Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Elastyczne przewody wentylacji mechanicznej


Recommended Posts

Projekt przewiduje wywiew w garderobie, korytażu i łazience.

Firma poleca mi garderobie łazience i wielkim pokoju nad garażem (razem z nawiewem w nim też)-ta opcja mi najbardziej podchodzi.

Połącz projekt który kupiłeś z projektem firmy.

Wywiewy daj w garderobie, korytarzu i łazience (po jednym wywiewie). Pokój nr 6 potraktuj całkowicie oddzielnie czyli wywiew z nawiewem.

 

W łazience wystarczy Ci jeden wywiew. W pokoju 6 daj tyle samo nawiewów co i wywiewów, ewentualnie dwa nawiewy i jeden wywiew, ale po przekątnej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 2,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Jedynym sposobem zeby jakoś ustawić według zapotrzebowania TB było by zautomatyzowanie wentylacji w ten sposób: w każdym pomieszczeniu czujnik jakości powietrza/co2 i do tego automatyczna przepustnica która by regulowała przepływ w razie potrzeby gdy przebywają w pomieszczeniu ludzie. No no jak bilansować wentylacje do ludzi kiedy powietrze jest rozprowadzane równomiernie w domu gdy cała pięcio osobowa rodzina siedzi w salonie gdzie jest nawiew 3x75 i oprócz tego są 3 sypaialnie 1x75 i jedna 2x75. Nie wiem wogole czy ktoś gdziekolwiek stosuje takie rozwiązania.Wątpie..

 

Może siedzieć i 10 osobowa rodzina w salonie, CO2 wyrównuje stężenie 500X szybciej niż np dym nikotynowy. Niech Pan zapali w domu gdzie się nie pali papierosa, za ile Pan poczuje w każdym pomieszczeniu, że ktoś zapalił? Minuta , 30 sek? Nie ma znaczenia przy połączonych "wentylacyjne pomieszczeniach gdzie jest nawiew. To bardziej działa na świadomość nie na stężenie CO2 . Były sytuacje, w istniejących domach, że nawiew robiło się na korytarzu ( nie było innej możliwości) i w żadnej sypialni (nawet z dwiema osobami ) CO2 nie przekroczyło rano 800ppm.

Najważniejszą sprawą jest BILANS . Z jednej strony chcemy nawiew AKURAT czyli nie za mały i nie za duży, bo za sucho, z drugiej maksymalny wywiew , jak najszybsze pozbycie się nadmiaru wilgoci i zapachów z łazienek . Trzeba to zbilansować . Nawiew 20-30m3/h na osobę, wywiew minimum 50m3/h łazienki i kuchnia. JAK TO ZBILANSOWAĆ JAK BĘDĄ WYWIEWY W GARDEROBACH, PRALNIACH, KORYTARZACH itp?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Połącz projekt który kupiłeś z projektem firmy.

Wywiewy daj w garderobie, korytarzu i łazience (po jednym wywiewie). Pokój nr 6 potraktuj całkowicie oddzielnie czyli wywiew z nawiewem.

 

W łazience wystarczy Ci jeden wywiew. W pokoju 6 daj tyle samo nawiewów co i wywiewów, ewentualnie dwa nawiewy i jeden wywiew, ale po przekątnej

 

Pan to ma "wiedzę" na poziomie gości, którzy w XXI wieku montują ogrzewania na paliwa stałe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najważniejszą sprawą jest BILANS . Z jednej strony chcemy nawiew AKURAT czyli nie za mały i nie za duży, bo za sucho, z drugiej maksymalny wywiew , jak najszybsze pozbycie się nadmiaru wilgoci i zapachów z łazienek . Trzeba to zbilansować . Nawiew 20-30m3/h na osobę, wywiew minimum 50m3/h łazienki i kuchnia. JAK TO ZBILANSOWAĆ JAK BĘDĄ WYWIEWY W GARDEROBACH, PRALNIACH, KORYTARZACH itp?

