Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Elastyczne przewody wentylacji mechanicznej


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 2,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Chcesz robić podciśnienie w domu? W jakim celu? Bedzie Ci pizgać w domu każdą najmniejszą szparką z dworu że głowę Ci urwie. Jeśli już to robi się delikatne nadciśnienie.

 

Podciśnienie czy nadciśnienie w mierzalnej wielkości, można zrobić w domu tylko chwilowo. Nawet jak jeden wentylator będzie pracował ( bez znaczenia jaki, to strumień się ustabilizuje, a 30-40Pa oporów będzie niezauważalne.

Strefy w domu (pomieszczenia) i centrala wentylacyjna działają jak układ Tichelmana . To się wszystko samo reguluje.

Podstawowym problemem w komfortowej wentylacji nie jest różnica ciśnień, a przesuszanie powietrza w okresie grzewczym. Wyciągając powietrze poza łazienkami zostawiamy sobie wybór, albo zwiększyć całkowity strumień wentylacji ( dyskomfort i zdrowie) albo mieć za dużą wilgotność w łazienkach ( grozi z czasem zagrzybieniem) To się nazywa bilans.

Edytowane przez Tomasz Brzęczkowski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nawiew i wywiew zawsze jest zbilansowany skoro dom stoi i to niezależnie od ilości kanałów. Strumień ustawia się centralą.

Bilans to nie strumień a wilgotność względna, to komfort.

 

Strumień ustawia się centralą - czyli jak nierówno podzieliłem kanały nawiew wzgl. wywiewu to strumień ustawiamy centralą tak napisał - to tak rozumiem to przecież

 

 

Najważniejszą sprawą jest BILANS . Z jednej strony chcemy nawiew AKURAT czyli nie za mały i nie za duży, bo za sucho, z drugiej maksymalny wywiew , jak najszybsze pozbycie się nadmiaru wilgoci i zapachów z łazienek . Trzeba to zbilansować . Nawiew 20-30m3/h na osobę, wywiew minimum 50m3/h łazienki i kuchnia. JAK TO ZBILANSOWAĆ JAK BĘDĄ WYWIEWY W GARDEROBACH, PRALNIACH, KORYTARZACH itp?

 

Wywiewy są wyłącznie w łazienkach i mniejszy w kuchni. Inaczej nie zbilansuje się wentylacji.

 

To rozumiem z kolei tak, że wywiew powinniśmy projektować w stosunku do nawiewu 20-30m3/h do 50m3/h . Powiedzmy w uproszczeniu 1 do 2.

W moim przypadku 8 x nawiew = 8x20-30m3/h =160-240m3/h nawiewu to powinienem to zbilansować (1 do 2) 320-480m3/h wywiewem

 

I rzekomo mam nie dokładać nic jak powyżej pisze - ani w garderobie ani gdzieś indziej - tylko tą łazienką wszystko przepchać. I jeszcze najlepiej tymi 4 czy 6 kanałami)

Coś mi tu nie gra dlatego dopytuję.

 

 

 

Pan zrobi bilans:

- nawiew 20 do 30m3/h na osobę

-wywiew -minimum 50m3/h łazienki i 30m3/h kuchnia.

Lepiej to policzyć zanim się zrobi.

 

No toż to przecież usiłuję zrobić od kilu stron.

 

Wywiewy wyłącznie w łazienkach i kuchni. Pozostałe "przenieść" na nawiew.

 

Czyli to co powyżej wywiew wyłącznie w łazience pozostałe przenieść na nawiew.

Czyli Zalecone mi jest zrobić więcej nawiewu gdzieś o 50% niż wywiewu. JA NIE WYMYŚLAM TYCH TEORII. Ja się jedynie próbuje upewnić czy są ok. Bo jak zrobię źle to będę płakał.

 

 

Wobec powyższych zaleceń dla mnie powstałby układ gdzie przynajmniej dostarczam 2-3 więcej nawiewanego powietrza niż wywiewam.

 

Pytanie czy to co mi zaleca TB ma sens ?

 

bo wg mnie powstanie taki uproszczony przykład:

I bieg 25% - nastawy: nawiew 25% - wywiew 50%

II bieg 50% - nastawy: nawiew 50% - wywiew- 100%

III bieg 75% - nastawy: nawiew 75% - wywiew-brak mocy (powinno być 150% mocy wentylatora ale max to 100%)

IV bieg 100% - nastawy: nawiew 100% - wywiew-brak mocy (powinno być 200% mocy wentylatora ale max to 100%)

 

Oraz dodatkowo duża prędkość (>5m/s =możliwy hałas) w kanałach wywiewu łazienki.

