Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Elastyczne przewody wentylacji mechanicznej


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 2,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Jakim przewodem zrobić zasilanie na odcinku czerpnia-reku, przebiegającym w większości przez nieogrzewane poddasze?

 

Własnoręcznie izolowanym spiro czy gotowym aluflexem? Są jakieś różnice w oporach czy mogę to pominąć? Który będzie lepszy?

Odległość czerpnia--reku ok.9m fi 125mm

Odległość reku-wywiew ok 6m fi 125mm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rom-Kon rozumiem Cię w 100%. U siebie będę robić zarówno kanały wentylacyjne jak i zabudowę GK sam. Jedno i drugie musi mieć ręce i nogi.

 

Niektórzy "fachowcy" mają w głębokim poszanowaniu kolejne etapy budowy tzw. zero myślenia do przodu.

A ja się nawet nie dziwię. Bo skąd fachowiec - nawet dobry fachowiec ma wiedzieć jak się robi zabudowy i na co trzeba zwróci uwagę. Ale czasem faktycznie wyłączają myślenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dużo zależy od projektu domu. Im bardziej udziwniony tym trudniej sensownie zaplanować instalacje.

U mnie wszystko jak w zegarku: łazienka, (korytaż/schody), wiatrołap, spiżarnia, kuchnia, jadalnia, salon, gabinet.

Plan domu można podzielić jak tort na strefę wyciągu i nawiewu. Nic się nie krzyżuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dużo zależy od projektu domu. Im bardziej udziwniony tym trudniej sensownie zaplanować instalacje.

U mnie wszystko jak w zegarku: łazienka, (korytaż/schody), wiatrołap, spiżarnia, kuchnia, jadalnia, salon, gabinet.

Plan domu można podzielić jak tort na strefę wyciągu i nawiewu. Nic się nie krzyżuje.

 

Niestety, czasem się krzyżuje, a częściej rurka z wodą leci, też trzeba nad nią położyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

63mm wewnątrz są 3 do jednej redukcji kątowej 63 na zewnątrz a 53 mm wew. może być sytuacja, że 4 do jednej redukcji.

 

Chodzi mi właśnie o 63mm wewnętrznej, a ze względu na możliwości techniczne pasuje podłączyć 4x63 do jednej skrzynki. Kanały będą lecieć pod więźba dachową i od góry pionowo podłączone do skrzynki.

 

Czy jest stoi coś na przeszkodzie podłączenie 4 takich kanałów pod jedna skrzyknę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie przesadzywuj wodzu, mijanki powinno się robić tam gdzie można a nie "gdzie wyjdą", te mijanki to dość ekstremalne wynalazki którymi można się podpierać jak instalatorom pomysły się kończą albo nie ma ich wcale

Kolego, właśnie na obecnej robocie miałem duży problem z krzyżującymi się rurami! Miałem 3 pietra rur a do tego jeszcze jakąś wełnę wypadało wcisnąć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi mi właśnie o 63mm wewnętrznej, a ze względu na możliwości techniczne pasuje podłączyć 4x63 do jednej skrzynki. Kanały będą lecieć pod więźba dachową i od góry pionowo podłączone do skrzynki.

 

Czy jest stoi coś na przeszkodzie podłączenie 4 takich kanałów pod jedna skrzyknę?

 

Co to za centrala ? Dlaczego na jednym anemostacie ponad 200m3/h?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co to za centrala ? Dlaczego na jednym anemostacie ponad 200m3/h?

 

Reku: Brink Renovent / HR lub Onyx Dream 400.

 

4 kanały do skrzynki bo nie ma możliwości rozmieszczenia kanałów w innym miejscu (kanały dla salonu - 40m2)

 

Nawiew:

- pokoj 12m2 - 1 osoba - 1kanał 75/63mm

- pokoj 12m2 - 2 osoby - 2kanały 75/63mm

- garderoba 7m2 - 1kanał 75/63mm

- salon 40m2 - 4kanały 75/63mm

 

Wywiew:

- łazienka - 2kanały 75/63mm

- toaleta - 2kanały 75/63mm

- kuchnia - 2kanały 75/63mm

- spiżarka - 1 kanał 75/63mm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Reku: Brink Renovent / HR lub Onyx Dream 400.

