Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Elastyczne przewody wentylacji mechanicznej


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 2,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Zacząłem dziś rozkładamie kanałów WM.

Kanały Smartflex z powłoką antybakteryjną:

 

http://domwent.pl/pl/p/Kanal-Smartflex-PE-Flex-fi63-mm-50-metrow/1065

 

Kanały leżały sobie u mnie prawie dwa miesiące, zamknięte z obu stron zaślepkami.

Zaniim wziąłem się do pracy wyciągnąłem zaślepki i pooddychałem "przez rurę".

I konsternecja, bo zapach powietra nie był neutralny...

Nie był to wprawdzie orydynarmy plastikowy odorek, ale raczej mie chcialbym czuć tego w domu...

 

Póki co rozkladam kanały i skrzynki wywiewne, więc mi to nie przeszkadza, ale zastanawiam się, co z nawiewem ?

Czy odczuwalny zapach to rzecz normalna dla kanału, zaślepionego przez kilka miesiecy ?

Jutro sprawdzę, czy cos zmieniło sie na rozłozonych już kanałach.

 

Są srebrne wewnątrz. Kanały zawsze są z zaślepkami i nigdy nie spotkałem by śmierdziały . Wg mnie to czeskie kanały Klimaflex SB a oni się czasem mylą - robią czarne środki w osłonowych , białe w wentylacyjnych i srebrne (z jonami srebra ) antybakteryjne do chłodzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dwa tyg temu pisales ze to nowosc a juz sa takie dobre i takie ciche. Niewazne jak beda sie zachowywac po kilku miesiacach, jak beda glosne, jak awaryjne.
Znam konstruktorów oraz elementy. Byłem też na produkcji. Poza tym, zawsze można osobiście posłuchać i zobaczyć. Nie wydaje się Panu, że opinia bez słuchania, oglądania i bez znajomości użytych elementów jest bez sensu?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kanały leżały sobie u mnie prawie dwa miesiące, zamknięte z obu stron zaślepkami.

Zaniim wziąłem się do pracy wyciągnąłem zaślepki i pooddychałem "przez rurę".

I konsternecja, bo zapach powietra nie był neutralny...

Dla poprawienia nastroju proponuje wdech z nowej kanalizacyjnej PCW w ciepły dzień (np w supermarkecie) - niektórzy mają z nich robione GWC/czerpnie powietrza.

A potem policzyć ile m³ przewalasz przerz dom w ciągu 2 miesięcy WM i jak na tle tej ilości wygląda ilość jaką masz w rurach i jakie da wynikowe stężenie ;)

Edytowane przez matkor
tylko PCW i PVC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są srebrne wewnątrz. Kanały zawsze są z zaślepkami i nigdy nie spotkałem by śmierdziały . Wg mnie to czeskie kanały Klimaflex SB a oni się czasem mylą - robią czarne środki w osłonowych , białe w wentylacyjnych i srebrne (z jonami srebra ) antybakteryjne do chłodzenia.

 

Moje są szare wewnątrz. Te kanaly ze jonami srebra, które zreszta Pan kiedyś pokazywał też były szare, a nie srebrne.

Po południu wrzucę tu symbol, jakim sa oznaczane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla poprawienia nastroju proponuje wdech z nowej kanalizacyjnej PCV w ciepły dzień (np w supermarkecie) - niektórzy mają z nich robione GWC/czerpnie powietrza.

A potem policzyć ile m³ przewalasz przerz dom w ciągu 2 miesięcy WM i jak na tle tej ilości wygląda ilość jaką masz w rurach i jakie da wynikowe stężenie ;)

 

Tak sobie też sobie tłumaczę, w końcu przy prędkości przepływu 2.5m/s powietrze bedzie przebywać 4 sekundy w najdłuższym z odcinków...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Proszę o parę słów na temat tzw. przewodów miękkich .

Coraz częściej się je używa . Służą jako element tłumiący i ułatwiają montaż .

