Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Elastyczne przewody wentylacji mechanicznej


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 2,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Jak zrobili Panu za darmo, to darowanemu koniowi nie patrzy się w zęby,

Nawet kanały ze srebrem i najlepszy airlack kosztują na taki dom 8000zł netto . Ale Szanowny Panie, nie każdy ma takie układy.

Panie TB, umie Pan czytać ze zrozumieniem? Proponuje dowiedzieć się co oznacza słowo "mniej".
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panie TB, umie Pan czytać ze zrozumieniem? Proponuje dowiedzieć się co oznacza słowo "mniej".

 

Najlepsza centrala i kanały PE ze srebrem w środku + skrzynki i anemostaty to 8000zł netto. Złożyć te klocki we dwóch, to jeden dzień, czyli 2000-2500 netto .

A Pan ma styropianową centralę, to jak od tańszej odejmie się 8000zł to nie będzie za darmo?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do projektu,,, jest zły, nie zbilansuje Pan wentylacji. By mieć minimum 50m3/h na łazienki będzie Pan miał sporo ponad 30m3/g na osobę na nawiewie, Tak się wentylacji nie robi, będzie za sucho, kub grzyb w łazienkach.

Zawsze mnie uczono, że 70 to jest więcej niz 50, ale "Pan" zapewne wie lepiej.

 

Zapewne "Pan" nie odróznia łazienki od WC czyli kibla. Nie wiem czy "Pan" mieszka sam, ale współczuje "Pana" współlokatorom.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepsza centrala i kanały PE ze srebrem w środku + skrzynki i anemostaty to 8000zł netto. Złożyć te klocki we dwóch, to jeden dzień, czyli 2000-2500 netto .

A Pan ma styropianową centralę, to jak od tańszej odejmie się 8000zł to nie będzie za darmo?

"Pan" naprawdę jest taki, "Pan" nie udaje. Szkoda czasu na "Pana" "wywody".
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Pan" naprawdę jest taki, "Pan" nie udaje. Szkoda czasu na "Pana" "wywody".

Zawsze mnie uczono, że 70 to jest więcej niz 50, ale "Pan" zapewne wie lepiej.

 

Zapewne "Pan" nie odróznia łazienki od WC czyli kibla. Nie wiem czy "Pan" mieszka sam, ale współczuje "Pana" współlokatorom.

 

Znowu frustracje? Wentylacja to ważna sprawa. Powinna być zrobiona dobrze a nie tylko tanio. 13000 -15000 zł brutto - 8000 = 5000 -7000zł, Za taką kasę, to można zrobić na styropianowej centrali Luna.

Co do samej wentylacji... jeszcze raz tłumaczę, dlaczego nie można robić wywiewów poza łazienkami i kuchnią... Wentylacja musi się bilansować!!!! Ilość powietrza wywiewanego musi się zgadzać z nawiewanym.

Zdrowa wentylacja dla człowieka to 20-30m3/h .Jak jest więcej w okresie grzewczym, to nie jest ani zdrowo ani komfortowo. Jest za sucho w pokojach.

Z drugiej strony, jak w łazience jest mniej niż 40-50m3/h na wywiewie to będzie się tam utrzymywała wilgoć i z czasem powstanie zagrzybienie. Poza tym, zależy nam na maksymalnie szybkim usuwaniu zapachów.

 

Teraz BILANS. Mamy dom z 4 osobami i dwoma łazienkami spiżarnią, garderobą, wiatrołapem. Czyli maksymalny komfortowy nawiew to 120m3/h i tyle sobie ustawiamy !!

Czy może mi Pan , Szanowny Panie Sławku, zbilansować wywiew?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to niech Pan dobrze się wczyta ile tego powietrza.. bo w kuchni na pewno nie tyle ..:bash:

 

tutaj akurat w specyficznym przypadku norma tyle przewiduje:

 

Strumień objętości powietrza wentylacyjnego w budynku mieszkalnym jest określony przez sumę strumieni powietrza usuwanego z pomieszczeń pomocniczych. Strumienie te powinny wynosić co najmniej :

- w kuchni z oknem zewnętrznym, wyposażonej w kuchenkę elektryczną - 30 m3/h w mieszkaniu do 3 osób

 

Sam nie wiem, obecnie wychodzi mi 180m3 czyli tyle będę codziennie nawiewał i wywiewał na np 2 biegu, 1 na noc a 3 okazjonalnie? Czy lepiej puścić te 180m3 na pierwszym biegu?

 

http://images.tinypic.pl/i/00611/cgbtceeh2ksr.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I jeszcze jedno. Nie umieszczaj wyrzutni na bocznej ścianie. Tylko pionowo do góry, inaczej będziesz miał ciągle utytłaną ścianę.

znalazłem super fajny kominek do tego typu rzeczy. jak będziesz zainteresowany to podam jaki. Nie jest tani, ale rewelacyjny.

 

Mógłbyś napisać co to za fajny kominek ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...to jeszcze jedno podejście, chyba trochę za dużo w salonie, tam bym trochę zjechał w dół i to samo analogicznie w kuchni co wy na to?

 

http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=295471&d=1419340492

 

http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=295472&d=1419340493

 

http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=295473&d=1419340494

 

...do tego rekuperator onyx 400 no chyba że cos innego polecacie

 

zrzuty w lepszej jakości

Edytowane przez inż.maliniak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znowu frustracje? Wentylacja to ważna sprawa. Powinna być zrobiona dobrze a nie tylko tanio. 13000 -15000 zł brutto - 8000 = 5000 -7000zł, Za taką kasę, to można zrobić na styropianowej centrali Luna.

