Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Elastyczne przewody wentylacji mechanicznej


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 2,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Chodzi o średnicę wenetrzną. Kanały 63mm( 75 na zewnątrz ) to 29cm 2 to 22m3/h przy 2m/sek. Po co po dwa?

Centrala 300m3/m ma wyjście niecałe 130cm2 a 400-tka 200cm2

 

dwa zapewne po to, żeby spełnić jakieś normy dotyczące minimalnej wymiany powietrza w domu. nie wiem, nie znam się, ale rozumiem, że przepłaciłem? czy przepływy nie zależą dodatkowo jeszcze od oporów instalacji a nie tylko średnicy przewodów?

 

Dodam, że dom ma 320 m3 kubatury, rekuperator Onyx Dream 400.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dwa zapewne po to, żeby spełnić jakieś normy dotyczące minimalnej wymiany powietrza w domu. nie wiem, nie znam się, ale rozumiem, że przepłaciłem? czy przepływy nie zależą dodatkowo jeszcze od oporów instalacji a nie tylko średnicy przewodów?

 

Dodam, że dom ma 320 m3 kubatury, rekuperator Onyx Dream 400.

Normy spełniają już pojedyncze kanały. Centrala ma wyjście 200cm 2 - kanał 29cm2 - czyli na nawiewie powinno być 7 do 8 kanałów . Więcej moze być słychać i rosną opory.

Proszę zobaczyć, że do kranu doprowadza wodę rurka fi 13mm i dwa razy większa nie będzie lepsza . To się nazywa "optymalna prędkość w kanałach"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Normy spełniają już pojedyncze kanały. Centrala ma wyjście 200cm 2 - kanał 29cm2 - czyli na nawiewie powinno być 7 do 8 kanałów . Więcej moze być słychać i rosną opory.

Proszę zobaczyć, że do kranu doprowadza wodę rurka fi 13mm i dwa razy większa nie będzie lepsza . To się nazywa "optymalna prędkość w kanałach"

 

co mi konkretnie grozi jeśli zmniejszę prędkość wentylatorów i spadnie prędkość powietrza w kanałach poniżej 2 m/s ? mam zielone kanały Termokontrol

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trudno napisać grozi! To za mocne słowo. Może być głośniej - co wcale nie znaczy, że będzie przeszkadzało czy nawet, że będzie słychać. Wzrosną opory - ale to bez znaczenia, bo centrala na 1 biegu (30%) pobiera 16 W. Głównie to szkoda kasy, ale to już kupione.

Taki dom to 10500zł na tych kanałach zielonych z VAT 23%

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na nawiewie powinno być 7 do 8 kanałów. Więcej może być słychać i rosną opory.

 

A co jak będzie mniej kanałów nawiewnych 29cm2 ? np; .6 szt . nawiewowych . Czy jest to korzystne ??

Nie. Optymalna prędkość w kanale wynosi od 2 do 5m/sek . Jeżeli jest 6 - to dać centralę 300m3/h lub dołożyć kanał .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamierzam wykonać instalacje od rekuperatora do skrzynek rozdzielczych na rurach sztywnych Spiro i systemie Alnor -skrzynki rozdzielcze i rury ukryte w sufitach . Jako króćce elastyczne na wyjściach z rekuperatora zamierzam użyć '' przewody wentylacyjne ALNOR Flex AF-AL '' o średnicy fi = 180 mm , zaizolowane wełną o grubości = 5 cm - gdyż rekuperator Excellent 400 ma takie średnice na wyjściach http://www.alnor.com.pl/assets/files/produkty-pliki-do-pobrania/AF-AL-PL-ALNORFLEX.pdf .

 

Np ; Przewód elastyczny aluminiowy - izolowany z Alnora ALSD-L - wygląda na bardzo nietrwały i podatny na uszkodzenia a przecież instalacja wentylacyjna powinna wytrzymać ok. 30 lat .http://www.alnor.com.pl/produkty_pl/Przewody-elastyczne/przewody-izolowane.html

 

Proszę o fachowe uwagi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamierzam wykonać instalacje od rekuperatora do skrzynek rozdzielczych na rurach sztywnych Spiro i systemie Alnor -skrzynki rozdzielcze i rury ukryte w sufitach . Jako króćce elastyczne na wyjściach z rekuperatora zamierzam użyć '' przewody wentylacyjne ALNOR Flex AF-AL '' o średnicy fi = 180 mm , zaizolowane wełną o grubości = 5 cm - gdyż rekuperator Excellent 400 ma takie średnice na wyjściach http://www.alnor.com.pl/assets/files/produkty-pliki-do-pobrania/AF-AL-PL-ALNORFLEX.pdf .

 

Np ; Przewód elastyczny aluminiowy - izolowany z Alnora ALSD-L - wygląda na bardzo nietrwały i podatny na uszkodzenia a przecież instalacja wentylacyjna powinna wytrzymać ok. 30 lat .http://www.alnor.com.pl/produkty_pl/Przewody-elastyczne/przewody-izolowane.html

 

Proszę o fachowe uwagi

Nie robi się wentylacji na gładkich blaszanych kanałach. A przewody miekkie sprawdzają się od ponad 70 lat - Wykonuje się na nich klimę i DGP więc i wentylację wytrzymają / Zwłaszcza, że takie właśnie poleca producrnt centrali.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje za informację

 

Jeżeli to prawda ( poszukam potwierdzeń ) - to bardzo ten fakt ułatwi instalację wentylacji w budynku i obniży jej koszty .

