Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Elastyczne przewody wentylacji mechanicznej


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 2,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Zaczęło się od

A na co Ci brakuje jak na wywiew - kup sobie elektryczny ile mb ci brakuje i po kłopocie. .......

 

Potem było

No właśnie,

prawdopodobnie też stanę przed problemem braku kulku metrów kanału....

Czy pomysł powyżej jest do przyjęcia? Ktoś może potwierdzić?

 

I twoja odpowiedź

chciałbyś żeby w powietrzy nawiewanym do pomieszczeń było powiedzmy 1% smrodu z rury osłonowej?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

GWC niektórzy też wykonują na kanalizacyjnych albo od drenażu - nic zdrowego... dużo w tym recyklingu i lotnych związków.

Rurę/kanał nie przeznaczony do wentylacji mógłbym z oszczędności dać za centralą - na wyrzutnie. Nigdy przed.

Oczywiście co głowa to inne zdanie - powiedziałem swoje.

wąchał ktoś kiedyś takiego arota albo inną osłonową? Ułamkiem tego powietrza nie chciałbym oddychać

...są takie, że prawie nie czuć i takie gdzie wykręca jak w sklepie z chińską tandetą, że aż szczypie w oczy.

Wybór czym chce oddychać należy do właściciela, a różnica w cenie za parę metrów? ...może zgrzewka piwa?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mowa była tylko i wyłącznie o wywiewnych - czyli to co wyrzucamy i nas nie obchodzi.

Każdy zrobi jak chce.

 

Swoją drogą to, że coś ma papier i nie śmierdzi to nic Ci to nie gwarantuje. Polegasz tylko i wyłącznie na uczciwości producenta.

Pamiętaj papier wszystko przyjmie szczególnie w śmiesznym kraju jak PL. Tutaj Cena Czyni Cuda zarówno dla producenta jaki i kupującego.

 

Znacie jakąś kontrolę tego, że to co jest na rynku elastycznych PE jest zgodne? Taką, że kontrolujący bez zawiadomienia kupuje z rynku powiedzmy wytwory 10 producentów i je gruntownie bada - bo ja nie.

Jeśli już to zapowiadają się, sprawdzają papiery i jeśli wszytko gra to koniec kontroli. W pracy przy żywności to przerabiam i wiem jak się to odbywa (tam jest pikuś to co dopiero w wentylacji). Pooglądaj sobie i poczytaj trochę o nawożeniu, paszach dla zwierząt, produkcji owocowo-warzywnej i mięsnej mleczarskiej itd itd a sól wypadowa a mączka kostna - to się u nas dzieje tu i teraz na bieżąco.(tuszuje się i zamiata pod dywan) Wszyscy to akceptujemy i spożywamy. Tylko że może 5% o tym wie reszta woli się oszukiwać, ze jest papier i służba to monitorująca.

Wierzycie w nasze super państwowe służby jak sanepid, ITB, i co tam jeszcze ma nas chronić.

 

Taki off - wróćmy do PE i wentylacji

Edytowane przez m@rio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sanepid czy ITB nic do tego nie ma . PZH i IMM . Po zbadaniu i końcu kontroli, można oszukiwać? Tylko czy to się opłaca...

Czy zastąpienie srebra WP_20150211_10_57_44_Pro (2).jpg srebrną farbą a czystego PE brudnym PCV z recyklingu pozwoli obniżyć koszty? Największe koszty są związane z uruchomieniem produkcji, a nie z samą produkcją czy z jakimś składnikiem.

Można Przecież zrobić Sobie test, nałapać deszczówki, z dwóch kanałów PE 75 mm ( antybakteryjnego i higienicznego, zrobić naczynie w kształcie U, wlać deszczówkę i zatkać oba końce na np miesiąc, zostawiając w ciepłym pomieszczeniu. Potem porównać wodę.

Można też wybrać się do zakładu recyklingu i zobaczyć co tam jest mielone. Po takiej wizji lokalnej odechce się (przynajmniej myślącej większości) wnosić ten śmietnik do domu. NAWET NA WYWIEW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tego nie neguje. Tylko nie popadajcie w zachwyt nad tymi papierami i służbami.

