Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Elastyczne przewody wentylacji mechanicznej


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 2,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

(...) na stryszku, nad stropem parteru będzie 10cm docieplenia z wylewką

Nie wiem czy mnie nie minęła odpowiedź, ale czemu nie można dodac styro na tyle aby przewody się zmeściły bez kombinowania?

 

Edycja: Dodać styro, a zostawić te pierwotne 6 cm wylewki.

Edytowane przez matkor
wyjaśnienie że chodzi o zwiększenie wysokości posadzki wraz z dodniem styro.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

matkor

U mnie w miejscach gdzie przechodziły np. wystające ze styropianu rury kanalizacyjne (i tam styropian o 2cm wyższy) to płyta pękła mimo dania 4mm siatki stalowej -w tym miejscu wylewki mam tylko 3-4cm

Na dole to samo mam między kuchnią a salonem miałem był uskok 2 cm - więc w kuchni jest o 2 cm mniej wylewki -tam również idealnie pękło mimo że dylatacja była 50 cm wcześniej (wylewki 6-7)

 

Jeżeli porozciągasz po płycie rury na kształt pająka i nie będą schowane w styropianie na równo efekt osiągniesz ten sam tylko na większą skalę

Od spodu płyta powinna być równa aby umożliwiała "pracę" i przesuwanie wylewki

 

Z tego co czytałem to rury elastyczne są też sprzedawane o mniejszej średnicy (63) wewnętrzna 50mm?

 

Co spowoduje podniesienie posadzki o 2cm u ciebie? masz schody (wylane) gdzie jest problem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie w miejscach gdzie przechodziły np. wystające ze styropianu rury kanalizacyjne (i tam styropian o 2cm wyższy) to płyta pękła mimo dania 4mm siatki stalowej -w tym miejscu wylewki mam tylko 3-4cm (...)

Ja pytam czemu nie moża podnieść poziomu pasadzaki na tyle, aby wylewki były prawidłowe (6cm) i rury w styro.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy mnie nie minęła odpowiedź, ale czemu nie można dodac styro na tyle aby przewody się zmeściły bez kombinowania?

 

Edycja: Dodać styro, a zostawić te pierwotne 6 cm wylewki.

 

niestety nie można ponieważ są okna balkonowe zamontowane a żeby okna podnieść trzeba nadproże podkuwać

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawsze możesz zrobić jak ja. Kilka stron wcześniej jest mój projekt "dom w rododendronach 5" -i nie rozkładałem przewodów po stropie

 

Jak sprawa nie piekli poszukaj jeszcze systemu płaskiego Jeżeli ktoś ma ci doradzić to raczej osoba zajmująca się tym na co dzień ja niestety temat wentylacji wałkuję od stycznia

Gdyby nie system elastyczny nigdy bym się tego nie podjął

IMG_4785.jpgIMG_4791.jpg

tak to wygląda

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

niestety nie można ponieważ są okna balkonowe zamontowane a żeby okna podnieść trzeba nadproże podkuwać

A z czego to naproże? Systemowe? Żelbet wieńca?

W każdym razie absolutnie nie radze podkuwać stropów (w sensie na dłuższych odcinkach).

Chyba pozostaje Ci wersja Konrada79. Zysk z WM jest spory, a strata przez miejscami cieńszą izolacje na ich tle b. mała.

Albo jechać nad KG sufitu parteru. O ile taki sufit jest planowany/możliwy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podałem cenę białych w środku. Antybakteryjne oferują po 9 zł

 

Znalazłem też coś takiego dla wymagąjących

http://www.rurywentylacyjne.pl/

 

Dostawców jak "mrówków" - co tu wybrać...

 

Alnor nie sprzedaje przewodów białych w środku - nawet jasnych w środku. Pan się nie sugeruje zdjęciem .

A te FRÄNKISCHE po 20 - 30zł /m!

Edytowane przez Tomasz Brzęczkowski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Alnor nie sprzedaje przewodów białych w środku - nawet jasnych w środku. Pan się nie sugeruje zdjęciem .

na swojej stronie chwalą się Atestem Higienicznym na kanały FLX-HDPE tzn wg katalogu niebieskie na zew i białe w środku

cena wg oferty z dnia dzisiejszego wynosi 8,24netto/mb za wersję ze srebrem :)

sugeruje Pan, że dostarczane przez nich przewody to nie te poddane badaniom?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na swojej stronie chwalą się Atestem Higienicznym na kanały FLX-HDPE tzn wg katalogu niebieskie na zew i białe w środku

cena wg oferty z dnia dzisiejszego wynosi 8,24netto/mb za wersję ze srebrem :)

sugeruje Pan, że dostarczane przez nich przewody to nie te poddane badaniom?

Nie !! Te przewody z dodatkami związków srebra mają ciemno szary środek i są OK! ale nie kosztują 350zł/50m brutto !!!

alnor.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety oba rodzaje kanałów ( te czarne i szare ) są sprzedawane jako wentylacyjne - tylko te szare jako antybakteryjne a czarne nie!

Natomiast u producenta, te czarne są określone jako osłonowe do kabli. Świadczy też o tym, żyłka- pilot w rurze czarnej (wewnątrz) do przewlekania kabli.

Natomiast białych kanałów nie mają poza zdjęciem. Związki srebra są szare.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdyby kolega krzysztof miał 10cm styropianu to nie miał by problemu umieścić w nim przewodów a nawet skrzynek rozdzielczych

 

Mam pytanie zmienić dobieg tej rury (mocno odgiętej), nie pęknie przy takim zagięciu Mój "doradca" proponuje dać tam kolanko

[ATTACH=CONFIG]240809[/ATTACH]

Rury będą jeszcze silikonowane i pójdzie na to taśma aluminiowa wzmocniona

 

Jeszcze odnośnie wyginania kanałów TK to czy da się je bez problemu wygiąć o 90o. Np w przypadku zejścia ze stropu piętra w dół na parter?

Bo właśnie jestem na etapie projektowania własnej instalacji i zastanawia mnie czy takie manewry mają senes? Może lepiej dać po dwie skrzynki rozdzielcze na piętro i na parter?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A chcesz je wygiąć na stropie i zejść w dół czy może pod stropem?

Konieczne będzie podkucie stropu tuż przed zejściem przewodu lub podniesienie rury kilka centów wyżej (ewentualnie przepust mocno owalny;))

Rura nie ma pamięci dąży do wyprostowania przy zgięciu 90 jest to już sporawa siła, ale da się - co nie znaczy że to dobre rozwiązanie ja miałem cykora

i tą swoją mocno zgiętą poprowadziłem inną trasą i teraz jest oki ma tylko łagodny łuk

 

Rura ma dość mały promień skrętu więc pewnie tak była projektowana i w przypadku nie występowania szkodliwych warunków wytrzymać w zgięciu te kilkadziesiąt lat (oby) Już teraz mam obawy czy te skrzynki z nierdzewki "na wyciągu" wytrzymają 5-10lat

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...