Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Elastyczne przewody wentylacji mechanicznej


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 2,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Witam,

 

Mam pytanie odnośnie sposobu wykonania instalacji przewodami elastycznymi oraz spiro.

 

1.Chce dystrybuować powietrze w domu w całości przewodami elastycznymi. Do pomieszczeń na poddaszu z poziomu stryszku, gdzie jego podłoga jest ocieplona wełna mineralną (tylko miedzy belkami) a dach jest ocieplony 25cm wełna mineralna do samej kalenicy , to czy te przewody musza byc jakos ocieplone/?Roznica temperatur bedzie na pewno duza pomiedzy stryszkiem a wnętrzem pomieszczeń mieszkalnych.

 

2.Czy przewody elastyczne, stosuje sie w ogóle jako dystrybucje powietrza do pomieszczeń na poddaszu z poziomu stryszku czy dachu?Czy stosuje sie jakieś ich ocieplenie?

 

3.Czy lepszym rozwiazaniem do dystrybuowania powietrza do pomieszczen na poddaszu nie bedzie czasem ocieplone 5cm spiro?Potencjalny wykonawca mowi ze on nie stosuje rozdzielenia trojnikowego istalacji spiro tylko do kazdego pomieszczenia idzie osobny przewod spiro.Utrzymuje,ze to lepsze i bardziej efektywne rozwiazanie , niz uzywanie rozdzielaczy i trojnikow.Jakie są plusy i minusy jednego i drugiego rozwiazania?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To w takim razie:

 

1.Chce dystrybuować powietrze w domu w całości przewodami elastycznymi typu PEFLEX. Do pomieszczeń na poddaszu z poziomu stryszku, gdzie jego podłoga jest ocieplona wełna mineralną (tylko miedzy belkami) a dach jest ocieplony 25cm wełna mineralna do samej kalenicy , to czy te przewody musza byc jakos ocieplone/?Roznica temperatur bedzie na pewno duza pomiedzy stryszkiem a wnętrzem pomieszczeń mieszkalnych.

 

2.Czy przewody elastyczne PEFLEX, stosuje sie w ogóle jako dystrybucje powietrza do pomieszczeń na poddaszu z poziomu stryszku czy dachu?Czy stosuje sie jakieś ich ocieplenie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do pomieszczeń na poddaszu z poziomu stryszku, gdzie jego podłoga jest ocieplona wełna mineralną (tylko miedzy belkami) a dach jest ocieplony 25cm wełna mineralna do samej kalenicy , to czy te przewody musza byc jakos ocieplone/?Roznica temperatur bedzie na pewno duza pomiedzy stryszkiem a wnętrzem pomieszczeń mieszkalnych.

Jak temperatura na strychu będzie poniżej punktu rosy, to zacznie się skraplać para w kanałach, co nie jest dobre. W przypadku przewodu bezpośrednio z łazienki (24 st. C, 80% wilgotności) to zacznie się skraplać już przy 20 st C. Więc należy b. dobrze ocieplić przewody wywiewne, a lepiej ich nie prowadzić w zimnych strefach.

 

tylko do kazdego pomieszczenia idzie osobny przewod spiro.Utrzymuje,ze to lepsze i bardziej efektywne rozwiazanie , niz uzywanie rozdzielaczy i trojnikow.Jakie są plusy i minusy jednego i drugiego rozwiazania?

Nie za bardzo jest jasne jakie jest pierwsze i drugie rozwiązanie. Skąd instalator chce prowadzić owe osobne przewody spiro jeśli nie z jakichś trójników czy rozdzielaczy (skrzynek)?

 

Przewód w spiro słabo tłumi szumy, jest b. wymagający i czasochłonny w montażu od elestycznych. Być może ma sens (ekonomiczny) przy dluższych prostych odcinkach dużej średnicy (np pionach).

