Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Elastyczne przewody wentylacji mechanicznej


Recommended Posts

Rozkład anemostatów pozwala nam uzyskać cyrkulację powietrza z punktów nawiew do wywiew.

Zamiast robić zabudowę, sufity podwieszane itd. itp. kanały wentylacyjne można zalać w posadzce lub stropie.

Posadzka 5 styro + 5 beton wystarczy żeby umieścić tam kanały 63 mm śr. zewnętrznej. do tego skrzynki w najwyższym punkcie 8cm.

[ATTACH=CONFIG]313462[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]313463[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]313464[/ATTACH]

 

Ja to wiem. Halo, halo - czytajcie ze zrozumieniem mój post - to ironia.

 

Jarszcz - Tylko po co te koszty, te materiały i zbędna robota. Wg TB wystarczy dać gdziekolwiek nawiew -dyfuzja błyskawiczna -załatwi wszystko.

To po co tak utrudniać - mi się właśnie nie zgadza z jednej strony instalacja jak na twoich zdjęciach z drugiej teoria TB.

 

Nie widzicie sprzeczności?

To miałem na myśli o co w tym chodzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 2,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Czy zgadza się Pan z tym czy takimi kanałami jak napisałem czy to nie zadziała?
Nigdzie nie pisałem o niedziałającej wentylacji mechanicznej . Wentylacja mechaniczna zawsze działa.

- problemem jest komfort. I to nie tylko wilgotnościowy ale i szumy.

Robiąc wywiew przed łazienką, nie zmienia Pan strumienia nawiewu tylko zabiera powietrze sprzed łazienki. Mając wywiewy tylko w łazienkach i kuchni, może Pan Sobie ustawić wentylację na całą moc jaką ma centrala.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja to wiem. Halo, halo - czytajcie ze zrozumieniem mój post - to ironia.

Nie widzicie sprzeczności?

To miałem na myśli o co w tym chodzi.

 

Wentylacja poza dostarczeniem powietrza i odbiorem, ma zapewniac komfort.

Polega on (komfort) na rozkładzie pomieszczeń na czyste i brudne, skąd mamy nawiew i wywiew.

Chcesz mieć przecież bezpośredni dopływ powietrza do sypialni w nocy przy zamkniętych drzwiach, a nie tylko w salonie.

Ale Ty to wiesz...

Dodatkowo instalacja tłumi hałas działania centrali, czyniąc ją praktycznie niesłyszalną.

Jak nie podoba Ci się rozkładanie kanałów, zawsze można zrobić centralny nawiew, wywiewy w oknach, kratkach.

Jest taki temat na forum - wentylacja hybrydowa.

 

Na teorie i praktyki p. Tomasza odpowiadać nie będę, bo kiedy chodzi o praktykę, to nie mam większych zastrzeżeń. Gorzej jak się zaczynają tego typu tematy, kiedy Pan Tomasz chce komuś coś udowodnić, ale brakuje konkretnych przedstawionych przez niego argumentów.

 

Jak zauważyłeś, wszyscy tak robią. Skoro p. Tomasz zakłada inaczej niech swoją rację udowodni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wentylacja poza dostarczeniem powietrza i odbiorem, ma zapewniac komfort.

Polega on (komfort) na rozkładzie pomieszczeń na czyste i brudne, skąd mamy nawiew i wywiew.

Chcesz mieć przecież bezpośredni dopływ powietrza do sypialni w nocy przy zamkniętych drzwiach, a nie tylko w salonie.

Ale Ty to wiesz...

 

Dokładnie...

 

Dodatkowo instalacja tłumi hałas działania centrali, czyniąc ją praktycznie niesłyszalną.

Jak nie podoba Ci się rozkładanie kanałów, zawsze można zrobić centralny nawiew, wywiewy w oknach, kratkach.

Jest taki temat na forum - wentylacja hybrydowa.

 

Na teorie i praktyki p. Tomasza odpowiadać nie będę, bo kiedy chodzi o praktykę, to nie mam większych zastrzeżeń. Gorzej jak się zaczynają tego typu tematy, kiedy Pan Tomasz chce komuś coś udowodnić, ale brakuje konkretnych przedstawionych przez niego argumentów.

