Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Elastyczne przewody wentylacji mechanicznej


Recommended Posts

Panowie myślę że ta dyskusja dalece odbiega od tematu :)

Oczywiście można prowadzić spór czy zrobi się coś za 5 czy za 15 tysięcy ale myślę że różnica w cenie 10 tysięcy to nie wynik narzutów i zysków a raczej materiałów zastosowanych w danej instalacji.

Każdy z systemów ma swoje plusy i minusy i każdy z inwestorów wie ile ma pieniędzy na wydanie.

Możemy kupić sobie uniflexaplus z centralą za 12 k i zrobić domek 140m2 za 27k ale nie każdy może taką kwotę przeznaczyć na rekuperację i ma do dyspozycji np. 12 i już wtedy w uniflexie się nie zmieści i musi zastosować inne rozwiązanie.

I tu rola leży po stronie instalatora który potrafi i przede wszystkim chce znaleźć rozwiązanie dostosowane do budżetu inwestora a nie stara się udowodnić że jeżeli nie wyda tych 27 to każda inna opcja jest zła i instalacja zrobiona na niej jest porażką i za kilka lat wróci po jego droższy system.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 2,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Pisałęm już kiedyś, ale powtórzę:

Mam wielki szacunek, dla ludzi, którzy potrafią sami zrobić np. instalację wentylacyjną w swoim domu.

Są przecież i tacy, którzy cały dom własnoręcznie wznieśli [ z dobrym skutkiem].

 

jest jednak gigantyczna różnica pomiędzy inwestorem samodzielnie wykonującym instalację

z elementów kupionych na alledrogo

a profesjonalistą/instalatorem robiącym instalację i tym zarabiającym na życie.

1. Jak Klient robi sam, to jak coś nie wyjdzie .... to trudno.

2. Jak Klient robi sam i coś wyjdzie nie tak jak miało być .... to trudno.

3. Jak Klient robi sam i nie jest w 100% zadowolony .... to trudno.

 

Jak instalator coś spartoli ... to mu za to nie zapłacą i będzie miał stratę,

Do tego jak go obsmarują i internecie i wśród znajomych

to nie znajdzie kolejnej roboty nawet za 10 lat.

Dlatego profesjonalista musi używać sprawdzonych technologii i materiałów,

pochodzących od producentów, którzy mogą zagwarantować ich jakość

i parametry techniczne.

Oczywiście trzeba za to zapłacić - jestem pewien, że się opłaca.

 

Zapytam inaczej:

Ilu z nas kupuje tańsze odpowiedniki leków?

Ilu z nas stosuje tańsze zamienniki przy naprawie samochodów?

Tam gdzie wymagamy jakości musimy być gotowi za nią zapłacić.

 

Przy budowie domu jakość i sprawdzona technologia też się przydaje.

Przykład:

Przy stropodachach odwróconych [płaski dach] zalewamy kanały Uniflexplus+ bezpośrednio w stropie.

Już przy samym laniu betonu na połączenie skrzynki/kolektora i kanału działają duże siły.

A potem wszystko zastyga - napręża się w różne strony - a dostępu już nie ma i jak się coś rozłączy to .....

 

Sprawdzaliśmy niedawno jak się w takiej sytuacji zachowują różne systemy.

Instalatorzy- koledzy z forum - którzy znają Uniflexplus+ potwierdzą, że po podłączeniu kanału do skrzynki

nie ma szans, aby się coś rozłączyło czy rozszczelniło.

Przy firmowych skrzynkach metalowych z oringiem już nie jest tak wesoło - można to rozłączyć.

 

jak zamówisz skrzynkę na allegro to nie wiem czy można liczyć na szczelność.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dobrze napisane :-)

Czy ktoś z instalatorów będzie montował osprzęt do którego musi jeździć kilka razy na serwis i naprawy?

Dlatego większość instalatorów montuje sprawdzone systemy (czasami nieco droższe) - ale za jakość trzeba zapłacić.

Arturo, jeśli chcesz zamontować WM to taką po najtańszych pieniążkach, to taką Ci zaproponujemy :-)

Możesz nawet załatwić całość materiału.

Koszt montażu 2500 netto + koszt dojazdu, noclegu oraz diet dla pracowników.