Dom 140m2, mieszka jedna osoba (stać, a jak) dwie łazienki + kuchnia czyli nawiew max 30m3/osoba a wywiew już 3x50m3/h=150m3/h i jak to zbilansować? chciał nie chciał muszę dać nawiew 150m3/h czyli będzie za sucho i tak będę wyglądać http://www.podkop.com/wp-content/uploads/2012/11/mumia.jpg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dom 140m2, mieszka jedna osoba (stać, a jak) dwie łazienki + kuchnia czyli nawiew max 30m3/osoba a wywiew już 3x50m3/h=150m3/h i jak to zbilansować? chciał nie chciał muszę dać nawiew 150m3/h czyli będzie za sucho i tak będę wyglądać ]

Pana "wiedza" o budownictwie, jest z czasów, gdy ogrzewało się węglem lata 70-te. Mylę się?

 

Wentylacja jest dla ludzi. Po co więc to 150m2 i dwie łazienki Pan wymienia? Jedna osoba używa najwyżej na raz jednej łazienki.

W takim wypadku robi się 30m3/h i przepustnica 80-20%.jpg i przpustnicę 80/20% na kuchnie i łazienki. Przepustnica ma przełącznik w kuchni.

Edytowane przez Tomasz Brzęczkowski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najważniejszą sprawą jest BILANS . Z jednej strony chcemy nawiew AKURAT czyli nie za mały i nie za duży, bo za sucho, z drugiej maksymalny wywiew , jak najszybsze pozbycie się nadmiaru wilgoci i zapachów z łazienek . Trzeba to zbilansować . Nawiew 20-30m3/h na osobę, wywiew minimum 50m3/h łazienki i kuchnia. JAK TO ZBILANSOWAĆ JAK BĘDĄ WYWIEWY W GARDEROBACH, PRALNIACH, KORYTARZACH itp?

 

Bilans powiada Pan - ZGADZAM SIĘ

Nawiew 20-30m3/h na osobę, wywiew minimum 50m3/h - ZGADZAM SIĘ

 

Nawiewów mam osiem kanałów PE bo tak wynika z ilości pokoi i rozkładu pomieszczeń i to jest optymalne. Zapyta ktoś po co do każdego pokoju ano dla tego, że wole tak dać nić ma nie być wcale i być zaduch czy brak świeżego. - TU CHYBA SIĘ ZGODZICIE. Nie przekonuje mnie, ze jak dam 4 kanały nawiewu to samo się wyrówna, wolę dać 8 i aby dolot był w każdym i żeby się wtedy wyrównywało - ZGADZAMY SIĘ?

 

Teraz dochodzimy do wywiewów - MAMY JE ZBILANSOWAĆ

Ponieważ nawiewu mamy 8 kanałów w których mamy prędkość optymalną np 2,5m/s to trzeba to wyciągnąć jeśli zostawimy tylko łazienkę z dwoma anemostatami po dwa kanały to tam będzie wciągało x2 czyli 5m/s aby zbilansować to co nawieje. A to chyba nie jest dobre bo jest na granicy szumów itd.

 

Wobec tego dodaje jeszcze dwa anemostaty z dwoma kanałami do nich - poza łazienką (jeden w garderobie drugi w dużym pokoju) - GDZIE I W CZYM TU JEST BŁĄD?

Edytowane przez m@rio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Patrzę na parametry rekuperatora ONYX 200. Ma wydajność 230 m3/h ale kanały o średnicy zaledwie 125mm. . Jak do tego podłączyć 8 kanałów PE 75mm? Ze stosunku pól przekroju wynika, że optymalne są 4 kanały 75. Ale 4 kanały 75 przepuszczają 4x35 = 140 m4/h. Czemu więc w Onyxie nie zastosowano kanałów 160? Co się stanie, gdy do niego połączę 8 kanałów 75? Czy to będzie w zgodzie ze sztuką?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czemu na wyciągach tylko po dwa, przecież możesz dać po trzy.

 

Po pierwsze nie chcę wszystkiego wywiewu pchać w łazienkę - przecież nawet jeśli tam dam 8 kanałów to i tak tylko tym pomieszczeniem przez dwa anemostaty muszę zassać wszystko co dostarczyłam świeżego do reszty domu. Mnie się nie widzi wyciągać łazienką 160-240m3.(8x20-30m/3)

Po drugie już kupiłem skrzynki czy przejścia kątowe podwójne.

Po trzecie ludzie z papierami, którzy się podpisują tak projektują.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Połącz projekt który kupiłeś z projektem firmy.

