Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Elastyczne przewody wentylacji mechanicznej


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 2,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Zrobisz jak uważasz, ale:

1. wiatrołap z garderobą po 20m3/h

2.Kuchnia, zdecydowanie z 80m3/h (nie wiem, czy masz/miałeś okap kuchenny. Tam najgorszy syf za 150zł ma wydajność 220m3/h a te z górnej półki po 800m3/h) Ja do tej pory w mieszkaniu 33m2 miałem taki 650m3/h i bardzo często chodził na najwyzszym biegu[aneks kuchenny])

3. pomieszczenie techniczne co najmniej 40m3/h

4. łzaienka co najmniej 80m3/h

 

Weź pod uwagę, że to będzie wydajność na maksymalnym biegu (centrale z reguły mają biegi 1,2,3,max)którego będziesz używał bardzo okazjonalnie. Standardowo na co dzień będziesz uzywał biegu 2, po kąpieli albo przy gotowaniu 3, a jak wyjedziesz na wczasy to 1.

 

Skoro standardowo będzie używał biegu 2, to czy nie powinien mieć tych wyliczeń właśnie dla tego biegu?

Włączając bieg 1 - "eko" podczas nieobecności obniży koszty i pogorszy wentylację (ale i tak go tam nie będzie), natomiast bieg 3 - "wietrzenie" będzie okazjonalny, ponadnormatywny.

Jest sens robić obliczenia dla maksymalnej wydajności, skoro i tak z założenia nie będzie to pracować w tym trybie???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio posprawdzałem przewody na strychu, po rozcięciu czarnej folii okazało się, że wełna w środku jest wilgotna. Czy myślicie, że to z kanałów, czy po ochłodzeniu się powietrza para skropliła się. Po rozcięciu folii wełna się wysuszyła, nie wiem czy robić operację na wszystkich kanałach i czy dać jakąś inną folię, ale zostawić dziurawą od dołu/z boku...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie. Proszę nie mówić zagadkami. Nie wiem skąd 300-400m3/h - koledze tam wyszło koło 180-200?
masz rację. Zasugerowałem się moimi wyliczeniami. Mnie wyszło 350m3/h. Odejmując pralnie jako pomieszczenie niezależne to jakieś 310m3/ h . Na co dzień ma wiać ok 160-180 m3/h wraz z pralnią.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
masz rację. Zasugerowałem się moimi wyliczeniami. Mnie wyszło 350m3/h. Odejmując pralnie jako pomieszczenie niezależne to jakieś 310m3/ h . Na co dzień ma wiać ok 160-180 m3/h wraz z pralnią.

 

 

u mnie kubatura to 300m3 i spokojnie zimą wystacza 50-100m3/h brak jakichkolwiek zapaszków po nocy czy wynikających z normalnego użytkowania domu..... jedynie podczas intensywnego gotowania robię na 150-200m3/h i po 10 minutach po gotowaniu nie czuć już niczego.... najwyższą wartość ustawiłem na 250m3/h i używam jej tylko sporadycznie do szybkiego przewietrzenia domu -10-20minut ....... w cieplejsze dni (wiosna lato) reku mam na stałę podkręcone na 150-200m3/h i uczucie jest takie jak przy pouchylanych oknach w całym domu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie o swój projekt wentylacji.

Wyglądać ma to tak:

 

http://i129.photobucket.com/albums/p235/MarcinN/Dom/wentylacja%20mechaniczna%201_zpsdahfeppn.jpg

 

http://i129.photobucket.com/albums/p235/MarcinN/Dom/wentylacja%20mechaniczna%202_zpstzi4fh9n.jpg

 

Czerpnia i wyrzutnia będą na ścianie garażu w odległości ok 4m. Wyrzutnia nad pompą ciepła - czy nie będzie hałasu z tego powodu w instalacji?

Jest 8 kanałów nawiewnych i 7 wyciągowych 75mm.

Domek mały: 110 m2.

 

Najdłuższy odcinek (ten niebieski biegnący strychem) ma ponad 15m.