Robi się instalację na kanałach blaszanych. Pogadaj z forumowiczem Indiana. W przeciwieństwie do Brzęczkowskiego jest fachowcem od WM.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przestudiowałem wszystkie 67 stron tego forum . Podzwoniłem tu i tam - i wnioski są wg.mnie takie - odnośnie

transportu powietrza od rekuperatora do skrzynek rozdzielczych ;

- np; SONODUCT PE AD-L - ALNOR - tzw. sprężynki - cechują się ;

- większymi oporami - przy regulacji na centrali trzeba dać kilka procent więcej na każdym biegu aby

uzyskać podobną wydajność

- sprężynki łatwiej jest niestarannie ułożyć, gdzieś powciskać , zmniejszając przekrój, a tym samym zwiększając opór dla powietrza ,

- przydepnięte też już nie trzymają kształtu ,

- są mniej trwałe od spiro ,

- są cichsze , łatwe w montażu .

 

Postanowiłem zastosować hybrydę . To znaczy ;

- w garażu czyli tam gdzie nie muszą być przewody wentylacyjne zabudowane i będzie do nich dostęp

( możliwość łatwej ewentualnej wymiany ) zastosuje przewody typu sprężynki ocieplone o gr = 50 mm ,

- w części zabudowanej , zakrytej - zastosuje spiro - izolowane 25 mm wełny

 

Zrodził się mały problem ;

Rekuperator Excellent 400 - ma króćce o fi=180 mm . Mnie wychodzi 8 kanałów nawiewu fi =75 mm .

Skrzynka rozdzielcza na 8 kanałów wg.katalogu Alnora - ma fi = 160 mm na dolocie . Doszedłem do wniosku że ;

- sprężynki wychodzące z rekuperatora będą miały fi=180 mm ( element tłumiący ) a rury spiro i kolanko

przed skrzynką rozdzielczą fi = 160 mm

 

Proszę o ewentualne uwagi .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje za informację

 

Jeżeli to prawda ( poszukam potwierdzeń ) - to bardzo ten fakt ułatwi instalację wentylacji w budynku i obniży jej koszty .

 

pomiary.jpg Pomierzyliśmy to dokładnie . Kanały główne wykłada się od wewnątrz. kanał.jpg a miękkie Al nawet perforuje by było ciszej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przestudiowałem wszystkie 67 stron tego forum . Podzwoniłem tu i tam - i wnioski są wg.mnie takie - odnośnie

transportu powietrza od rekuperatora do skrzynek rozdzielczych ;

- np; SONODUCT PE AD-L - ALNOR - tzw. sprężynki - cechują się ;

- większymi oporami - przy regulacji na centrali trzeba dać kilka procent więcej na każdym biegu aby

uzyskać podobną wydajność

- sprężynki łatwiej jest niestarannie ułożyć, gdzieś powciskać , zmniejszając przekrój, a tym samym zwiększając opór dla powietrza ,

- przydepnięte też już nie trzymają kształtu ,

- są mniej trwałe od spiro ,

- są cichsze , łatwe w montażu .

 

Postanowiłem zastosować hybrydę . To znaczy ;

- w garażu czyli tam gdzie nie muszą być przewody wentylacyjne zabudowane i będzie do nich dostęp

( możliwość łatwej ewentualnej wymiany ) zastosuje przewody typu sprężynki ocieplone o gr = 50 mm ,

- w części zabudowanej , zakrytej - zastosuje spiro - izolowane 25 mm wełny

 

Zrodził się mały problem ;

Rekuperator Excellent 400 - ma króćce o fi=180 mm . Mnie wychodzi 8 kanałów nawiewu fi =75 mm .

Skrzynka rozdzielcza na 8 kanałów wg.katalogu Alnora - ma fi = 160 mm na dolocie . Doszedłem do wniosku że ;

- sprężynki wychodzące z rekuperatora będą miały fi=180 mm ( element tłumiący ) a rury spiro i kolanko

przed skrzynką rozdzielczą fi = 160 mm

 

Proszę o ewentualne uwagi .

Kanały miękkie izolowane - tłumią szumy z centrali, kanały PE przenoszą, a blaszane mogą generować same szumy.

Firma Brink ma dość głośne centrale dlatego zaleca kanały miękkie izolowane.

Ps. chropowata powierzchnia zmniejsza opory. Jest też coś takiego jak optymalna prędkość powietrza w kanałach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kanały miękkie izolowane - tłumią szumy z centrali, kanały PE przenoszą, a blaszane mogą generować same szumy.

Firma Brink ma dość głośne centrale dlatego zaleca kanały miękkie izolowane.

Ps. chropowata powierzchnia zmniejsza opory. Jest też coś takiego jak optymalna prędkość powietrza w kanałach.

Nie słuchaj go Andrzej. Bzdury wypisuje. Wiedza zerowa ale za to palce go swędzą.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...