Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Elastyczne przewody wentylacji mechanicznej


Recommended Posts

Instalatorzy mają u nas obawy przed instalowaniem rotorów, głownie z powodu recyrkulacji około 5 % powietrza. Przy instalacji nawiew w pokojach / wywiew kuchnia łazienki - może być czuć zapachy. Kolejna sprawa to żywotność paska gumowego, napędzającego bęben. Trudno jest przewidzieć czy takie paski będą produkowane za kilka czy kilkanaście lat. Kolejna wątpliwość to żywotność szczotek uszczelniających. Trą one o bęben.

Zaletą jest fakt, że takie centrale nie boją się ogromnych nawet największych mrozów.

 

Zdecydowanie godne są polecenia są rotory, gdy jest dużo komputerów, drukarek i sprzętu wymagającego większej wentylacji a nie "produkującego" wody.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 2,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Ale wymienniki rotorowe generalnie nie zamarzają, przy założeniu że nie pracują w specyficznych warunkach, niewystępujących w domach (chyba że instalacja spartolona typu izolacja 2,5cm na nieocieplonym poddaszu). Nie trzeba ich więc jakoś specjalnie rozmrażać.

Mimo iż głównie instaluję Janki, na razie nie mają rotora w sprzedaży - wiem że kilka wyprodukowali i testują, a kiedy ruszy produkcja seryjna to szybciej Kangaxx powie, bo to sąsiedzi z Jan-Gazem. Zerwanym paskiem zbytnio bym się nie przejmował, są to produkty szeroko dostępne. Zawsze można też pokombinować po 10-ciu latach z paskiem od pralki czy jakiejś drukarki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale wymienniki rotorowe generalnie nie zamarzają, przy założeniu że nie pracują w specyficznych warunkach, niewystępujących w domach (chyba że instalacja spartolona typu izolacja 2,5cm na nieocieplonym poddaszu). Nie trzeba ich więc jakoś specjalnie rozmrażać.

Mimo iż głównie instaluję Janki, na razie nie mają rotora w sprzedaży - wiem że kilka wyprodukowali i testują, a kiedy ruszy produkcja seryjna to szybciej Kangaxx powie, bo to sąsiedzi z Jan-Gazem. Zerwanym paskiem zbytnio bym się nie przejmował, są to produkty szeroko dostępne. Zawsze można też pokombinować po 10-ciu latach z paskiem od pralki czy jakiejś drukarki.

Od 1998 montuję norweskie Flexity. Obecnie przeszli we wszystkich modelach na rotory.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaka mniej więcej powinna być norma wymiany powietrza na godzinę w łazience na najniższym biegu. 3,8/h starczy? a w garderobie jaka norma? jak np stłumić przepływ powietrza z rurki fi75 na 15m3/h? wystarczy przykręcić anemostat? żeby w nieogrzewanej garderobie nie było za zimno to lepiej dać wywiew? żeby z pokoju obok ciepłe powietrze zasysało?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaka mniej więcej powinna być norma wymiany powietrza na godzinę w łazience na najniższym biegu. 3,8/h starczy? a w garderobie jaka norma? jak np stłumić przepływ powietrza z rurki fi75 na 15m3/h? wystarczy przykręcić anemostat? żeby w nieogrzewanej garderobie nie było za zimno to lepiej dać wywiew? żeby z pokoju obok ciepłe powietrze zasysało?

W garderobie to nawiew! A anemostaty otworzyć jak jest skrzynka to się wyreguluje. Ustawić wentylację tak by nie było za sucho. 30m3/h na osobę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ciekawe rzeczy mi napisaliście. Jest się nad czym zastanawiać. Dzięki wielkie. Kangaxx ma ich faktycznie po sąsiedztwie.

 

Odnośnie tematu głównego bo odbiegłem od niego, na budowie montują mi przewody termokontrol.

 

http://www.timtur.com.pl/budowa/2014/43.jpg

 

http://www.timtur.com.pl/budowa/2014/44.jpg

 

http://www.timtur.com.pl/budowa/2014/45.jpg

 

http://www.timtur.com.pl/budowa/2014/46.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, mam pytanie odnośnie koncepcji WM

chcę zamontować samemu na kanałach jak kolega autorus

zamiescilem dwa rys

rzut kanałów.jpg

kotłownia.JPG

pierwszy to rozmieszenie naw i wyw i kanałów

drugi do umiejscowienie reku i skrzynek z kanałami

 

1) czy moje założenia mają sens? kanały

zostałą zalane betonem więc nie będzie później mozliwosci zmian

 

2) czy czerpnie i wyrzutnie poprowadzic w ogrzewanej czesci

czy wyjsc na nieuzytkowe i wyjsc podbitka

 

3) kotlownia went grawitacyjna, choc bedzie piec gazowy kondensat

wiec moze tez dac wyciag i bedzie dobra suszarnia?