Kupiłem z papierem kanał co prawda dziwnym trafem miał linkę/prowadnik w środku

 

Wróćmy do tematu jak poniżej, gdzyż nikt się nie ustosunkował

 

Skoro bilans to komfort - to zostawmy to.

 

Mnie się rozchodzi o podział strumieni jak Pan to nazywa czy jak to zwać. Mam nadzieję, że teraz w końcu dojdziemy do sedna.

 

I teraz załóżmy (do tego mnie Pan namawia), że projektujemy i wykonujemy źle rozkład kanałów.

Np robimy te moje 8 nawiewów - one mają określony opór (nie istotne jaki powiedzmy X)

do tego 4 wyciągi - opór 1/2 X

(dla uproszczenia każdy kanał czy to nawiewny/czy wywiewny ma jednakową długość i opór)

 

Podpinamy pod to odpowiednią centralę o (wydajność i spręż)

Centrala ma np dla uproszczenia 4 biegi (25,50,75,100%)

Zamieszkujemy sobie, regulujemy centralkę i ustawiamy na niej wywiew większy 2x od nawiewu bo inaczej nawiew nie ma sensu (wentylator nawiewny napotka opór wylotu z domu) - dla uproszczenia dom szczelny ile napompujemy tyle musimy spuścić.

Przyjmijmy centralę 250m3/h (na marginesie- u mnie kubatura poddasza wentylowanego to 400m3 czyli w maxie wymieni ona tylko 0,6kubatury ale liczy się rzekomo na osobę)

Mieszkamy sobie na takich ustawieniach centrali nawiew i wywiew x2

Więc nawiew i wychodzi nam tak:

I bieg 25% - nastawy: nawiew 25% - wywiew 50%

II bieg 50% - nastawy: nawiew 50% - wywiew- 100%

III bieg 75% - nastawy: nawiew 75% - wywiew-brak mocy (powinno być 150% mocy wentylatora ale max to 100%)

IV bieg 100% - nastawy: nawiew 100% - wywiew-brak mocy (powinno być 200% mocy wentylatora ale max to 100%)

 

Czyli na max (II bieg) wykorzystam połowę centrali co daje zamiast 0,6 wymiany tylko 0,3 w maxie jej możliwości. Więcej nie ma sensu ustawiać.

 

To nie lepiej kanały, ich ilość oraz opory wstępnie zaprojektować oraz ułożyć na ile się da równo. A potem te niuanse i komfort regulować centralą niż odwrotnie spieprzoną instalację ratować centralą?

 

Ja tu czegoś nie rozumiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupiłem z papierem kanał co prawda dziwnym trafem miał linkę/prowadnik w środku
To na 100% osłonowy do kabli. Pan poda na forum kto Pana oszukał !

 

Np. żyłkę wewnątrz mają importowane do Polski kanały DUOFLEX osłonowe. Ten sam producent robi kanały KLIMAFLEX SB Różnica w cenie jest ponad 3x , na zewnątrz wyglądają identycznie, tyle, że klimaflex sb są pakowane w workach foliowych P8062488.jpgPB302651.jpg

Edytowane przez Tomasz Brzęczkowski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie!

Może założe nowy temat dla oosób, którym zostało coś po instalacji (np właśnie kanały) oraz dla osób, które poszukują elementów instalacji , bo im czegoś zabrakło...

Co Wy na to? :)

 

Te końcówki kanałów, źle policzone kolana i inne elementy, są na ogół po prostu brudne. To jest jednak wentylacja, coś jak bielizna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy to co wcześniej napisałem i każdy to omija jakby tego nie było jest jakieś niewygodne?

 

Więc nawiew i wychodzi nam tak:

I bieg 25% - nastawy: nawiew 25% - wywiew 50%

II bieg 50% - nastawy: nawiew 50% - wywiew- 100%

III bieg 75% - nastawy: nawiew 75% - wywiew-brak mocy (powinno być 150% mocy wentylatora ale max to 100%)

IV bieg 100% - nastawy: nawiew 100% - wywiew-brak mocy (powinno być 200% mocy wentylatora ale max to 100%)

 

Panie Tomaszu co pan na to?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy to co wcześniej napisałem i każdy to omija jakby tego nie było jest jakieś niewygodne?

