Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Elastyczne przewody wentylacji mechanicznej


Recommended Posts

Zrodził się mały problem ;

Rekuperator Excellent 400 - ma króćce o fi=180 mm . Mnie wychodzi 8 kanałów nawiewu fi =75 mm .

Skrzynka rozdzielcza na 8 kanałów wg.katalogu Alnora - ma fi = 160 mm na dolocie . Doszedłem do wniosku że ;

- sprężynki wychodzące z rekuperatora będą miały fi=180 mm ( element tłumiący ) a rury spiro i kolanko

przed skrzynką rozdzielczą fi = 160 mm

 

Proszę o ewentualne uwagi .

 

Już o tym pisałem, też jestem zdecydowany na ten sam rekuperator. Skrzynki zamówiłem w ALNORze ze zleceniem aby miały wyjście 180mm zamiast 160. Nie było żadnego problemu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 2,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Już o tym pisałem, też jestem zdecydowany na ten sam rekuperator. Skrzynki zamówiłem w ALNORze ze zleceniem aby miały wyjście 180mm zamiast 160. Nie było żadnego problemu
Firmy robiące tanie centrale ( brink dospel..) chcąc ciąć koszty, robią różne wydajności w tej samej obudowie . Np OPTIMAL 400 i 600. Vasco , czy Brink mają fi 180 do 400 i 500 - czyli rozmiar pod większe centrale. Można, więc śmiało założyć na centrali redukcję do 160...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Postanowiłem podzielić się swoimi obliczeniami

 

prędkość w kanale nawiewu pomiędzy reku a skrzynka rozdzielczą przy ;

................................................................................................................................................

średnica kanału , pole kanału 400 m3/h 100 m3/h

.................................................................................................................................................................................................

fi = 18 cm 0,0254 m2 4,37 m/s 1,09 m/s

fi = 16 cm 0,0199 m2 5,58 m/s 1,39 m/s

 

Ponieważ będzie 8 - kanałów fi = 75 mm nawiewowych wychodzących ze skrzynki to ; pole powierzchni 8 kanałów ,

fi wew = 63 mm - będzie wynosić = 0,0249 m2

 

wydajność prędkość w kanale wydajność

.........................................................................................................................................

400 m3/h 4,46 m/s = 49,00 m3/h

300 m3/h 3,35 m/s = 36,75 m3/h

200 m3/h 2,23 m/s = 24,50 m3/h

157 m3/h 2,00 m/s = 22,00 m3/h 157 / 400 = 39 %

100 m3/h 1,12 m/s = 12,25 m3/h

 

Dla nawiewu - pokoju 1 - no osobowego - przydzieliłem 22 m3/h , - jeden kanał z Alnora

dla pokoju 2 - wu osobowego - 44 m3/h , - dwa kanały

salonu o kubaturze 90m3 - 88 m3/h - cztery kanały

 

Kubatura wentylowana budynku to = 328 m3 , nawiew = 176 m3 , cztery osoby = 4 * 30 m3/h = 120 m3/h

Współczynnik wymiany 176/328 = 0,54 - dla prędkości 157 m/s

 

Czy przy takich prędkościach - mogą być problemy z hałasem . Proszę o uwagi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież pomieszczenia są połączone wentylacyjnie, nie liczy się na pokoje a na całość. No, chyba, że sztuka dla sztuki. Poza tym CO2 i H2O są znacznie szybsze ( dyfuzja) od dymu z papierosa czy acetonu ze zmywacza do paznokci. Można wiec sobie zapalić w jednym pokoju i właściwie zaraz będzie czuć w całym domu.

centrala 400m3/h kanały 63mm (wewnatrz) to 8 nawiewów - i fi główne 160mm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Jaką przewidzieć grubość izolacji na poddaszu użytkowym by schować kanały wentylacyjne i ewentualne kolizje z pozostałymi instalacjami (woda, podejście do rozdzielaczy o. podłogowego itp.)