Wywiewy daj w garderobie, korytarzu i łazience (po jednym wywiewie). Pokój nr 6 potraktuj całkowicie oddzielnie czyli wywiew z nawiewem.

 

W łazience wystarczy Ci jeden wywiew. W pokoju 6 daj tyle samo nawiewów co i wywiewów, ewentualnie dwa nawiewy i jeden wywiew, ale po przekątnej

 

Właśnie taki układ najbardziej do mnie przemawia.

Z tego korytarza chcę jednak zrezygnować bo może zabierać po drodze pozostałym wywiewom (najkrótsza droga).

Skłaniam się do opcji:

dwa anemostaty - 4 kanały łazienka

1 garderoba - 2 kanały

1 anemostat - 2 kanały największy pokój (po przekątnej)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze nie chcę wszystkiego wywiewu pchać w łazienkę - przecież nawet jeśli tam dam 8 kanałów to i tak tylko tym pomieszczeniem przez dwa anemostaty muszę zassać wszystko co dostarczyłam świeżego do reszty domu. Mnie się nie widzi wyciągać łazienką 160-240m3.(8x20-30m/3)

Po drugie już kupiłem skrzynki czy przejścia kątowe podwójne.

Po trzecie ludzie z papierami, którzy się podpisują tak projektują.

A na dole nie masz wywiewów?. Górę chcesz szczelnie oddzielić od dołu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bilans powiada Pan - ZGADZAM SIĘ

Nawiew 20-30m3/h na osobę, wywiew minimum 50m3/h - ZGADZAM SIĘ

 

Nawiewów mam osiem kanałów PE bo tak wynika z ilości pokoi i rozkładu pomieszczeń i to jest optymalne. Zapyta ktoś po co do każdego pokoju ano dla tego, że wole tak dać nić ma nie być wcale i być zaduch czy brak świeżego. - TU CHYBA SIĘ ZGODZICIE. Nie przekonuje mnie, ze jak dam 4 kanały nawiewu to samo się wyrówna, wolę dać 8 i aby dolot był w każdym i żeby się wtedy wyrównywało - ZGADZAMY SIĘ?

 

Teraz dochodzimy do wywiewów - MAMY JE ZBILANSOWAĆ

Ponieważ nawiewu mamy 8 kanałów w których mamy prędkość optymalną np 2,5m/s to trzeba to wyciągnąć jeśli zostawimy tylko łazienkę z dwoma anemostatami po dwa kanały to tam będzie wciągało x2 czyli 5m/s aby zbilansować to co nawieje. A to chyba nie jest dobre bo jest na granicy szumów itd.

 

Wobec tego dodaje jeszcze dwa anemostaty z dwoma kanałami do nich - poza łazienką (jeden w garderobie drugi w dużym pokoju) - GDZIE I W CZYM TU JEST BŁĄD?

 

8 kanałów po 30m3/h będzie za sucho zimą. Wentylację liczy się na ludzi nie na pokoje. CO2 kilkaset razy szybciej się wyrównuje niż działa wentylacja. Stężenie będzie bardzo podobne w całym domu, niezależnie w którym pokoju przebywamy.

 

Projektować domowej wentylacji nie potrafią, głównie z papierami. Oni uczą się z Maksymiliana Malickiego.

Może Pan robić sobie wywiewy w dowolnej ilości, tylko że potem będzie Pan miał wybór:

- zagrzybione łazienki lub za sucho w sypialniach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Patrzę na parametry rekuperatora ONYX 200. Ma wydajność 230 m3/h ale kanały o średnicy zaledwie 125mm. . Jak do tego podłączyć 8 kanałów PE 75mm? Ze stosunku pól przekroju wynika, że optymalne są 4 kanały 75. Ale 4 kanały 75 przepuszczają 4x35 = 140 m4/h. Czemu więc w Onyxie nie zastosowano kanałów 160? Co się stanie, gdy do niego połączę 8 kanałów 75? Czy to będzie w zgodzie ze sztuką?

 

Brookvent 340m3/h ma 125mm

Kinetic Vent-axi 44m3/h przy 1m/sek. I lepiej jest liczyć pole powierzchni kanału wewnątrz, nie na zewnątrz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 Stężenie będzie bardzo podobne w całym domu, niezależnie w którym pokoju przebywamy.

