Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Elastyczne przewody wentylacji mechanicznej


Recommended Posts

Przeciwwskazania? Sama wentylacja!!!

Proszę sobie to wyobrazić !

1 - powietrze idzie po najmniejszym oporze !

2 - kanał wywiewny z łazienki i ten z przedpokoju przed łazienką idą do jednego miejsca

3- powietrze z pokoju wyjdzie kanałem w przedpokoju a łazienka nie będzie wentylowana lub będzie słabo wentylowana -

Anemostaty w ciągach komunikacyjnych są wykluczone ! "Odcinają" łazienki . Tego nie zrobi nikt kto zna się na wentylacji!!!

OK. Argument z którym muszę się zgodzić. Muszę zatem pogonić tego projektanta aby naniósł stosowne poprawki.

Dzięki

 

W tym co wypisuje na forum pan TB jest dużo racji sam miałem problem a i ręka mi drżała klepiąc zamówienie bo powiększyłem układ wentylacji (wbrew zaleceniom pana Tadeusza) a co za tym idzie zmieniłem skrzynkę zbiorczą z 8 na 10 króćców

Choć pan TB ma też wielu przeciwników mi akurat pomógł w podjęciu decyzji

W sprawach wentylacji całkowicie się zgadzam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 2,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Przeciwwskazania? Sama wentylacja!!!

Proszę sobie to wyobrazić !

1 - powietrze idzie po najmniejszym oporze !

2 - kanał wywiewny z łazienki i ten z przedpokoju przed łazienką idą do jednego miejsca

3- powietrze z pokoju wyjdzie kanałem w przedpokoju a łazienka nie będzie wentylowana lub będzie słabo wentylowana -

Anemostaty w ciągach komunikacyjnych są wykluczone ! "Odcinają" łazienki . Tego nie zrobi nikt kto zna się na wentylacji!!!

 

witam

 

zgadzam się

w ciągach komunikacyjnych w domach mieszkalnych nie daje się anemostatów

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Misiupl Te dane DN75 to są z karty katalogowej producenta przewodu 75(63) czy je wyliczyłeś?

 

dane dla DN75 są ze strony producenta

 

Centralę masz już wybraną czyli masz też obliczenia? 2m/s masz na pierwszym biegu? czy 5m/s?

wyliczenia są dla I biegu tj potrzebuję centrali która przy sprężu ok 120Pa ma wydajność ok 180m^3/h

 

strata 120Pa to mocno :) szacunkowa strata najdłuższego kanału

 

ps. trochę wyjeśnienia jest w tym podręczniku na stronie 23: http://www.el-team.com.pl/wp-content/uploads/2011/04/KWL_in1.pdf

 

Dość zwięźle opisane jest tak to wszystko projektować.

Edytowane przez misiupl
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK. Argument z którym muszę się zgodzić. Muszę zatem pogonić tego projektanta aby naniósł stosowne poprawki.

Dzięki

Przyznam, że coraz więcej takich błędów pojawia się - głownie z rekuperatory.pl Szkoda, że tam opierają się na Śp. Maksymilianie Malickim . Wentylacja domowa, nie ma nic wspólnego z przemysłową. Przy tak małych strumieniach - kanał w przedpokoju odetnie łazienkę. Można to oczywiście zakręcić, tylko po co w takim razie robić?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie, bo właśnie przeglądam ponownie SPW "Wytyczne dla instalacji wentylacyjnej..." i Panowie napisali, że normalny bieg centrali (obliczenia) powinny być wykonywane dla II biegu.

Na forum większość obliczeń jest robiona dla I biegu, jako, że jest mniej prądożerny.

Ktoś mi to wyjaśni może :) ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dane dla DN75 są ze strony producenta

 

 

wyliczenia są dla I biegu tj potrzebuję centrali która przy sprężu ok 120Pa ma wydajność ok 180m^3/h

 

strata 120Pa to mocno :) szacunkowa strata najdłuższego kanału

 

ps. trochę wyjeśnienia jest w tym podręczniku na stronie 23: http://www.el-team.com.pl/wp-content/uploads/2011/04/KWL_in1.pdf

 

Dość zwięźle opisane jest tak to wszystko projektować.

Szanowny Panie - proszę się tym nie przejmować - to sztuka dla sztuki - tak by inwestor myślał, że to Bóg wie jacy fachowcy!

Po pierwsze - to są charakterystyki przewodów przy wentylacji z jednym wentylatorem - nawiew lub wywiew. Jeżeli jest szczelny dom (PN13829) i wentylator nawiewny a drugi wywiewny i na obu ma Pan po np. 150m3 ( bo tyle Pan sobie ustawił ) to tyle przejdzie przez pokoje - kuchnię i łazienki.

Po drugie - przykładowo - zakręt 90' to jak 3 mb kanału - tabele są do kanałów prostych - czy jest się więc czym przejmować - patrząc na ilość zakrętów?

