Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Elastyczne przewody wentylacji mechanicznej


Recommended Posts

Parter.jpgPoddasze.jpg

Zalączam rzuty poddasza i parteru z zaznaczonymi nawiewami(niebieskie) i wywiewami(czerowne) - tak będzie łatwiej

 

Miejsca nawiewów i wywiewów zasugerowane przez termokontrol.

 

Parter:

nr pomieszczenia-W(wywiew)/N(nawiew)-ilość kanałów 75

1-W-1 (to jest wiatrołap ale nie do końca, nie będzie to pomieszczenie odcięte od reszty domu drzwiami więc chyba tam będzie dobry wywiew - pomieszczenie mokre jakby nie było - buty ubrania)

2-W-3

3-0

4-W-3

5-N-3 + N-3

6-N-2

 

Piętro:

nr pomieszczenia-W(wywiew)/N(nawiew)-ilość kanałów 75

1-0

2-N-2

3-W-1

4-W-1

5-W-3

6-N-2

6-N-2

 

Według Ventiflexa powinienem dać 16 skrzynek rozpręznych(15 2x75 i 1 3x75) - 8 wejść na rozdzielaczach na nawiew i wywiew na parterze, na parterze 7 na nawiew i 6 na wywiew - razem 29 wejść w rozdzielaczach(a skrzynki mają 2x15+1x3 - 33 wejścia.... nie wiem jak oni to policzyli)

 

A według Was ile powinienem dać kanałów i gdzie?

 

Centrala - ONYX dream 400 na 99%.

 

To co Pan Panie Tomaszu pisze ma sens jeżeli chodzi o ilość kanałów. Dlaczego w takim razie Termokontrol i ventiflex radzą dać ich dużo więcej?

Edytowane przez limancjusz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 2,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

[ATTACH=CONFIG]259642[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]259643[/ATTACH]

Zalączam rzuty poddasza i parteru z zaznaczonymi nawiewami(niebieskie) i wywiewami(czerowne) - tak będzie łatwiej

 

Miejsca nawiewów i wywiewów zasugerowane przez termokontrol.

 

Parter:

nr pomieszczenia-W(wywiew)/N(nawiew)-ilość kanałów 75

1-W-1 (to jest wiatrołap ale nie do końca, nie będzie to pomieszczenie odcięte od reszty domu drzwiami więc chyba tam będzie dobry wywiew - pomieszczenie mokre jakby nie było - buty ubrania)

2-W-3

3-0

4-W-3

5-N-3 + N-3

6-N-2

 

Piętro:

nr pomieszczenia-W(wywiew)/N(nawiew)-ilość kanałów 75

1-0

2-N-2

3-W-1

4-W-1

5-W-3

6-N-2

6-N-2

 

Według Ventiflexa powinienem dać 16 skrzynek rozpręznych(15 2x75 i 1 3x75) - 8 wejść na rozdzielaczach na nawiew i wywiew na parterze, na parterze 7 na nawiew i 6 na wywiew - razem 29 wejść w rozdzielaczach(a skrzynki mają 2x15+1x3 - 33 wejścia.... nie wiem jak oni to policzyli)

 

A według Was ile powinienem dać kanałów i gdzie?

 

Centrala - ONYX dream 400 na 99%.

 

To co Pan Panie Tomaszu pisze ma sens jeżeli chodzi o ilość kanałów. Dlaczego w takim razie Termokontrol i ventiflex radzą dać ich dużo więcej?

Jak nie wiadomo o co chodzi, to chodzi o...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po co Pan się bierze za komentowanie, jak nie zna się Pan z definicji na izolowaniu, na niecentralnym ogrzewaniu i na wentylacji? Po co? To budowlane sprawy!

 

Nie znam definicji aby moc kabli przewymiarowywac 3-4 krotnie lub wiecej. Jak nie wiadomo o co chodzi to chodzi o ..... .

Nawet rzecznik Elektry wspominał o 130-140% mocy strat dla danego pomieszczenia (tak wiem ze kłamał bo co miał powiedziec, przeciez nie był uprzedzony o moim telefonie), zalecenia Devi są takie same.