Które z nich polecacie . Znalazłem na forum rekuperatory.pl - taką wzmiankę http://forum.rekuperatory.pl/instalacja-z-kana-ow-mi-kkich-t30642.html

 

"" Od czerpni do rekuperatora i od rekuperatora do wyrzutni - mam założone odcinki przewodów elastycznych ( drut z nawiniętą na to folią

alu ). Podczas mocniejszych wiatrów to te przewody pompują się jak balon ( oczywiście nie w tak wielkim stopniu jak sobie można

wyobrażać) i po chwili kurczy - Widok można porównać do " pracujących " płuc. Dźwięki przy tym przypominają zgniataną folię

aluminiową. Jak wygląda trwałość takich przewodów ? - pyta użytkownik .

 

Przydatne byłyby uwagi użytkowników , którzy już coś takiego mają lub wytrawnych instalatorów

 

Ja znalazłem w ofertach ;

 

1/ DEC REGA 1000A SONODEC CLASSIC - średnicy fi = 160 mm lub 200 mm - sprzedawany przez Termokontrol ,

 

2/ Wentylacyjne przewody izolowane wykonane na bazie przewodów Aluduct, które osłonięte są izolacją z wełny mineralnej

o grubości 25 lub 50 mm. - sprzedawany przez Alnor - b.duży wybór średnic i rodzajów

 

Które z nich wybrać ???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie wiem czy w dobrym temacie pytam, no ale coz... reku to reku...

a wiec dzisiaj zaczynali u nas robic otwory w stropie na anemostaty i tu moje pytanie czy faktycznie najlepszym miejscem na nie to 0,5-1,5m od sciany i najelpiej po przekatnej od drzwi? poczatkowo mowiono mi ze moge je zrobic gdzie chce a teraz dosc mocno ograniczono mozliwosci wyboru ich umowieszczenia...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie wiem czy w dobrym temacie pytam, no ale coz... reku to reku...

a wiec dzisiaj zaczynali u nas robic otwory w stropie na anemostaty i tu moje pytanie czy faktycznie najlepszym miejscem na nie to 0,5-1,5m od sciany i najelpiej po przekatnej od drzwi? poczatkowo mowiono mi ze moge je zrobic gdzie chce a teraz dosc mocno ograniczono mozliwosci wyboru ich umowieszczenia...

 

Nawiew najlepiej lokować możliwie jak najdalej od wejścia do pomieszczenia tak aby droga przepływu powietrza od nawiewu do wyciągu (szczelina pod drzwiami) była jak najdłuższa tj obejmowała możliwie jak największą część pomieszczenia. Najczęściej anemostat nawiewny rozrzuca powietrze po suficie. Chcąc uniknąć ewentualnych zabrudzeń na ścianach (wynikających z różnych przyczyn) odsuwa się taki punkt przynajmniej o te 50 cm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

WP_20140513_002.jpg

Moje są szare wewnątrz. Te kanaly ze jonami srebra, które zreszta Pan kiedyś pokazywał też były szare, a nie srebrne.

Po południu wrzucę tu symbol, jakim sa oznaczane.

 

Srebrno szare - to z jonami srebra, białe to wentylacyjne. Kolor zewnętrzny nie ma znaczenia. Te z jonami zalecane są do chłodzenia, do wentylacji nie ma to znaczenia, bo nie ma wilgoci w kanałach nawiewnych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i przy okazji :) czy rekup 550 bedzie wystarczajacy na dom - projekt słodki z mgprojektu dla 4osob? chcielismy troche wiekszy by nie musial chodzic na maksa, mowiono nam ze jak chodzi np na 1 czy 2 "biegu" to wtedy nie jest slyszalna, a jak ustawimy ja maksymalnie mozemy slyszec...

Żadnej wentylacji nie może być słychać!!! Jeżeli centrala jest głośniejsza - zaleca producent miękkie izolowane kanały. Ciche centrale można robić na PE.