 

Jak zauważyłeś, wszyscy tak robią. Skoro p. Tomasz zakłada inaczej niech swoją rację udowodni.

 

To nie znaczy, ze mi się to nie podoba. Stwierdzam, że wszyscy (większość) robią inaczej.

A można podobno tak tanio i również skutecznie.

 

Np masz te 4 os = 120m3/h nawiew + wywiew.

Dajesz reku w pomieszczeniu tech np koło garażu.

Czerpnia przez ścianę, wyrzutnia przez ścianę.

Nawiew przez ścianę, wywiew przez ścianę. Jeśli w pomieszczeniach ogrzewanych to masz zero kanałów, zero ich ocieplania, zero problemów.

A te parę mb co masz nie przez ścianę robisz od razu na etapie murowania budowy domu a nie wykańczania> Np z ceramiki, cegły, kamionki czy czego tam chcesz. Dodatkowo od razu można zalać w stropie a jak średnica nie pozwoli to częściowo w stropie może w murze. Wsadzić w garach stropu (teriva) itp. I nie wyjdą ci graty instalacyjne na kanały za więcej niż 500zł.

schemat WM wg TB.jpg

To czemu tak nikt nie robi. Przecież dyfuzja jest w mgnieniu oka to po co komplikować układy i dodatkowo tyle płacić?

Ja tak nie wymyśliłem ale tak by wystarczyło zrobić na podst. tego co sugeruje Pan TB.

To przychodzi od razu do głowy po przeczytaniu ostatnich 4-5 stron.

 

Oczywiście to wielkie uproszenie ale chodziło mi o uchwycenie sedna.

Edytowane przez m@rio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A te parę mb co masz nie przez ścianę robisz od razu na etapie murowania budowy domu a nie wykańczania> Np z ceramiki, cegły, kamionki czy czego tam chcesz. Dodatkowo od razu można zalać w stropie a jak średnica nie pozwoli to częściowo w stropie może w murze. Wsadzić w garach stropu (teriva) itp. I nie wyjdą ci graty instalacyjne na kanały za więcej niż 500zł.

[ATTACH=CONFIG]313483[/ATTACH]

To czemu tak nikt nie robi. Przecież dyfuzja jest w mgnieniu oka to po co komplikować układy i dodatkowo tyle płacić?

Ja tak nie wymyśliłem ale tak by wystarczyło zrobić na podst. tego co sugeruje Pan TB.

To przychodzi od razu do głowy po przeczytaniu ostatnich 4-5 stron.

 

Oczywiście to wielkie uproszenie ale chodziło mi o uchwycenie sedna.

 

Pamiętaj, że we wszystkim co można kupić jest trochę więcej lub mniej marketingu.

Dlaczego w rysunku, który załączyłeś do wypowiedzi dom ucięty jest z lewej strony?

Sam tworzysz pole do zbędnej dyskusji.

Na postawione przez ciebie pytanie są 2 poprawne odpowiedzi.

1. Układ taki będzie działać prawidłowo - jeśli dom kończy się na tych 2 pomieszczeniach i są one ze sobą połączone.

2. Układ taki nie będzie działać, gdy ten dom po lewej stronie posiada jeszcze 20 pomieszczeń.

 

Nie dziw się zatem, że jedna osoba napisze "tak", a druga "nie"

Polecam ci zacząć od podstaw.

I posługuj się "treściwymi" pytaniami

 

Np.

1. W moim projekcie sprzed 5 lat policzono mi 450 m3/h siłę wentylacji. Czy jest to poprawna ilość? Zakładam 4 domowników 2 łazienki i kuchnie.

 

A już najlepiej jakbyś sam sobie na te informacje poszukał odpowiedzi.

Materiałów jest multum.

Jak nie wierzysz polskim normom, użyj niemieckich.

A najlepiej amerykańskich bo to pionierzy wentylacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Gos**c
Pamiętaj, że we wszystkim co można kupić jest trochę więcej lub mniej marketingu.

Dlaczego w rysunku, który załączyłeś do wypowiedzi dom ucięty jest z lewej strony?

Sam tworzysz pole do zbędnej dyskusji.