Przewody elastyczne z skrzynek raczej wyjdą taniej, ciszej i trudniej zepsuć instalacje przy projekcie czy wykonastwie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zerknijcie proszę na załączony rysunek. Oznaczyłem na niebiesko gdzie miej więcej mam zostawiony przepust na wentylacje nawiew. Po lekturze forum wiem, że lepiej aby był tam gdzie zaznaczyłem czerwone kółko. Pytanie brzmi - czy mogę tak to zostawić i nie wiercić nowego przepustu?

Nowy przewiert to 200 pln plus stracony czas a tego wolałbym uniknąć.

 

Przechwytywanie.jpg

 

z góry dziękuję za rady

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam

 

"fajnie" gdybyś zrobił nowy przepust - ale "obecny" też będzie ok

 

czy w garażu też będzie anemostat?

 

pozdrawiam

 

Zerknijcie proszę na załączony rysunek. Oznaczyłem na niebiesko gdzie miej więcej mam zostawiony przepust na wentylacje nawiew. Po lekturze forum wiem, że lepiej aby był tam gdzie zaznaczyłem czerwone kółko. Pytanie brzmi - czy mogę tak to zostawić i nie wiercić nowego przepustu?

Nowy przewiert to 200 pln plus stracony czas a tego wolałbym uniknąć.

 

[ATTACH=CONFIG]260375[/ATTACH]

 

z góry dziękuję za rady

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"1– PET

Jest to w zasadzie jedno z najczęściej spotykanych oznaczeń. Można je znaleźć na naczyniach jednorazowego użytku oraz wielu opakowaniach, chociażby butelkach wody mineralnej. Jak donoszą naukowcy, woda przechowywana w butelkach PET zawiera nieznany jeszcze składnik o działaniu zbliżonym do estrogenów. Warto pamiętać o tym, że nigdy nie powinno używać się ponownie opakowań wykonanych z tego tworzywa.

 

 

chyba nie jest to zbyt aktualne źródło... Już od pewnego czasu wiadomo że to BPA - bisfenol A

 

Poza tym nie wiem po co się spinacie.. Przecież nawet jak pokażecie kopie atestu to będzie chciał potwierdzoną notarialnie za zgodność bo inaczej to pewnie falsyfikat... Jeżeli ktoś na starcie argumentuje "że nie widać różnicy, tez nie ma zapachu" to dla mnie dowód że nie ma pojęcia o technologii, materiałoznastwie itp nawet na poziomie podstawowym.

 

A z tymi łożyskami to jest inaczej. Producenci nawet jeśli robią daną rzecz na jednej linii technologicznej, prowadzą później inny proces sprawdzania jakości dla różnych zastosowań. Takie łożysko samolotowe musi po prostu przejść kontrolę jakości z innymi wynikami, inne sa tolerancję. Inny przykład o którym nidawno czytałem, motocykle radzieckie. Jedna linia produkcyjna, później selekcja - lepsze części do woja, reszta rynek cywilny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@mar1973 - w garażu nie będzie anemostatu, tam tylko wentylacja grawitacyjna. BTW zerknijcie jeszcze na projekt domu: http://www.projektyzwizja.pl/projekty-domow/atrakcyjny-1 tam nad tą dużą wnęką nad schodami gdzie nie ma stropu nie należało by dać anemostatu wywiewnego na poddaszu? Niby to ciąg komunikacyjny ale tam chyba będzie się zbierało dużo ciepłego zużytego powietrza. Z drugiej strony zaraz obok jest łazienka i pralnia.... to jak Waszym zdaniem należało by to zrobić?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chyba nie jest to zbyt aktualne źródło... Już od pewnego czasu wiadomo że to BPA - bisfenol A

 

Poza tym nie wiem po co się spinacie.. Przecież nawet jak pokażecie kopie atestu to będzie chciał potwierdzoną notarialnie za zgodność bo inaczej to pewnie falsyfikat... Jeżeli ktoś na starcie argumentuje "że nie widać różnicy, tez nie ma zapachu" to dla mnie dowód że nie ma pojęcia o technologii, materiałoznastwie itp nawet na poziomie podstawowym.

