Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Elastyczne przewody wentylacji mechanicznej


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 2,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • 3 weeks później...

Witam forumowiczów, itMam zamiar wykorzystać system PE-FLEX Termokontrol do realizacji WM w nowo budowanym domu, Proszę o poradę dot. doboru skrzynek rozdzielczych

 

- dom jest piętrowy

- muszę rozdzielić strugę nawiewanego powietrza 160mm na dwie strugi 125mm (parter i piętro)

- strugę parter muszę rozdzielić na 6 kanałów 75mm

- i teraz pytanie; czy mogę dokonać rozdziału strugi na parter i piętro oraz strugi parter na anemostaty w pojedynczej skrzynce?

 

Rysunek skrzynki wyjaśnia co mam na myśli:

 

skrzynka nawiew parter.jpg

 

Pytanie: mogę w ten sposób zrealizować podział parter/piętro?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dokonać rozdziału strugi na parter i piętro oraz strugi parter na anemostaty w pojedynczej skrzynce?

Możesz :), ale raczej będziesz miał (mniej lub bardziej) różne struminie na anemostatach zależnie od skrzynki do której sa podłaczone.

 

1) A ile chcesz mieć kanału pomiędzy wyjściem z jednej skrzynki, a wejściem drugiej?

2) Ta średnica kanału wyjściowego 125mm to jakiś wymóg?

Lepiej by było, aby kanał pomiędzy skrzynkami był jak największej średnicy i jak najkrótszy.

 

A najlepiej byłoby podzielić strugi wcześniej trójnikiem i do obu skrzynek podobne kanały.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz :), ale raczej będziesz miał (mniej lub bardziej) różne struminie na anemostatach zależnie od skrzynki do której sa podłaczone.

 

1) A ile chcesz mieć kanału pomiędzy wyjściem z jednej skrzynki, a wejściem drugiej?

2) Ta średnica kanału wyjściowego 125mm to jakiś wymóg?

Lepiej by było, aby kanał pomiędzy skrzynkami był jak największej średnicy i jak najkrótszy.

 

A najlepiej byłoby podzielić strugi wcześniej trójnikiem i do obu skrzynek podobne kanały.

 

W projekcie mam: z reku 160mm i dalej podział na 2 gałęzie 125mm na piętro i parter. Strumień w każdej z gałęzi 125mm przy wydajności max = 180 m3/h, czyli prędkość w kanale 3,5 m/s, Już zatynkowałem rurę PE 125mm z parteru na piętro, także ta średnica jest zafiksowana. Długość kanału pomiędzy skrzynkami ok. 3.3 mb.

 

Nie rozumiem tej części wypowiedzi: "raczej będziesz miał (mniej lub bardziej) różne struminie na anemostatach zależnie od skrzynki do której sa podłaczone." Możesz wyjaśnić proszę?

 

Mogę też zastosować trójnik 160/125/125 i ew. przepustnice i w ten sposób podzielić strugę z reku na parter i piętro - nie ma problemu. Chcę wybrać optymalne rozwiązanie.

 

 

Czyli raz jeszcze - co lepsze: podział w skrzynce parteru czy podział na trójniku przed skrzynką parteru?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie rozumiem tej części wypowiedzi: "raczej będziesz miał (mniej lub bardziej) różne struminie na anemostatach zależnie od skrzynki do której sa podłaczone."

W drugiej skrzynce będziesz miał mniejsza różnice ciśnień (do ciśnienia w domu) niż w pierszej o spadek ciśnienia na kanale który je łączy.

Od różnicy (między innymi) zależy strumień na anemostatach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to jak mam to zrobic skoro pierwsza skrzynka jest na part. a druga na pietrze?

 

Czy jednak opcja z podzialem strumienia na trojniku przed skrzynka parterowa?

Na jednej skrzynce.

Proszę sobie wyobrazić sytuację :

Mała ilość powietrza 100-130m3/h z centrali i trójnik - na jednym ramieniu wywiew w kuchni i nawiew w salonie, na drugim nawiew w sypialni (drzwi w nocy zamknięte i wywiew w łazience (również drzwi zamknięte. Jak centrala wytworzy różnicę ciśnień na górze mając otwarty dół?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę o opinie na temat przewodów PVC http://allegro.pl/promocja-kanal-wentylacyjny-d-p-220x55-plaski-1-m-i4484456880.html

Szukam rozwiązania które pozwoliło by na jak najcieńszą warstwę posadzki. Czy może lepiej użyć kilku PE-FLEx 50 mm?

Skrzynkę Pan do tego dokupi?Va3.jpg Po za tym, nie za duży przekrój ? Optymalna prędkość to 2 -5m/sek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Witam,

Podpowie ktoś co z tym teraz zrobić. Jest to podłoga na piętrze i nie mam już miejsca żeby przykryć jeszcze warstwą styro. Wszędzie będzie podłogówka i boję się trochę że, jak rozłożę folię z ekranem, potem jastrych to mogą zostać pustki w tych miejscach i może pękać . W jednym z miejsc jest 6 rur obok siebie.

Zalać to czymś ? IMG_3133.jpgIMG_3135.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Wszystkich.

Również planuję u siebie wentylacje mechaniczną z rekuperatorem.

Rury Flex ukryte w stropach. Dopiero zgłębiam temat...

mam jednak pierwsze pytanie. Czy do wykonania WM potrzebny jest mi profesjonalny projekt ? Czy wystarczy projekt zrobiony przez zaprzyjaźnionego montera, który rozmieścił mi punkty wentylacji i dobrał średnice rur?

Pytam poniważ przed zalaniem stropów chciałbym mieć rozłożone rury a jak nie to przynajmniej zostawione otwory w stropie żeby potem nie wiercić z żelbecie.

Edytowane przez MatixL
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...