 

4) co z garderobą?

 

moge teoretycznie calosc instalacji dac na poddaszu nieuzytkowym

na kanałach ocieplanych ale wtedy bede musial omijac srodek poddasza

okolo 45m2 bo tam moge kiedys zaadaptowac na pokoje i pojdzie wiecej przewodow

a dwa i tak musze strop docieplic

 

z gory dzieki za uwagi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam;

Jeżeli ktoś myśli o wentylacji mechanicznej i ma zamiar wylewać stropy monolityczne polecam następujący "patent":

Rura kanalizacyjna 100 pocięta po np. 15cm (w zależności od grubości stropu) owinięta papą do średnicy np. 12,5cm (w zależności od planowanych anemostatów). Na to taśma klejąca, zwykła zielona, żeby się nie rozleciało. Taką rurę ustawiamy na deskowaniu pomiędzy zbrojenie przed wylaniem betonu.

Przygotowanie to koszt 2mb rury + trochę papy + godzina roboty.

Usunięcie rury wiertarką z udarem lub dłutem i młotkiem (jak kto lubi) zajmuje 15 min dla całego domu. Otwór prawie idealnie okrągły.

Polecam.

Edytowane przez maciuch1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dobry patent, robiłem podobnie. Inaczej to by trwało ze dwa tygodnie.

 

Witam;

Jeżeli ktoś myśli o wentylacji mechanicznej i ma zamiar wylewać stropy monolityczne polecam następujący "patent":

Rura kanalizacyjna 100 pocięta po np. 15cm (w zależności od grubości stropu) owinięta papą do średnicy np. 12,5cm (w zależności od planowanych anemostatów). Na to taśma klejąca, zwykła zielona, żeby się nie rozleciało. Taką rurę ustawiamy na deskowaniu pomiędzy zbrojenie przed wylaniem betonu.

Przygotowanie to koszt 2mb rury + trochę papy + godzina roboty.

Usunięcie rury wiertarką z udarem lub dłutem i młotkiem (jak kto lubi) zajmuje 15 min dla całego domu. Otwór prawie idealnie okrągły.

Polecam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

najprościej to spirówka 125 wstawiona w monolit, od razu gotowe i nie trzeba niczego młotkiem czestować

Spirówka? a jak potem ze skrzynką rozprężną? zamawiać 123mm do przedłużenia?

 

Moglibyście zerknąć na mój projekt? bo właśnie robię piwnicę zaraz stropy to bym chciał przygotować otwory w stropie, dzieki :)

 

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?225162-Prosz%C4%99-o-sprawdzenie-mojego-projektu-wen-przewody-elastyczne

Edytowane przez Lisciok
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ważniejsze od max długości kanałów jest ich mniej więcej równa długość poszczególnych odcinków. Przyjmuję się, żeby nie przekraczać 10-12m.

 

Można policzyć:

-dla 1m kanału można przyjąć. 3Pa straty ciśnienia

-skrzynka rozprężna 2x75/dn125. 6Pa nawiew, 13Pa wywiew

-skrzynka rozdzielcza 8x75/dn160. 8Pa nawiew, 6Pa wywiew

+ kanały pomiędzy wyrzutnia -reku -skrzynka rozdzielcza + straty na wyrzutni/czerpni.

 

Podane dane traktować jako szacunkowe dla prędkości ~3,5 m/s

 

Wynik porównać ze sprężeniem rekuperatora

 

Panowie mam takie może głupie pytanie - czy szacując ogólny opór instalacji wg powyższego należy zsumować wszystkie opory ze wszystkich "gałęzi" systemu czy też jako opór ogólny przyjmujemy opór "największy" - czyli powiedzmy z tej "gałęzi" która ma go największego?

 

Sumując jakoś mi to dużo wychodzi - mam 10 kanałów, niech będzie nawet średnia 10m to już będzie 300Pa?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...