Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Elastyczne przewody wentylacji mechanicznej


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 2,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Witam Wszystkich.

Również planuję u siebie wentylacje mechaniczną z rekuperatorem.

Rury Flex ukryte w stropach. Dopiero zgłębiam temat...

mam jednak pierwsze pytanie. Czy do wykonania WM potrzebny jest mi profesjonalny projekt ? Czy wystarczy projekt zrobiony przez zaprzyjaźnionego montera, który rozmieścił mi punkty wentylacji i dobrał średnice rur?

Pytam poniważ przed zalaniem stropów chciałbym mieć rozłożone rury a jak nie to przynajmniej zostawione otwory w stropie żeby potem nie wiercić z żelbecie.

Zasady są proste

przy kanałach 75/63 mm do centrali 400m3/h 8 kanałów na nawiewie przy 600m3/h 12 kanałów 300m3/h 6

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zasady są proste

przy kanałach 75/63 mm do centrali 400m3/h 8 kanałów na nawiewie przy 600m3/h 12 kanałów 300m3/h 6

BZDURA !!

To tak, jakbyś napisał, że samochód spala ZAWSZE 5,5L na 100km.

Jak możesz ZAWSZE "wciskać" ludziom to samo.

Zajrzyj do tabeli jak spada ciśnienie w zależności od długości kanałów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To dość proste, Fak Pan tego nie rozumie, to wyjaśnię. Rozprężanie się powietrza w kanałach okrągłych powoduje turbulentny przepływ. Producent central dobiera wyjścia z centrali tak by była prędkość optymalna. I tak centrala 400m3/h ma na 30% 2m/sek. czyli 130m3/h przy 100% jest 5m/sek.

Podobnie będzie w centrali 300m3/h - wyjścia 125mm czy 600 - wyjścia 200mm. Dotyczy to oczywiście central domowych dla których najważniejszym parametrem jest niesłyszalność.

Z tego samego powodu producent skrzynek, do centrali 400m3/h robi skrzynkę 160 mm/ 8 x 63mm (wewnątrz) skrzynka atl.jpg do kanałów miękkich 63mm

i sztywnych 75/63mm d395236df9497d3ba555875d1c045a27.jpg

Na kanale 63 mm (PODSTAWOWY KANAŁ WENTYLACJI DOMOWYCH) przy 2m/sek mamy 22m3/h a przy 5m/sek 55m3/h

 

Dlatego na nawiewie do jednego pokoiku prowadzi się jeden kanał (w wyjątkowych przypadkach dwa)

Podobnie jak u nas robi się za granicą. Z instrukcji Zehndera czy J.E.Storkaira kanały PE je storkair.jpg

 

Jako ciekawostka - to fragment z instrukcji pierwszej na świecie domowej centrali wentylacyjnej

dł kanałów.jpg

Edytowane przez Tomasz Brzęczkowski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy do wykonania WM potrzebny jest mi profesjonalny projekt ? Czy wystarczy projekt zrobiony przez zaprzyjaźnionego montera, który rozmieścił mi punkty wentylacji i dobrał średnice rur?

Jak się monter zna, to wystarczy. Lekura paru wątków z forum internetu powinna Ci pozwolić ocenić czy monter się zna czy nie ;)

 

Pytam poniważ przed zalaniem stropów chciałbym mieć rozłożone rury a jak nie to przynajmniej zostawione otwory w stropie żeby potem nie wiercić z żelbecie.

Nie wolno usuwać jakichkolwiek elementów zbrojenia stropu przed czy po zalaniu betonoem!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

oczywiście nie zamierzam usuwać żadnego zbrojenia wręcz przeciwnie zamierzam dorzucić po pręcie.

 

chodzi mi o to żeby np wstawić kilka rur kanalizacyjnych w strop ( w miejscach gdzie mają być później punkty nawiewne i wywiewne) żebym później nie musiał wiercić przy rozprowadzaniu rur wentylacyjnych. Czy może źle doczytałem i robi się to inaczej ? Widziałem firmy które wiercą w stropach i wkładają tam później rury do wentylacji. Ja chciałbym zrobić te otwory już na etapie zalewania stropu. Wentylacja na poddaszu nie stanowi problemu ( skosy + strop drewniany zawsze można zrobić otwór a rury upchać w izolację ) natomiast strop nad parterem i nad piwnicą jak zaleje monolit bez otworów nie będę mógł położyć rur :/ . Wtedy pozostaje wiercenie na co najmniej 2 duże rury główne ( jedna na wyciąg i jedna na nawiew) a pozostałe rury nazwę je docelowe mniejszych średnic muszę upychać w izolacji/jastrychu itp.

Czy źle kombinuje i w stropie nie może być żadnych otworów ani żadnych rur zalanych pomiędzy zbrojeniem?

Nie chce mi się wierzyć żeby wszyscy zalewali całość a później robili otwory przelotowe do rozłożenia wentylacji.

Nie chce robić sufitów podwieszanych i kombinuje tak żeby rury były schowane w betonie.

Edytowane przez MatixL
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widziałem firmy które wiercą w stropach i wkładają tam później rury do wentylacji. Ja chciałbym zrobić te otwory już na etapie zalewania stropu.

Miejmy nadzieję że wiercą w pustakach pomiędzy żebrami.