Lepiej zobaczyć czy centrala którą chcemy kupić, np 400m3/h ma przy oporach instalacji 200Pa 50m3/ 100m3/h czy może 350m3/h .

Po trzecie - najważniejsza w domowej wentylacji jest NIESŁYSZALNOŚĆ - A o tym w "podręczniku" są tłumiki na centrali !!!! Po co ? centrale należy kupić taką co nie słychać jej bez kanałów na 1 biegu nawet jak ma wydajność 700m3/h!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie, bo właśnie przeglądam ponownie SPW "Wytyczne dla instalacji wentylacyjnej..." i Panowie napisali, że normalny bieg centrali (obliczenia) powinny być wykonywane dla II biegu.

Na forum większość obliczeń jest robiona dla I biegu, jako, że jest mniej prądożerny.

Ktoś mi to wyjaśni może :) ?

Są dwa aspekty - jeden to, że centrale u nas są przewymiarowane - jedna z lepszych central DUOLIX jest przeznaczona ( w instrukcji) do 7 pomieszczeń nawiewnych i 5 wywiewnych i ma maksymalną wydajność 155m3/h

Drugi aspekt to same liczenia - PO CO? skoro układ jest wywiewno nawiewny - samoregulujący ( skrzynka) i strumień zbyt mały by go zmierzyć i nim regulować

 

140 m3/h na do i 7 anemostatów nawiewnych to 20m3/h na anemostacie -

Anemostat fi 80mm ( najmniejszy ) ma wg katalogu dokładność nastawu 50m3/h

Balometr najdokładniejszy - mierzy z dokładnością 17m3/h a zaczyna mierzyć strumień od 40m3/h

 

Sztuka dla sztuki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za wyjaśnienia !

 

Szanowny Panie - proszę się tym nie przejmować - to sztuka dla sztuki - tak by inwestor myślał, że to Bóg wie jacy fachowcy!

Po pierwsze - to są charakterystyki przewodów przy wentylacji z jednym wentylatorem - nawiew lub wywiew. Jeżeli jest szczelny dom (PN13829) i wentylator nawiewny a drugi wywiewny i na obu ma Pan po np. 150m3 ( bo tyle Pan sobie ustawił ) to tyle przejdzie przez pokoje - kuchnię i łazienki.

Po drugie - przykładowo - zakręt 90' to jak 3 mb kanału - tabele są do kanałów prostych - czy jest się więc czym przejmować - patrząc na ilość zakrętów?

Lepiej zobaczyć czy centrala którą chcemy kupić, np 400m3/h ma przy oporach instalacji 200Pa 50m3/ 100m3/h czy może 350m3/h .

Po trzecie - najważniejsza w domowej wentylacji jest NIESŁYSZALNOŚĆ - A o tym w "podręczniku" są tłumiki na centrali !!!! Po co ? centrale należy kupić taką co nie słychać jej bez kanałów na 1 biegu nawet jak ma wydajność 700m3/h!!!

 

Oczywiście nikt nie będzie liczył ilości (znikomej) zakrętów instalacji PE

 

Co do doboru centrali, to liczymy łączne straty na kanale od czerpni do najdalszego anemostatu? Czy może czerpnia-anemostat + anemostat-wyrzutnia? Bo w sumie w dwóch różnych opracowaniach znalazłem dwa sposoby przy czym oczywiście podane były normy, których oczywiście nie sprawdziłem :)

Edytowane przez misiupl
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za wyjaśnienia !

 

 

 

Oczywiście nikt nie będzie liczył ilości (znikomej) zakrętów instalacji PE

 

Co do doboru centrali, to liczymy łączne straty na kanale od czerpni do najdalszego anemostatu? Czy może czerpnia-anemostat + anemostat-wyrzutnia? Bo w sumie w dwóch różnych opracowaniach znalazłem dwa sposoby przy czym oczywiście podane były normy, których oczywiście nie sprawdziłem :)

Jeżeli coś potrzebuję wiedzieć to mierzę opory instalacji nie liczę. Chociażby dlatego, że nie znam oporów wymiennika, czerpni z siatką, filtrów zmieniających opór w czasie eksploatacji - już same filtry mają większy opór niż kanały, sam wymiennik ma większy opór niż kanały...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeciwwskazania? Sama wentylacja!!!

Proszę sobie to wyobrazić !

1 - powietrze idzie po najmniejszym oporze !

2 - kanał wywiewny z łazienki i ten z przedpokoju przed łazienką idą do jednego miejsca

3- powietrze z pokoju wyjdzie kanałem w przedpokoju a łazienka nie będzie wentylowana lub będzie słabo wentylowana -

Anemostaty w ciągach komunikacyjnych są wykluczone ! "Odcinają" łazienki . Tego nie zrobi nikt kto zna się na wentylacji!!!

