Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Elastyczne przewody wentylacji mechanicznej


Recommended Posts

Jak nie zdrowy rozsądek to chociaż przepisy trzeba znać. Wywiew w korytarzu i spiżarce zabiera powietrze z łazienek . Łazienka ma mieć minimum 50m3/h kuchnia 30m3/h . Wentylacja na osobę to 20-30m3/h.

Przy źle robionej wentylacji jest zimą za sucho. Przy wywiewach tam gdzie ich być nie może, ma Pan do wyboru, za słabą wentylację łazienek lub za siną domu.

Dwa, nie wywiewa się ciepłego, zepsutego powietrza przez pomieszczenia chłodniejsze, bo zostawi ono tam zapachy i wilgoć , Powietrze zabiera wilgoć gdy jest ogrzewane, dlatego wywiewa się je przez cieplejsze i mokre kuchnie i łazienki.

 

Starałem się jasno wytłumaczyć.[/quote

 

 

Czy ktoś z forumowiczów zetknął się rekuperacją dwu - strefowa dla typowego domu piętrowego

i które rekuperatory mogłyby się do tego najbardziej nadawać i czy to w ogóle ma sens :

 

 

- z poddaszem - w którym są sypialnie - np;4 szt + łazienka

 

- parter - z salonem otwartym na kuchnie + gabinet + łazienka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 2,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

 

 

Czy ktoś z forumowiczów zetknął się rekuperacją dwu - strefowa dla typowego domu piętrowego

i które rekuperatory mogłyby się do tego najbardziej nadawać i czy to w ogóle ma sens :

 

 

- z poddaszem - w którym są sypialnie - np;4 szt + łazienka

 

- parter - z salonem otwartym na kuchnie + gabinet + łazienka

 

Ja będę miał coś podobnego ale u mnie jest inna sytuacja.

Znalazłem tylko jednego producenta, który radzi sobie z więcej niż dwoma manipulatorami do jednego reku.

Nie będę tu robił reklamy. Poszukaj, ewentualnie dam na priv.

Ala zastanów się, czy ta gra jest warta świeczki.

Najlepsza jest prosta WM, dobrze zrobiona i zrównoważona dla całego domu.

Do tego ewentualnie sterownik tygodniowy, jakieś sprzężenie z alarmem i wsio.

Decydując się jeszcze na sterowanie strefowe tylko skomplikujesz sobie system.

Nigdy nie wstrzelisz się z ustawieniami, bo każdy dzień jest inny i przynosi inne potrzeby wentylacyjne.

Dla typowego domu piętrowego bym tego nie robił.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

do wyboru, za słabą wentylację łazienek lub za siną domu.

Można dać sobie rekuperator z 30m³/h czh 60m³/h więcej i mięc tyle wywiewów (w szafach, korytarzach i spiżarniach) ile się chce i dobrze w łazienkach.

nie wywiewa się ciepłego, zepsutego powietrza przez pomieszczenia chłodniejsze, bo zostawi ono tam zapachy i wilgoć

W normalnym domu nie ma szans na schłodzenie powietrza poniżej punktu rosy pomiędzy pomieszczeniami, a na zapachy z domu wypada polecić więcej higieny ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodawanie jest dość proste . jak mamy mieć 50m3/h w łazienkach i 30 w kuchni, to jak dołożymy nawiewów to musimy zwiększyć nawiew.

Dlatego kogoś kto się na wentylacji nie zna i nie zna norm łatwo poznać po anemostatach w korytarzach czy garderobie.

A wyciąganie przez chłodne... Pan ujawnia takich szkodników, Za suche powietrze to problem!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodawanie jest dość proste . jak mamy mieć 50m3/h w łazienkach i 30 w kuchni, to jak dołożymy nawiewów to musimy zwiększyć nawiew.

Dlatego kogoś kto się na wentylacji nie zna i nie zna norm łatwo poznać po anemostatach w korytarzach czy garderobie.

A wyciąganie przez chłodne... Pan ujawnia takich szkodników, Za suche powietrze to problem!

 

 

Firma konkretna , zna normy - gdyż je przytacza w ofercie a mimo to przysyła ( mojej siostrzenicy ) takie kwiatki ;

 

Dla centrali 380 m3/h - przewiduje 12 sztuk nawiewów i 12 sztuk wywiewów o średnicy 75/63 mm i twardo stoi przy swoim .

