Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Elastyczne przewody wentylacji mechanicznej


Recommended Posts

[ATTACH=CONFIG]254610[/ATTACH] Te czarne z żyłką to kanały osłonowe - atest alnora jest na kanały wentylacyjne !!! Mają one szary środek [ATTACH=CONFIG]254609[/ATTACH] nie maja żyłki i są w foliowym worku .

Alnor sprzedaje kanały produkcji czeskiej - należy uważa, bo te osłonowe ( z żyłką ) są również nazywane wentylacyjnymi, tylko bez warstwy atybakteryjnej !!!

 

Mam nadzieję też, że nie śmierdzą? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 2,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Mam nadzieję też, że nie śmierdzą? :)
Osłonowe nie muszą śmierdzieć, by truć! One są robione z materiałów odzyskanych, z recyklingu, dlatego nie wiadomo jaka chemia w nich siedzi, to kwestia przypadku. Po to wprowadzono atest higieniczny, by nie ryzykować.

Ja nie mogę takich montować - samemu sobie, nikt Panu nie zabroni.

Jeszcze raz - alnor sprzedaje czeskie kanały... z szarym środkiem - to kanały wentylacyjne KLIMAFLEX SB, z czarnym i z żyłką to DUOHARD i DUOFLEX - nie nadające się do wentylacji - Może ktoś na placu pomylił rolki ? Z zewnątrz różnią się tylko foliowym workiem - jak ktoś worek zdejmie, to rolki są z zewnątrz identyczne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

. Po to wprowadzono atest higieniczny, by nie ryzykować.

Dobre.... W PZH certyfikować można prawie wszystko do prawie wszystkiego. PZH nie pochyla się nad składem produktu i jego właściwościami. PZH pochyla się nad przelewem za wystawienie świadectwa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poznałem dr Krogulskiego ( zajmuje się "powietrzem: w PZH) i uważam Pana opinię za krzywdzącą. Choć z drugiej strony, zgadzam się, że za obowiązkowy atest czy zgodność z CE powinien płacić ustawodawca, inaczej mogą być wypaczenia. I wcześniej były. Sam pamiętam, że w latach 90-tych można było sprzedawać towary, gdy tylko zostały zgłoszone do badania, nie gdy atest otrzymały.

Co nie zmienia sytuacji, że w firmie zajmującej się wentylacją a nie kablami energetycznymi, klient nie powinien dostać rur osłonowych do kabli, gdy chciał wentylacyjne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Froumowicze, nie spotkałem się jeszcze tu z tematem minimalnej grubości wylewki nad rurami reku zalewanymi w stropie. U mnie przy rurach 75mm wychodzi tylko 1 cm wylewki - czy to jest ok? Trzeba wtedy dołożyć nad rurami jakieś zbrojenie i można lać? Na około rur będzie jeszcze ogrzewanie podłogowe.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Froumowicze, nie spotkałem się jeszcze tu z tematem minimalnej grubości wylewki nad rurami reku zalewanymi w stropie. U mnie przy rurach 75mm wychodzi tylko 1 cm wylewki - czy to jest ok? Trzeba wtedy dołożyć nad rurami jakieś zbrojenie i można lać? Na około rur będzie jeszcze ogrzewanie podłogowe.
To nie robi w wylewce - Powietrze wentylacyjne podgrzane do temperatury wyższej niż "pokojowa", zostanie pod sufitem.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tysiące wykonanych instalacji i taki brak doświadczenia?

Podpowiem - kanały montowane na stropie po to żeby wyjść w suficie pomieszczenia poniżej. Potem trzeba je obłozyć styropianem (najczęściej na strop daje się 5 cm) i zalać wylewką.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tysiące wykonanych instalacji i taki brak doświadczenia?

Podpowiem - kanały montowane na stropie po to żeby wyjść w suficie pomieszczenia poniżej. Potem trzeba je obłozyć styropianem (najczęściej na strop daje się 5 cm) i zalać wylewką.

Te "tysiące" wykonanych instalacji to mit. Jeżeli już to niczym nie świadczą. Zatrudniałem stolarza który miał 30 lat doświadczenia. Wkręty tzw szpaksy najpierw wbijał do połowy młotkiem a potem dokręcał. Tak robił od lat. Pękania listew po takim zabiegu nie kojarzył z tym, że takie wkręty mają inny kształt gwintu. Trzeba mieć jeszcze coś w głowie by móc wyciągać prawidłowe wnioski. Brzęczkowski ma z tym kłopoty.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie robi w wylewce - Powietrze wentylacyjne podgrzane do temperatury wyższej niż "pokojowa", zostanie pod sufitem.

