Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Elastyczne przewody wentylacji mechanicznej


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 2,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

I dalej swoje. NIC NIE MASZ ZBILANSOWANE. MASZ ZBILANSOWAĆ CAŁOŚĆ A NIE OSOBNO DÓŁ I OSOBNO GÓRĘ.

Skąd wziąłeś w ogóle te m3. m3 będziesz miał tyle na ile puścisz reku

Zapodasz na reku 200 to na dole ci nawieje 89m3 a na górze 111. Natomiast wywieje dołem 125 a górą 75. (dotyczy to oczywiście podziału który ci zapodałem w poprzednim poście)

 

Zafiksowałeś się na swoim i nie chcesz zrozumieć co piszę.

Ilości mam zaprojektowane i nie ważne jakie one są.

 

Niech będzie na twoim przykładzie ( co za różnica jakie wartości)

Twoja opcja nie wiem nie wiem do czego się odnosi jakie kanały (przekrój/wydajność opory)

 

Jedno jest wiadomo kanał PE 65/73mm ma wydajność 30m3/h przy optymalnej prędkości 2,5m/s. (około)

Jeżeli chcesz puszczać nim więcej istnieje ryzyko szumów i hałasu tym większe im bardziej zbliżysz się do 5m/s i je przekroczysz. Zgadzasz się?

 

Weźmy te twoje 200m3/h jeśli nie zrobisz w całym domu, powtarzam w całym domu po równo kanałów o takim samym oporze i przekroju dla nawiewu i wywiewu to powietrze pójdzie po najmniejszej lini oporu. Nie, że gdzieś 89m3 a gdzięś 111m3. Nie możesz liczyć na przypadek a mieć na tym kontrolę.

 

Teraz ja projektuję te twoje 200m3.

Powiedzmy 100 parter 100 poddasze.(może być inaczej np 80 do 120)

Ale niech zostanie 100 na 100. (zakładamy, że spełniamy m3 na osobę i mam odpowiednio na łazienki i kuchnię)

Kładę to taką samą liczbą mb i przekrojem dla parteru i poddasza oraz wywiew względem nawiewu

Rozumiesz na razie.

Czyli jak podepnę centralę to układ działa jak ja chcę a nie jak on chce - czyli daje parter 50m3 nawiew i 50m3 wywiew oraz

poddasze 50m3 nawiew i 50m3 wywiew. Powietrze nic nie kombinuje bo nie ma gdzieś łatwiej czy gdzieś trudniej. Innymi słowami z parteru nie spierdzieli na poddasze bo tam łatwiej wyleci. ( to taki układ teoretycznie idealny - w praktyce różnie to wychodzi ale lepiej dążyć od ideału).

Rozumiesz zgadzasz się - czy nie.

 

Nie można źle zaprojektowanego układu ratować centralą. Centralą to sobie potem robisz różne scenariusze wentylacji akuratne do potrzeb a nie ratujesz spieprzoną wentylację.

 

I teraz mając tak zaprojektowany układ ( każdy może sobie inny podział zrobić i mieć inne preferencje) powiedzmy, że potrzebuję ja tak - to mogę nim sterować dowolnie. Dodatkowo jak na kanałach do skrzynek parteru lub poddasza dam przepustnice to mogę np parterowi dać opór i dać więcej na poddasze bo tak np będę potrzebował latem czy kiedy indziej (przyjdą goście) lub odwrotnie. I nie pójdzie mi parterem bo tam będzie miało łatwiej.

Po prostu taki przemyślany układ łatwo wyregulowąć i nim sterować, dodatkowo można w razie czego zrobić z niego 2 niezależne po odzieleniu dołu od góry.

 

Negujesz czyjeś założenia i projekt nie znając go.

Pytanie jest proste gdzie na poddaszu najlepiej dołożyć wywiewu. Pozostałe kwestie już pozostawmy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mario ja odpadam - prościej jak w poprzednim poście wytłumaczyć nie potrafię. Jeszcze tylko jedno pytanie - czemu już tak sobie ten parter zafiksowałeś na te 240m i taką samą ilość kanałów na nawiewie i wywiewie na poszczególnych kondygnacjach?

 

Czemu, czemu, bo tak powinno być i ładnie to wyszło. Tak z papierami mi zaprojektowali też.