ZUSU nie będę doliczał - mam nadzieję, że cena satysfakcjonująca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...

wracając do tematu, czy można nabyć rury elastyczne pe o większych średnicach, wiem że są 75, 90, a większe? konkretnie interesuje mnie wewnętrzna średnica 125?

I drugie pytanko, widziałem w katalogu otuline izolacyjna specjalnie do rur pe średnicy 75, jak na załączonym foto, 76x30, czy ta grubość ścianki 3 cm wystarczy czy trzeba to będzie jeszcze na nieocieplonym poddaszu izolować wełną?

otulina.jpg

Edytowane przez Conrad&Beata
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks później...

Witam wszystkich,

wszystko fajnie co piszą nasi szanowni instalatorzy , zgadza się że trzeba z czegoś żyć i na czymś zarabiać, nikomu tego nie zabraniam, powiem więcej, sam chciałem skorzystać z FACHOWEJ obsługi profesjonalnych podobno firm..... chciałem dać komuś zarobić...

Ale no właśnie - chciałem ( i to pewnie całkiem nieźle) ale co wtedy, gdy któryś z naszych szacownych i często udzielających się na tutejszym ( i nie tylko) forum fachowców ma to po prostu w nosie... przepraszam - oficjalnie to zapomina o spotkaniu na budowie (dwukrotnie potwierdzane !!) , umawia się na następny dzień i znów nie daje znaków życia, ma przy tym notorycznie wyłączony telefon ( i jeden i drugi). A potem czytam jego porady i wywody na forum o wentylacji.....

Poprzedni instalator, a jakże - przyjechał, z problemami rodzinno-urlopowo-organizacyjno-jakimiśtam ale się zjawił po dwóch tygodniach moich starań..... po to żeby koncepcję wentylacji MOJEGO ( zaznaczam ) domu chcieć mi dosłownie wywrócić do góry nogami .. Z powodu - no cóż .... tak jemu byłoby prościej i szybciej a oficjalnie to inaczej się nie da !! No a że ściana piwnicy będzie wyglądała jak ser szwajcarski ( podobno NIEZBĘDNE jest wywiercenie nowych otworów obok istniejących, gdyż reku nie bedzie poprawnie działać).... , że poniosę dodatkowe koszty przewiertów, zabudowy nowych wymyślonych kanałów, nowych przewiertów w stropie ( pomimo przewidzanych szachtów...) . Nie wspomnę o totalnym odsądzeniu od czci i wiary projektu mojej instalacji reku (sporządzonego na dodatek w Wentylach przez człowieka z branży...) No i te opowieści o falach stojących w rurach:o

Więc teraz stanęło na tym, że sam sobie zrobię w końcu to reku... no bo w końcu jak tak dobrze się ma branża ,że klienta można kompletnie olewać i przebierać który projekt łatwiejszy... no bo po co sie męczyć jak mam innych klientów debili co to łykną wszystko co im wcisnę...

Jestem ciekawy czy wszystkie firmy mają podobne podejście , niby czytam, że nie ale ja też nie brałem fachowców z łapanki tylko z polecenia albo z elity forum...

Pozdrawiam

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każdy instalator ma swoje doświadczenia, poza systemem opartym o sztywne rury spiro który każdy wykonuje mniej więcej tak samo (ale te moim zdaniem niezbyt nadają się do budynków mieszkalnych), każdy wykonuje instalacje po swojemu, z użyciem różnych materiałów. Więc się nie dziwię, że instalatorzy proponują takie rozwiązania, jakie według ich doświadczeń są najlepsze, i burzą koncepcje wymyślone przez Inwestora. Sam często rezygnuję z wyceny, jeśli Inwestor stawia masę wymagań i wytycznych, komplikujących mocno projekt i wykonanie i wymagających kilkunastu przyjazdów na budowę.

A z uwagi na fakt, że montaż instalacji WM należy do najtrudniejszych i często koliduje z innymi instalacjami, firm nie jest dużo i są zawalone robotą na rok do przodu, stąd trudności w komunikacji. Mam nadzieję, że nie o mnie pisałeś - mam 1 telefon i o ile nie siedzę gdzieś w piwnicy bez zasięgu czy na dachu przy solarach zawsze go odbieram :-)

Pozdrawiam i namawiam do samodzielnego wykonania instalacji. Jeśli masz już własne przemyślenia, opracowałeś koncepcję to dasz radę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Indiana, na wstępie możesz być spokojny - to nie Ty:)

A tak by the way jestem ciekaw czy właściwe osoby się zorientują, że o nich mowa. W każdym razie powinni się cieszyć ,że nie rzucam nickami...