 

mam okazję od jakiegoś czasu pomierzyć temperatury powietrza nawiewanego z GWC na odcinku 9mb dojścia do nawiewu w podłodze, rura fi100, na niej 2cm styro i podłogówka z temp. zasilania max42stC, oraz drugi odcinek 2mb dojścia fi100, na nim 2cm styro i wylewka bez podłogówki - efekt jest powalający na kolana ... różnica w temp. powietrza nawiewanego w największe mrozy tej zimy to 0,2stC

 

Miedzy bajki można włożyć twierdzenia TB o Powietrze wentylacyjne podgrzane do temperatury wyższej niż "pokojowa"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam okazję od jakiegoś czasu pomierzyć temperatury powietrza nawiewanego z GWC na odcinku 9mb dojścia do nawiewu w podłodze, rura fi100, na niej 2cm styro i podłogówka z temp. zasilania max42stC, oraz drugi odcinek 2mb dojścia fi100, na nim 2cm styro i wylewka bez podłogówki - efekt jest powalający na kolana ... różnica w temp. powietrza nawiewanego w największe mrozy tej zimy to 0,2stC

 

Miedzy bajki można włożyć twierdzenia TB o Powietrze wentylacyjne podgrzane do temperatury wyższej niż "pokojowa"

Co ma do tego gwc? Pisałem o kanałach nawiewnych w stropie, ułożonych między ogrzewaniem podłogowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co ma do tego gwc? Pisałem o kanałach nawiewnych w stropie, ułożonych między ogrzewaniem podłogowym.

 

a no to ma, że chyba efekt powinien być bardziej zauważalny przy nawiewie z GWC ułożonym na warstwie 8-10cm styropianu na chudziaku i między podłogówką, niż w przypadku który Pan podaje. A jak widać efekt jest żaden - 0,2stC

 

Przestań Pan bzdury wypisywać

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a no to ma, że chyba efekt powinien być bardziej zauważalny przy nawiewie z GWC ułożonym na warstwie 8-10cm styropianu na chudziaku i między podłogówką, niż w przypadku który Pan podaje. A jak widać efekt jest żaden - 0,2stC

 

Przestań Pan bzdury wypisywać

GWC to nie rekuperator. Ciut inaczej wygląda.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no więc o ile stopni się podgrzeje te powietrze zakładając te 7W/m kanał i prędkość 2-3m/s?

Przeleci i nawet nie zauważy tych 7W... farelka* to nie jest :D

 

* farelka - niezniszczalny grzejnik firmy Farel rodem z głębokiego PRL-u. Sprawne nawet po 30 latach!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeleci i nawet nie zauważy tych 7W... farelka* to nie jest :D

 

* farelka - niezniszczalny grzejnik firmy Farel rodem z głębokiego PRL-u. Sprawne nawet po 30 latach!

7W/mb kanału potrzeba, by temperatura powietrza z reku, osiągnęła 30st.C , Podgrzeje się więc bez problemów do temperatury wyższej niż ta w pokoju.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No więć zweryfikujmy twierdzenia mistrza.

Zakładam że mówi prawdę o 7w\mb.

Zakładamy że kanał to zbiornik o pojemność wynikającej z jego długości i średnicy. Załóżmy że przewodzenie przez ten kanał jest idealne i powietrze na długości 10 m przejmie 7w z każdego metra kanału A że pędzi prędkością między 3 a 4ms t przebędzie ten odcinek w 3s, absorbując 23,3 Ws. Po prostym użyciu wzoru na pojemność cieplną wychodzi że podgrzejemy powietrze o około 0,5stopnia. No Mistrzu - to teraz pokaż gdzie się pomyliłem bo nasze wyniki dość zasadniczo się różnią.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No więć zweryfikujmy twierdzenia mistrza.

Zakładam że mówi prawdę o 7w\mb.

Zakładamy że kanał to zbiornik o pojemność wynikającej z jego długości i średnicy. Załóżmy że przewodzenie przez ten kanał jest idealne i powietrze na długości 10 m przejmie 7w z każdego metra kanału A że pędzi prędkością między 3 a 4ms t przebędzie ten odcinek w 3s, absorbując 23,3 Ws. Po prostym użyciu wzoru na pojemność cieplną wychodzi że podgrzejemy powietrze o około 0,5stopnia. No Mistrzu - to teraz pokaż gdzie się pomyliłem bo nasze wyniki dość zasadniczo się różnią.

Już wyliczyłem i przepraszam, że z pajacem nie dyskutuję.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...