Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Elastyczne przewody wentylacji mechanicznej


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 2,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Według projektu ma być 5cm izolacji + 5cm wylewki. Kanały maja około 7.5cm wysokości wiec będzie ciężko. Dodatkowo zakupiłem już wcześniej styropian do ogrzewania podłogowego 5cm. Czy jedyne wyjście to dać więcej izolacji: np 5cm styropian, 5cm styropian do podłogówki i 5 cm wylewki?

Dlatego zamiast kanałów 75mm lepiej kłaść 63mm, nie ma później problemów tego typu. Kanał prawie mieści się w styro, minimalnie wchodzi w wylewkę.

Pod względem technicznym spokojnie do 10 m można go prowadzić przy zachowaniu odpowiedniego przepływu powietrza. (są też kanały 50mm na krótsze odcinki)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te nowe, białe też miały atest. Zwiążki srebra nie muszą być szare.
Srebro jest srebrne, a białe kanały mają atest higieniczny, bez srebra. Widzi Pan te dwa atesty? Na jednym jest srebro i polecam je do klimatyzacji, na drugim nie ma srebra i jest on do wentylacji. W wentylacji z odzyskiem ciepła, w nawiewie nie ma wilgoci, więc bardzo dobre będą kanały higieniczne.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego zamiast kanałów 75mm lepiej kłaść 63mm, nie ma później problemów tego typu. Kanał prawie mieści się w styro, minimalnie wchodzi w wylewkę.

Pod względem technicznym spokojnie do 10 m można go prowadzić przy zachowaniu odpowiedniego przepływu powietrza. (są też kanały 50mm na krótsze odcinki)

 

Tylko 1000m3/h na kanałach 63/53 może być problem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ja coś przeoczyłem, czy też nie było nic na ten temat w wątku?

Mała średnica 63mm dla domków ~140m2 na odcinkach do 10m - co już powiedziałem.

Na zdj. jest 21 kanałów 75/63 mm przy prędkości optymalnej Vp 2m/sek - 450m3/h Vp 5m/sek - 1200m3/h stąd wydedukowałem że centrala jest 1000m3/h

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Według projektu ma być Dospel OPTIMAL 400 by-pass

 

Kubatura wentylowana budynku - 445 m3

Nadmiar nawiewu nad wywiewem - 1,78%

Wydajność centrali wentylacyjnej - 300 m3/h

Ilość kanałów - nawiew - 7

Ilość kanałów - wywiew - 8

Nawiew [m3/h] - 285

Wywiew [m3/h] - 280

 

Rozumie ze ten rekuperator nie pociągnie tylu kanałów?

Edytowane przez aluno3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To chyba proste - jeśli do centrali pracującej na 100% mocy damy tyle przewodów, że prędkość w nich wyniesie 5m/s, to przepłynie nimi znacznie mniej powietrza niż gdyby dać 2,5 x więcej kanałów, aby prędkość wyniosła 2m/s. Chyba proste, czy nie rozumiemy co to punkt pracy wentylatora?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Według projektu ma być Dospel OPTIMAL 400 by-pass

 

Kubatura wentylowana budynku - 445 m3

Nadmiar nawiewu nad wywiewem - 1,78%

Wydajność centrali wentylacyjnej - 300 m3/h

Ilość kanałów - nawiew - 7

Ilość kanałów - wywiew - 8

Nawiew [m3/h] - 285

Wywiew [m3/h] - 280

 

Rozumie ze ten rekuperator nie pociągnie tylu kanałów?

 

Jakie kanały i ile punktów ( anemostatów ) ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Srebro jest srebrne, a białe kanały mają atest higieniczny, bez srebra. Widzi Pan te dwa atesty? Na jednym jest srebro i polecam je do klimatyzacji, na drugim nie ma srebra i jest on do wentylacji. W wentylacji z odzyskiem ciepła, w nawiewie nie ma wilgoci, więc bardzo dobre będą kanały higieniczne.

 

Kanały Twojego producenta maja atest i są szare, kanaly innego producenta mają atest i sa białe, kanały kolejnego producenta są mleczne i mają atest.

Atest na powierzchnię antybakteryjną z jonami srebra.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wywiewów jak najmniej - wyłącznie mokre i ciepłe pomieszczenia, łazienki i kuchnia. Nie może być wywiewów w garderobie, spiżarni korytarzach.!!!

 

U mnie mam w garderobie, pralnio-spiżarni, i w korytarzu - dlaczego według Pana nie jest to wlaściwe rozwiązanie??? na tą chwilę wszystko działa sprawnie - nawiewa z anemostatów 17st przy minus 3 na zewnątrz, i 21st we wnątrz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie mam w garderobie, pralnio-spiżarni, i w korytarzu - dlaczego według Pana nie jest to wlaściwe rozwiązanie??? na tą chwilę wszystko działa sprawnie - nawiewa z anemostatów 17st przy minus 3 na zewnątrz, i 21st we wnątrz

Jak nie zdrowy rozsądek to chociaż przepisy trzeba znać. Wywiew w korytarzu i spiżarce zabiera powietrze z łazienek . Łazienka ma mieć minimum 50m3/h kuchnia 30m3/h . Wentylacja na osobę to 20-30m3/h.

Przy źle robionej wentylacji jest zimą za sucho. Przy wywiewach tam gdzie ich być nie może, ma Pan do wyboru, za słabą wentylację łazienek lub za siną domu.

Dwa, nie wywiewa się ciepłego, zepsutego powietrza przez pomieszczenia chłodniejsze, bo zostawi ono tam zapachy i wilgoć , Powietrze zabiera wilgoć gdy jest ogrzewane, dlatego wywiewa się je przez cieplejsze i mokre kuchnie i łazienki.

 

Starałem się jasno wytłumaczyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...