 

Więc nawiew i wychodzi nam tak:

I bieg 25% - nastawy: nawiew 25% - wywiew 50%

II bieg 50% - nastawy: nawiew 50% - wywiew- 100%

III bieg 75% - nastawy: nawiew 75% - wywiew-brak mocy (powinno być 150% mocy wentylatora ale max to 100%)

IV bieg 100% - nastawy: nawiew 100% - wywiew-brak mocy (powinno być 200% mocy wentylatora ale max to 100%)

 

Panie Tomaszu co pan na to?

 

Na co?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy to co wcześniej napisałem i każdy to omija jakby tego nie było jest jakieś niewygodne?

 

Więc nawiew i wychodzi nam tak:

I bieg 25% - nastawy: nawiew 25% - wywiew 50%

II bieg 50% - nastawy: nawiew 50% - wywiew- 100%

III bieg 75% - nastawy: nawiew 75% - wywiew-brak mocy (powinno być 150% mocy wentylatora ale max to 100%)

IV bieg 100% - nastawy: nawiew 100% - wywiew-brak mocy (powinno być 200% mocy wentylatora ale max to 100%)

 

Panie Tomaszu co pan na to?

Chcesz robić podciśnienie w domu? W jakim celu? Bedzie Ci pizgać w domu każdą najmniejszą szparką z dworu że głowę Ci urwie. Jeśli już to robi się delikatne nadciśnienie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na co?

 

Na to co ponizej:

 

 

Skoro bilans wg Pana to komfort - to zostawmy to.

 

Mnie się rozchodzi o podział strumieni jak Pan to nazywa czy jak to zwać. Mam nadzieję, że teraz w końcu dojdziemy do sedna.

 

I teraz załóżmy (do tego mnie Pan namawia), że projektujemy i wykonujemy źle rozkład kanałów.

Np robimy te moje 8 nawiewów - one mają określony opór (nie istotne jaki powiedzmy X)

do tego 4 wyciągi - opór 1/2 X

(dla uproszczenia każdy kanał czy to nawiewny/czy wywiewny ma jednakową długość i opór)

 

Podpinamy pod to odpowiednią centralę o (wydajność i spręż)

Centrala ma np dla uproszczenia 4 biegi (25,50,75,100%)

Zamieszkujemy sobie, regulujemy centralkę i ustawiamy na niej wywiew większy 2x od nawiewu bo inaczej nawiew nie ma sensu (wentylator nawiewny napotka opór wylotu z domu) - dla uproszczenia dom szczelny ile napompujemy tyle musimy spuścić.

Przyjmijmy centralę 250m3/h (na marginesie- u mnie kubatura poddasza wentylowanego to 400m3 czyli w maxie wymieni ona tylko 0,6kubatury ale liczy się rzekomo na osobę)

Mieszkamy sobie na takich ustawieniach centrali nawiew i wywiew x2

Więc nawiew i wychodzi nam tak:

I bieg 25% - nastawy: nawiew 25% - wywiew 50%

II bieg 50% - nastawy: nawiew 50% - wywiew- 100%

III bieg 75% - nastawy: nawiew 75% - wywiew-brak mocy (powinno być 150% mocy wentylatora ale max to 100%)

IV bieg 100% - nastawy: nawiew 100% - wywiew-brak mocy (powinno być 200% mocy wentylatora ale max to 100%)

 

Czyli na max (II bieg) wykorzystam połowę centrali co daje zamiast 0,6 wymiany tylko 0,3 w maxie jej możliwości. Więcej nie ma sensu ustawiać.

 

To nie lepiej kanały, ich ilość oraz opory wstępnie zaprojektować oraz ułożyć na ile się da równo. A potem te niuanse i komfort regulować centralą niż odwrotnie spieprzoną instalację ratować centralą?

 

Ja tu czegoś nie rozumiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...