Ech, szkoda słów. Jasnie pan nawet nie wie ile krzyczy firma r.....pl za rekuperacje a mądrzy sie, że aż wióry lecą.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak już normy to proszę:

Najważniejszą normą z punktu widzenia projektanta jest norma PN-83/B-03430

Dnia 8 lutego 2000 r. uchwalono zmianę Az-3 do tej normy

Najważniejsze postanowienia normy :

Budynki mieszkalne

1.Strumień objętości powietrza wentylacyjnego w budynku mieszkalnym jest określony przez sumę strumieni powietrza usuwanego z pomieszczeń pomocniczych. Strumienie te powinny wynosić co najmniej :

 

 

  • w kuchni z oknem zewnętrznym, wyposażonej w kuchenkę gazową lub węglową - 70 m3/h
  • w kuchni z oknem zewnętrznym, wyposażonej w kuchenkę elektryczną :

a) w mieszkaniu do 3 osób - 30 m3/h

b) w mieszkaniu dla więcej niż 3 osób - 50 m3/h

 

  • w kuchni bez okna zewnętrznego wyposażonej w kuchnię elektryczną - 50 m3/h
  • w łazience ( z WC lub bez) - 50 m3/h

  • w wydzielonym WC - 30 m3/h
  • w pomocniczym pomieszczeniu bezokiennym - 15 m3/h
  • w kuchni bez okna zewnętrznego, wyposażonej w kuchnię gazową obowiązkowo z mechaniczną wentylacją wywiewną - 70 m3/h
  • dla pokoju mieszkalnego oddzielonego od pomieszczeń kuchni, łazienki i WC więcej niż dwojgiem drzwi lub pokoju znajdującego się na wyższym poziomie w wielopoziomowym domu jednorodzinnym lub w wielopoziomowym mieszkaniu domu wielorodzinnego- 30 m3/h

 

 

Dlaczego bez okna zewnętrznego?, dlatego, ze w zamyśle jest ono nie otwierane skoro mamy wentylację nawiewno-wywiewną.

 

Prawidłowa wentylacja powinna zapewniać doprowadzenie powietrza do pokoi oraz kuchni z oknem zewnętrznym oraz usuwanie powietrza zużytego z kuchni, łazienki, oddzielnego ustępu, ewentualnego pomocniczego pomieszczenia bezokiennego (składzik, garderoba), pokoju oddzielonego od tych pomieszczeń więcej niż dwojgiem drzwi, pokoju znajdującego się na wyższym poziomie w wielopoziomowym domu jednorodzinnym lub wielopoziomowym mieszkaniu domu wielorodzinnego.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Sam nie wiem, obecnie wychodzi mi 180m3 czyli tyle będę codziennie nawiewał i wywiewał na np 2 biegu, 1 na noc a 3 okazjonalnie? Czy lepiej puścić te 180m3 na pierwszym biegu?

 

http://images.tinypic.pl/i/00611/cgbtceeh2ksr.jpg

Zrobisz jak uważasz, ale:

1. wiatrołap z garderobą po 20m3/h

2.Kuchnia, zdecydowanie z 80m3/h (nie wiem, czy masz/miałeś okap kuchenny. Tam najgorszy syf za 150zł ma wydajność 220m3/h a te z górnej półki po 800m3/h) Ja do tej pory w mieszkaniu 33m2 miałem taki 650m3/h i bardzo często chodził na najwyzszym biegu[aneks kuchenny])

3. pomieszczenie techniczne co najmniej 40m3/h

4. łzaienka co najmniej 80m3/h

 

Weź pod uwagę, że to będzie wydajność na maksymalnym biegu (centrale z reguły mają biegi 1,2,3,max)którego będziesz używał bardzo okazjonalnie. Standardowo na co dzień będziesz uzywał biegu 2, po kąpieli albo przy gotowaniu 3, a jak wyjedziesz na wczasy to 1.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej podoba mi się z tej dyskusji wklejka Colulignona :-)

Przypomnę tym co obawiają się wyschnięcia chaty "na wiór", albo na odwyrtkę grzyba w kiblu i samych tragedii związanych z faktem że wieje zamiast wyliczonych w pocie czoła 30m3/h aż 35 m3/h, albo zamiast 50 m3/h tylko 45 m3/h, że mamy 23 grudnia, a największy mróz jak do tej pory miał -1'C. Dzisiaj jest +10'C, średnia dla zim w naszym klimacie to w ogóle jest na plusie, więc jakim cudem ma ta chata wyschnąć z powodu nadmiaru powietrza o 10m3/h? Albo grzyb porosnąć z tytułu wyciągu w wiatrołapie? Co za bzdury. A wydajność na poziomie 100m3/h na całą chałupę to co najwyżej w trybie załączonego alarmu można dać, po co montować WM żeby się męczyć i oddychać nieświeżym powietrzem lub wietrzyć zimą? Jak ktoś ma sito nie chałupę to 100m3/h jest OK, ale równie dobrze może w ogóle wyłączyć WM i też różnicy nie odczuje. Co innego w szczelnym budynku, tam 100 m3/h na kilka pokoi powoduje po prostu zaduch w niedługim czasie.

Ogólnie polecam więcej luzu, bo naprawdę śmiech bierze :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...