Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Elastyczne przewody wentylacji mechanicznej


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 2,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Wywiewy wyłącznie w łazienkach i kuchni. Pozostałe "przenieść" na nawiew.

Nawiewów mam już 8 jak dodam jeszcze np. 4 to bedzie 12. To wtedy tą jedną łazienką muszę wyciągnąć też 12. Poza tym rozrasta sie instalacja zamiast 8 nawiew/8wywiew robi sie 12/12. To chyba jakieś nieporozumienie.

8 kanałów nawiewów już starczy. Gdzie je zbilansować w tym przypadku. 4 kanały wywiewu daję w łazience brakuje mi 4?

(2 kanały wywiewu chce dać w garderobie, 2 w największym pokoju).

Edytowane przez m@rio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie musi być anemostat tam gdzie nie ma ludzi. A jak nawet to co przeszkadza jak jest nawiew? Niezależnie od ilości nawiewów strumień nawiewanego powietrza będzie ten sam.

Gdy wywiewy są poza łazienkami i mniejszym w kuchni, nie zbilansuje Pan wentylacji.

 

Pan zrobi bilans:

- nawiew 20 do 30m3/h na osobę

-wywiew -minimum 50m3/h łazienki i 30m3/h kuchnia.

 

Lepiej to policzyć zanim się zrobi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

m@rio, przy poradach TB życzę Ci powodzenia.

Zamiast tutaj, popytaj u normalnych projektantów/instalatorów, przynajmniej będziesz miał bliżej rzeczywistości.

 

Policz sobie. Masz kubaturę ponad 800m3 z czego wentylowanej będzie nie więcej jak 400m3.

Potrzebujesz w normalnych warunkach ok. 0.4 wymiany/h czyli ok 160m3/h . Standardowo powinno być wymian ok. 1, czyli 400m3/h ale to będziesz miał huragan w domu, zupełnie nie potrzebnie, ale dla takiej wymiany musisz liczyć

 

Zacznij od wyliczeń nawiewów każdego pomieszczenia ile potrzebujesz tam m3/h. Później dobierz do tego ilość i przekrój rur a następnie zsumuj. licz każde piętro oddzielnie.

Pokój nad garażem przy liczeniu potraktuj jako niezależne pomieszczenie czyli i wywiew i nawiew.

 

Nie licz na osoby, bo to bez sensu. Wyobraź sobie, że w twoim domu mieszka 10 osób, to w/g TB potrzebujesz 300m3/h (no i kuźwa weź to wpakuj do łazienki i kuchni? ). Ale jeśli wszyscy sie wyprowadzą i zostaniesz sam, to wystarczy 30m3/h.

A teraz przyjrzyj sie swojemu domu i pomyśl o wentylacji 30m3/h . Aaa zapomniałem dodać, że łazienka potrzebuje 50m3/h x dwa(góra i dół) do tego kuchnia 30m3/h razem 130m3/h ale jak tu zbilansować, skoro Ty potrzebujesz tylko 30m3/h bo jesteś sam? ( a patrz wyżej 300m3/h)

Edytowane przez Slawko123
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie licz na osoby, bo to bez sensu. Wyobraź sobie, że w twoim domu mieszka 10 osób, to w/g TB potrzebujesz 300m3/h (no i kuźwa weź to wpakuj do łazienki i kuchni? ). Ale jeśli wszyscy sie wyprowadzą i zostaniesz sam, to wystarczy 30m3/h.

A teraz przyjrzyj sie swojemu domu i pomyśl o wentylacji 30m3/h . Aaa zapomniałem dodać, że łazienka potrzebuje 50m3/h x dwa(góra i dół) do tego kuchnia 30m3/h razem 130m3/h ale jak tu zbilansować, skoro Ty potrzebujesz tylko 30m3/h bo jesteś sam? ( a patrz wyżej 300m3/h)

 

Jakoś mnie nie przekonałeś. Wielki pusty dom z jedną osobą w środku chcesz wentylować od m2 powierzchni? W jakim celu? Powietrze w domu nie psuje się samo z siebie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Ja napisałem swoje, Tobie nie odpowiada, to jest mi wszystko jedno co zrobisz.