Mogę ci napisać przecież nie będziesz się wgryzał w mój projekt- nie jest to tajemnica.

Jest tam brudnych pomieszczeń akurat na 240m3 i ładnie się zbilansowały z nawiewem akurat tak pasowało.

kuchnia 3x30=90m3/h

łazienka 2x30=60m3/h

pralnia 2x30=60m3/h

dodatkowe pomieszczenie 30m3/h

Razem 240m3 (coś takiego z głowy pisze)

Zawsze można któryś z kanałów zaślepić jak za dużo.

 

Czemu ciągle ten dół jak o górę pytam. Nie odpadaj.

Edytowane przez m@rio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie dotyczace rury czerpni i wyrzutni.

Mysle ze powinny byc one ze sztywnych rur ocynkowanych ale u mnie na miejscu ich nie kupie.

Czy moge na czerpnie uzyc sonodeck 200 mm a na wyrzutnie kanalizacyjna 200? Akurat takie rury mam i trochę bym zaoszczedził czasu i pieniedzy gdybym tak zrobił. Wyrzutnia ze spadkiem na zewnatrz a czerpnia? Tam chyba nic skraplac sie nie powinno

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego pisałem czym by te Wasze rady skutkowały i jak centrala później musiała się męczyć z taką instalacją - chyba nie zaprzeczycie, że tak by było.

 

Dobra resetujemy kwestię

Wydatki, zapotrzebowanie i całą resztę mam już ustalone.

Parter 240m3/h nawiew i 240m3/h wywiew.

 

Poddasze 240m3/h nawiew i wywiew120m/3h łazienka

 

Brakuje 120m3/h wywiewu.

 

Pytanie gdzie go dołożyć dodatkowo oprócz tej łazienki (gdzie jest 120m3/h) wywiewu by dom był zbilansowany.(480m3/h nawiew i 480m3/h wywiew)?

1. opcja- garderoba 60m3/h + korytarz 60m3/h ?

2. opcja- garderoba 60m3/h + wielki (55m2) pokój 60m3/h (razem z nawiewem w tymże pokoju)?

3. opcja- korytarz 60m3/h + wielki (55m2) pokój 60m3/h (razem z nawiewem w tymże pokoju)?

4. opcja inna, której nie podałem.

 

Który wariant byście zalecili i dla czego lub inny pomysł i jaki?

 

Wariant I - garderoba + korytarz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

M@rio, gdyby objętość tych brudnych pomieszczeń zredukować np. do 2,4 m3, to miało by to jakikolwiek wpływ na ilość powietrza nawiewanego do pomieszczeń czystych ?.

Andrzej 240m3 to nie objętość tych pomieszczeń tylko ilość powierza wywiewanego na h = 240m3/h

 

Wg TB wentylację liczymy dla ludzi nie dla kubatury.

 

Po za tym odpowiadając na pytanie jeśli zredukujesz objętość pomieszczeń to nie ma to wpływu na ilość powierza nawiewanego i wywiewanego jeśli nie zmieniasz ilości nawiewanego i wywiewanego. (jeśli już to na krotność wymiany)

Edytowane przez m@rio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie dotyczace rury czerpni i wyrzutni.

Mysle ze powinny byc one ze sztywnych rur ocynkowanych ale u mnie na miejscu ich nie kupie.

Czy moge na czerpnie uzyc sonodeck 200 mm a na wyrzutnie kanalizacyjna 200? Akurat takie rury mam i trochę bym zaoszczedził czasu i pieniedzy gdybym tak zrobił. Wyrzutnia ze spadkiem na zewnatrz a czerpnia? Tam chyba nic skraplac sie nie powinno

Pozdrawiam

 

* KANAŁY GŁÓWNE wg. http://www.art4u.superhost.pl/reku/?/informacje/18

Są to odcinki kanałów dochodzące bezpośrednio do centrali po stronie nawiewu, wywiewu ,wlotu i wylotu.

Mogą być wykonane z aluminium lub z PCV.

Ze względu na tłumienie akustyczne najlepsze są ; SONODEC, SONODUCT itp.