 

 

Uważacie, że nie mam racji od samego początku i to co pisze TB ma sens i będzie działać?

Edytowane przez m@rio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chcesz robić podciśnienie w domu? W jakim celu? Bedzie Ci pizgać w domu każdą najmniejszą szparką z dworu że głowę Ci urwie. Jeśli już to robi się delikatne nadciśnienie.

 

No właśnie nie chcę.

 

1. Czyli prawidłowo zaleca mi TB, że mam nawiewać 2-3 razy więcej niż wywiewać?

 

2. Nie będzie z tym, żadnego problemu, że wentylatory nawiewne będą miały non stop jakby opór wywiewu?

 

3. Nie trzeba w takim przypadku tak regulować centralą aby z grubsza to wyrównać (ustawienia wywiew x2 do nawiewu)?

 

4. Nie trzeba łazienką wywiewać tyle ile się nawiewa do reszty domu?

 

P. S.

Przypominam to nie moje teorie ja je chcę tylko zastosować.

Edytowane przez m@rio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie nie chcę.

 

1. Czyli prawidłowo zaleca mi TB, że mam nawiewać 2-3 razy więcej niż wywiewać?

 

2. Nie będzie z tym, żadnego problemu, że wentylatory nawiewne będą miały non stop jakby opór wywiewu?

 

3. Nie trzeba w takim przypadku tak regulować centralą aby z grubsza to wyrównać (ustawienia wywiew x2 do nawiewu)?

 

4. Nie trzeba łazienką wywiewać tyle ile się nawiewa do reszty domu?

 

P. S.

Przypominam to nie moje teorie ja je chcę tylko zastosować.

 

1. Nie

2. Będzie

3. trzeba, (treść w nawiasie sprzeczna z punktem 1)

4 Nie

Ad. ps to je zastosuj

 

 

Czyli Zalecone mi jest zrobić więcej nawiewu gdzieś o 50% niż wywiewu. JA NIE WYMYŚLAM TYCH TEORII. Ja się jedynie próbuje upewnić czy są ok. Bo jak zrobię źle to będę płakał.
Słuchaj dalej TB to patrz ostatnie zdanie z powyższej Twojej wypowiedzi.

 

Ja na szczęście jestem już po i jestem szczęśliwy, że nie trafiłem na TB lub podobnie myślących :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mario@ w którym miejscu ktoś Ci zaproponował zrobienie 2 czy ileś tam razy większego nawiewu czy wywiewu? Nigdzie nikt nic takiego nie napisał. Czytajcie ze zrozumieniem. Zwiększenie lub zmniejszenie ilości kanałów nie spowoduje zmniejszenia lub zwiększenia ilości nawiewanego powietrza. Czy zastosujesz 5 czy 10 kanałów to jak centrala będzie miała wydatek 150m3 to nawet żebyś bąka puścił i guma w majtkach Ci pękła to tyle będzie.

Ostatniej wypowiedzi Sławko nawet nie będę komentował.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatniej wypowiedzi Sławko nawet nie będę komentował.

A co mam napisać jak m@rio uparł się na swoje jakieś dziwne założenia a TB uparł się na 20-30m3/osoba a w rozporządzeniu jest wyraźnie napisane

"§ 149. 1. Strumieƒ powietrza zewnętrznego doprowadzanego

do pomieszczeń, niebędących pomieszczeniami

pracy, powinien odpowiadać wymaganiom Polskiej

Normy dotyczàcej wentylacji, przy czym w mieszkaniach

strumień ten powinien wynikać z wielkości

strumienia powietrza wywiewanego, lecz być nie

mniejszy niż 20 m3/h na osobę przewidywaną na pobyt

stały w projekcie budowlanym."

