . Czy jak założy Pan rurkę fi wew. 24mm czy 50mm to będzie lepiej? Opory spadną?
Oczywiście, że spadną o ile na wyjściu nie będzie ograniczenia. Wiem, że ciężko to zrozumieć ale spróbuj. Natęż się, nie myśl o kłopotach finansowych. Może się uda.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli z rekuperatora o tych samych parametrach i ustawieniach wychodzi króciec 125mm to prędkość powietrza będzie wyższa niż przy króćcu 160mm

Dobrze myślę?

Tak. Skoro trzeba przepchać tyle samo powietrza (mniej więcej), a przekrój mniejszy to prędkość wzrośnie.

Jeśli tak to jaki wpływ będzie to miało na efekt końcowy i prędkość na anemostatach

Ta prędkość będzie wyższa lub niższa tylko między centralą a skrzynką czy będzie miała wpływ na całość instalacji?

Zwiększy Ci się opór na tym węższym odcinku (raz, bo mniejsze rurki mają większy opór, dwa większa prędkość to też większy opór).

Jak wzrośnie Ci opór kawałka, to i całości. Jak zwiększy się opór całości, to zmieni się punkt pracy wentylatorów w reku czyli odrobine zmniejszą się prędkości (i na wyjściu reku i na anemostatach).

Tyle w teorii.

W praktyce przy przy prędkości 2m/s redukcja symetryczna to jakieś 2Pa, przy 5m/s jakieś 10 może 15 Pa.

Rys. 15 w http://www.istpol.pl/helios/media/014_pl.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak. Skoro trzeba przepchać tyle samo powietrza (mniej więcej), a przekrój mniejszy to prędkość wzrośnie.

 

Zwiększy Ci się opór na tym węższym odcinku (raz, bo mniejsze rurki mają większy opór, dwa większa prędkość to też większy opór).

Jak wzrośnie Ci opór kawałka, to i całości. Jak zwiększy się opór całości, to zmieni się punkt pracy wentylatorów w reku czyli odrobine zmniejszą się prędkości (i na wyjściu reku i na anemostatach).

Tyle w teorii.

W praktyce przy przy prędkości 2m/s redukcja symetryczna to jakieś 2Pa, przy 5m/s jakieś 10 może 15 Pa.

Rys. 15 w http://www.istpol.pl/helios/media/014_pl.pdf

Szkoda, że takie nieprawdziwe

Straty spowodowane tarciem

Przyleganie powietrza czy płynów do gładkich ciał - to nie tarcie!!!! Przy tarciu - faktycznie lepsze jest gładkie - ale nawet w formule F1 wiedzą, że kolektory się matowi wewnątrz!

Poza tym chropowatość a opory przepływy - nie jest wartością liniową!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Konrad:

tak sobie patrze na uklad naw/wyw pietrami - dol nie mam uwag, 120 nawiewu salonem, 120 wyciag kuchnia i lazienka - drzwi do pralni pewnie zazwyczaj beda zamkniete (by nie slyszec tuczacej sie pralki) ale wyciag potrzebny na podwyzszona wilgotnosc z prania = OK

martwi mnie nieco pietro - 4 nawiewy, a wszystko powinien odebrac wyciag z lazienki (x2) - to srednio wyjdzie, ewent. zrobilbym x3, ale nawet wtedy moze nadmiar powietrza schodzic na parter. chyba ze taki jest plan :) u mnie jest wiekszy korytarz na wejsciu na pietro, tam dolozylem na wszelki wypadek 1 kanal wyciagowy. czy go bede uzywac - czas pokaze jak juz bedziemy mieszkac. Ale wg. mnie zawsze lepiej jest miec 1 kanal nie uzywany, niz o 1 za malo :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Konrad:

tak sobie patrze na uklad naw/wyw pietrami - dol nie mam uwag, 120 nawiewu salonem, 120 wyciag kuchnia i lazienka - drzwi do pralni pewnie zazwyczaj beda zamkniete (by nie slyszec tuczacej sie pralki) ale wyciag potrzebny na podwyzszona wilgotnosc z prania = OK

martwi mnie nieco pietro - 4 nawiewy, a wszystko powinien odebrac wyciag z lazienki (x2) - to srednio wyjdzie, ewent. zrobilbym x3, ale nawet wtedy moze nadmiar powietrza schodzic na parter. chyba ze taki jest plan :) u mnie jest wiekszy korytarz na wejsciu na pietro, tam dolozylem na wszelki wypadek 1 kanal wyciagowy. czy go bede uzywac - czas pokaze jak juz bedziemy mieszkac. Ale wg. mnie zawsze lepiej jest miec 1 kanal nie uzywany, niz o 1 za malo :)

 

Aktualnie czytam czy lepszym rozwiązaniem jest dołożenie wywiewu na klatce czy łazience planuję też dołożenie nawiewów do największych pokoi poddasza z tym że wtedy wyciągi również będę musiał dołożyć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie do forum

 

Czy jeżeli w pokoju- sypialnia mam nawiew 60m3/h a będzie w przeciwnym rogu wywiew 30m3/h odczuwalny będzie dyskomfort dla użytkowników

ruch powietrza w stronę łazienki powinien chyba być zachowany

\

Ktoś stosował takie rozwiązanie czy byłbym pierwszy

 

Próbuję zrównoważyć instalację co by liczba nawiewów zrównała się liczbie wywiewów (dążę do łącznie 10- bo optymalnie tyle powinienem mieć nawiewów) - a nie dam w górnej łazience 4-5rur

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich.