 

4 kanały do skrzynki bo nie ma możliwości rozmieszczenia kanałów w innym miejscu (kanały dla salonu - 40m2)

 

Nawiew:

- pokoj 12m2 - 1 osoba - 1kanał 75/63mm

- pokoj 12m2 - 2 osoby - 2kanały 75/63mm

- garderoba 7m2 - 1kanał 75/63mm

- salon 40m2 - 4kanały 75/63mm

 

Wywiew:

- łazienka - 2kanały 75/63mm

- toaleta - 2kanały 75/63mm

- kuchnia - 2kanały 75/63mm

- spiżarka - 1 kanał 75/63mm

 

W spiżarce nic, lub nawiew inaczej wszystko zgnije. I do centrali BRINK oraz AIRPACK powinny być skrzynki na 9 do 10 wyjść. wyjść ( powierzchnia wyjścia z centrali 10 do20%)

Nawiew:

- pokoj 12m2 - 2kanał 75/63mm

- pokoj 12m2 - 2kanały 75/63mm

- garderoba 7m2 - 1kanał 75/63mm

- salon 40m2 - 4kanały 75/63mm

- spiżarka - 1 kanał 75/63mm

 

Wywiew:

- łazienka - 3kanały 75/63mm

- toaleta - 3kanały 75/63mm

- kuchnia - 3kanały 75/63mm

 

 

Skoro nie można 2 x po 2x75 to da Pan 4x75/160

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, mnie projekt i wykonanie robiła firma http://www.linkair.pl/. Rekuperacja chodzi od roku bez zarzutu. Zebrałem kilkanaście ofert i okazali się jednymi z najtańszych a jednocześnie bardzo dobrze przygotowanych merytorycznie, przez co sporo rzeczy zrobiłem inaczej niż początkowo chciałem.Planowałem na początku rekuperator Bartosza, ale cena niestety zaporowa a załapałem się na promocje rekuperatorów thesslagreen. http://thesslagreen.com/. co okazało się strzałem w 10!!! Jeszcze nie spotkałem się z tak dobrym serwisem firmowym! Na każde pytanie mam odpowiedź natychmiastowa i natychmiastową pomoc. Odpukać, ale jak do tej pory nie spotkałem się z lepszym serwisem. Strasznie nasłodziłem na nich, ale niestety byli jedną z niewielu firm przy mojej inwestycji, na którą nie moge narzekać a mogę z czystym sercem zareklamować i polecić. A co do reszty kominów grawitacyjnych to tak, musza być usunięte. Tylko garaż i kotłownia.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, mnie projekt i wykonanie robiła firma http://www.linkair.pl/. Rekuperacja chodzi od roku bez zarzutu. Zebrałem kilkanaście ofert i okazali się jednymi z najtańszych a jednocześnie bardzo dobrze przygotowanych merytorycznie, przez co sporo rzeczy zrobiłem inaczej niż początkowo chciałem.Planowałem na początku rekuperator Bartosza, ale cena niestety zaporowa a załapałem się na promocje rekuperatorów thesslagreen. http://thesslagreen.com/. co okazało się strzałem w 10!!! Jeszcze nie spotkałem się z tak dobrym serwisem firmowym! Na każde pytanie mam odpowiedź natychmiastowa i natychmiastową pomoc. Odpukać, ale jak do tej pory nie spotkałem się z lepszym serwisem. Strasznie nasłodziłem na nich, ale niestety byli jedną z niewielu firm przy mojej inwestycji, na którą nie moge narzekać a mogę z czystym sercem zareklamować i polecić. A co do reszty kominów grawitacyjnych to tak, musza być usunięte. Tylko garaż i kotłownia.

 

A dlaczego nie usunąć kotłowni? Odzysk ciepłą z wentylacji wymyślono po to, by jej nie robić. Przy małych potrzebach ciepła kotłownie są bardzo nieekonomiczne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A dlaczego nie usunąć kotłowni? Odzysk ciepłą z wentylacji wymyślono po to, by jej nie robić. Przy małych potrzebach ciepła kotłownie są bardzo nieekonomiczne.

Bo widocznie budynek nie jest do tego przystosowany. Pewnie ma zbyt dużą emisyjność a odzysk ciepła z wentylacji tylko ratuje sytuację. Pewnie w tym budynku przede wszystkim jest wentylacja - skuteczna bo mechaniczna a przy okazji odzyskuje ciepło wiec jest super.

 

A budynek który ma być bez ogrzewania centralnego musi być zaprojektowany i wykonany właśnie pod tym katem. Ale to można poczytać w wątkach o budownictwie energooszczędnym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo widocznie budynek nie jest do tego przystosowany. Pewnie ma zbyt dużą emisyjność a odzysk ciepła z wentylacji tylko ratuje sytuację. Pewnie w tym budynku przede wszystkim jest wentylacja - skuteczna bo mechaniczna a przy okazji odzyskuje ciepło wiec jest super.

 

A budynek który ma być bez ogrzewania centralnego musi być zaprojektowany i wykonany właśnie pod tym katem. Ale to można poczytać w wątkach o budownictwie energooszczędnym.

 

Kiedyś bym się z tym zgodził, nawet sam tak pisałem, dziś technologia poszła do przodu a ceny w dół !

Klimatyzacja kanałowa jest w cenie gwc ( ta najlepsza) i w mariażu z niecentralnym elektrycznym, stanowią najtańszą instalację, najtańszą eksploatację i największy komfort.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...