 

Z tym akurat się nie zgodzę z praktyki. Mieszkam w bloku z grawitacyjną. Dodam ocieplonym bloku styropianem z plastikowymi oknami. Blok wiadomo za komuny był ok jak firanki się ruszały w środku pokoju. Ale teraz porażka. Zaduch, łeb boli, rano wstaje się jeszcze gorzej zmęczonym niż kładło sie wieczorem. Nie ma dolotów świeżego powietrza. Jak się nie rozszczelni okna kupa z wentylacji. To że rozszczelnię okno w jednym pokoju nie oznacza, że w drugim się przewietrzy. Jak rozszczelnię wszędzie to w łazience (tam jest kratka wywiewna) jest cug bo wszystko musi wyjść z całej chałupy przez tą kratkę. I tak naprawdę ona jest wąskim gardłem bo nie wypuści więcej niż może.

Więc na nic zdaje się to, że wszystko jest rozszczelnione i jest tzw. dolot świeżego do każdego pokoju skoro to wszystko jest blokowane przez wylot.

(efekt jedynie w zimie pizga) a wentylacji i tak nie ma.

 

Tak to wygląda w praktyce. Czuje to codziennie.

 

Co dopiero będzie w szczelnym domu.

 

Dlatego jestem zwolennikiem dawania dolotu świeżego powietrza w każdym z pokoi i wyciągania tego głownie przez łazienkę. Ale jeżeli to ma być za dużo przez tą jedną łazienkę to wole dodać gdzieś dodatkowo. Waszym zdaniem to błąd?

 

Ja uważam, że jeśli tak nie zrobię to będę miał analogiczną sytuację jak w bloku czyli albo zaduch tam gdzie nie nawiewam świeżego albo wir w anemostatach łazienki, bo ona będzie musiała wypompować cały ruch (będzie wąskim gardłem).

Czy nawiew i wywiew nie powinien być zbilansowany?

Potem to już możemy doprecyzować wedle potrzeb centralą który wentylator ma więcej dawać i o ile.

Wstępnie jednak myślę, że powinno być wyrównane z grubsza po równo a nie, że z góry zakładamy, że będziemy nawiewać 2 x więcej niż wyciągać.

Co i tak nie da się zrobić - nie nawieje moim zdaniem 2x więcej niż wyciągam bo tylko tyle mogę zaciągnąć ile wypchnę w uproszczeniu.

Edytowane przez m@rio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tym akurat się nie zgodzę z praktyki
To się mierzy! Jak Pan wydycha CO2 to jego stężenie będzie praktycznie takie samo w całym domu. Podobnie jak w mieszkaniu gdzie jest 3000ppm CO2 uchylimy jedno okno, to CO2 spadnie w całym mieszkaniu a nie tylko w tym pokoju.

Weźmy 4 osoby (100m3/h) i dom 200m2 2,5 wysoki, wymiana powietrza jest co 10h a CO2 wyrównuje się w kilkanaście sekund. Jest kilkaset razy szybsze od dymu z papierocha.

Nie ma większego znaczenia do ilu pokoi nawiewamy, ale ma spore znaczenie ILE NAWIEWAMY. Za sucho to koszmar przy komputerze (pieką spojówki) to budzenie się w nocy z zaschniętym gardłem, to wreszcie infekcje przez popękaną błonę śluzową .

Proszę jak robią doświadczone firmy ( Francja ) http://www.bursa.pl/duolix1

 

Centrala wentylacyjna z odzyskiem ciepła do domów jednorodzinnych T4 do T7 (cztery do siedmiu pokoi) i 2 do 5 sanitariatów
155m3/h!!! centrala!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tomek pisze o czymś innym.

Pisze, że gdy w jednym pomieszczeniu jest jakiś skład gazów a w innym - inny, to te składy bardzo szybko się wymieszają i wyrównają. Szybciej od najlepszej wentylacji. Nie ma to nic wspólnego z wymianą powietrza wnętrze - zewnętrze.

 

Dokładnie o to chodzi. Zapali Pan, rozejdzie się po całej chałupie, szybciej niż powietrze wymieni wentylacja.

W bilansie chodzi o wilgotność, zbyt sucho źle, za wilgotno, też źle. Bilans to to -AKURAT.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...