Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Elastyczne przewody wentylacji mechanicznej


Recommended Posts

Wprowadza Pan ludzi w błąd i do tego się czepiam. OT CO ;)

Nie szukam personalnych wycieczek w Pana stronę, jedynie wytykam FAKTY, które raczy Pan przeinaczać.

W przeciwieństwie do Pana NIGDY Pana nie obraziłem, ani nie wyzywałem - co Pan robi dość często !!

A napisałem, ponieważ dostaliśmy zestawienie materiałowe od klienta, które Pan oferuje (i nijak się to ma do tego co pisze Pan na forum).

Poza tym brakowało w zestawieniu skrzynek rozprężnych..

 

Pan raczy gmatwać! Wszystko było bardzo jasno wyłuszczone.

Po co skrzynki rozprężne w wentylacji domowej? Nie stosuje, nie polecam. Może Pan mi wyjaśnić po co rozprężać powietrze?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 2,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Pan nie wykorzystuje skrzynek bo nikt za darmo ich nie da, więc po co płacić?

Proszę wskazać mi producenta systemu PE, który nie wymaga (zaleca) skrzynek rozprężnych.

Czasy "partyzantki" się kończą.

 

Wyobraża sobie Pan "wtargnięcie" powietrza z prędkością 5m/s (takie prędkości zaleca Pan jak max.) tuż nad głowę? - prawie jak Orkan ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pan nie wykorzystuje skrzynek bo nikt za darmo ich nie da, więc po co płacić?

Proszę wskazać mi producenta systemu PE, który nie wymaga (zaleca) skrzynek rozprężnych.

Czasy "partyzantki" się kończą.

 

Wyobraża sobie Pan "wtargnięcie" powietrza z prędkością 5m/s (takie prędkości zaleca Pan jak max.) tuż nad głowę? - prawie jak Orkan ;)

 

A co skrzynka pomoże ? Jak do anemostatu wlatuje 5m/s to tyle musi wylecieć, od jego ksztaltu zależy, jak to powietrze zostanie ukierunkowane w pomieszczeniu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pan nie wykorzystuje skrzynek bo nikt za darmo ich nie da, więc po co płacić?

Proszę wskazać mi producenta systemu PE, który nie wymaga (zaleca) skrzynek rozprężnych.

Czasy "partyzantki" się kończą.

 

Wyobraża sobie Pan "wtargnięcie" powietrza z prędkością 5m/s (takie prędkości zaleca Pan jak max.) tuż nad głowę? - prawie jak Orkan ;)

Pan myli kolano redukcyjne ze skrzynką rozprężną . W domowych wentylacja rozprężanie się powietrza nie jest wskazane i potrzebna, nic nie daje a może być słyszalne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obecnie firmy sprzedają skrzynki rozprężne o średnicy fi 125 pod anemostaty .

Czy to duży błąd ?? jeżeli zamiast anemostatu o fi 80 czy o fi 100 zastosuje się anemostat fi125 mm

Czy jednak należy zastosować odpowiednią redukcję ??

 

żaden anemostat nie jest błędem jeżeli spełnia założenia, można wyliczyć wszystko takzmieniając dane by założenie pokrywało się z wynikiem, danymi jest w tym wypadu instalacja

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[ATTACH=CONFIG]309707[/ATTACH] To jest kolano redukcyjne nie skrzynka rozprężna.

 

Skąd Pan wziął takie nazewnictwo? Chyba, tylko po to, aby podtrzymać swoje wcześniejsze wypowiedzi.

My w każdych katalogach, ulotkach, broszurach jest napisane - skrzynka rozprężna ;)

 

Sama nazwa jednak nic nie znaczy, więc problemu nie widzę ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skąd Pan wziął takie nazewnictwo? Chyba, tylko po to, aby podtrzymać swoje wcześniejsze wypowiedzi.

My w każdych katalogach, ulotkach, broszurach jest napisane - skrzynka rozprężna ;)

 

Sama nazwa jednak nic nie znaczy, więc problemu nie widzę ;)

Rozprężanie powietrza w domowej wentylacji może być słyszalne, dlatego nie jest pożądane. Nie wiem o jakich Pan katalogach pisze, bo jak to się montowało to żadnych katalogów nie było.

redukcje.jpgredukcja.jpg

Belgowie, którzy wydali pierwsze katalogi i robili to na skalę przemysłową nazwali "kolektorem"

Może też być rozdzielacz, skrzynka rozdzielcza ale PO CO ROZPRĘŻNA???

Edytowane przez Tomasz Brzęczkowski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozprężanie powietrza w domowej wentylacji może być słyszalne, dlatego nie jest pożądane. Nie wiem o jakich Pan katalogach pisze, bo jak to się montowało to żadnych katalogów nie było.

[ATTACH=CONFIG]309770[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]309771[/ATTACH]

Belgowie, którzy wydali pierwsze katalogi i robili to na skalę przemysłową nazwali "kolektorem"

Może też być rozdzielacz, skrzynka rozdzielcza ale PO CO ROZPRĘŻNA???

