Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Elastyczne przewody wentylacji mechanicznej


Recommended Posts

Kiedyś bym się z tym zgodził, nawet sam tak pisałem, dziś technologia poszła do przodu a ceny w dół !

Klimatyzacja kanałowa jest w cenie gwc ( ta najlepsza) i w mariażu z niecentralnym elektrycznym, stanowią najtańszą instalację, najtańszą eksploatację i największy komfort.

Tyle że jeśli budynek jest powyżej 5 litrów (w domyśle 5-10l) to przy ogrzewaniu elektrycznym można zbankrutować. Jak się zejdzie poniżej 4l to można rozważyć elektryczność. A reku tylko pomoże w tym ale nie zastąpi rozwiązań kompleksowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 2,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Tyle że jeśli budynek jest powyżej 5 litrów (w domyśle 5-10l) to przy ogrzewaniu elektrycznym można zbankrutować. Jak się zejdzie poniżej 4l to można rozważyć elektryczność. A reku tylko pomoże w tym ale nie zastąpi rozwiązań kompleksowych.
280 m2 dom z 1991 zużywający gazu za około 1000zł miesięcznie - po uszczelnieniu i odzysku ciepła oraz po założeniu klimy LG , spadło na 360 zł .

Ogrzewanie prądem, dawno jest tańsze niż gazem:

w 1990 1kWh = 1m3 w 1995 1kWh=1/2m3 dziś to niecałe 0.2m3.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

280 m2 dom z 1991 zużywający gazu za około 1000zł miesięcznie - po uszczelnieniu i odzysku ciepła oraz po założeniu klimy LG , spadło na 360 zł .

Tylko, ze te klimy zamarzaj i nie nadają się do tych celów jak sama nazwa wskazuje. Przecież długoletnie badania na to wskazują:

Mnie uratował inventer
Przecież to w Polsce nie zadziała ! Były już próby robione od 1998 roku! To zamarznie!!!

A więc to jakiś kit, lub wprowadzanie w błąd z udziałem świadomości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie mam takie.

 

MAm dom piętrowy, reku na parterze. Wywiewy zrobię na jednej skrzynce ciągnąć już kanały do wywiewu ze skrzynki z parteru. Ale co zrobić z nawiewami na piętro? Czy mając jeden rozdzielacz na parterze, a drugi na piętrze przy małym biegu reku nie będzie tak, że nawiew będzie szedł na parter, a już do góry nie dotrze? Albo dotrze z wbyt małej ilości?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Byłem zdecydowany na instalacje z termokontrolu ale jeden instalator twierdzi ze w moim parterowym domu gdzie przewody bedą w warstwie wełny nad sufitem powieszanym zdecydowanie lepsze bedą przewody temu aluflex np . Sonodec. Osobiście mam bardzo mieszane uczucia co do tych rur. Z jednej strony wydają się byś słabe i delikatne ale z drugiej strony to przecież nic im nie bedzie w tej wełnie. Nie wiem co o tym myślec. Może ktoś ma już kilka lat instalacje na takich przewodach i może rozwiać moje watpliwości co do trwałości ??? Teraz widzę jest taka moda ze każdy robi na 75/63
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Byłem zdecydowany na instalacje z termokontrolu ale jeden instalator twierdzi ze w moim parterowym domu gdzie przewody bedą w warstwie wełny nad sufitem powieszanym zdecydowanie lepsze bedą przewody temu aluflex np . Sonodec. Osobiście mam bardzo mieszane uczucia co do tych rur. Z jednej strony wydają się byś słabe i delikatne ale z drugiej strony to przecież nic im nie bedzie w tej wełnie. Nie wiem co o tym myślec. Może ktoś ma już kilka lat instalacje na takich przewodach i może rozwiać moje watpliwości co do trwałości ??? Teraz widzę jest taka moda ze każdy robi na 75/63

A masz dużo miejsca pomiędzy przyszłym sufitem a jętkami - dolnym pasem wiązara? Nie wiem jaką masz więźbę...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Byłem zdecydowany na instalacje z termokontrolu ale jeden instalator twierdzi ze w moim parterowym domu gdzie przewody bedą w warstwie wełny nad sufitem powieszanym zdecydowanie lepsze bedą przewody temu aluflex np . Sonodec. Osobiście mam bardzo mieszane uczucia co do tych rur. Z jednej strony wydają się byś słabe i delikatne ale z drugiej strony to przecież nic im nie bedzie w tej wełnie. Nie wiem co o tym myślec. Może ktoś ma już kilka lat instalacje na takich przewodach i może rozwiać moje watpliwości co do trwałości ??? Teraz widzę jest taka moda ze każdy robi na 75/63

 

Od 25 lat na takich robi się wentylację. Teraz są nawet antybakteryjne. Od dziesiatków lat na nić robi się klimatyzację i rozprowadzanie ciepła z kominka, gdzie strumienie i warunki są nieporównywalnie dla kanałów gorsze. Przyznam, że w temacie DGP nie spotkałem, by te kanały były słabe.

kanały antybakteryjne.jpg Oczywiście, jak się kupi chińczyka to folia rwie się w ręce a wełna wysypuje.