.

 

Zapominałeś dodać że materiał z którego wykonane są oba rodzaje rur jest ten sam PEHD, jeżeli masz wiedzę na temat produkcji, rodzai PEHD podziel się z nami. Jeśli napiszesz coś mądrze to przyznam Ci rację.

 

Ja nie upieram się przy swoim zdaniu, ale mnie przekonują konkretne argumenty, a nie że ktoś coś tam powiedział że się nie nadaje.

 

Mam nadzieję że czytają tą dyskusję osoby które mają wykonany GWC rurowy z rur PCV (kanalizacyjnych)

 

"3 – PCV

PCV, czyli polichlorek winylu. Może wydzielać toksyny, jest szkodliwy dla zdrowia. W procesie spalania PCV wydzielają się dioksyny, czyli związki chemiczne będące bardziej niebezpieczne dla zdrowia nawet od cyjanku potasu. Mimo to PCV używany jest chociażby do wyrobu folii do pakowania żywności."

 

i wyciągną własne wnioski :yes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@mar1973 - w garażu nie będzie anemostatu, tam tylko wentylacja grawitacyjna. BTW zerknijcie jeszcze na projekt domu: http://www.projektyzwizja.pl/projekty-domow/atrakcyjny-1 tam nad tą dużą wnęką nad schodami gdzie nie ma stropu nie należało by dać anemostatu wywiewnego na poddaszu? Niby to ciąg komunikacyjny ale tam chyba będzie się zbierało dużo ciepłego zużytego powietrza. Z drugiej strony zaraz obok jest łazienka i pralnia.... to jak Waszym zdaniem należało by to zrobić?

 

witam

 

wystarczą anemostaty wywiewne w łazience i pralni na poddaszu

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z jednej ze stron (plastech.pl)

 

"W przeciwieństwie do innych europejskich krajów, produkcji regranulatu HDPE przeznaczonego do kontaktu z żywnością w Wielkiej Brytanii, sprzyja duży udział butelek na mleko wykonanych z bezbarwnego HDPE w ogólnym strumieniu odpadów z tworzyw sztucznych (ok. 80 proc. butelek z HDPE). Przed dalszym przetworzeniem butelki na mleko z pierwotnego HDPE muszą być poddane sortowaniu zapewniającemu 99 proc. czystość pod względem rodzaju i koloru polimeru. W Wielkiej Brytanii stosuje się w tym celu automatyczne oprzyrządowanie sortując NIR; na koniec procesu odpady poddawane są ostatecznej kontroli ręcznej. Następnie butelki są rozdrabniane i myte, po czym przechodzą przez automatyczne urządzenia do sortowania usuwające wszelkie pozostałe zanieczyszczenia, np. drobinki metalu, szkła, drzewa oraz kolorowy HDPE, który mógł dostać się do procesu recyklingu."

 

Wynika z tego, że w produkcji HDPE z recyklingu dopuszcza się obecność zanieczyszczeń, skoro należy specjalne kryteria wyznaczać dla tego materiału jeśli ma mieć kontakt z żywnością. I o tym Pan Tomasz pisze, ze nie masz pewności że w recyklingowanej rurze nie ma zanieczyszczeń mogących szkodzić przy używaniu ich do wentylacji. Atest PZH właśnie jest po to aby to zbadać i potwierdzić pisemnie jeśli wyrób by spełniał normy higieniczne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"3 – PCV

PCV, czyli polichlorek winylu. Może wydzielać toksyny, jest szkodliwy dla zdrowia. W procesie spalania PCV wydzielają się dioksyny, czyli związki chemiczne będące bardziej niebezpieczne dla zdrowia nawet od cyjanku potasu. Mimo to PCV używany jest chociażby do wyrobu folii do pakowania żywności."

 

i wyciągną własne wnioski :yes:

 

Nie ma czegos takiego jak pcv, jest pvc lub pcw.

