Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Elastyczne przewody wentylacji mechanicznej


Recommended Posts

Witam,

jakiś czas temu kolega wykonał dla mnie projekt instalacji WM z wykorzystaniem rur spiro. Międzyczasie po przeczytaniu tego wątku stwierdziłem że wykonam instalację w oparciu o produkty firmy termokontrol. Poniżej fotka mojej pierwotnej instalacji:reku-spiro.jpg.

Wymyśliłem sobie że wykorzystam rury PE-FLEX o średnicy 75/63. I tak postanowiłem że w miejsce anemostatów zastosuje następujące skrzynki:

A1-2*75/160

A2-2*75/160

A3-2*75/160

A4-2*75/160

A5-2*75/160

A6-2*75/160

A7-2*75/160

A8-1*75/160

A9-1*75/100

A10-1*75/100

A11-1*75/100

A12-3*75/160

 

Do tego wezmę skrzynki rozdzielcze nawiem 10*75/200 oraz wywiew 11*75/200. dodatkowo mam zamiar wykonac podejścia do rekuperatora rurami spiro fi200.

Rekuperator to Brink Renowent 400.

Całość instalacji będzie rozłożona na poddaszu nieużytkowym w warstwie ocieplenia (20cm styro+wylewka). Centrala umieszczona w kotłowni. Czerpnia na ścianie po stronie wschodu, wyrzutnia w dachu.

Proszę o komentarz.

pozdrawiam

Edytowane przez avionics
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 2,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Nie zbilansuje Pan wentylacji przy tylu wywiewach!!! Wywiewy tylko w łazienkach i mniejszy w kuchni.

Do centrali 400m3/h /`150Pa daje się 8 kanałów 75mm . Więcej kanałów nie ma uzasadnienia, nie wpłyną na wentylację.

 

Witam,

może ktoś inny się jeszcze wypowie, co myślicie o sposobie podłączeniu reku.

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szkic piętro.jpg

Czy ten szkic rozplanowania rur wentylacyjnych do rekuperacji można uznać za poprawny?!

Szczególnie zaprojektowanie wywiewów....czy to jest poprawne...jeden wywiew-jeden przewód czy dopuszczalne są dwa wywiewy na jednej rurze. Średnica wszystkich rur to DN 90, anemostaty będą 125 (czy może 100 wystarczą ? )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rura czerpni ( DEC REGA 1000A SONODEC CLASSIC ) o średnicy fi160 z izolacją 25 mm ma przebiegać przez pokój ( temp.20 C )- pod sufitem do łazienki ( temp ; 24 C ) - gdzie ma znajdować się rekuperator . Mieszkanie etażowe w budynku jednorodzinnym .

Pytanie - czy jest to wystarczająca grubość izolacja dla tego kanału , tak ze względów termicznych jak i hałasu ?

 

40 mm minimum.

 

Dziękuje za zainteresowanie i fachową podpowiedź .

Fachowcy z niektórych firm podpowiedzieli ;

- fi 160 + 50 mm izolacji np; kanał SONODEC 50 - można zakupić w ;

-http://www.aspol.com.pl/oferta/produkty/665_przewody-elastyczne/978_przewody-izolowane-akustycznie.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[ATTACH=CONFIG]307380[/ATTACH]

Czy ten szkic rozplanowania rur wentylacyjnych do rekuperacji można uznać za poprawny?!

Szczególnie zaprojektowanie wywiewów....czy to jest poprawne...jeden wywiew-jeden przewód czy dopuszczalne są dwa wywiewy na jednej rurze. Średnica wszystkich rur to DN 90, anemostaty będą 125 (czy może 100 wystarczą ? )

Wywiew w łazience daj jeden a nie dwa. Na pewno zlikwiduj ten przy oknie i daj jeden tam gdzie jest liczba 373. W części komunikacyjnej daj wywiew w okolicach liczby "1" lub przy stożku trójkąta od rzutu pokrycia lukarny. Nawiew w pomieszczeniu 3 przesuń bliżej liczby 489.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Przenoszę to pytanie z innego wątku z nadzieją na pomoc......

 

Proszę o sprawdzenie projektu wentylacji opartej na kanałach PE 75/63 i centrali 350-400 m3/h o kroćcach 160mm. Do tego celu potrzebuje 7-8 kanałów nawiewnych i tyle samo wywiewnych. Dom ok. 135m2, 4 osoby.

Rzut parteru:

NUGAT4_PARTER_KONCEPCJA1.jpg

 

Rzut poddasza:

NUGAT4_PODDASZE_KONCEPCJA1.jpg

 

W takiej konfiguracji mam 7 kanałów nawiewnych i 7 wywiewnych

 

 

Moje wątpliwości:

 

- Czy na parterze dołożyć jeszcze jeden nawiew do salonu (2x75/63 + 1x75/63) i jednocześnie dodać wywiew w wc (2x75/63) (wtedy będzie łącznie 8 kanałów nawiew/wywiew

 

- Na poddaszu, sypialania 2/4 jest obniżona o 3 stopnie (ok 50cm) w stosunku do pomieszczeń na poddaszu (w szczególności od łazienki w której jest wywiew). Czy nie będzie to powodowało zakłóceń w przepływie powietrza w kierunku sypialnia -> łazienka? Może dodać wywiew w garderobie która jest przy tej sypialni i stworzyć taki "obieg zamknięty"

 

- W górnej łazience, przewidziany jest wywiew 4x75/63, oczywiście nie ma takiej skrzynki rozprężnej (max to 3x75/63). Dodatkowo w stropie jest już zostawiony przepust ale na anemostat 100mm wiec moge tam podłączyć max 2x75/63. I teraz pytanie co lepiej jest zrobić. Rozwiercić ten otwór np np na 160mm i wstawić tam duży anemostat czy może (co mi bardziej odpowiada) zostawić 100 mm, podłączyć tam 2x75/63 i dodatkowo wykorzystać kanał wentylacyjny który znajduje sie koło tego anemostatu i włożyć tam np 80mm kanał.

