Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Elastyczne przewody wentylacji mechanicznej


Recommended Posts

Panowie mam takie może głupie pytanie - czy szacując ogólny opór instalacji wg powyższego należy zsumować wszystkie opory ze wszystkich "gałęzi" systemu czy też jako opór ogólny przyjmujemy opór "największy" - czyli powiedzmy z tej "gałęzi" która ma go największego?

 

Sumując jakoś mi to dużo wychodzi - mam 10 kanałów, niech będzie nawet średnia 10m to już będzie 300Pa?

Dlaczego? równoległe kanały to opór spada Im więcej tym bardziej. Dlatego robi się na małych optymalnych średnicach. Poza tym - nie ma tego w polskich podręcznikach - by zmniejszyć opór i hałas nie robi się na gładkich ściankach. Najlepiej opór instalacji zmierzyć.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 2,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

czy szacując ogólny opór instalacji wg powyższego należy zsumować wszystkie opory ze wszystkich "gałęzi" systemu czy też jako opór ogólny przyjmujemy opór "największy" (...)

Do szacowania, wybierz średnią dlugość "gałęzi" i oszacuj dla niej różnicę ciśnień ("opór"). Ta róznica jest taka sama na każdej z gałezi więc do szacunku oporu całości instalacji dodajesz ją tylko raz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spirówka? a jak potem ze skrzynką rozprężną? zamawiać 123mm do przedłużenia?

 

Moglibyście zerknąć na mój projekt? bo właśnie robię piwnicę zaraz stropy to bym chciał przygotować otwory w stropie, dzieki :)

 

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?225162-Prosz%C4%99-o-sprawdzenie-mojego-projektu-wen-przewody-elastyczne

 

Ponawiam pytanie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie pytanie - czy skrzynki rozdzielaczowe mogą generować jakieś dźwięki? U mnie 8 z 10-ciu przewodów nawiewu będzie szło w połaci dachu (w wełnie). Dlatego myślałem, żeby dać taką sprzynkę http://www.systerm.pl/files/puszka-rozprezna-skrzynka-flx-pro-p-75-10.jpg wylotami do góry i obudować karton gipsem, ewentualnie jeszcze obłożyć to wełną. Pasowałoby mi umieścić ją w sypialni dlatego pytanie czy z samej takiej skrzynki mogą dochodzić jakieś dzwięki? Rekuperator byłby piętro niżej.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uwaga ostrzeżenie, gdyby ktoś nie wiedział:

- kanałów z PE typu Termokontrol, Zehnder, Uniflex itd NIE WOLNO na normalnej budowie domu zalewać w płycie!!!!!!!!! Jest to możliwe na większych budowach, gdy takie rozwiązanie PRZEWIDZIAŁ I OBLICZYŁ konstruktor z uprawnieniami, a kanały rozłożył INSTALATOR Z UPRAWNIENIAMI, gdyż zalanie tego w normalnej płycie 12-15cm to praktycznie pewna KATASTROFA BUDOWLANA. Taka technika rozkładania kanałów nie powinna być nawet omawiana na forum Muratora - nie wolno i już.

 

Kanały te układamy tylko i wyłącznie na powierzchni płyty, NIGDY W PŁYCIE, no i oczywiście można prowadzić pod płytami gk w ociepleniu. Piszę to, gdyż post pana TB sugeruje jakieś zalewanie kanałów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uwaga ostrzeżenie, gdyby ktoś nie wiedział:

- kanałów z PE typu Termokontrol, Zehnder, Uniflex itd NIE WOLNO na normalnej budowie domu zalewać w płycie!!!!!!!!! Jest to możliwe na większych budowach, gdy takie rozwiązanie PRZEWIDZIAŁ I OBLICZYŁ konstruktor z uprawnieniami, a kanały rozłożył INSTALATOR Z UPRAWNIENIAMI, gdyż zalanie tego w normalnej płycie 12-15cm to praktycznie pewna KATASTROFA BUDOWLANA. Taka technika rozkładania kanałów nie powinna być nawet omawiana na forum Muratora - nie wolno i już.

 

Kanały te układamy tylko i wyłącznie na powierzchni płyty, NIGDY W PŁYCIE, no i oczywiście można prowadzić pod płytami gk w ociepleniu. Piszę to, gdyż post pana TB sugeruje jakieś zalewanie kanałów.

Nie wolno i już! To są kanały do zalewania betonem - układa się je w warstwie wygłuszenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Proszę o pomoc w wyborze systemu.Roznica w cenie to nieco ponad 2000zł.

 

Rekuperatory.pl koszt instalacji na rurach Spiro poddasze + holenderski system R-Vent Flex na parterze = 21400zł brutto

 

Wentyluje.pl koszt pełnej instalacji na systemie PE-FLEX = 19000zł brutto

 

Widzę sporą róznicę w jakosci wykonania pomiędzy R-Vent a Pe-Flex ale czy wlasciwosci uzytkowe sa duzo lepsze -tego nie wiem.Roznica jest niebagatelna rowniez w temacie samego wykonania bo na r-vencie + spiro lub 100% peflex w przypadku drugiej firny.

 

Która wersja będzie bardziej trwała,która po prostu będzie lepsza?Pytam gdyz mimo poszukiwania systemu od kilku miesiecy,od słuchania handlowców zgłupiałem do reszty:/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę o pomoc w wyborze systemu.Roznica w cenie to nieco ponad 2000zł.

 

Rekuperatory.pl koszt instalacji na rurach Spiro poddasze + holenderski system R-Vent Flex na parterze = 21400zł brutto

 

Wentyluje.pl koszt pełnej instalacji na systemie PE-FLEX = 19000zł brutto

 

Widzę sporą róznicę w jakosci wykonania pomiędzy R-Vent a Pe-Flex ale czy wlasciwosci uzytkowe sa duzo lepsze -tego nie wiem.Roznica jest niebagatelna rowniez w temacie samego wykonania bo na r-vencie + spiro lub 100% peflex w przypadku drugiej firny.

 

Która wersja będzie bardziej trwała,która po prostu będzie lepsza?Pytam gdyz mimo poszukiwania systemu od kilku miesiecy,od słuchania handlowców zgłupiałem do reszty:/

 

zrób to sam, wyjdzie Cie max 10000 tys.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam ten komfort, że bede miał dofinansowanie 7500zł z NFOŚ.Nie pytałem czy to drogo tylko , która opcja jest lepsza.

 

Proszę,odpowiedzcie na moje pytanie, który z tych systemów będzie lepszy,wydajniejszy,który sie bardziej opłaca?

To z "dofinansowaniem" wyjdzie drożej!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...