Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Elastyczne przewody wentylacji mechanicznej


Recommended Posts

Gość Gos**c
No i co w związku z powyższym? Inne mają 180 a niektóre 160 choć przy 400 raczej mało spotykane. Przy 300 to norma.

Czyli jednak nie załapałeś, że Twoje teorie są błędne.

Dla 400m3/h max fi 180mm. A jak ktoś daje więcej to się nie zna. Niestety zdarzają sie producenci co nie znają matematyki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 2,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Liczba przy nazwie centrali jest myląca dla mniej obeznanych. Należy sprawdzić czy te np. "400" jest przy 100 czy 150 czy przy 200Pa (to opory instalacji)

Gdyby airpack 400 był z Holandii to miałby 550 .

 

Na ogół można przyjąć, że producent nie będzie tłumił kanałem wyjściowym wentylacji, można też przyjąć, że nie ma producent żadnego powodu robić kanał wyjściowy znacznie przewymiarowany. Dlatego na pewno nie zrobimy błędu, gdy suma pól powierzchni czynnej kanałów rozdzielających będzie równa lub niewiele większa od pola powierzchni kanału głównego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Liczba przy nazwie centrali jest myląca dla mniej obeznanych. Należy sprawdzić czy te np. "400" jest przy 100 czy 150 czy przy 200Pa (to opory instalacji)

Gdyby airpack 400 był z Holandii to miałby 550 .

 

Na ogół można przyjąć, że producent nie będzie tłumił kanałem wyjściowym wentylacji, można też przyjąć, że nie ma producent żadnego powodu robić kanał wyjściowy znacznie przewymiarowany. Dlatego na pewno nie zrobimy błędu, gdy suma pól powierzchni czynnej kanałów rozdzielających będzie równa lub niewiele większa od pola powierzchni kanału głównego.

 

Co nie zmienia faktu, że często nie zrobimy błędu również gdy te pola kanałów będą sporo mniejsze lub sporo większe od pola powierzchni kanału głównego - z powyższych powodów tzn. sporej dowolności w podawaniu parametrów central i zapewne sporej różnicy w opinii rożnych producentów na temat tego, czy optymalna jest prędkość powietrza powiedzmy 2 czy 4 m/s na wylocie z kanału głównego i jaki jest ten zakres "optymalnej prędkości", a co za tym idzie jaki jest ten zakres optymalnego łącznego przekroju kanałów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Gos**c
Liczba przy nazwie centrali jest myląca dla mniej obeznanych. Należy sprawdzić czy te np. "400" jest przy 100 czy 150 czy przy 200Pa (to opory instalacji).

 

Airpack

400 m3/h (200 Pa)

 

To, ze wycisnie wiecej nikogo nie obchodzi. Thessla sprzedaje to jako 400m3/h. A gdyby mogli sprzedawac jako 550m3/h to z pewnoscia by tak robili.

 

Kupujesz centrale 400-setke a tu zonk, wyjscia fi200. Max predkosc 3,5m/s, tylko kto rozumny korzysta z centrali przy 100% wydajnosci?

 

Moze nastepnym wyrobem Thessla naprawi swoje bledy. Sa nowi i sie ucza. Troche odswiezenia matematyki tez im nie zaszkodzi.

 

Z tego co czytam to masz bardzo bliskie relacje z Thessla (stad rozumiem czemu polecasz te wyroby) wiec moze bys zrobil im maly kursik jak nalezy dobierac kanaly w zaleznosci od przeplywu., te 2m/s i 5m/s, itd...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Airpack

400 m3/h (200 Pa)

 

To, ze wycisnie wiecej nikogo nie obchodzi. Thessla sprzedaje to jako 400m3/h. A gdyby mogli sprzedawac jako 550m3/h to z pewnoscia by tak robili.

 

Kupujesz centrale 400-setke a tu zonk, wyjscia fi200. Max predkosc 3,5m/s, tylko kto rozumny korzysta z centrali przy 100% wydajnosci?

 

Moze nastepnym wyrobem Thessla naprawi swoje bledy. Sa nowi i sie ucza. Troche odswiezenia matematyki tez im nie zaszkodzi.

 

Z tego co czytam to masz bardzo bliskie relacje z Thessla (stad rozumiem czemu polecasz te wyroby) wiec moze bys zrobil im maly kursik jak nalezy dobierac kanaly w zaleznosci od przeplywu., te 2m/s i 5m/s, itd...

