Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Kominek z płaszczem + bufor - pytanie tylko do użytkowników !!!


Tripler

Recommended Posts

Wiem, temat wałkowany przez setki wątków, ale konia z rzędem temu kto mi podrzuci link z odpowiedzią na pytanie od użytkowników, a nie teoretyków instalacji kominka z PW połączonego z niewielkim zbiornikiem akumulacyjnym.

 

Poszukuję odpowiedzi czy przy dobrze zaizolowanym domu (dane poniżej) i kominku z PW 24KW warto zainstalować bufor? np. 500ltr (w tym 160ltr C.W.U.)

Jak to się sprawuje w praktyce? Nie chciałbym go ładować w nieskończoność. Nie jest to tani sprzęt, planuję Galmet 500/160 L 1-W , stąd moja wielka prośba o odpowiedź czy warto.

 

 

W domu 60% podłogowe, 40% grzejniki.

Czy grzejniki lepiej włączyć przed czy za buforem?

Czy w trakcie 2-4 godzinnego palenia nabijemy bufor?

Czy 500-600ltr wystarczy? Jeśli tak to orientacyjnie na ile czasu?

 

Jak taka instalacja się sprawuje w praktyce? Czy przy jednym wieczornym paleniu 3-4godz zapewnimy temp w domu 21C na całą dobę?

 

 

Dom 220m2, dobrze zaizolowany

podłoga 15cm U=0,37W/mk,

ściany 15cm U=0,31 W/mk,

dach 30cm U=0,33

 

Z góry dzięki

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Mam podobny układ. Kominek Arysto 10WWSJ i bufor 750/250l palę intensywnie przez ostatni miesiąc (jeszcze nie odpaliłem pieca na gaz. Wieczorne (18-23) palenie wystarcza na nagrzanie domu do temp ok 21 st i nagrzanie bufora do temp 56-60st. W nocy kaloryfery wyłączam po to by mieć gorącą CWU na następny dzień. W nocy temp spada do 18-19st.

Dom 230m2, dobrze zaizolowany

podłoga 18cm

ściany 20cm

dach 30cm

Fakty które pomogą w obliczeniu pojemności cieplnej bufora:

minimalna temperatura użyteczna (taka przy której warto włączać kaloryfery) -40st

maksymalna temperatura do której da się nagrzać bufor kominkiem -65 (mi się udało tylko tyle).

 

Reszta ze wzoru:

Q=m*c*dT

Q=500*4200*25= 52,5kJ (kilo-dźuli) czyli 14,58kWh - trochę mało....Z drugiej strony to 7 godzin pracy farelki 2000W...

Edytowane przez gonzo93
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A bufor masz zbiornik w zbiorniku? Jak nie zakręcasz grzejników na noc cała c.w.u. się wychładza?

 

Poważnie rozważam czy nie zrobić ogrzewania podłogowego w całym domu, żeby nie tracić ciepłej wody z bufora na grzejnikach i nie komplikować całej instalacji. Rozgrzana podłoga będzie potrzebowała teoretycznie mniej energii. Myślisz że wtedy bufor dłużej będzie trzymał ciepło?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A bufor masz zbiornik w zbiorniku? Jak nie zakręcasz grzejników na noc cała c.w.u. się wychładza?

Tak jest zbiornik w zbiorniku (tzw. "mamka"). Co do podłogówki to nie wiem czy się bardziej opłaca podłogówkę czy grzejniki. Mam jedno i drugie. Systemowo rzecz ujmując (cały dom jako system) to sposób w jaki wpompujesz w niego ciepło jest obojętny. Zawsze pochłonie taką samą ilość ciepła. Pewnie inaczej będzie taka sama ilość ciepła odczuwana przez ludzi w zależności czy będzie ciepła podłoga czy grzejniki lub ściany. Zauważ, że tą podłogę też trzeba nagrzać. To jest kilkanaście ton betonu...

Plusy podłogówki:

- niższa temperatura zasilania (ważne przy kondensatach i pompach ciepła)

- upraszcza aranżacje wnętrz

- miło w nogi...

Minusy podłogówki:

- duża bezwładność

- problemy z okładzinami (parkiety panela itp)

- większy koszt (chyba)

- może być chłodniej przy drzwiach balkonowych

Plusy kalafiorów:

- szybsza reakcja

- niższy koszt

- możliwość prostego wyłączenia (głowica)

- możliwość dosuszania ubrań lub ręczników w łazienkach/pralni

Minusy kalafiorów:

- wyższa temperatura zasilania

- przeszkadza w malowaniu i meblowaniu

- szpeci? widok

To tyle co mam do powiedzenia

 

ps. Co do CWU to wystarczy, że bufor ma 42-45 stopni i woda w kranie jest dostatecznie ciepła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ma ktoś Kominek z PW + bufor + podłączenie tego wszystkiego do podłogówki? I jak się sprawuje? tzn jak szybko wychładza się woda w zbiorniku.