Studiuję ten wątek od dłuższego czasu. Jestem na etapie budowy domu stan SSO i zdecydowałem się na wentylacje z odzyskiem ciepła. Wstępne wyceny które otrzymałem od kilku firm powaliły mnie z nóg i dla tego postanowiłem uporać się z tematem sam (nie wiem czy podołam ale trzeba próbować ).

Dom 180m2 pow użytkowa 140m2. Chciałem zastosować rekuperator Onyx Dream 400 (też nie wiem czy to dobry wybór, ale trzeba od czegoś zacząć ).

Wstawiam rysunki systemu i proszę o sugestie czy to w ogóle ruszy.

Dziękuję bardzo i oczekuję na słowa krytyki.

w1p.jpgwpo1.jpg

Edytowane przez KondiM
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich.

Studiuję ten wątek od dłuższego czasu. Jestem na etapie budowy domu stan SSO i zdecydowałem się na wentylacje z odzyskiem ciepła. Wstępne wyceny które otrzymałem od kilku firm powaliły mnie z nóg i dla tego postanowiłem uporać się z tematem sam (nie wiem czy podołam ale trzeba próbować ).

Dom 180m2 pow użytkowa 140m2. Chciałem zastosować rekuperator Onyx Dream 400 (też nie wiem czy to dobry wybór, ale trzeba od czegoś zacząć ).

Wstawiam rysunki systemu i proszę o sugestie czy to w ogóle ruszy.

Dziękuję bardzo i oczekuję na słowa krytyki.

[ATTACH=CONFIG]236667[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]236668[/ATTACH]

Po pierwsze to nie może być anemostatu na korytarzu! - Po drugie - lepsze od rysunku - który i tak nie jest "wykonawczym" jest czytelniejsza lista pomieszczeń z ich m2 i funkcją - podstawą cichych przepływów są dobrane średnice kanałów do centrali .

A wybór centrali... bardzo cicha i tania w eksploatacji - przy tym bardzo solidna .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Planuję zakup skrzynki rozdzielczej 10x75 o wlocie aż 200mm

Nie wiem jeszcze jaka będzie średnica wylotu z rekuperatora więc chcę zastosować odpowiednią redukcję za centralą lub przed skrzynką

Przeginam z tym 200mm? Czy kupić 160mm bo też jest dzisiaj na stanie (skrzynki muszę zamówić dzisiaj;()

te 200mm to będzie na 100% za duża (to taki rozmiar na magazyn?) Czy mogę spokojnie później zredukować na odpowiednią mniejsza średnicę bez dyskomfortu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panie Tomaszu a co myśli pan nad pomysłem kilka postów wyżej to jest umieszczenie w jednym pomieszczeniu 2 anemostatów nawiew i wywiew "niezrównoważonych ?

Może ktoś leszcze odpowie

Nie wiem co znaczy w wentylacji "niezrównoważony" - wentylacja nawiewno wywiewna - zawsze się równoważy, inaczej by nie mogła działać. Co do, nawiew wywiew w jednym pomieszczeniu - to może być w "pralnio suszarni" nie połączonej wentylacyjnie z domem, np szczelne drzwi z progiem. Przy szczelinie pod drzwiami - zawsze zwiększa się ryzyko wyjścia pary i zapachów do części mieszkalnej - proszę pamiętać, ze gdy będzie wywiew i nawiew w danym pomieszczeniu, będzie i nadciśnienie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Planuję zakup skrzynki rozdzielczej 10x75 o wlocie aż 200mm

Nie wiem jeszcze jaka będzie średnica wylotu z rekuperatora więc chcę zastosować odpowiednią redukcję za centralą lub przed skrzynką

Przeginam z tym 200mm? Czy kupić 160mm bo też jest dzisiaj na stanie (skrzynki muszę zamówić dzisiaj;()

te 200mm to będzie na 100% za duża (to taki rozmiar na magazyn?) Czy mogę spokojnie później zredukować na odpowiednią mniejsza średnicę bez dyskomfortu?

Po co Panu na 10? skrzynka 160mm na osiem gniazd z uszczelkami w 100% wystarczy - kosztuje ze 250zł-300 i lepiej do centrali dołożyć. Na kanałach 63 mm wew przy 2 m/sek ma Pan 8 x 22m3/h! a przy 5m/sek 55m3/h x 8 .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...