 

Polecam... zawsze polecam najlepsze produkty. Dlaczego uważa Pan, że mam robić inaczej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co nie zmienia faktu, że często nie zrobimy błędu również gdy te pola kanałów będą sporo mniejsze lub sporo większe od pola powierzchni kanału głównego - z powyższych powodów tzn. sporej dowolności w podawaniu parametrów central i zapewne sporej różnicy w opinii rożnych producentów na temat tego, czy optymalna jest prędkość powietrza powiedzmy 2 czy 4 m/s na wylocie z kanału głównego i jaki jest ten zakres "optymalnej prędkości", a co za tym idzie jaki jest ten zakres optymalnego łącznego przekroju kanałów.

 

Wg mnie, sporo mniejsze jest błędem. Sporo większe... Przy kanałach 75/63 mm wyda się więcej na materiał, dodatkowe kanały nie zwiększą strumienia wentylacji. Opory może wzrosną ale to pomijalna i nie do zmierzenia wartość.

Sprzedawca czy producent kanałów będzie za tym, by montować ich więcej niż potrzeba.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Liczba przy nazwie centrali jest myląca dla mniej obeznanych. Należy sprawdzić czy te np. "400" jest przy 100 czy 150 czy przy 200Pa (to opory instalacji)

Gdyby airpack 400 był z Holandii to miałby 550 .

 

 

Gdzie Pan to wyczytał?

Przeglądał Pan kiedyś wykresy wydajności? - CHYBA NIE (skoro ma Pan takie błędne wywody) !

 

Wie Pan dlaczego firma Thessla wykonała króćce do rekuperatora 300 m3/h w wielkości fi 200?

 

Układa Pan bajki lepiej niż Bracia Grimm...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdzie Pan to wyczytał?

Przeglądał Pan kiedyś wykresy wydajności? - CHYBA NIE (skoro ma Pan takie błędne wywody) !

 

Wie Pan dlaczego firma Thessla wykonała króćce do rekuperatora 300 m3/h w wielkości fi 200?

 

Układa Pan bajki lepiej niż Bracia Grimm...

 

Nie wiem dlaczego Pan się czepia. Nie montuje Pan wentylacji, nie zna podstaw fizyki a czepia się Pan. Naprawdę warto najpierw coś porobić opracować , nauczyć się, a potem dyskutować. Jaki ma cel Pana czepianie się?

Ja wyjaśniłem kwestie dosyć jasno i przejrzyście.

Edytowane przez Tomasz Brzęczkowski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem dlaczego Pan się czepia. Nie montuje Pan wentylacji, nie zna podstaw fizyki a czepia się Pan. Naprawdę warto najpierw coś porobić opracować , nauczyć się, a potem dyskutować. Jaki ma cel Pana czepianie się?

Ja wyjaśniłem kwestie dosyć jasno i przejrzyście.

 

Zadałem Panu kilka konkretnych pytań - weryfikujących podstawowe zagadnienia.

Widzę, że na żadne nie jest Pan w stanie odpowiedzieć... WCALE MNIE TO NIE DZIWI...

 

Jeśli takich rzeczy Pan nie wie, to jaki z Pana instalator?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zadałem Panu kilka konkretnych pytań - weryfikujących podstawowe zagadnienia.

Widzę, że na żadne nie jest Pan w stanie odpowiedzieć... WCALE MNIE TO NIE DZIWI...

 

 

Odpowiedziałem, na wszystkie. Nie jest moją winą, że Pan nie zrozumiał. To się zdarza, zwłaszcza tym, co czytali Malickiego, czy są ciepłownikami.

to jaki z Pana instalator?
Żaden. Nie jestem instalatorem.

 

Nie będę się przekomarzał, to jest forum, tu ludzie chcą sobie sami zamontować wentylację, będę w tym zacnym celu pomagał. Takie jak Pana zaczepki, mają na celu zagmatwać bardzo proste rzeczy!

Edytowane przez Tomasz Brzęczkowski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pisze Pan o różnicach centralek Polskich i Holenderskich - pytam skąd Pan wziął dane - bo nijak mają się do tabel opublikowanych przez producentów wydajności - czyżby wymysł? A może zamierzone wprowadzanie w błąd?

 

Zapytałem czy wie Pan dlaczego firma Thessla wykonała króćce do rekuperatora 300 m3/h w wielkości fi 200? - także się Pan nie odniósł...