 

Z góry dziękuje za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Przenoszę to pytanie z innego wątku z nadzieją na pomoc......

 

Proszę o sprawdzenie projektu wentylacji opartej na kanałach PE 75/63 i centrali 350-400 m3/h o kroćcach 160mm. Do tego celu potrzebuje 7-8 kanałów nawiewnych i tyle samo wywiewnych. Dom ok. 135m2, 4 osoby.

Rzut parteru:

[ATTACH=CONFIG]307477[/ATTACH]

 

Rzut poddasza:

[ATTACH=CONFIG]307478[/ATTACH]

 

W takiej konfiguracji mam 7 kanałów nawiewnych i 7 wywiewnych

 

 

Moje wątpliwości:

 

- Czy na parterze dołożyć jeszcze jeden nawiew do salonu (2x75/63 + 1x75/63) i jednocześnie dodać wywiew w wc (2x75/63) (wtedy będzie łącznie 8 kanałów nawiew/wywiew

 

- Na poddaszu, sypialania 2/4 jest obniżona o 3 stopnie (ok 50cm) w stosunku do pomieszczeń na poddaszu (w szczególności od łazienki w której jest wywiew). Czy nie będzie to powodowało zakłóceń w przepływie powietrza w kierunku sypialnia -> łazienka? Może dodać wywiew w garderobie która jest przy tej sypialni i stworzyć taki "obieg zamknięty"

 

- W górnej łazience, przewidziany jest wywiew 4x75/63, oczywiście nie ma takiej skrzynki rozprężnej (max to 3x75/63). Dodatkowo w stropie jest już zostawiony przepust ale na anemostat 100mm wiec moge tam podłączyć max 2x75/63. I teraz pytanie co lepiej jest zrobić. Rozwiercić ten otwór np np na 160mm i wstawić tam duży anemostat czy może (co mi bardziej odpowiada) zostawić 100 mm, podłączyć tam 2x75/63 i dodatkowo wykorzystać kanał wentylacyjny który znajduje sie koło tego anemostatu i włożyć tam np 80mm kanał.

 

Z góry dziękuje za pomoc.

W łazience na górze dać 3x75 i rozwiercić na 125mm

Dołożyć do dolnej łazienki do 3 i do salonu, będzie po 8.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

wentylacja-parter1.jpgwentylacja-piętro1.jpg

 

jestem przed przygotowaniem kanałów pod WM, na etapie budowy mam porobione przepusty w stropie i wieńcu. Plan jest taki, żeby poprowadzić kanały w ścianie zewnętrznej na parter i nawiew byłby z poziomu ściany (kolor niebieski), wywiem również z poziomu ściany kanałami w ścianie zewnętrznej na poddasze, Piętro nawiewy i wywiewy przez sufit z poddasza.

 

Powierzchnia użytkowa to około 165m2, na każdym poziomie planuję 3 kanały nawiewne i 3 wywiewne. Zastanawiam się jaki przekrój do skrzynki powinien wystarczyć 90mm, 2x50mm czy może 2x75mm?

 

Jaka jest różnica pomiędzy PE-Flex i Smartflex?

Jaki rekuperator dobrać? Myślałem nad Aeris 350, Renovent 400, Onyx Dream 400...

Czy rozmieszczenie kanałów i ich ilość jest dobra?

 

Bardzo proszę o jakieś sugestie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo większa ilość rur nie poprawi Ci wydajności a jedynie spowoduje spadek prędkości na kanałach. Z kolei zmniejszenie tej ilości spowoduje zwiększenie prędkości przepływu. Zarówno jedno jak i drugie zjawisko jest nie pożądane. Najlepiej jak pole pow. kanałów będzie zbliżone do pola powierzchni kanału w reku.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziwne te wasze projektowanie.

Projektujecie na ilość rur a nie na wydajność?

 

Nie projektujemy na ilość rur tylko jak napisał plusfoto.

 

Zadałem pytanie bo nie wiem dokładnie jak to powinno być, czy np. kanał o średnicy 90mm wystarczy jeśli chodzi o odpowiedni przepływ i odpowiednią prędkość.

 

Może znajdzie się ktoś z forum i pomoże mi w ustaleniu przekrojów, jakie materiał użyć i jaki rekuperator najlepiej wybrać

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo większa ilość rur nie poprawi Ci wydajności a jedynie spowoduje spadek prędkości na kanałach. Z kolei zmniejszenie tej ilości spowoduje zwiększenie prędkości przepływu. Zarówno jedno jak i drugie zjawisko jest nie pożądane. Najlepiej jak pole pow. kanałów będzie zbliżone do pola powierzchni kanału w reku.

 

Czyli jak np na nawiewie będę miał 8 rur a na wywiewie 7 to nic złego nie powinno się dziać. Zakładając wentylację zrownowazona, wzrośnie tylko prędkość w kanałach wywiewnych. A to chyba nie będzie problemem ? Wentylacja się zrównoważony.

 

Tak też się zastanawiam, skoro wentylację robimy dla ludzi a nie dla kubaturay to czy warto dla np domu 135m2 pchać reku np 400m3/H skoro w domu mieszka 4 osoby. Zakładając 40m3/H na osobę to ręku powinien być powiedzmy ok 160-250m3/h. Czyż nie tak?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...