Stosowane średnice kanałów

 

f 160 dla central MISTRAL 250

f 200 dla central MISTRAL 400

f 250 dla central MISTRAL 650 i 650T

f 315 dla central MISTRAL 1100 i 1100T

f 400 dla central MISTRAL 2000

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

* KANAŁY GŁÓWNE wg. http://www.art4u.superhost.pl/reku/?/informacje/18

Są to odcinki kanałów dochodzące bezpośrednio do centrali po stronie nawiewu, wywiewu ,wlotu i wylotu.

Mogą być wykonane z aluminium lub z PCV.

Ze względu na tłumienie akustyczne najlepsze są ; SONODEC, SONODUCT itp.

Stosowane średnice kanałów

 

f 160 dla central MISTRAL 250

f 200 dla central MISTRAL 400

f 250 dla central MISTRAL 650 i 650T

f 315 dla central MISTRAL 1100 i 1100T

f 400 dla central MISTRAL 2000

Dzięki . To wiem ze bezpośrednie podłączenie od reku robi sie z elastycznych rur. Ja mam Sonodec 200 mm Tylko nie wiem czy mogę z niej zrobić całą czerpnie? Czy moze sie tam zbierać woda? Wyrzutnie zrobiłbym po części z sonodec a cześć do wyrzutnim pcv 200. Tam sie moze coś wykraczać wiec gładka rura ze spadkiem na zewnątrz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rura czerpni i wyrzutni - musi być b.dobrze zaizolowana termicznie i akustycznie[/B] - jak twierdzą znawcy tego tematu na tym forum .

Najlepiej jak obie rury i cała instalacja będzie w strefie ogrzewanej

Jeżeli będą w strefie nie ogrzewanej - to muszą być b.ocieplone np; SONODEC 50

Wyrzutnia - najkorzystniej jak jest pionowa - wówczas prawo fizyki wspomaga działanie wentylatorów

W rekuperatorze o wysokiej sprawności - woda skrapla się w większości na wymienniku a do wywiewu ulatuje powietrze z d.mniejszą zawartością wody

Wystąpienie tzw. mostków cieplnych na długości wlotu czy wylotu - spowoduje efekt skraplania wody z powietrza

Im mniejsza sprawność wymiennika tym cieplejsze powietrze na wyrzutni i tym więcej będzie w niej wody i będzie b.narażona na skraplanie się wody

Jest to wiedza wyniesiona z tego forum - gdyż też przymierzam się do montażu rekuperacji w lokalu już zamieszkałym

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest tam brudnych pomieszczeń akurat na 240m3 i ładnie się zbilansowały z nawiewem akurat tak pasowało.

kuchnia 3x30=90m3/h

łazienka 2x30=60m3/h

pralnia 2x30=60m3/h

dodatkowe pomieszczenie 30m3/h

Razem 240m3 (coś takiego z głowy pisze)

Zawsze można któryś z kanałów zaślepić jak za dużo.

Bilans to nie to zrównoważenie!! Zawsze wywiew z nawiewem się równoważą. Bilans to utrzymanie odpowiedniego komfortu wilgotnościowego, czyli kompromis pomiędzy powietrzem nawiewanym w ilości do 30m3/h na osobę a maksymalnie wywiewanym.

Pralnia jest na ogół z suszarnią, Lepiej suszy powietrze suche i świeże a nie te zepsute z domu. To czyste pomieszczenie. Poza tym nawiew poprawia wilgotność w domu.

Nie podaje się też m3/h na poszczególnych anemostatach, bo to nie jest stała wartość, to się bez przerwy zmienia, suma nawiewów i wywiewów jest stała.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bilans to nie to zrównoważenie!! Zawsze wywiew z nawiewem się równoważą. Bilans to utrzymanie odpowiedniego komfortu wilgotnościowego, czyli kompromis pomiędzy powietrzem nawiewanym w ilości do 30m3/h na osobę a maksymalnie wywiewanym.

 

Nie podaje się też m3/h na poszczególnych anemostatach, bo to nie jest stała wartość, to się bez przerwy zmienia, suma nawiewów i wywiewów jest stała.

 

Dobra to inaczej. Bo odpadam.

 

1. Czy cały dom powinien być zaprojektowany jako zrównoważony pod względem ilości nawiewanego powietrza do wywiewanego- tak czy nie ?