Należy sprawdzić czy centrala "przepchnie" przez instalację akurat, czyli 100-130m3/h - niektóre centrale tracą zupełnie spręż poniżej 30%!

Przykładowo "ONYX PASSIV 600" , może chodzić nawet na 50m3/h.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie wiem czy w dobrym temacie pytam, no ale coz... reku to reku...

a wiec dzisiaj zaczynali u nas robic otwory w stropie na anemostaty i tu moje pytanie czy faktycznie najlepszym miejscem na nie to 0,5-1,5m od sciany i najelpiej po przekatnej od drzwi? poczatkowo mowiono mi ze moge je zrobic gdzie chce a teraz dosc mocno ograniczono mozliwosci wyboru ich umowieszczenia...

Dyfuzja CO2 i H2O jest tak błyskawiczna, ze może Pan robić nawiewy gdzie chce. W mieszkaniach robi się nad drzwiami (cała instalacja w przedpokoju) i stężenie CO2 i N2O jest takie same w nawet w 30m2 pokoju jak, gdy anemostat jest po przekątnej drzwi. Dym nikotynowy jest nieporównywalnie "wolniejszy" niż CO2 i niech Pan zapali gdziekolwiek w pokoju, zaraz będzie czuć wszędzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dyfuzja CO2 i H2O jest tak błyskawiczna, ze....Dym nikotynowy jest nieporównywalnie "wolniejszy" niż CO2 i niech Pan zapali gdziekolwiek w pokoju, zaraz będzie czuć wszędzie.

 

Coś się chyba pomerdało, skoro jedno jest nieporównywalnie wolniejsze od innych to chyba tak zaraz nie powinno być.

 

Albo sie pomyliło coś z nieporównywalnie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś się chyba pomerdało, skoro jedno jest nieporównywalnie wolniejsze od innych to chyba tak zaraz nie powinno być.

 

Albo sie pomyliło coś z nieporównywalnie

CO2 i H2O to gazy cieplarniane, są więc "szybsze" od dymu nikotynowego, czy np. acetonu. Podałem te gazy jako przykład, ze skoro one rozejdą się równomiernie w pomieszczeniu ( chodzi o stężenie w poziomej warstwie) to i CO2 i H2O będą w jednakowym stężeniu, niezależnie gdzie będzie w pokoju nawiew.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś się chyba pomerdało, skoro jedno jest nieporównywalnie wolniejsze od innych to chyba tak zaraz nie powinno być.

 

Albo sie pomyliło coś z nieporównywalnie

 

witam

 

wszystko zgodne z prawdą

mimo, że dym papierosowy jest "wolniejszy" to i tak go natychmiast czuć :yes:

CO2 jest znacznie "szybszy"

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam małe pytanie do wyjadaczy wentylacji. Dostałem dwie dość ciekawe oferty o porównywalnych cenach. Pierwsza z nich to instalacja na kanałach typu PE-flex z rekuperatorem ComfoAir 350 Basic Zehnedera, druga instalacja częściowo na sztywnych spiro, częściowo na PE-flex z rekuperatorem AirPack 400.

Trochę niepokoi mnie ta hybryda instalacji stalowo-flexowej ale to do przeżycia jest. Pytanie moje dotyczy porównania tych dwóch urządzeń. O ile pierwszy to dość popularny sprzęt, to o drugim wiem niewiele (pomijam karty katalogowe). Czy mogę prosić o jakieś rady spostrzeżenia. Interesuje mnie głównie niezawodność, serwis, koszty eksploatacji, etc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę niepokoi mnie ta hybryda instalacji stalowo-flexowej ale to do przeżycia jest. Pytanie moje dotyczy porównania tych dwóch urządzeń

I słusznie niepokoi. Nie robi się blachą wentylacji.

AirPacki to nowiutjka firma - są super wykonane i najcichsze, ale nikt ich nie używał.

Na czym polega ta ciekawa oferta?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...