 

Czyli może być i 40 i 50 i nawet 200m3/h

 

Z drugiej strony mamy PN która wymaga

"Polska Norma PN-83/B-03430/Az3:2000 Wentylacja w budynkach mieszkalnych, zamieszkania zbiorowego i użyteczności publicznej określa szczegółowo strumienie powietrza niezbędne do wentylacji. Powinny one wynosić co najmniej:

dla U]kuchni z oknem zewnętrznym, wyposażonej w kuchnię gazową lub węglową - 70 m³/h,

dla kuchni z oknem zewnętrznym, wyposażonej w kuchnię elektryczną:

-w mieszkaniu dla 3 osób - 30 m³/h,

-w mieszkaniu dla więcej niż 3 osób - 50 m³/h,

dla kuchni bez okna zewnętrznego lub dla wnęki kuchennej wyposażonej w kuchnię elektryczną - 50 m³/h,

dla łazienki (z ustępem lub bez) - 50 m³/h,

dla oddzielnego ustępu - 30 m³/h,

dla pomocniczego pomieszczenia bezokiennego - 15 m³/h,

dla pokoju mieszkalnego 30 m³/h,

dla kuchni bez okna zewnętrznego, wyposażonej w kuchnię gazową powinny mieć mechaniczną wentylację wywiewną; usuwany strumień powietrza powinien wynosić 70 m³/h. "

 

 

 

i od tego powinniśmy zacząć, a później dobierać odpowiednio wydajność centrali, przekroje kanałów ich ilość i jaka ma być prędkość przepływu powietrza.

 

 

No ale ja sie na tym nie znam, więc dalej głosu zabierać nie będę z czego pewnie sie ucieszycie :p

Edytowane przez Slawko123
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

m@rio

 

Przejrzałem Twój DB i wg mnie trochę nieczytelnie opisałeś swoje zagadnienie przez pominięcie parteru :) moim skromnym zdaniem jeśli instalacja WM ma działaś na 1 rekuperatorze to trzeba wyjść z założeniami od początku. Na parterze dałeś 2 rozdzielacze x 8 rur i tam teoretycznie wszystko jest ok patrząc od strony bilansu (pomijam w tym przypadku rozmieszczenie W/N) i jeśli rzeczywiście chcesz potraktować parter i piętro osobno, szczelnie od siebie odcięte (np. jako 2 osobne mieszkania) to faktycznie ciężko zbilansować piętro przy takim układzie gdzie masz tylko 1 pomieszczenie w którym będzie zlokalizowany W. Ja bym to traktował razem i dał do górnej łazienki 3 rury a resztę w rozdzielaczu zaślepił. W takim układzie będziesz miał mniej kanałów na W co spowoduje większa prędkość przepływu w tych kanałach (oczywiście przy założeniu że strumień na N = W).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie dół mam zbilansowany idealnie rowno nawiew równo wywiew. Tak samo chce zrobic górę. Nawet ja gdzieś wyjdzie delikatny bład ta centrala i cały dom to zbilansuje.

Chciałem się upewnić czy jak zrobię górę równo nawiew z wywiewem to dobra koncepcja a TB mi pisze, że nie daj wywiew tylko w łazience i dołóż w łazience (cytowałem wam wyżej) no to zgłupiałem.

Dalej polecał mi wywiew tylko łazienką i dołożenie do nawiewu - to znowu zgłupiałem. Wg mnie powinno się to w miarę bilansować. Mogę znowu zacytować.

Dalej zakazuje wywiewu wszystkim poza kuchnią i łazienką.

Ja uważam, ze zarówno gora jak i dół powinny być wstępnie zbilansowane, zarowno ilością powietrza nawiewanego jak i wywiewanego jak i oporami kanałów-czy jest coś złego w takim założeniu. Dodadkowo nie chce liczyć na posiłkowanie sie dla góry dolem. Jesli to bedzie sie odbywało to jeszcze lepiej ale niech ta góra od razu będzie dobrze zaprojektowana. Gdyż robie na 2 skrzynkach parter i 2 poddasze.

 

W czym bedzie problem jesli prawidłowo zwentylowańą łazienkę (iloścowo i wydajnościowo) wspomogę np garderobą?

 

Więć powtórzę chce zrobić również górę zgrubsza równo zbilansowaną 240m³/h-nawiew i 240m³/h wywiew - czy to źle?

Jeśli tak zrobię to cały dom będę mał po równo i to by mi pasowało. Resztę wyreguluje centrala i dom. Dlaczego to negujecie?

Edytowane przez m@rio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ty dalej swoje. Już któryś raz Ci powtarzamy - Bilans się robi dla całego domu a nie osobno dla góry i dołu. Ja u ciebie widzę na dole 5 wywiewów na 3 anemostatach i 4 nawiewy na 2 na górze 3 wywiewy na 1 anemostacie i 5 nawiewów na 5 anemostatach.