Rozdzielacze są w kotłowni zaraz przy rekuperatorze. Kanały biegnące podłogą piętra będą w styropianie 8 cm i wylewce z podłogówką - ok 6 cm.

 

Pytania:

 

1. Na parterze są 4 nawiewy. Czy lepiej zrobić jak na rysunku, czyli podwójny salonie, 1 w gabinecie, 1 w korytarzu, czy może dwa podwójne w salonie i gabinecie?

 

2. Wyciąg na piętrze: jest podwójny w WC i pojedynczy w łazience. Zależy mi na szybkim przewietrzaniu WC i niewychładzaniu łazienki - zimą w łazience będzie 24 st (czyli więcej niż w reszcie domu). Czy taki układ można uznać za prawidłowy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tutaj akurat w specyficznym przypadku norma tyle przewiduje:

 

 

 

Sam nie wiem, obecnie wychodzi mi 180m3 czyli tyle będę codziennie nawiewał i wywiewał na np 2 biegu, 1 na noc a 3 okazjonalnie? Czy lepiej puścić te 180m3 na pierwszym biegu?

 

http://images.tinypic.pl/i/00611/cgbtceeh2ksr.jpg

 

Fajnie to policzyłeś wg norm a teraz zastanów sie nad egzystencją w takim domu tzn

Kubatura 285m3 proponujesz wymiane 180m3/h czyli 0.63 wymiany na godzinę moim zdaniem przydało by się około 0.8-1 wymiany do przemyślenia

rodzina i znajomi cie nie odwiedzają głupio by było otwierać okno przecież masz wentylację mechaniczną:yes::yes:

Ja mam projektowo około 1 wymiany ale podobno przesadzam :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie o swój projekt wentylacji.

Wyglądać ma to tak:

 

http://i129.photobucket.com/albums/p235/MarcinN/Dom/wentylacja%20mechaniczna%201_zpsdahfeppn.jpg

 

http://i129.photobucket.com/albums/p235/MarcinN/Dom/wentylacja%20mechaniczna%202_zpstzi4fh9n.jpg

 

Czerpnia i wyrzutnia będą na ścianie garażu w odległości ok 4m. Wyrzutnia nad pompą ciepła - czy nie będzie hałasu z tego powodu w instalacji?

Jest 8 kanałów nawiewnych i 7 wyciągowych 75mm.

Domek mały: 110 m2.

 

Najdłuższy odcinek (ten niebieski biegnący strychem) ma ponad 15m.

Rozdzielacze są w kotłowni zaraz przy rekuperatorze. Kanały biegnące podłogą piętra będą w styropianie 8 cm i wylewce z podłogówką - ok 6 cm.

 

Pytania:

 

1. Na parterze są 4 nawiewy. Czy lepiej zrobić jak na rysunku, czyli podwójny salonie, 1 w gabinecie, 1 w korytarzu, czy może dwa podwójne w salonie i gabinecie?

 

2. Wyciąg na piętrze: jest podwójny w WC i pojedynczy w łazience. Zależy mi na szybkim przewietrzaniu WC i niewychładzaniu łazienki - zimą w łazience będzie 24 st (czyli więcej niż w reszcie domu). Czy taki układ można uznać za prawidłowy?

 

Ja bym zrobił warjant 1 punk 1

co do punktu drugiego to po jednym w wc i łazience i na korytarzu nad schodami w łazience zainstalował bym czujnik RH i podłączył do centrali (tak mam )

A Kuchnia ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co myślicie o mojej wentylacji dom podobny do tego http://www.dobredomy.pl/projekt/numeriuszII/ a w załączniki moje wyliczenia i koncepcja rozprowadzenia kanałów. Założenia : Rekuperator w garażu i skrzynki rozdzielcze od których dół jest rozprowadzany za pomocą systemu pe-flex, a do góry obok komina sztywne rury spiro a na poddaszu skrzynki rozdzielcze i trasport powietrza za pomocą pomocą giętkich spiro lub tak jak na dole systemu pe-flex ale jeszcze się zastanawiam i z poddasza też rozprowadzenie nad pokojami nad garażem. Co tu jeszcze pozmieniać, dzięki z góry za pomoc