 

Szkoda, ze TB nie odpowiedzial co to jest CE i jaki to ma zwiazek z atestami kanalow wentylacyjnych. Ale TB taki juz jest ze dorabia teorie ktore sa tylko w jego glowie.

 

Jakis czas temu ten sam TB straszyl na innym forum i przestrzegal przed kanalami z TC. Co sie zmienilo, ze zmienil zdanie. Czyzby ktos obalil jego teorie? Tez tam straszyl odpadami, smrodem, porownywal do arota itd. Przycichl na jakis czas i teraz powrocil na inne forum z nowymi teoriami.

 

Poza tym tyle on pisze o atestach, zdrowiu i kanalach z PE ale chyba nie zauwazyl, ze nawet istnieja kanaly wentylacyjne z PVC i maja odpowiednie atesty ktore wymienil.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie,

 

Czym ocieplic przewody PEFLEX układane na stryszku jak dystrybucja powietrza do pomieszczen na poddaszu?Nie chce wydac zbyt duzo na ocieplenie ale jednoczesnie chce zeby to miało jakiś sens.Dach ocieplony wełną do samej kalenicy a podłoga stryszku ocieplona wełną tylko miedzy belkami.

 

Jakies otuliny izolacyjne?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

panowie,

 

czym ocieplic przewody peflex układane na stryszku jak dystrybucja powietrza do pomieszczen na poddaszu?nie chce wydac zbyt duzo na ocieplenie ale jednoczesnie chce zeby to miało jakiś sens.dach ocieplony wełną do samej kalenicy a podłoga stryszku ocieplona wełną tylko miedzy belkami.

 

Jakies otuliny izolacyjne?

izolacja kanału.jpg wełna z folią na kanał 75mm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam dwa pytania.

 

jedno - prowadząc kanały wentylacji piętra w ociepleniu stropu ponad paroizolacją wystarczy je wrzucić w ocieplenie stropu (45-50 cm) i nic więcej nie trzeba chyba kombinować?

 

drugie - mam projekt wentylacji. na parterze wszystko w porządku co do 5 cm, ale na piętrze prowadząc kanały w poddaszu brakuje mi po około 1,5-2 m na przewodzie ze względu na prowadzenie przewodów ponad stropem a następnie powrót do skrzynki pod stropem. czy wydłużenie tych przewodów o 1,5 m coś może zepsuć? w niektórych przypadkach pewnie uda się poprowadzić przewody krótszą drogą niż w projekcie, więc wydłużenie niektórych przewodów nie będzie konieczne.

 

wentylacja.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam dwa pytania.

 

jedno - prowadząc kanały wentylacji piętra w ociepleniu stropu ponad paroizolacją wystarczy je wrzucić w ocieplenie stropu (45-50 cm) i nic więcej nie trzeba chyba kombinować?

 

drugie - mam projekt wentylacji. na parterze wszystko w porządku co do 5 cm, ale na piętrze prowadząc kanały w poddaszu brakuje mi po około 1,5-2 m na przewodzie ze względu na prowadzenie przewodów ponad stropem a następnie powrót do skrzynki pod stropem. czy wydłużenie tych przewodów o 1,5 m coś może zepsuć? w niektórych przypadkach pewnie uda się poprowadzić przewody krótszą drogą niż w projekcie, więc wydłużenie niektórych przewodów nie będzie konieczne.

 

[ATTACH=CONFIG]260809[/ATTACH]

Wentylacja się wyreguluje - nie ma tak jak na "projekcie" 45m3/h - przecież dom jako całość jest (przynajmniej powinien ) szczelny a w kuchni i łazienkach działa wywiew. Gdy do jakiegoś pokoju mniej dociera powietrza - zacznie tam spadać ciśnienie , wiec wentylator wywiewny "wyrówna".

Jak ktoś podaje w projekcie m3/h przy poszczególnych anemostatach, to albo się nie zna albo "picuje" inwestora, że lepszy fachowiec od innych.

 

Ps - dlaczego po dwa kanały na nawiewie? 53mm Pan daje?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...