 

Wydaje mi się, że nie do końca rozumiesz sie z m@rio. Nie wiem ile już czasu przegladasz forum ale jak prześledzisz wpisy TB to zrozumiesz o co chodzi. TB tworzy swoje wyimaginowane teorie, które w jednym wątku przedstawia jako fizyka budowli a w innym stara się im zaprzeczyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pamiętaj, że we wszystkim co można kupić jest trochę więcej lub mniej marketingu.

Dlaczego w rysunku, który załączyłeś do wypowiedzi dom ucięty jest z lewej strony?

Sam tworzysz pole do zbędnej dyskusji.

Na postawione przez ciebie pytanie są 2 poprawne odpowiedzi.

1. Układ taki będzie działać prawidłowo - jeśli dom kończy się na tych 2 pomieszczeniach i są one ze sobą połączone.

2. Układ taki nie będzie działać, gdy ten dom po lewej stronie posiada jeszcze 20 pomieszczeń.

 

Nie dziw się zatem, że jedna osoba napisze "tak", a druga "nie"

Polecam ci zacząć od podstaw.

I posługuj się "treściwymi" pytaniami

 

Np.

1. W moim projekcie sprzed 5 lat policzono mi 450 m3/h siłę wentylacji. Czy jest to poprawna ilość? Zakładam 4 domowników 2 łazienki i kuchnie.

 

A już najlepiej jakbyś sam sobie na te informacje poszukał odpowiedzi.

Materiałów jest multum.

Jak nie wierzysz polskim normom, użyj niemieckich.

A najlepiej amerykańskich bo to pionierzy wentylacji.

 

To nie moja teoria. Wg TB dyfuzja gazów jest błyskawiczna i nie jest ważne gdzie jest nawiew - ważne, żeby w ogóle tylko gdzieś był. Dom sobie wg niego poradzi. Dletego reszta domu jego wielkość, metraż, kubatura, rozkład pomieszczeń wg. TB nie ma znaczenia.

Ja tylko zauważam dziwną sprzeczność tej teorii a rzeczywistości. Poczytaj sobie ostatnie 5-10 stron.

 

Zostałem tu zjebany za to że chcę prowadzić nawiew do każdego czystego pomieszczenia. Kilka osób zabierajccych tu glos wtóruje temu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@mario to masz tylko dwie opcje do wyboru. Albo olewasz teorie TB i robisz normalnie jak Bóg przykazał, albo robisz w/g teorii TB i później narzekasz. Sam musisz wybrać.

 

 

Wracając do tematu, to od kilkudziesięciu stron jest tu pitolenie nie na temat.

Edytowane przez Slawko123
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chwila, chwila. Przecież to TB pisze, żeby nawiewy robić w czystych pokojach a wywiewy w brudnych. Tymczasem większość projektantów lansuje jakieś wyciągi w przedpokojach, przedsionkach i nie wiadomo, gdzie jeszcze.

 

Ciągle nie rozumiem tych ataków na TB osób, które nie do końca rozumieją, co Tomek pisze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chwila, chwila. Przecież to TB pisze, żeby nawiewy robić w czystych pokojach a wywiewy w brudnych. Tymczasem większość projektantów lansuje jakieś wyciągi w przedpokojach, przedsionkach i nie wiadomo, gdzie jeszcze.

 

Ciągle nie rozumiem tych ataków na TB osób, które nie do końca rozumieją, co Tomek pisze.

 

Nie, nie, nie !!! Nieprawda.

 

Napisał, że jak dam nawiew w innym pokoju to w drugim też będzie ok mimo braku czegokolwiek z wentylacji, nawet jak zamknę w nim drzwi.

Podałem przykład śpiących tam osób podałem przykład, że wsadzamy tam 8 osób zamiast 4. Stwierdził, że to wszystko nie ważne, że dom to wyrówna.

Dyfuzja wymiana jest błyskawiczna. Nie ma znaczenia nawiew i jego umiejscowienie. Mało tego jak widzisz nie zaprzecza. Cofnij się wstecz. Już nie wiem do 3-5 stron wstecz i przeczytaj do teraz to zrozumiesz czemu oponujemy. Tu nie chodzi o jakiś atak ale o dyskusję.

 

Ja kończę bo to nie ma sensu nie ustosunkowujemy się to kwestii tylko o ostatniego postu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Je nie jestem fachowcem ani instalatorem.