 

2. Instalacja zaprojektowana jako zrównoważona to nawiew (przepustowość/ilość i opory)= wywiew (przepustowość/ilość i opory) tak czy nie?

 

2. Bilans to utrzymanie odpowiedniego komfortu wilgotnościowego, czyli kompromis pomiędzy powietrzem nawiewanym w ilości do 30m3/h na osobę a maksymalnie wywiewanym. - Jego regulujemy już z kolei centralą w trakcie mieszkania tak czy nie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Czy cały dom powinien być zaprojektowany jako zrównoważony pod względem ilości nawiewanego powietrza do wywiewanego- tak czy nie ?
Konstrukcja domu jest na tyle mocna, że wentylator wyłącznie na nawiewie lub wyłącznie na wywiewie jej nie uszkodzi, stąd wniosek, nie ma znaczenia jak ustawimy wentylatory, ile gdzie damy kanałów - zawsze ilość powietrza nawiewanego zrówna się z ilością powietrza wywiewanego.

2. Instalacja zaprojektowana jako zrównoważona to nawiew (przepustowość/ilość i opory)= wywiew (przepustowość/ilość i opory) tak czy nie?
Boże broń!! Zdecydowanie nie. W miarę równo robimy same nawiewy i wywiewy a nie nawiewy do wywiewów!!

2. Bilans to utrzymanie odpowiedniego komfortu wilgotnościowego, czyli kompromis pomiędzy powietrzem nawiewanym w ilości do 30m3/h na osobę a maksymalnie wywiewanym. - Jego regulujemy już z kolei centralą w trakcie mieszkania tak czy nie?
Dokładnie TAK. Dlatego nie robi się wywiewów poza łazienkami i mniejszym w kuchni, bo pozbawiamy się możliwości wyżej wymienionej regulacji.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Konstrukcja domu jest na tyle mocna, że wentylator wyłącznie na nawiewie lub wyłącznie na wywiewie jej nie uszkodzi, stąd wniosek, nie ma znaczenia jak ustawimy wentylatory, ile gdzie damy kanałów - zawsze ilość powietrza nawiewanego zrówna się z ilością powietrza wywiewanego.

ok to zrozumiałe nie boimy się o konstrukcje domu.

Ale czy poprawne jest takie wykonanie kanałów domu aby np nawiewać cały dom przekrojem fi250mm a wywiewać np. fi100mm?

 

Boże broń!! Zdecydowanie nie. W miarę równo robimy same nawiewy i wywiewy a nie nawiewy do wywiewów!!
W miarę równo robimy same nawiewy i wywiewy - oznacza kanały, ich ilość lub przekroje i przepustowości przy optymalnych prędkościach czy co innego?

 

.... a nie nawiewy do wywiewów!!
oznacza nawiewamy odpowiednio do potrzeb a wywiewamy maksymalnie (bilans) a ponieważ wywiewu z reguły w typowym domu jest "mniej" tak naprawdę to on jest wąskim gardłem całej wentylacji domu?

 

Dokładnie TAK. Dlatego nie robi się wywiewów poza łazienkami i mniejszym w kuchni, bo pozbawiamy się możliwości wyżej wymienionej regulacji.

Dlaczego dając np oprócz kuchni i łazienki wywiew w garderobie pozbawiamy się możliwości regulacji na czym to pozbawienie polega?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale czy poprawne jest takie wykonanie kanałów domu aby np nawiewać cały dom przekrojem fi250mm a wywiewać np. fi100mm?

Przy wentylacji domowej ( 20-30 m3/h na osobę), nie ma to wpływu na strumień , tylko na koszty montażu i możliwości "schowania".