 

Dla 3 m/s - centrala daje już maksymalny wydatek

 

 

Osiek 1.jpgOsiek 2.jpgOsiek 3.png

 

Wg .T.B ( z poprzednich wypowiedzi wynika ) - wystarczy 8 sztuk nawiewu fi = 75/63 mm - podobnie jak wg.mnie ,

 

- wystarczy 8 sztuk wywiewu fi = 75/63 mm - podobnie jak wg.mnie -

 

lub dla kanału fi = 90/76 mm ; - wystarczy 6 sztuk wywiewu ; wg.mnie

kuchnia 2 x 30 m3/h , łazienka nr.1.6 = 2 x 30 m3/h ; łazienka nr 2.5 = 2 x 30 m3/h

 

Firma proponuje dla przewodów wentylacyjnych 75/63 mm ;

 

dla pokoju nr. 2.6 - nawiew = 50 m3/h dla 2 x 75 /63 mm i wywiew = 50 m3/h dla przewodu 2 x 75/63 mm ,

dla łazienki nr. 2.5 - wywiew = 50 m3/h dla 2 x 75/63 mm ,

dla klatki schodowej nr.2.1 - wywiew 34 m3/h dla 2 x 75/63 mm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta "konkreta firma" proponowała Panu kanały 63mm (średnicy zewnętrznej), ale Pan, wie przecież lepiej od tej "konkretnej firmy", że na takich kanałach, nie da się zrobić wentylacji.

Otóż da się, działa to bardzo dobrze i to nie tylko moje zdanie.

 

wg.mnie kuchnia 2 x 30 m3/h

Uważa Pan więc, że 2 kanały fi75 wyciągające 30m3/h dla kuchni Panu wystarczą? To po co dwa kanały, można to jednym wyciągnąć te 30m3/h... 30m3/h to o 20m3/h za mało do normy 50m3/h.

No cóż 68m3/h przy maksymalnej wydajności centrali dla kuchni to przecież fatalne przeprojektowanie. :bash:

 

Dla centrali 380 m3/h - przewiduje 12 sztuk nawiewów i 12 sztuk wywiewów o średnicy 75/63 mm i twardo stoi przy swoim .

Dostał Pan zbilansowaną wentylację, z podanymi wartościami maksymalnymi dla maksymalnej wydajności centrali (3 bieg centrali).

Poza tym to jest SZKIC - założenia wstepne, nie projekt wykonawczy.

 

Wg .T.B ( z poprzednich wypowiedzi wynika ) - wystarczy 8 sztuk nawiewu fi = 75/63 mm - podobnie jak wg.mnie

Proszę poczytać więcej niż jeden wątek forum i ustosunkować się do wypowiedzi p.Tomasza.

 

wg.mnie ... wg.mnie ... wg.mnie ...

NIKT nie zabrania Panu zrobić tego po swojemu. Niech Pan będzie dla siebie fachowcem, zrobi Pan tak jak uważa za poprawne. Będzie Pan i dumny i zadowolony bo zrobił Pan po swojemu.

 

Na koniec. Jeśli opiera się Pan tylko na swoim braku wiedzy(lub jej niewielkiej ilości) w temacie i wyłącznie na opiniach p.Tomasza to niech Pan porozmawia z dowolnym instalatorem i projektantem sieci wentylacyjnych. Niech się Pan zapyta czy na kanałach 63mm się da (czy też nie wg. Pana), skonsultuje również resztę zagadnień.

Proszę umiejętnie posłużyć się szkicem wstępnym, bo pisze Pan głupoty i oczernia ludzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chcę być adwersarzem jednej ze stron ale:

Uważa Pan więc, że 2 kanały fi75 wyciągające 30m3/h dla kuchni Panu wystarczą? To po co dwa kanały, można to jednym wyciągnąć te 30m3/h... 30m3/h to o 20m3/h za mało do normy 50m3/h.

No cóż 68m3/h przy maksymalnej wydajności centrali dla kuchni to przecież fatalne przeprojektowanie.

Moja kuchnia ma 4m2 - tam też 50m3/h?