To zależy czy jest zimno... i czy podłoga jest już wygrzana czy trzeba ją dopiero wygrzać. Wygrzewanie podłogi trwa kilka ładnych godzin (dobę) i wtedy ciepło pochłaniane jest w ogromnych ilościach.

Ja mam podłączone do bufora i kaloryfery i podłogówkę (oba obwody na oddzielnych pompach obiegowych). Jak odpalę podłogówkę to jej już przez całą zimę nie wyłączę. Jak na razie odpalam tylko kaloryfery.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

maksymalna temperatura do której da się nagrzać bufor kominkiem -65 (mi się udało tylko tyle).

..

Coś masz nie teges z połączeniem, zbyt słabo palisz, albo wkład mało wydajny. Ja bez problemu osiągam 85 st. na całej wysokości. Kilka razy nagrzałem bufor nawet do 95st. C.

Po nocy temperatura w buforze spada do 50st. wystarczy spalić ok 15kg drewna aby dojść do temperatury, która jest u Ciebie maksymalna.

Gdyby ktoś miał wątpliwości to wrzucam prinscreen (zrobiony przed chwilą) z aplikacji monitorującej system. Schemat to zapis 24h pracy systemu.

 

Image00060.jpgImage00061.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś masz nie teges z połączeniem, zbyt słabo palisz, albo wkład mało wydajny. Ja bez problemu osiągam 85 st. na całej wysokości. Kilka razy nagrzałem bufor nawet do 95st. C.

Po nocy temperatura w buforze spada do 50st. wystarczy spalić ok 15kg drewna aby dojść do temperatury, która jest u Ciebie maksymalna.

Gdyby ktoś miał wątpliwości to wrzucam prinscreen (zrobiony przed chwilą) z aplikacji monitorującej system. Schemat to zapis 24h pracy systemu.

 

[ATTACH=CONFIG]80099[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]80100[/ATTACH]

 

Interesuje mnie jeszcze sprawa sterownika i przepustnicy jaka jest zainstalowana w Twoim układzie - napisz proszę czym sterujesz swój kominek.

 

I jeszcze sprawa naczynia przeponowego: jakiej wielkości ? Kominek rozumiem jest w układzie zamkniętym ?

 

 

 

 

pozdr.

Edytowane przez leszal
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK , doczytałem że Tatarek. Jaki model jeśli mozna wiedzieć ?

 

I jeszcze sprawa naczynia przeponowego: jakiej wielkości przy buforze 1000l ? Kominek rozumiem jest w układzie zamkniętym ?

 

 

Pisał - RT 08 OS.

 

Wielkość naczynia nie ma chyba związku z wielkością bufora ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście jeżeli mówimy o prawdziwym buforze w którym jest woda kotłowa, to naczynia wzbiórcze przeponowe muszą być ściśle dostosowane do ilożci wody kotłowej.... No i nie tylko, bo woda użytkowa podgrzewana również zwiększa swoją objętość, więc stosowne naczynie wzbiórcze przeponowe jest wymogiem.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Diabeł tkwi w szczegółach...

Kilka razy różni instalatorzy próbowali podłączyć "moje" wkłady do wężownicy w buforze. Nigdy na to nie pozwoliłem :cool:

Zbiornik CWU w buforze to dobre rozwiązanie.

Ja również mam Tatarka, ale tego do akumulacji z opcją nasady wodnej RT 08 OS.

Jakie masz ustawienia na tym TATARKU? Jaka temperatura docelowa kominka, jaka temperatura włączenia pompy obiegowej kominka?

W czym gorsze jest podłączenie kominka do wężownicy w buforze od połączenia przez wymiennik płytowy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pompa ładująca wodę z kominka do bufora startuje od 65st. ale nie wystartuje jeżeli na buforze będzie wyższa.

No i zasadnicza różnica ja oferowane wkłady podłączam w układzie zamkniętym (odkąd zmieniły się przepisy), eliminuje to konieczność stosowania wszelkiego rodzaju wymienników. Z doświadczenia wiem, że system z wymiennikiem nie jest tak efektywny. Jednak aby tak zamontować wkład, to musi być to produkt pewny i sprawdzony z odpowiednio obliczonym i zaprojektowanym systemem zabezpieczenia termicznego.

Mam kominek z szybą giętą Arysto 10WWSJ. Użytkuję od ponad roku. Ostatnio bardzo intensywnie.... nic nie pęka.

No i ta "drobna" różnica w producentach i jeszcze dodatkowo boczna szyba...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...