Edytowane przez asolt
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli radzi Pan dać to w ten sposób?:

 

Parter:

nr pomieszczenia-W(wywiew)/N(nawiew)-ilość kanałów 75

1-N-1

2-W-2

3-0

4-W-2

5-N-1 + N-1

6-N-1

 

Piętro:

nr pomieszczenia-W(wywiew)/N(nawiew)-ilość kanałów 75

1-0

2-N-1

3-N-1

4-W-1

5-W-3

6-N-1

7-N-1

 

czy w salonie 2 nawiewy po jednej rurze 75 to nie jest za mało? Ma byc niby 40 m3/h na osobę(zgadza się?) a tu mamy ledwo 44m3/h z dwóch nawiewów plus wiatrołap 22 m3/h.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pokoje są 4 plus salon - nawiewów będzie 6(4 nawiewy po 2 rury i 2 nawiewy po 3 rury - razem 6 nawiewów ale 14 rur do poprowadzenia) wywiewów również(3 wywiewy po 3 rury, plus 3 wywiewy po jednej - razem 6 wywiewów ale 12 rur) - projekt zrobiony przez termokontrol.

Wychodzą skrzynki 14x75 plus 12x75, chciałem dać 15 i niepotrzebne otwory zaślepić bo być może kiedyś się przydadzą.

A jest z tymi amostatami przez ścianę - można tak robić czy tylko sufit?

 

witam

 

anemostaty mogą być zamontowane również na ścianie

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli radzi Pan dać to w ten sposób?:

 

Parter:

nr pomieszczenia-W(wywiew)/N(nawiew)-ilość kanałów 75

1-N-1

2-W-2

3-0

4-W-2

5-N-1 + N-1

6-N-1

 

Piętro:

nr pomieszczenia-W(wywiew)/N(nawiew)-ilość kanałów 75

1-0

2-N-1

3-N-1

4-W-1

5-W-3

6-N-1

7-N-1

 

czy w salonie 2 nawiewy po jednej rurze 75 to nie jest za mało? Ma byc niby 40 m3/h na osobę(zgadza się?) a tu mamy ledwo 44m3/h z dwóch nawiewów plus wiatrołap 22 m3/h.

Wentylację Pan liczy na całość - przecież nie zamyka Pan pozostałych nawiewów - 20-30m3/h na osobę ( przesuszy Panu powietrze już 30m3/h) 5 osób po 30m3 to 150m3/h - czyli 18m3/h na anemostat. Panu naprawdę ktoś policzył wydajność na pomieszczenia choć są szpary pod drzwiami i cały dom jest wentylacyjnie połączony? Aż się wierzyć nie chce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No własnie tak mam policzone - żeby zachować prędkość w kanałach między 2 a 5 m/s musiałbym centrale kręcić non stop na 100% ;/

Dla mnie bardziej logiczne jest 150m/3 na 4-5 osób jako min przez cały czasz dla CAŁEGO budynku a nie koniecznie dla pomieszczenia.

Choć jakby nie patrzeć dla np sypialni gdzie śpią 2 osoby 22m3/h wydaje się dużo za mało przy wymaganiach rzędu 30m3/h na osobę. Przecież to jest pierwsze pomieszczenie do którego wpada powietrze a następnie z niego ucieka. Sypialnia w rogu domu więc jak do niej powietrze ma niby dotrzeć z innych anemostatów?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wydaje się dużo za mało przy wymaganiach rzędu 30m3/h na osobę.
Dobrze Pan napisał "wydaje się".

Proszę zwrócić uwagę na następujące sprawy.

Pomieszczenia są połączone, nie są szczelnie odizolowane, nie ma więc takiej "figury" by gdzieś leciało 22m3/h a w pokoju obok 40. Ciśnienia się wyrównają!