 

Mieszkam w bloku 15lat. Całe mieszkanie to tylko 45m2 haha -cóż ten metraż to pomyłka.

Ale do rzeczy 15 lat mam tam wentylację tylko nawiew w kuchni w wywiew w łazience.

 

Od kiedy to w blokach instalowali kanały nawiewne? Pierwsze o ty m słyszę. W kuchni i w łazience masz kanały wyciągowe. A jak chcesz mieć w takim mieszkaniu wentylację to powinieneś albo w oknach mieć nawiewniki, albo je rozszczelnić albo powinni je zainstalować pseudo-fachowcy co by nimi pizgało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od kiedy to w blokach instalowali kanały nawiewne? Pierwsze o ty m słyszę. W kuchni i w łazience masz kanały wyciągowe. A jak chcesz mieć w takim mieszkaniu wentylację to powinieneś albo w oknach mieć nawiewniki, albo je rozszczelnić albo powinni je zainstalować pseudo-fachowcy co by nimi pizgało.
W blokach jak najbardziej robili kanały nawiewne w kuchniach. Zawsze je robili pod oknem i służyły do nawiewu świeżego powietrza wprost do szafek.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Gos**c

Przypomne tylko:

 

Może siedzieć i 10 osobowa rodzina w salonie, CO2 wyrównuje stężenie 500X szybciej niż np dym nikotynowy. Niech Pan zapali w domu gdzie się nie pali papierosa, za ile Pan poczuje w każdym pomieszczeniu, że ktoś zapalił? Minuta , 30 sek? Nie ma znaczenia przy połączonych "wentylacyjne pomieszczeniach gdzie jest nawiew. To bardziej działa na świadomość nie na stężenie CO2 . Były sytuacje, w istniejących domach, że nawiew robiło się na korytarzu ( nie było innej możliwości) i w żadnej sypialni (nawet z dwiema osobami ) CO2 nie przekroczyło rano 800ppm.

Najważniejszą sprawą jest BILANS

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W blokach jak najbardziej robili kanały nawiewne w kuchniach. Zawsze je robili pod oknem i służyły do nawiewu świeżego powietrza wprost do szafek.

To chyba tylko w twojej okolicy. Ja jeszcze czegoś takiego nie widziałem. I to zarówno w blokach z lat 70-tych jak i tych po 2005. Dzięki temu teraz wiele osób ma problemy po wymianie okien.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

.....

 

I niby nic się nie zmienia. Bo wentylację liczymy dla osoby i nie m2 czy m3 kubatury.

 

Tylko czy na pewno ?

 

W tym przykładzie nie mamy żadnego dopływu/odpływu powietrza do żadnego z pokoju na górze- bo po co wg Pana już starczy.

przypominam, że ta góra jest takiej samej wielkości jak ten parter.

Czasem te 4 osoby siedzą na dole czasem na górze. Z reguły te 4 osoby śpią całą noc na górze.

 

Ja jestem zdania, że warto coś tam wentylować jednak bo inaczej będzie zaduch i gorąco latem. (zima zresztą też bo ciepło parteru tez spiernicza na poddasze)

 

Metraż nie ma znaczenia, tyle samo rodzina zużywa. A ilość osób... od tego jest regulacja. Dla wentylacji nie ma też pojęcia góra, dół skoro jest przejście..

 

Ale jaka regulacja jak tam nie będzie czego regulować bo nic nie ma.

No to ja się nie zgadzam. Tym razem pierwszy raz z Panem.

 

Jeśli nie dam NIC na górze - 100% będzie tam kiszka - a jeszcze jak np dzieci zamkną swoje pokoje to na pewno.

Dodatkowo rano gwarantowane zmęczenie.

 

Ponowię pytanie.

 

Jaka regulacja i jaka wentylacja, jakie przesuszanie, jaki komfort jeśli nie ma nic w danym pokoju lub jest za mało?

 

Nic powużej oznacza że nie ma na poddaszu co regulować bo tam nic nie daliśmy bo nap. wystarczy gdzieś w jednym miejscu na parterze wg TB.

 

Nie ma większego znaczenia, wyrównanie CO2 jest wielokrotnie szybsze niż wymiana powietrza. Pan zapali papierosa w domu. CO2 jest wieeelokrotnie szybsze.