Kuchnia 20m2 otwarta na salon 60m2 też? czy jeśli w domu mieszka 1 osoba czy 10 to robi jakąś różnicę?

Kuchnia gazowa albo węglowa lub elektryczna to też 50m3 w każdym przypadku?

Z założeniem z kolei TB iż optymalna prędkość w kanałach powinna wynosić 2 do 5m (czyli przy min centrali nie mniej jak 2 a przy max nie więcej jak 5) chyba trudno się nie zgodzić. Tu przyznaję mu całkowitą rację jak i w tym że nawiewy w pokojach i sypialniach a wywiewy w pomieszczeniach "brudnych" i mokrych. Co do instalacji wywiewów w ciągach komunikacyjnych też mam mieszane odczucia ale bardziej skłaniam się ku teorii TB iż tam ich nie powinno się montować.

Edytowane przez plusfoto
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja kuchnia ma 4m2 - tam też 50m3/h?

Kuchnia 20m2 otwarta na salon 60m2 też? czy jeśli w domu mieszka 1 osoba czy 10 to robi jakąś różnicę?

Kuchnia z oknem zewnętrznym, wyposażona w kuchenkę elektryczną - 30 m3/h w mieszkaniu do 3 osób, - 50 m3/h w mieszkaniu dla więcej niż 3 osób

Jak jest otwarta kuchnia to nawet lepiej mieć więcej, wtedy zapachy nie będą "szły" na salon. (kwestia komfortu)

 

Kuchnia gazowa albo węglowa lub elektryczna to też 50m3 w każdym przypadku?

§ 150

9. W pomieszczeniu z paleniskami na paliwo stałe, płynne lub z urządzeniami gazowymi pobierającymi powietrze do spalania z pomieszczenia i z grawitacyjnym odprowadzeniem spalin przewodem od urządzenia stosowanie mechanicznej wentylacji wyciągowej jest zabronione.

10. Przepisu ust. 9 nie stosuje się do pomieszczeń, w których zastosowano wentylację nawiewno-wywiewną zrównoważoną lub nadciśnieniową.

 

Z założeniem z kolei TB iż optymalna prędkość w kanałach powinna wynosić 2 do 5m (czyli przy min centrali nie mniej jak 2 a przy max nie więcej jak 5) chyba trudno się nie zgodzić.

Temu broń borze nie przeczę i popieram. Te wartości są zachowane w każdym przypadku projektowanej przez nas wentylacji.

 

Co do instalacji wywiewów w ciągach komunikacyjnych też mam mieszane odczucia ale bardziej skłaniam się ku teorii TB iż tam ich nie powinno się montować.

Nie ma przymusu robić wentylacji w wiatrołapach, ciągach komunikacyjnych, garderobach, spiżarniach. Ale wykonanie ich to kwestia komfortu (usuwania wilgoci i zapachów)

Wentylacja w korytarzach na poddaszu bilansuje całą wentylację i wymusza obieg powietrza. Wartość ta jest dużo mniejsza po wykonaniu projektu niż podana na szkicu.

 

Jakoś wszyscy (poza p.Andrzejem) to potrafią zrozumieć. Pojawia się zawsze dużo pytań od osób które, nie mają dużego doświadczenia w kwestiach wentylacji, wtedy wszystko tłumaczę i staram się rozjaśnić sytuację, szukamy rozwiązań aby klient miał dokładnie tak jak chce ale jednocześnie aby wszystko było wykonane poprawnie.

Ale widocznie najłatwiej jest wyżalić się na forum.

Edytowane przez Jarszcz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

§ 150

9. W pomieszczeniu z paleniskami na paliwo stałe, płynne lub z urządzeniami gazowymi pobierającymi powietrze do spalania z pomieszczenia i z grawitacyjnym odprowadzeniem spalin przewodem od urządzenia stosowanie mechanicznej wentylacji wyciągowej jest zabronione.

10. Przepisu ust. 9 nie stosuje się do pomieszczeń, w których zastosowano wentylację nawiewno-wywiewną zrównoważoną lub nadciśnieniową.

Jak mammy to rozumieć?