 

izolację robi się by izolować a nie chować w niej zabawki

zacznij więc od wyliczenia jaka grubość jest potrzebna by osiągnąć wymagany współczynnik oporu cieplnego i jak będziesz wiedział to wtedy myśl o tym co schowasz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, prosze o ocene projektu wentylacji mechanicznej, w calosci wykonanej na rurach pe-flex, parter na rurach fi 50 zew, gora na furach fi 75 zew, podejscia pod skrzynki rozdzielaczowe na ruruach spiro fi 160, po dwie skrzynki na parter i poddasze, montowane jedne nad drugimi, polaczone takze rura spiro fi 160, czy takie rozwiazanie jest prawidlowe?, z wyliczen wynika ze nawiew ma miec 310 m3 wywiew 290 m3, czy ilosc rur dobrana jest prawidlowo, podaje link do projektu: http://chomikuj.pl/BobEdi/Projekt+wentylacji+(1),3921379802.pdf za wszelkie uwagi z gory dziekuje.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, nie chce zakladac nowego tematu to podciagne pod ten. mam projekt wentylacji na kanalach elastyczneych 75mm ktore juz kupilem. do zlozenia wszytskiego do kupy brakuje mi sztywnych rur spiro z ociepleniem i kolan 90st i 45st. Moze mi ktos doradzic gdzie moglbym to kupic ? w Alnorze sprzedaja tylko hurtowe ilosci a takiego producenta mam w projekcie. na pewno moga byc inne ale nie moge znalezc sprzedawcy tych rur i kolan. pozdrawiam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, nie chce zakladac nowego tematu to podciagne pod ten. mam projekt wentylacji na kanalach elastyczneych 75mm ktore juz kupilem. do zlozenia wszytskiego do kupy brakuje mi sztywnych rur spiro z ociepleniem i kolan 90st i 45st. Moze mi ktos doradzic gdzie moglbym to kupic ? w Alnorze sprzedaja tylko hurtowe ilosci a takiego producenta mam w projekcie. na pewno moga byc inne ale nie moge znalezc sprzedawcy tych rur i kolan. pozdrawiam.

Najpierw napisz skąd jesteś....

Ilości hurtowe? W hucie się dowiadywałeś? Normalnie sprzedają na sztuki no ale jeśli chcesz 75cm to faktycznie nie utną.

Jak już sam robisz to kup gołe rury, wełnę i sam je owiń.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, spiro fi125 i do tego potem wkłada się skrzynkę 123 do przedłużenia. Spirówka musi stać oczywiście pionowo według poziomnicy, i trzeba ją przytwierdzić do szalunków.

 

Mam pytanie jeszcze odnośnie anemostatów, jak przed zalaniem stropu wstawię spirówkę fi 125 to co potem z anemostatami? patrze, że dostępne są tylko fi 125, nie ma fi 123? da radę wcisnąć anemostat do tej spirówki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie jeszcze odnośnie anemostatów, jak przed zalaniem stropu wstawię spirówkę fi 125 to co potem z anemostatami? patrze, że dostępne są tylko fi 125, nie ma fi 123? da radę wcisnąć anemostat do tej spirówki?

 

Znalazlem na allegro odpowiedź :)

Anemostat metalowy nawiewny: ANM 125

kolor: biały

średnica montażowa: 124 mm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, czy zamiast sztywnych rur spiro do czerpni i wyrzutni mozna uzyc elastycznych przewodow aluminiowych ? np. cos takiego :

http://sklep.termokontrol.com.pl/flex-i-spiro-/7-dec-rega-1000a-isodec-classic-przewod-elastyczny-aluminiowy-izolowany-.html#/srednica_przewodu-200mm

Widze ze izolacja nie jest bogata ale moze sie nada, co sadzicie ? chyba ze ktos zna jakies przewody z lepsza izolacja ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

potrzebuje polaczyc rekuperator z czerpnia i wyrzutnia i szukam dobrego rozwiazania. czy tylko kanaly spiro mozna do tego uzyc ? "zamiast" sie pojawilo bo te kanaly co podalem w linku juz zamowilem do polaczenie reku ze skrzynkami rozdzielnymi.
Są do tego izolowane kanały wentylacyjne. Ja np. używam tureckich afs.com.tr Kiedyś trafiłem na chińskie śmierdzące i już nie ryzykuję.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy rura do wyrzutni musi byc jakos specjalnie izolowana ?

Powinna być dobrze zaizolowana, jeśli idzie przez ogrzewane pomieszczenia.

Sprawny rekuperator zrzuci Ci temperaturę w wyrzutni do temperatury zbliżonej do temp powietrza w czerpni.

Jesli w czerpni jest powietrze zewnętrzne, to rurę do wyrzutni wypadałoby zaizolować tak, jak ściany zewnętrzne. ;)

Nie wiem jak masz w projekcie i jakie masz możliwości w domu, ale najlepiej reku umieszczac blisko wyrzutni, a samą rurę wyrzutni zrobić na spiro/PCW i zaizolować lepiej niż owe 2.5cm izolacji w przewodach elastycznych.

Być może owe przewody elastyczne dałoby się też doizolować.

Edytowane przez matkor
Sprecyzowanie że mowa o przewodach idących w ogrzewanych pomieszczeniach.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...