W monolitczynym raczej nie zmieścisz głównego przewodu wentylacyjnego pomiędzy zbrojeniem z zachowaniem otuliny, więc takie otwory trzeba uwzględnić już na poziomie projektu stropu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czyli muszę przycisnąć mojego architekta adaptującego żeby uwzględnił wszystkie otwory - główne dużej średnicy oraz końcowe mniejszych średnic i przeliczył zbrojenie ?

Czy jest jeszcze jakaś inna droga wyjścia czy tylko to ? nie chcę puszczać rur po elewacji zewnętrznej ( czytałem że tak też można ) ze względu na nadmierne wychładzanie/ogrzewanie powietrza przy takim montażu

Rury planuje ventiflex - zaizolowane będą tylko głowne rury dużej średnicy chociaż dotarły do mnie opinie że można zamontować je bez otuliny. Mi najbardziej zależy na dobrej wentylacji - odzysk ciepła jest jako dodatkowy plus dlatego też rozważam w ogóle nie izolować rur( tu muszę jeszcze doczytać albo porozmawiać z monterem żeby nie strzelić sobie w kolano )

Edytowane przez MatixL
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chce mi się wierzyć żeby wszyscy zalewali całość a później robili otwory przelotowe do rozłożenia wentylacji.

Nie chce robić sufitów podwieszanych i kombinuje tak żeby rury były schowane w betonie.

Obstawiam że większość puszcza przewody pod sufitem nad KG i w warstwie styro pod wylewką.

Dla przewodów do skrzynek używają jakichś szachtów instalacyjnych.

Do tego spora część ma stropy gęstożebrowe.

Jak adaptujesz projekt z wentylacją "grawitacyjną" to zobacz czy nie możesz np wykorzystać pionów wentylacyjnych, albo poszerzyć istniejących pionów, przypuszczalnie w projekcie masz jakieś kominki, kotły, kanalizację itp ...

Zastanów się ze specem jakie przejścia potrzebujesz i niech architekt adaptujący Ci coś zaproponuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obstawiam że większość puszcza przewody pod sufitem nad KG i w warstwie styro pod wylewką.

Dla przewodów do skrzynek używają jakichś szachtów instalacyjnych.

 

ok tu się zgadzam. Jednak jeśli tak robią to albo wiercą dziury w stropie albo zostawiają otwory już przy zalewaniu stropu - np przez wstawienie większej średnicy rury kanalizacyjnej i w tą rurę wpuszcza się wtedy mniejszą wentylacyjną i piankuje na około.

widze że czeka mnie grubsza przeprawa z tym tematem. Firmy które projektują dają zwykle projekt rozłożenia rur ale jak to zrobić to już nie mowią...

 

Edit:

dzwoniłem do adaptującego - mam zostawic sobie w stropach przepusty z rur kanalizacyjnych nieco większych średnic niż mam zaplanowane rury wentylacyjne i w te rury wsadzę wentylacyjne od góry a na górze będą przykryte jastrychem. .

Rury do reku o średnicy 160 - także będą przepusty w stropie na 2 rury - wywiew i nawiew, na pierwszym piętrze struga z reku ( zlokalizowany w piwnicy) będzie rozdzielona na dwa kanały mniejszej średnicy a te następnie na kanały docelowe do pokoi - rury najmniejszych srednic.

Edytowane przez MatixL
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja mam

 

pytanie o elestyczne kanały izolowane, tzw Termorfleksy.

Czy na odcinku czerpnia-rekuperator mozna stosować przewody elastyczne izolowane bez warstwy folii oddzielającej perforowaną, wewnetrzną ściankę od wełny ?

Na odcinku rekuperator-skrzynka rozdzielcza nawiewna stosowałem przewód z folią, ale zabrakło go i teraz mam dostęp do termlofleksa firmy Dospel, ktory warstwy folii nie posada.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam proszę o pomoc w rozwiązaniu mojego problemu, mianowicie w mieszkaniu w stanie deweloperskim jest wentylacja mechaniczna 20cm od sufitu. Moje pytanie jest takie, czy można tą wentylację przenieść pod sam sufit, czy jest to niezgodne z przepisami? Niestety w internecie nie znalazłam informacji na ten temat, a niedługo będę tą sciąnkę zagospodarowywać szafkami kuchennymi z aneksu i ta wentylacja w chwili obecnej powoduje, ze musiałabym mieć sporo niższe szafki niż planuję.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam proszę o pomoc w rozwiązaniu mojego problemu, mianowicie w mieszkaniu w stanie deweloperskim jest wentylacja mechaniczna 20cm od sufitu. Moje pytanie jest takie, czy można tą wentylację przenieść pod sam sufit, czy jest to niezgodne z przepisami? Niestety w internecie nie znalazłam informacji na ten temat, a niedługo będę tą sciąnkę zagospodarowywać szafkami kuchennymi z aneksu i ta wentylacja w chwili obecnej powoduje, ze musiałabym mieć sporo niższe szafki niż planuję.

Wklej zdjęcia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...) jest wentylacja mechaniczna 20cm od sufitu.(...) czy można tą wentylację przenieść pod sam sufit, czy jest to niezgodne z przepisami?

Nie znam się na przepisach, ale nie widzę powodu, aby przewody nie mogłby biec pod samym sufitem. Chyba ze mowa o przewodach sztywnych bez izolacji akustycznej, może ta szpara jest na tą izolację przewidziana. Ale 20cm to i tak za dużo, wystarczy kilka cm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...