Na zdjęciu kanał z folią D2P - antybakteryjną, a PE za srebrem.

Kanały PE są od 2000 roku, więc dość krótko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Panowie,

 

czy w razie W, gdy powietrze zimą okaże się zbyt suche mogę "zatkać" wyciąg w ogrzewanym wiatrołapie?

Zatkać na samym końcu - po prostu wyjąć anemostat i go zaślepić?

Czy ma to znaczenie czy zatkam wyciąg przy skrzynce rozdzielnej czy przy anemostacie?

Należy to zrobić, nie powinno być tam wywiewu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Jestem zdziwiony że zamierzasz zastosować przewody tych firm .Jestem przeciwnikiem zastosowania przewodów z tworzyw sztucznych ...w domu .

Jesli budujesz dom dla siebie wykonaj instalację z rur spiro lub z kształtek metalowych ...nie ukrywam sa droższe ale nie wydzielają żadnych związków chemicznych w wyższych temperaturach .Dowodem na moja tezę jest pobyt w pomieszczeniu gdzie znajduje się boazeria lub panele z tworzyw sztucznych ...w takich pomieszczeniach poprostu śmierdzi związkami chemicznymi .Zastanów się nad tym co piszę ...a wybór zależy od Ciebie ....pozdrawiam .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Jestem zdziwiony że zamierzasz zastosować przewody tych firm .Jestem przeciwnikiem zastosowania przewodów z tworzyw sztucznych ...w domu .

Jesli budujesz dom dla siebie wykonaj instalację z rur spiro lub z kształtek metalowych ...nie ukrywam sa droższe ale nie wydzielają żadnych związków chemicznych w wyższych temperaturach .Dowodem na moja tezę jest pobyt w pomieszczeniu gdzie znajduje się boazeria lub panele z tworzyw sztucznych ...w takich pomieszczeniach poprostu śmierdzi związkami chemicznymi .Zastanów się nad tym co piszę ...a wybór zależy od Ciebie ....pozdrawiam .

Ja tam bym najpierw się zastanowił, potem trochę poczytał i popytał a potem dopiero coś napisał. A i w razie czego broń boże gdybyś coś budował to nie rób podłogówki w całym domu bo szkodzi na zdrowie i kurz szaleje po całym domu.:popcorn:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Zastanawiam się nad rekuperatorami:

- Brink Renovent Excellent

- Onyx Dream 400

- Air pack 300

 

Mam pytanie odnośnie poboru mocy oraz filtrów.

 

Wg stron producentów Brink pobiera chyba najmniej prądu z ww reku. Dla Air Packa znalazłem tylko max pobór prądu 195 W - a jak to wygląda na pozostałych biegach?

 

A jak jest z filtrami, dla Brinka ok. 20zł, dla Air Packa koło 90zł, dla Onyx-a? Czy dla tych modeli są inne opcje wymiany filtrów niż zakup oryginalnego?

 

Jakie skrzynko rozdzielcze do tych reku będą najlepsze? 75mm x?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Zastanawiam się nad rekuperatorami:

- Brink Renovent Excellent

- Onyx Dream 400

- Air pack 300

 

Mam pytanie odnośnie poboru mocy oraz filtrów.

 

Wg stron producentów Brink pobiera chyba najmniej prądu z ww reku. Dla Air Packa znalazłem tylko max pobór prądu 195 W - a jak to wygląda na pozostałych biegach?

 

A jak jest z filtrami, dla Brinka ok. 20zł, dla Air Packa koło 90zł, dla Onyx-a? Czy dla tych modeli są inne opcje wymiany filtrów niż zakup oryginalnego?

 

Jakie skrzynko rozdzielcze do tych reku będą najlepsze? 75mm x?

 

Na 100m3/h najmniej Onyx i Airpack - filtry - 10-30zł /m2 dobrego czyli 8 wymian.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mogę "zatkać" wyciąg w ogrzewanym wiatrołapie?

Możesz. Odrobine wzrośnie opór instlacji, minimalnie jej efektywność. Jesli masz instalacje celująca w zrównowazoną albo nadciśnieniową, to ciśnienie w domu minimalnie spadnie.

 

Zatkać na samym końcu - po prostu wyjąć anemostat i go zaślepić?

Albo po prostu zakręcić anemostat.

 

Czy ma to znaczenie czy zatkam wyciąg przy skrzynce rozdzielnej czy przy anemostacie?

Dla działania wentylacji - żadnego. (O ile kanał szczelny ;) )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Rura czerpni ( DEC REGA 1000A SONODEC CLASSIC ) o średnicy fi160 z izolacją 25 mm ma przebiegać przez pokój ( temp.20 C )

- pod sufitem do łazienki ( temp ; 24 C ) - gdzie ma znajdować się rekuperator . Mieszkanie etażowe w budynku jednorodzinnym .

Pytanie - czy jest to wystarczająca grubość izolacja dla tego kanału , tak ze względów termicznych jak i hałasu ?

Mam spore wątpliwości ???? Jaka grubość izolacji powinna być ???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...