 

Pana wiedza kończy się w momencie zadania trudniejszych pytań, na które po prostu nie zna Pan odpowiedzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapytałem czy wie Pan dlaczego firma Thessla wykonała króćce do rekuperatora 300 m3/h w wielkości fi 200?
Podobnie jak Dospel (optimal 400 i 600) czy Vasco ... By obniżyć koszty, w jednej obudowie robią dwie centrale.

bo nijak mają się do tabel opublikowanych przez producentów wydajności
Dane wziąłem też i z tabel. To dość przejrzyste źródło.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Gos**c
... By obniżyć koszty, w jednej obudowie robią dwie centrale.

 

Trzeba bylo tak od razu a nie dorabiac teorie. Dopiero jak Kerado przycisnal to zaczales sensownie pisac.

 

Tyle ze teraz twoje wczesniejesze wywody sa bledne... ha ha, jak zawsze sam sobie zaprzeczasz a potem dziwisz sie, ze co rozsadniejsi to wylapuja.

Dobieranie srednic przewodow do fi obudowy a w niej rozne centrale. To po co rozrozniasz ilosci kanalow na nawiewie w zaleznosci od wydajnosci centrali? Skoro maja po fi200?

 

Sam tez we wczesniejszych postach wysmiewales innych producentow ze zle maja wyprowadzenia na obudowie w stosunku do centrali, a jak zrobil to Thesslagreen to juz jest dobrze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzeba bylo tak od razu a nie dorabiac teorie. Dopiero jak Kerado przycisnal to zaczales sensownie pisac.

 

Tyle ze teraz twoje wczesniejesze wywody sa bledne... ha ha, jak zawsze sam sobie zaprzeczasz a potem dziwisz sie, ze co rozsadniejsi to wylapuja.

Dobieranie srednic przewodow do fi obudowy a w niej rozne centrale. To po co rozrozniasz ilosci kanalow na nawiewie w zaleznosci od wydajnosci centrali? Skoro maja po fi200?

 

Sam tez we wczesniejszych postach wysmiewales innych producentow ze zle maja wyprowadzenia na obudowie w stosunku do centrali, a jak zrobil to Thesslagreen to juz jest dobrze.

 

Bardzo proszę, Pan zacznie używać rozumu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może przypomnę:

Nie pisałem o 400m3/h ( producenci podają przy różnym sprężu ) tylko o polu powierzchni króćca. Nic nie pomoże strumieniowi powietrza z wentylacji, gdy damy więcej kanałów niż pole powierzchni króćca + 10 maksymalnie 20%.

Dla fi 160 mm ( 200cm 2) przy kanałch 63mm wewnątrz to 7 do 8 kanałów

Dla fi200 mm to 10-12 kanałów

Czy Szanownego plusfoto

Bo pole powierzchni króćców w centrali jest z reguły dobrane dla optymalnych przepływów powietrza. Jego zmniejszenie przez zastosowanie zbyt małej ilości kanałów spowoduje zwiększenie prędkości i odwrotnie. Oba zjawiska będą niepożądane.

Tu nic nie ma o wydajności wentylatorów, sprężu 300 czy 400m3/h. Jest króciec z centrali ( dobrany lepiej czy gorzej - nie ważne) i są kanały. I jest KONKLUZJA:

Zwiększenie ilości kanałów 75/63mm (30cm2 ) powyżej wielkości ( pola powierzchni ) króćca nie zwiększy strumienia wentylacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie - tutaj jest to zgodne z prawdą. Wykonali to z powodów logistycznych.

Więc po co te błędne teorie z wydajnościami, które opowiada Pan dookoła?

 

To Pan nie zrozumiał, a tylko chce się czepiać. Gdyby o ilości kanałów napisał kto inny nie byłoby problemu co?

 

Powtórzę Panu o co chodziło, może tym razem dotrze!

Zwiększenie ilości kanałów 75/63mm (30cm2 ) powyżej wielkości ( pola powierzchni ) króćca nie zwiększy strumienia wentylacji.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wprowadza Pan ludzi w błąd i do tego się czepiam. OT CO ;)

Nie szukam personalnych wycieczek w Pana stronę, jedynie wytykam FAKTY, które raczy Pan przeinaczać.

W przeciwieństwie do Pana NIGDY Pana nie obraziłem, ani nie wyzywałem - co Pan robi dość często !!

A napisałem, ponieważ dostaliśmy zestawienie materiałowe od klienta, które Pan oferuje (i nijak się to ma do tego co pisze Pan na forum).

Poza tym brakowało w zestawieniu skrzynek rozprężnych..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...