Opinie o TB forum ma. Wystarczy poczytać inne wątki. Swojego czasu też z Nim dyskutowałem i doszedłem do tego samego wniosku co pozostali którzy mieli przyjemność z Nim dyskutować.

Nie masz racji,TB mozna zarzucic wszystko ale nie to ze niezna sie na wentylacji.

Sam bralem "nauki" od niego ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedynym sposobem zeby jakoś ustawić według zapotrzebowania TB było by zautomatyzowanie wentylacji w ten sposób: w każdym pomieszczeniu czujnik jakości powietrza/co2 i do tego automatyczna przepustnica która by regulowała przepływ w razie potrzeby gdy przebywają w pomieszczeniu ludzie. No no jak bilansować wentylacje do ludzi kiedy powietrze jest rozprowadzane równomiernie w domu gdy cała pięcio osobowa rodzina siedzi w salonie gdzie jest nawiew 3x75 i oprócz tego są 3 sypaialnie 1x75 i jedna 2x75. Nie wiem wogole czy ktoś gdziekolwiek stosuje takie rozwiązania.Wątpie..
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Jedynym sposobem zeby jakoś ustawić według zapotrzebowania TB było by zautomatyzowanie wentylacji w ten sposób: w każdym pomieszczeniu czujnik jakości powietrza/co2 i do tego automatyczna przepustnica która by regulowała przepływ w razie potrzeby gdy przebywają w pomieszczeniu ludzie.

Nie,wczytajcie się dokładnie i ze zrozumieniem w to co pisze TB.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie masz racji,TB mozna zarzucic wszystko ale nie to ze niezna sie na wentylacji.

Sam bralem "nauki" od niego ;)

 

Zna się, ale ma swoje dziwne teorie - jak na przeklad ta, żeby w wiatrolapie nie robić wyciagu, bo się "nie zbilansuje" wentylacja w calym domu. To absurdalne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Zna się, ale ma swoje dziwne teorie - jak na przeklad ta, żeby w wiatrolapie nie robić wyciagu, bo się "nie zbilansuje" wentylacja w calym domu. To absurdalne.

No absurdalne ze az nie wierze ;)

Chociaz ja we wiatrolapie mam nawiem i wywiew po rownych wydajnosciach :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co będzie lepsze na parterze:

podwójny nawiew w salonie i podwójny w gabinecie

czy

podwójny w salonie, w gabinecie jeden i w wiatrołapie jeden?

 

Do tego wyciągi:

podwójny w WC i podwójny w kuchni

czy

podwójny w WC, w kuchni pojedyńczy i w kotłowni pojedyńczy (w kotłowni żwirek dla kota, który lubi "pachnieć").

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co będzie lepsze na parterze:

podwójny nawiew w salonie i podwójny w gabinecie

czy

podwójny w salonie, w gabinecie jeden i w wiatrołapie jeden?

 

Do tego wyciągi:

podwójny w WC i podwójny w kuchni

czy

podwójny w WC, w kuchni pojedyńczy i w kotłowni pojedyńczy (w kotłowni żwirek dla kota, który lubi "pachnieć").

masz na myśli anemostaty, czy ilość rur?

 

W kotłowni, garażu itp podobnych pomieszczeniach nie daje się WM

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wracając do mojego poddasza, które powinno mieć 8 rur PE nawiewów. Mam kupiony projekt, mam też wersję z oferty firmy no i teorię TB.

Sęk w tym, że każda wersja inna Teraz muszę sam wybrać najlepsze rozwiązanie.

Projekt przewiduje wywiew w garderobie, korytażu i łazience.

Firma poleca mi garderobie łazience i wielkim pokoju nad garażem (razem z nawiewem w nim też)-ta opcja mi najbardziej podchodzi.

TB sami wiecie co zaleca.

 

Co o tym sądzicie z praktyki i doświadczenia montaży?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...