A odnośnie mojej koncepcji - no wiesz to nie jest tak, że coś tam sobie ubzdurałem i chcę reku na suficie :rolleyes: Coś tam się orientowałem w temacie zanim zacząłem budowę, czyli miałem jakieś tam (mizerne) pojęcie ale wiedziałem co to jest czerpnia i gdzie może sie znajdować. Tak więc podczas wylewania ścian piwnic (żelbet) porobiłem parę przejść plus zrobiłem też szachty między kondygnacjami coby teraz nie wynajmować jakichś wiertnic po parę stów za jeden otwór . Trzeba się tylko do tego przymierzyć, pomyśleć i dopasować a nie forsować swoje za wszelką cenę. Ten pierwszy fachman widział i studiował ten mój projekt (oparty na sztywnych spiro), mało tego na jego podstawie zrobił mi swoją wycenę (zanim się pojawił na budowie) - do tego miejsca nie mam zastrzeżeń. No ale to co było potem to jakaś parodia - najpierw kompletna rozwałka projektu (a cooo przecież ten co projektował nie słyszy a ja jestem głąb więc można mi wcisnąć każdy kit ) , potem szukanie coby tu jeszcze zmienić / ulepszyć (czyli np. może przeniesiemy reku na przeciwną ścianę:)- właściwie czemu nie - przecież to ja płacę:) ale najlepszy był motyw z falami stojącymi w rurach:rolleyes: i ta powaga podczas mówienia tego a potem pomiar grubości belki za pomocą dłoni:rolleyes: I to wcześniej nie pracował w [email protected]:))) Ale nawet to bym przełknął ( nie takie rzeczy się widziało na budowie:) jeśliby chciał zarobić - jak ktoś chce to się dogada, ja też byłem gotowy od części rzeczy odstąpić no ale żeby od razu dać sobie zrobić 3 dziury fi 200 pół metra od przygotowanego przejścia 200X800 tylko dlatego, że podobno inaczej to reku nie bedzie działać....no ale u mnie już ten pan nie zarobi.

No a drugi pan to tak jak pisałem kompletna olewka klienta... sam pracuję w terenie wśród klientów i czasem się coś zdarzy ale tu nawet nie było cienia szansy się dogadać bo telefony wyłączone... no chyba że na forum wtedy siedział:) to może go trochę usprawiedliwiać:)

Jednej rzeczy mi tylko szkoda - że zeszło mi z nimi ponad miesiąc - umawiania, przekładania , urlopów, chorób małżonek, awarii itp. bo przez ten czas już przestudiowałbym forum i neta i do tej pory miałbym hulające reku na całego. No ale lepiej późno niż później:)

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Osobiście uważam że trafiłeś nie na fachowców a na jakiś "pseudo-fachowców".

Inną sprawą jest to że ciężko oceniać tamtych fachowców po relacji tylko jednej strony ...

 

Czasami niestety tak jest że laik ma jakieś założenia lub coś przeczytał i myśli że robi najlepiej a rzeczywistość pokazuje że się myli ...

 

Tak czy owak uważam że nie trafiłeś na fachowców , a forum muratora nie jest wyrocznią bo można trafić na mnóstwo naganiaczy i chwalących samych siebie "fachowców" i dowiedzieć sie wielu bardzo "ciekawych rzeczy".

Czasami słuchając rad "fachowców z muratora" można narazić się na naprawdę duże niepotrzebne koszty lub inne kosztowne później naprawy (przeróbki) ...

 

Osobiście uważam że jeśli czujesz się na siłach to zrób sam całą instalację. Fachowców rozumie że chcą robić na własnych sprawdzonych rozwiązaniach , elementach bo to oni dają gwarancję na instalację i odpowiadają za jej wykonanie i eksploatacje oraz za jej bezgłośność ...

Nienawidzę za to "fachowców" którzy wciskają kit i oszukują klienta. Dla mnie złapanie takiego "fachowca" na wciskaniu kitu = rezygnacja z jego usług.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...
  • 3 weeks później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...