 

Czytaj ze zrozumieniem dół jest zbilansowany jest tam 240 nawiewu i 240m³/h wywiewu.

 

Tak samo muszę zrobic na górze bo inaczej zburze bilans ogólny domu o ktorym piszesz.

Jak zrobie na gorze jak mi zalecacie np 120 wywiew do 240 nawiew to bilans całego domu wydzie:

Nawiew 240+240=480m³/h

Wywiew 240+120=360m³/h

Mi to nie pasuje a wy mi to wmawiacie, że jest ok.

Moim zdaniem nie jest ok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze raz na spokojnie wszystko przeczytaj i rozważ. Jeśli jesteś trochę zakręcony informacjami w temacie, to poczytaj inne o WM. Wszystko już zostało opisane. Zbyt nerwowo i chaotycznie oceniasz.

TB Ci źle nie radził, tylko ma dziwny , skrótowy sposób pisania. Nieraz trudno rzeczywiście się połapać o co mu chodzi.

Policz dom jako całość, następnie spróbuj umieścić w całym domu nawiewów nie mniej niż wywiewów. Szczegóły możesz omawiać dalej, ale wszystko co ważne masz już powyżej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytaj ze zrozumieniem dół jest zbilansowany jest tam 240 nawiewu i 240m³/h wywiewu.

.

I dalej swoje. NIC NIE MASZ ZBILANSOWANE. MASZ ZBILANSOWAĆ CAŁOŚĆ A NIE OSOBNO DÓŁ I OSOBNO GÓRĘ.

Skąd wziąłeś w ogóle te m3. m3 będziesz miał tyle na ile puścisz reku

Zapodasz na reku 200 to na dole ci nawieje 89m3 a na górze 111. Natomiast wywieje dołem 125 a górą 75. (dotyczy to oczywiście podziału który ci zapodałem w poprzednim poście)

Edytowane przez plusfoto
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego pisałem czym by te Wasze rady skutkowały i jak centrala później musiała się męczyć z taką instalacją - chyba nie zaprzeczycie, że tak by było.

 

Dobra resetujemy kwestię

Wydatki, zapotrzebowanie i całą resztę mam już ustalone.

Parter 240m3/h nawiew i 240m3/h wywiew.

 

Poddasze 240m3/h nawiew i wywiew120m/3h łazienka

 

Brakuje 120m3/h wywiewu.

 

Pytanie gdzie go dołożyć dodatkowo oprócz tej łazienki (gdzie jest 120m3/h) wywiewu by dom był zbilansowany.(480m3/h nawiew i 480m3/h wywiew)?

1. opcja- garderoba 60m3/h + korytarz 60m3/h ?

2. opcja- garderoba 60m3/h + wielki (55m2) pokój 60m3/h (razem z nawiewem w tymże pokoju)?

3. opcja- korytarz 60m3/h + wielki (55m2) pokój 60m3/h (razem z nawiewem w tymże pokoju)?

4. opcja inna, której nie podałem.

 

Który wariant byście zalecili i dla czego lub inny pomysł i jaki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego pisałem czym by te Wasze rady skutkowały i jak centrala później musiała się męczyć z taką instalacją - chyba nie zaprzeczycie, że tak by było.

 

Dobra resetujemy kwestię.

 

Wydatki, zapotrzebowanie i całą resztę mam już ustalone.

Cały dom 480m3/h nawiew + 480m3/h wywiew.

Podział:

Parter 240m3/h nawiew i 240m3/h wywiew.

Poddasze 240m3/h nawiew i wywiew120m/3h łazienka

 

Brakuje 120m3/h wywiewu na poddaszu.

 

Pytanie gdzie go dołożyć dodatkowo oprócz tej łazienki (gdzie jest 120m3/h) wywiewu by dom był zbilansowany.(480m3/h nawiew i 480m3/h wywiew)?

1. opcja- garderoba 60m3/h + korytarz 60m3/h ?

2. opcja- garderoba 60m3/h + wielki (55m2) pokój 60m3/h (razem z nawiewem w tymże pokoju)?

3. opcja- korytarz 60m3/h + wielki (55m2) pokój 60m3/h (razem z nawiewem w tymże pokoju)?

4. opcja inna, której nie podałem.

 

Który wariant byście zalecili i dla czego lub inny pomysł i jaki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...