 

Jeśli, zmęczenie, ból głowy, zaduch, smród czy jak to zwać nie jest powodowany przez CO2 to gówno mnie to CO2 obchodzi a jeśi tak to obchodzi.

Ja nie chcę mieć efektu typu duszność, zmęczenie, ból głowy, zaduch, smród czy jak to zwać i zapobiegać temu wentylacją.

 

Wg. Pana metraż, kubatura, sposób użytkowania, rozkład pomieszczeń, liczba poziomów nie ma znaczenia.(mogę zacytować to ostatnie Pana 2 strony)

Ważna dla Pana jest maetodyka obliczenia 4 os. x 30=120m3/h nawiew i tyleż samo wywiewu. Wiecej nie potrzeba. Wystarczy dać na parterze bo dyfuzja czy coś tam i tak w strzale błyskawicy wszystko wyrówna. My twierdzimy, że w praktyce jest inaczej.

odpowiedź na to TB

. Dokładnie TAK .

 

A ja Panie TB gwarantuje, że będzie zaduch.

 

Niech Pan sobie zrobi prosty test:

Zamknie drzwi w pokoiku 20m2 zwoła 4-6-8 osób. niech tam posiedzą z 4-8h. Następnie można tam wejść z zewnątrz i bez przyrządów czuć i siekierę można powiesić.

 

Albo inny

Niech pan w takim samy pokoju zamknie drzwi i położy spać na noc 2-3 osoby. Następnie rano zapyta się czy im dobrze się spało. Również Pan siekierę powiesi.

 

Przypominam wentylacja jest gdzieś indziej ale nie w tym przykładowym pokoju.

 

odpowiedź na to TB

Jak sąsiad ma wentylację a Pan nie, to się zgodzę, ale piszemy o naszej domowej wentylacji. Nie ma czegoś takiego jak przekroczone dopuszczalne CO2 w jednym pokoju.

Panowie nie macie pojęcia o fizyce, o dyfuzji o wentylacji. Jak oddychamy to CO2 błyskawicznie się wyrównuje w całym domu.

To jest fizyka.

 

Patatay dobrze zauważył i przypomniał:

Może siedzieć i 10 osobowa rodzina w salonie, CO2 wyrównuje stężenie 500X szybciej niż np dym nikotynowy. Niech Pan zapali w domu gdzie się nie pali papierosa, za ile Pan poczuje w każdym pomieszczeniu, że ktoś zapalił? Minuta , 30 sek? Nie ma znaczenia przy połączonych "wentylacyjne pomieszczeniach gdzie jest nawiew. To bardziej działa na świadomość nie na stężenie CO2 . Były sytuacje, w istniejących domach, że nawiew robiło się na korytarzu ( nie było innej możliwości) i w żadnej sypialni (nawet z dwiema osobami ) CO2 nie przekroczyło rano 800ppm.

Najważniejszą sprawą jest BILANS.

 

Następnie ponieważ dalej TB i kilku mu wtórujących nie zmienia zdania. Zapodałem przykład instalacji na potstawie tych NIE MOICH TEORI aby przeciwstawić, że skoro TB była by prawdą to wszyscy powinni tak robić.

Jednak tak się nie dzieje. Dla mnie jest to zastanawiające-nik tak nie instaluje i dowodzi,że gówno prawda.

Skoro gówno prawda i nikt tak nie robi to nie ma sensu dalej o tym pisać.

 

Jeśli Was nie przekonałem, że nie da się dla 4os. tak zrobić dobrej wentylacji, że :

dajemy JEDEN nawiew 120m3/h gdziekolwiek w domu i wywiew w łazience i kuchni aby był komfort, brak zaduchu, siekiery, duszności smrodu itd. - to trudno.

 

Ja wolę te przykładowe 120m3/h nawiewu podzielić po 30m3/h pomiędzy sypialnię i 3 pokoje (4x30m3/h).

 

Wszystko.

 

P.S. Nie mam zamiaru znowu czesać wątek aby udowadniać jak mi wmawiacie, że to moja teoria a nie TB.

Ja się jej tylko przeciwstawiłem.

Pozdrawiam

Edytowane przez m@rio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...