Czy że przy kuchni gazowej lub węglowej nie można mieć WM lub WM z reku? Czy że w takiej kuchni musi być nawiew i wyciąg?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm. Jeśli ktoś ma już całkiem "z czapy" poglądy i wiedzę na temat wentylacji, a jeszcze jego głównym guru jest pewien powszechnie znany sprzedawca, to lepiej się nie odzywać, w końcu robi dla siebie i co najwyżej sobie spartoli. Dyskusje z takimi osobnikami kończą się jak widać :-)

Trzymaj się Jarszcz :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Chciałbym wyjaśnić kwestie doboru średnicy kanałów PE.

 

Zapotrzebowanie ok 400-420m3/h

Wybrałem centralę Brink Excellent 400, z króćcem 180mm

Przy 400m3/h na króćcu prędkość powietrza 4,4m/s

 

Wg wyliczeń potrzebuję po 15 kanałów w nawiewie i wywiewie

Jeżeli podzielę przekrój króćca 254cm2 przez przekrój PE DN 63/51 to uzyskam 12,5, a jeżeli użyję przekrój Spiro 314cm2 to 15

 

1. Czy więc powinienem zastosować kanał 63 i w żadnym wypadku nie 75 bo ten drugi jest na max 8-10 wyjść z rozdzielacza?

2. W wątku przewinął się temat zaginania kanałów pod kątem 90. Myślałem o poprowadzeniu kanałów w warstwie ocieplenia posadzki poprzez podłączenie ich do jednego rozdzielacza na poddaszu. Zejście nimi pionowo ok (3m) i zagięcie pod kątem 90. O ile to jest wykonalne czy to będzie lepsze rozwiązanie od zrobienia dwóch rozdzielaczy połączonych sztywną rurą Spiro? Wersja z dwoma rozdzielaczami ma wg forumowiczów wady.

3. Od siebie dodałem wywiew w wiatrołapie. U mnie dość spory i ogrzewany. Czy to będzie OK?

4. Wywiew w spiżarni, który był w projekcie od samego początku. Wg części forumowiczów nie potrzebny. Jeżeli niepotrzebny to jak zapewnić wentylację tego pomieszczenia?

5. Wywiew w korytarzu na piętrze obok łazienki. Bez niego nie można zbilansować nawiewów, które w dwóch największych pomieszczenia są dodatkowo bilansowane przez dodatkowe wywiewy. Dodatkowo długość kanału do tego wywiewu najkrótsza.

6. W pomieszczeniu nad garażem, które posiadało bilansujące się wywiew i nawiew, zostało wygospodarowany małe pomieszczenie na pralkę, przez które biegną również piony wentylacyjne. Czy w związku z tym wywiew przesunąć do tego pomieszczenia?

 

Poniżej zamieszczam mój arkusz z obliczeniami.

WyliczeniaRekuperacja_ver1.jpg

RekuperacjaWyliczenia_ver1.jpg

Edytowane przez greggy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Czy więc powinienem zastosować kanał 63 i w żadnym wypadku nie 75 bo ten drugi jest na max 8-10 wyjść z rozdzielacza?
Są i na więcej do kanałów 75/63 np na 12.

2. W wątku przewinął się temat zaginania kanałów pod kątem 90. Myślałem o poprowadzeniu kanałów w warstwie ocieplenia posadzki poprzez podłączenie ich do jednego rozdzielacza na poddaszu. Zejście nimi pionowo ok (3m) i zagięcie pod kątem 90. O ile to jest wykonalne czy to będzie lepsze rozwiązanie od zrobienia dwóch rozdzielaczy połączonych sztywną rurą Spiro? Wersja z dwoma rozdzielaczami ma wg forumowiczów wady.
Nigdy nie będzie tak, by oba rozdzielacze miały identyczne opory. Istnieje duże ryzyko, że przy małym strumieniu 100-130m3/h wszystko poleci jedną skrzynką.

3. Od siebie dodałem wywiew w wiatrołapie. U mnie dość spory i ogrzewany. Czy to będzie OK?
Wszystkie wywiewy poza łazienkami i kuchnią, pogorszą komfort.