Teraz stężenie CO2 i H2O czyli dwóch gazów, które nas w wentylacji interesują najbardziej. Ponieważ CO2 i H2O nie czuć i nie widać, trudno więc ocenić ich dyfuzję (nieregularny ruch , "rozchodzenie się", wyrównywanie stężenia)

Proszę zrobić sobie eksperyment z dyfuzją gazów w powietrzu. Pan zapali w domu papierosa czy otworzy zmywacz do paznokci. Za chwilę poczuje Pan nikotynę czy aceton z całym domu. CO2 i H2O to gazy cieplarniane - czyli ich dyfuzja jest najszybsza, "rozchodzą" się znacznie szybciej niż nikotyna czy aceton. Dlatego proszę się nie martwić, że jak Pan śpi świeże powietrze idzie także do salonu. CO2 i H2O które Pan wydycha, wyrównają swoje ciśnienie w domu błyskawicznie i nie wzrośnie Panu CO2 do 1000ppm w sypialni gdy w przedpokoju jest 500!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK, w takim razie będę się trzymał 2-5 m/s i do tego dobierał kanały. Zrobiłem arkusz do obliczeń, poniżej wyniki - może komuś się przyda. Pokazane prędkości powietrza łacznie na ilość rur dla Onyxa. Mam nadzieję że czytelne i się nigdzie nie pomyliłem. Jaka będzie prędkość powietrza w rurze 75/63 przy wydajnościach 30 i 40 m3/h?

Obliczenia.jpg

Odrzuciłem już rury termokontrol.

Zastanawiam się nad Bluesky, Ventiflex i Alnor - czy wszystkie te rury jestem w stanie wygiąć pod kątem prostym?

Będę miał kanały nawet 12m a także takie 3m - czy stosować jakieś przepustnice czy raczej powietrze z każdej rurki będzie wiało miej więcej tak samo?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To są kanały do zalewania w stropie. Tak więc raczej proste odcinki.

Do prowadzenia instalacji pow wierzchu są miękkie kanały izolowane.

Dlaczego odrzuca Pan polskie kanały TTplast ( termokontrol) ? Nie ma jakiś dyskwalifikujących różnic między tymi a czeskimi.

Najlepiej jest sprawdzić samemu zanim się kupi. Wentylacja to ważna sprawa, by nie powiedzieć podstawowa, i warto posłuchać central, dotknąć różnych kanałów, powtykać je do skrzynek, powyginać - e-wiedza w tym temacie jak się chce samemu robić to za mało.

Nikt, kto sam robił nie przyzna się, że wentylację w nocy słyszy. Mało tego, znam takich co wmówili sobie, że im to nie przeszkadza i dobrze, ale czy to o to chodzi? Radzę robić samemu jak się ma czas, ale świadomie, a nie dowiadywać się co jak pasuje po otwarciu paczki i kombinować, uszczelniać, tłumić...itp

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ceną :) szczerze mówiąc nie ma czasu na jeżdżenie i szukanie różnic(pewnie drobnych) między nimi.

Z tego co czytałem Bluesky można wygiąć jak się chce. A taki Alnor ma przetłoczenia na skrzynkach żeby kanały nie wypadały.

Ja szukam czegoś w rozsądnej cenie co sam za pomocą młotka wiertarki i własnych rąk złożę w jedną całość.

Czyli potrzebuje takich większych klocków dla laika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ceną :) szczerze mówiąc nie ma czasu na jeżdżenie i szukanie różnic(pewnie drobnych) między nimi.

Z tego co czytałem Bluesky można wygiąć jak się chce. A taki Alnor ma przetłoczenia na skrzynkach żeby kanały nie wypadały.

Ja szukam czegoś w rozsądnej cenie co sam za pomocą młotka wiertarki i własnych rąk złożę w jedną całość.

Czyli potrzebuje takich większych klocków dla laika.

Myśli Pan, że "Klimaflex SB" różnicuje produkcje dla różnych odbiorców? Że TTplast odstaje?

Jedyne zagrożenie ( jak się nie jeździ i nie sprawdza ), że dostanie Pan 3 x tańsze kanały osłonowe do kabli - jak się nie miało nie oglądało i nie miało do czynienia, to Pan ich nie odróżni. Kanały TTplast (termokontrol ) mają jedną kolosalną zaletę, nie ma zielonych kanałów osłonowych, więc tu nikt Pana nie oszuka. Niebieskich osłonowych jest na rynku cała masa i są spoooro tańsze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...