 

aby potoczne użycie tego terminu nie budziło wątpliwości u nikogo o czym mowa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

aby potoczne użycie tego terminu nie budziło wątpliwości u nikogo o czym mowa

 

Potoczne? To po co rozprężna? skrzynka do anemostatu. Nie miałbym nic przeciwko temu, gdyby nie robiono instalacji "mocno rozprężnych" i to jeszcze podają jako zaleta.

A dlaczego nie katalogowa nazwa "kolektor"?

Dlaczego nazywać coś rozprężnym, skoro rozprężanie powietrza tam nie jest wskazane?

Dlaczego zmieniać nazwy na gorsze, skoro używa się ich od ćwierć wieku?

VA2.jpg To też jest "skrzynka rozprężna"? Dla mnie kolano redukcyjne, czy redukcja90' tak jak toWP_20150304_16_12_00_Pro.jpg

Edytowane przez Tomasz Brzęczkowski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

KONKLUZJA:

Zwiększenie ilości kanałów 75/63mm (30cm2 ) powyżej wielkości ( pola powierzchni ) króćca nie zwiększy strumienia wentylacji.

 

...jednak zwiększenie ilości kanałów powyżej wielkości króćca nie spowoduje też żadnych większych problemów z wentylacją a czasem jest po prostu potrzebne ze względu na większą ilość pomieszczeń do wentylowania - czyż nie ?

 

Jeżeli dobieramy wentylację w zależności od ilości osób jak pan radzi to w takim przypadku nie celowy jest zakup centrali o większej średnicy króćca (większej wydajności) bo i po co skoro w większym domu o większej ilości pokoi mieszka taka sama liczba mieszkańców. Jednak te wszystkie pokoje trzeba wentylować więc i czasem zajdzie potrzeba zastosowania tylu przewodów, że ich łączny przekrój będzie większy od króćca centrali.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...jednak zwiększenie ilości kanałów powyżej wielkości króćca nie spowoduje też żadnych większych problemów z wentylacją a czasem jest po prostu potrzebne ze względu na większą ilość pomieszczeń do wentylowania - czyż nie ?
Problemów zasadniczych nie spowoduje. Na ogół centrala z wyjściem 160mm ( 8 x 75) nie jest stosowana w domach, gdzie jest więcej jak 7-8 pokoi, Nie spotkałem też, by ktoś dawał centralę z wyjściem 200mm do domu gdzie jest więcej jak 10 pokoi.

Do kranu dochodzi rurka 13mm wewnątrz, dlaczego? Czy 40mm byłaby lepsza? Czy dołożenie drugiej rurki poprawi sytuację?

Jeżeli dobieramy wentylację w zależności od ilości osób jak pan radzi to w takim przypadku nie celowy jest zakup centrali o większej średnicy króćca (większej wydajności) bo i po co skoro w większym domu o większej ilości pokoi mieszka taka sama liczba mieszkańców. Jednak te wszystkie pokoje trzeba wentylować więc i czasem zajdzie potrzeba zastosowania tylu przewodów, że ich łączny przekrój będzie większy od króćca centrali.

Ma Pan rację. Podaje się przy centralach wydajność na poszczególnych prędkościach przy oporach instalacji w Pa. Jeżeli teraz dokładanie kolejnych rurek powyżej optimum zwiększy opory to po co?

To ma sens tylko dla sprzedawcy kanałów i montera, nie dla inwestora. kanały PE je storkair.jpg z instrukcji Zehnder.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie mam rozdzielacz na 8 kanałow PE.

Powinienem zrobić nawiew

4 anemostaty x 1 kanał = 4 kanały

2 anemostaty x2 kanały= 4 kanały

razem 8 kanałów

i tu jest ok

 

Jak zrobić wywiew na czerwono? Początkowo myślałem aby dać na klatce schodowej/holu - ale to chyba nie najlepiej.

Jak w takim układzie zrobić.

Nie pytajcie o parter bo tam już skończone. Skupmy się na tym poddaszu.

Załączam koncepcję

wentylacja poddasze.jpg

na czerwono wywiew

2 anemostaty po 2 kanały łazienka = 4 kanały

1 anemostat x 2 kanały garderoba = 2 kanały

1 anemostat w największym (55m2) pokoju x 2 kanały

razem 8

Widzicie jakieś lepsze wyjście

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wywiewy są wyłącznie w łazienkach i mniejszy w kuchni. Inaczej nie zbilansuje się wentylacji.

 

To wiem. Stan jest jaki jest.

Znaczy gdzie teraz zrobić wywiew aby zbilansować w zastanej sytuacji.

 

Czy moja propozycja nie jest jakimś wyjściem. Góra teoretycznie ma być niezależna od dołu. (gdyby zamknąć klatkę chodową).

Inaczej - chcę mieć zbilansowany parter oraz niezależnie poddasze.

 

W czym będzie problem jeśli zrobię wywiewy tak jak zaproponowałem?

Edytowane przez m@rio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...