Brednie.

Ciśnienie w łazience czy przedpokoju(o ile nie odzieli się ich szczelnymi drzwiami) będzie takie samo, więc i przepływy per kanał będą takie same, jak przy wszyskich kanałach umieszczonych w łazience. Nic sie nie "odcina" ;)

Anemostatów nie daje się w przedpokojach z tego prostego powodu że są wentylowane poprzez nawiewy i wywiewy pomieszczeń które łączą. Ale jak ktoś chce sobie przechodnią garderobe przewentylować - proszę bardzo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brednie.

Ciśnienie w łazience czy przedpokoju(o ile nie odzieli się ich szczelnymi drzwiami) będzie takie samo, więc i przepływy per kanał będą takie same, jak przy wszyskich kanałach umieszczonych w łazience. Nic sie nie "odcina" ;)

Anemostatów nie daje się w przedpokojach z tego prostego powodu że są wentylowane poprzez nawiewy i wywiewy pomieszczeń które łączą. Ale jak ktoś chce sobie przechodnią garderobe przewentylować - proszę bardzo.

Pisze Pan "brednie" a potem powtarza to samo! Łazienka ma przeważnie zamknięte drzwi nie zawsze z wielka kratką. ale nawet wielka kratka nie spowoduje, by powietrze z pokoju przeszło przez łazienkę jak ma przed łazienką anemostat do tego samego wywiewu co ww łazienka.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no cóż - ostatnio byłem w domu gdzie anomostaty w pokojach był w odległości 1,5 m od drzwi. Pozostałe 3 m pokoju miało się zwentylować chyba za pomocą modlitw. Fachowców nie brakuje. TB dopóki nie zacznie schodzić na tematy poboczne to w wentylacji jest merytoryczny. I, o dziwo, ma o niej pojęcie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pisze Pan "brednie" a potem powtarza to samo!

Nie.

Ja twierdze że dodanie anemostatu w korytarzu przed łazienką nie wpłynie mierzalnie na wentylacje samej łazienki. Pan twierdzi przeciwnie:

powietrze z pokoju wyjdzie kanałem w przedpokoju a łazienka nie będzie wentylowana lub będzie słabo wentylowana -

Anemostaty w ciągach komunikacyjnych są wykluczone ! "Odcinają" łazienki

co jest brednią.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie.

Ja twierdze że dodanie anemostatu w korytarzu przed łazienką nie wpłynie mierzalnie na wentylacje samej łazienki. Pan twierdzi przeciwnie:

 

co jest brednią.

 

Kolega jest w "mylnym błędzie" Przekonasz się o tym po zrobieniu pierwszej kupy. Na szczęście sposób naprawy będziesz miał dośc prosty - drabina i zakręcisz na głucho anemostat w korytarzu. Możesz tego uniknąć nie montując go wcale (jest po prostu zbędny) ale jeśli już koniecznie chcesz się przekonać to zrób tak jak myślisz .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolega jest w "mylnym błędzie" Przekonasz się o tym po zrobieniu pierwszej kupy. Na szczęście sposób naprawy będziesz miał dośc prosty - drabina i zakręcisz na głucho anemostat w korytarzu. Możesz tego uniknąć nie montując go wcale (jest po prostu zbędny) ale jeśli już koniecznie chcesz się przekonać to zrób tak jak myślisz .

 

witam

 

a propos "kupy"::p

 

http://wiadomosci.wp.tv/i,Niekonwencjonalne-toalety-w-Soczi,mid,1390066,index.html?_ticrsn=3&ticaid=512143#m1390066

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na szczęście sposób naprawy będziesz miał dośc prosty - drabina i zakręcisz na głucho anemostat w korytarzu. Możesz tego uniknąć nie montując go wcale (jest po prostu zbędny).

Ja nie dyskutuje o słusznosci/potrzebie istnienia anemostatu w korytarzu, ale o jego rzekomo radykalnym wpływie na wentylacje w samej łazience z wejściem w tym korytarzu.

W łazience niewiele się zmieni wentylacyjnie czy taki anemostat w korytarzu będzie czy nie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przekonasz się o tym po zrobieniu pierwszej kupy.

A! Kolega sugeruje że po wstawieniu wywiewu w korytarzu, powietrze będzie wypływac z łazienki przez drzwi (zamiast jak dotychczas wpływać), tak?

I oczywiście, wpłynie wcześniej do łazienki wstecznie pracującym wywiem łazienkowym, no bo skąd?

Z tej samej skrzynki do której będzie wpływać z korytarza?

I tak w kółko? ;)

Toż to wentylacyjne perpetum mobile ;)

 

Niestety nobla nie będzie, wywiewy pozostaną wywiewami i zapachy z łazienki i korytarza polecą no reku.

Edytowane przez matkor
uściślenie że przez drzwi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...