 

ps. na dole garderoba to będzie moja pralnia z suszarnią + miejsce pod schodami

nad garażem będzie w jednym rogu łazieńka drugi róg garderoba a te największe pomieszczenie pokój

wentylacja1.jpg

wentylacja 2b.jpg

wentylacja.jpg

Edytowane przez kardons26
dopisane informacje
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

mam pytanie jak to jest z likwidacją kominów wentylacyjnych i zrobieniu czerni i wyrzutni. Rozumiem, że oprócz kotłowni i garażu gdzie musze mieć wentylację grawitacyjną, resztę kominów wentylacyjnych mogę usunąć? Jak najlepiej wyprowadzić wyrzutnie i czernie, na dach? Jeżeli tak to w jaki sposób? Jak zorganizować wywiew z okapu? Dzieki za pomoc, będę brał firmę która mi kompleksowo to wykona, jednak chcialbym wiedzieć jak to wykonać w najbardziej afektywny sposób

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cięgle nikt nie udzielił odpowiedzi, jak prawidłowo połączyć przewód 75mm z anemostatem bez pośrednictwa skrzynki rozprężnej.

 

Czy wystarczy dowolna złączka (metalowa)? Czy anemostat musi koniecznie mieć 125mm?

Jeden z moich byłych Inwestorów sam robił wentylację. nie stosował puszek. Robił przejściówkę. Na rurę naciągał aluflexa fi 80. Uszczelniał o-ringiem i masami uszczelniającymi a wszystko zaciskał opaską metalową. A w alu-flexa już pasuje anemostat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak prawidłowo połączyć przewód 75mm z anemostatem bez pośrednictwa skrzynki rozprężnej.

Czy wystarczy dowolna złączka (metalowa)?

Z punktu widzenia fizyki nie za bardzo widzę powód aby skrzynka była konieczna na pojedynczym przewodzie. Jak masz taką złączke to dawaj.

 

Czy anemostat musi koniecznie mieć 125mm?

Przy prawidłowo wykonanej instalacji WM (równomierne kanały - nie ma powodu aby skręcać anemostaty, niska prędkość przepływu) domyślny anemostat dla danego przekroju będzie OK. Przewymiarowanie anemostatu, przy wywiewie nie zrobi różnicy, przy nawiewie masz słabszy efekt "rozprowadzenia" co wg mnie można spokojnie olać.

Edytowane przez matkor
uzupełnienie o przwymiarowanie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

^^ Dzięki za odpowiedź matkor.

 

Z Twoich słów wynika, że najprościej byłoby rurę PE połączyć bezpośrednio z anemostatem 80mm a przedtem jeszcze wygiąć ją pod kątem prostym, żeby przeprowadzić przez strop. Czy takie rozwiązanie jest realne i praktykowane? Czy wyginanie tych przewodów PE w ogóle jest wykonalne?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

^^ Dzięki za odpowiedź matkor.

 

Z Twoich słów wynika, że najprościej byłoby rurę PE połączyć bezpośrednio z anemostatem 80mm a przedtem jeszcze wygiąć ją pod kątem prostym, żeby przeprowadzić przez strop. Czy takie rozwiązanie jest realne i praktykowane? Czy wyginanie tych przewodów PE w ogóle jest wykonalne?

 

Wygięte "ręcami" na kolanie. Kanał 75mm (zew.)

2014-10-23 12.25.05.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robił ktoś instalacje na termokontrolu 110/95?Jedna taka rura ma przekrój niewiele większy od 2 rur 75/63. Czy robiąc instalacje na większej średnicy pojedyńczej rury bedą mniejsze opory niż na 2 mniejszych?Myśle zeby zrobić instalacje mieszaną tzn. Tam gdzie pomieszczenie bedzie zamieszkane przez 1 osobę puścić 1x75, gdzie 2 to 1x110 tak samo salon i inne pomieszczenia według przeznaczenia. Czy lepiej dać sobie spokój i robić jak większość na 75?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...