W miarę równo robimy same nawiewy i wywiewy - oznacza kanały, ich ilość lub przekroje i przepustowości przy optymalnych prędkościach czy co innego?
Przecież robi się po równo, WP_20141124_10_42_10_Pro.jpg Ma Pan tu przykład: z lewej skrzynka 8x nawiew i z prawej 8x wywiew

tyle, że anemostatów jest 8 : 3 ( dwie łazienki (po 3) i kuchnia (2)

oznacza nawiewamy odpowiednio do potrzeb a wywiewamy maksymalnie (bilans) a ponieważ wywiewu z reguły w typowym domu jest "mniej" tak naprawdę to on jest wąskim gardłem całej wentylacji domu?
Bilans to kompromis... nie chodzi w nawiewie o "mniej" ani o "więcej" w nawiewie chodzi o AKURAT. Natomiast w wywiewie o jak najwięcej. Wywiew z nawiewem będą się zgadzać niezależnie od wentylatorów i kanałów. Jedyny problem, to: Jak zrobimy więcej wywiewów przy ściśle określonym nawiewie - to zabieramy te wywiewy łazienkom. I zamiast możliwości ustawienia wentylacją komfortu, mamy albo za sucho w pokojach, albo za wilgotno w łazienkach.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego dając np oprócz kuchni i łazienki wywiew w garderobie pozbawiamy się możliwości regulacji na czym to pozbawienie polega?

Po pierwsze, garderoba to pomieszczenie czyste i wywiewanie przez nie zepsutego powietrza nie ma sensu.

Wracając do liczb.

Mamy 4 osoby dwie łazienki i kuchnie. Nawiew komfortowy w przedziale 80-120m3/h . Wywiew 100m3/h łazienki i 30m3/h kuchnia.

Jak teraz damy wywiew gdziekolwiek jeszcze to, mamy do wyboru

- zwiększyć nawiew

- zmniejszyć wywiew w łazienkach.

 

Jak Pan znajdzie 3 rozwiązanie to gratuluję?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale czy poprawne jest takie wykonanie kanałów domu aby np nawiewać cały dom przekrojem fi250mm a wywiewać np. fi100mm?

Przy wentylacji domowej ( 20-30 m3/h na osobę), nie ma to wpływu na strumień , tylko na koszty montażu i możliwości "schowania".

Te 250 i 100mm To miałem na myśli sumaryczny przekrój dla domu jaki schodzi się przy centrali.

 

Bilans to kompromis... nie chodzi w nawiewie o "mniej" ani o "więcej" w nawiewie chodzi o AKURAT. Natomiast w wywiewie o jak najwięcej. Wywiew z nawiewem będą się zgadzać niezależnie od wentylatorów i kanałów.

 

Natomiast na wywiewie jak najwięcej - co to znaczy - ile więcej? więcej do czego do nawiewu?

 

 

Jedyny problem, to: Jak zrobimy więcej wywiewów przy ściśle określonym nawiewie - to zabieramy te wywiewy łazienkom. I zamiast możliwości ustawienia wentylacją komfortu, mamy albo za sucho w pokojach, albo za wilgotno w łazienkach.

 

Czyli jak zrobię po równo wywiew i nawiew to nie będzie tego problemu. Jeśli łazienka i kuchnia ma już dość (odpowiednią ilość) to czy będzie problemem jeśli gdzieś dołożę dodatkowo wywiew tak aby suma nawiewów całego domu = sumie wywiewów całego domu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Identyczne łączne średnice nawiewu i wywiewu - nie muszą oznaczać, że strumienie są takie same. Można przecież oddzielnie regulować prędkość powietrza w każdym kanale zbiorczym.

No np. otworzyć drzwi w jednej łazience a w drugiej zamknąć albo dwa pokoje otworzyć a pozostałe zamknąć. Anemostat wywiewny w korytarzu a chcemy pozbyć się wilgoci w łazience no to drabinka i zakrywamy dziurę w korytarzu i.t.d. Tu przedstawiłem opcję bezpłatną taką darmową. Bo jak ma się to odbywać z automatu to jakieś porządne sterowanie i kupa przepustnic i innych dupereli które tanie na pewno nie będą.

Pomyślcie wreszcie. Wasze wyliczanki są aktualne tylko i wyłącznie dla ściśle określonych warunków. Czyli n.p. wszystkie drzwi do wszystkich wentylowanych pomieszczeń otwarte. Wystarczy że do jednego z nich zamkniecie drzwi i wasze wyliczanki ile to powietrza przeleci poszczególnymi kanałami czy anemostatami można o kant potłuc.

 

P.S. Ilość nawiewanego i wywiewanego powietrza oczywiście się nie zmieni ale strumienie na poszczególnych anemostatach i owszem.

Edytowane przez plusfoto
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...