4. Wywiew w spiżarni, który był w projekcie od samego początku. Wg części forumowiczów nie potrzebny. Jeżeli niepotrzebny to jak zapewnić wentylację tego pomieszczenia?
Wentylacja jest dla ludzi, nie pomieszczeń. To raz, dwa, jak będzie Pan wyciągał zepsute, ciepłe i wilgotne powietrze przez chłodną spiżarnię, to będzie tam straszna wilgoć.

5. Wywiew w korytarzu na piętrze obok łazienki. Bez niego nie można zbilansować nawiewów, które w dwóch największych pomieszczenia są dodatkowo bilansowane przez dodatkowe wywiewy. Dodatkowo długość kanału do tego wywiewu najkrótsza.
Zawsze można zbilansować - są takie same skrzynki i po to są redukcje kątowe z dwoma i trzema wejściami. WP_20141124_10_42_10_Pro.jpg tu 8 nawiewów i 3 wywiewy

Wywiew w korytarzu zabierze powietrze z łazienki. Będzie Pan miał wybór, albo za sucho w pokojach, albo wilgoć i z czasem grzyb w łazienkach.

 

Co do obliczeń... nie liczy się tak jak jest skrzynka. To się zmienia, mniejszy strumień na jednym anemostacie powoduje wzrost strumienia na innym.

Podaje się tylko główny strumień.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dwa, jak będzie Pan wyciągał zepsute, ciepłe i wilgotne powietrze przez chłodną spiżarnię, to będzie tam straszna wilgoć.

Nie znam sie na tym, ale zawsze i wszędzie mi mówili, ze wilgoć jest w łazience i kuchni. Biorąc pod uwagę, ze tam są wywiewy , to jakim cudem to wilgotne powietrze dostanie się do wywiewu w spiżarni, garderobie czy wiatrołapie?

 

No, chyba, ze ktoś co 3h wylewa po 3 wiadra wody w sypialniach , salonach, czy innych pokojach, bo mu sucho. Wtedy tak, jak najbardziej sie zgadzam, bo wilgotnośc w tych pomieszczeniach po takich zabiegach, bedzie 3-4 razy większa niż w łazience po kąpieli.

Edytowane przez Slawko123
literówka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie znam sie na tym, ale zawsze i wszędzie mi mówili, ze wilgoć jest w łazience i kuchni. Biorąc pod uwagę, ze tam są wywiewy , to jakim cudem to wilgotne powietrze dostanie się do wywiewu w spiżarni, garderobie czy wiatrołapie?

 

No, chyba, ze ktoś co 3h wylewa po 3 wiadra wody w sypialniach , salonach, czy innych pokojach, bo mu sucho. Wtedy tak, jak najbardziej sie zgadzam, bo wilgotnośc w tych pomieszczeniach po takich zabiegach, bedzie 3-4 razy większa niż w łazience po kąpieli.

W spiżarni powietrze się schłodzi, więc wilgotność wzrośnie.

Przez garderobę też niepolitycznie zużyte wyciągać

Robiąc anemostaty poza kuchnią i łazienkami nie zbilansujemy wentylacji. Pozbawiamy się komfortu. Mamy wtedy do wyboru: albo za sucho w pokojach albo grzybek w łazienkach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj trafiłem na poradnik systemu rekuperacji Danfoss Air, w którym napisane ze bilans wywiew > nawiew.

Znowu gdzieś indziej trafiłem na przykładowe obliczenia doboru gdzie projektant pisał o bilansie wywiew < nawiew o ok 5-10%.

U mnie projektant dobierał do bilansu nawiew=wywiew.

 

O co tu chodzi i kto ma rację?

 

Nie wiem jak to w praktyce powinno być realizowane ale chyba Rekuperator będzie dążył do utrzymania zadanych m3/h na wejściu i wyjściu.

 

 

Dla zainteresowanych systemami na kanałach PE

 

Poradnik Danfoss

http://pl.heating.danfoss.com/PCMPDF/Poradnik_REKUPERACJA_13.pdf

 

Instrukcja HELIOS zawierająca sporo informacji

www.el-team.com.pl/wp-content/uploads/2011/04/KWL_in1.pdf

I bardzo podobny Katalog (chyba fragmentami zerżniete tabelki z Heliosa)

http://www.ground-therm.com/images/pliki/Katalog.Ventiflex.v2.5_PL.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...