Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Kominek z płaszczem + bufor - pytanie tylko do użytkowników !!!


Tripler

Recommended Posts

Witam.

Mam podobny układ. Kominek Arysto 10WWSJ i bufor 750/250l palę intensywnie przez ostatni miesiąc (jeszcze nie odpaliłem pieca na gaz. Wieczorne (18-23) palenie wystarcza na nagrzanie domu do temp ok 21 st i nagrzanie bufora do temp 56-60st. W nocy kaloryfery wyłączam po to by mieć gorącą CWU na następny dzień. W nocy temp spada do 18-19st.

Dom 230m2, dobrze zaizolowany

podłoga 18cm

ściany 20cm

dach 30cm

Fakty które pomogą w obliczeniu pojemności cieplnej bufora:

minimalna temperatura użyteczna (taka przy której warto włączać kaloryfery) -40st

maksymalna temperatura do której da się nagrzać bufor kominkiem -65 (mi się udało tylko tyle).

 

Reszta ze wzoru:

Q=m*c*dT

Q=500*4200*25= 52,5kJ (kilo-dźuli) czyli 14,58kWh - trochę mało....Z drugiej strony to 7 godzin pracy farelki 2000W...

 

Gonzo, bufor masz podłączony przed grzejnikami/podłogówką czy za? Czy dobrze zrozumiałem, grzejesz od 18-23 (nagrzewasz bufor i układ) i wyłączasz grzejniki na noc żeby mieć CWU na następny dzień. A gdybyś nie wyłączył grzejników na noc?

 

Jak następnego dnia włączasz grzejniki robią się gorące?

Moje pytania może są tendencyjne ale po Twoim poście zaczynam się zastanawiać czy akumulowanie ciepła w dość małym buforze (600/200ltr) ma wogóle sens.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gonzo, bufor masz podłączony przed grzejnikami/podłogówką czy za? Czy dobrze zrozumiałem, grzejesz od 18-23 (nagrzewasz bufor i układ) i wyłączasz grzejniki na noc żeby mieć CWU na następny dzień. A gdybyś nie wyłączył grzejników na noc?

Kominek grzeje bufor przez wężownicę w buforze. Piec grzeje bufor bezpośrednio do płaszcza. Grzejniki i podłogówka są podłączone do tych samych rur co piec (czyli do płaszcza bufora).

Prędkość odbierania ciepła z bufora zależy od wielu czynników: czy dom wygrzany, od jakiej temperatury zaczyna grzać, jaka temperatura wody w buforze, jaka jest temperatura na zewnątrz, jak ściany akumulują ciepło itp itd.

Wczoraj w domu było utrzymywane 21 st do godziny 22. Bufor o 23 miał temperaturę 53-56 stopni (dół-góra). W nocy sterownik miał utrzymywać temperaturę 19 stopni. Rano o 5 znowu miało być 21 stopni. O 6.30 na buforze było jeszcze 48-50. Część ciepła poszło na CWU poranne (raczej mało), a część na dogrzanie do 21 stopni.

Jak następnego dnia włączasz grzejniki robią się gorące?

Moje pytania może są tendencyjne ale po Twoim poście zaczynam się zastanawiać czy akumulowanie ciepła w dość małym buforze (600/200ltr) ma wogóle sens.

Tak grzejniki robią się gorące bo miały ciepłą wodę w buforze z nocy.

Tak jest to raczej mały bufor. Sens bufora jest taki, że przy zaparciu się (dużo drewna) można obniżać koszty ogrzewania tradycyjnego. Bufor znakomicie odbiera ciepło z kominka i umożliwia jego dalszą dystrybucję (także w czasie). Niestety aby mieć możliwość ogrzania sporego domu tylko z ciepła ZGROMADZONEGO w buforze to musi mieć on DUŻĄ pojemność.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i zasadnicza różnica ja oferowane wkłady podłączam w układzie zamkniętym (odkąd zmieniły się przepisy), eliminuje to konieczność stosowania wszelkiego rodzaju wymienników. Z doświadczenia wiem, że system z wymiennikiem nie jest tak efektywny.

Zgadza się. Gdzieś czytałem, że strata na wszelkich wymiennikach płytowych, czy na wężownicy wewnątrz może dochodzić do 10st.

No i ta "drobna" różnica w producentach i jeszcze dodatkowo boczna szyba...

Zgadza się "drobna różnica" w kosztach wkładu jest..... kilkukrotna....(trzykrotna?)

Tak, boczna szyba powoduje oddawanie większej ilości ciepła do pomieszczania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 10 months później...
Mam kominek CTM 18kw bufor 500/160 ( w buforze 500l zbiornik cwu 160l), dom z 1930 r 130 m2 ocieplony styropianem 10 cm (15 lat temu). Rocznie spalam ok 6-7 mp drewna bukowego, palę codziennie od 16 do 22, w domu tylko grzejniki, osiągam temperatury 24 - 25 st C. Gdy na zewnątrz jest -20 rano jest 21 st C. Maksymalnie zagrzałem bufor do 66 st.. Roczne zużycie gazu (całościowe) to 1000m3.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Darter1 - że tak zapytam w jakim celu zastosowałeś bufor ?

 

Miałem nadzieję, że gdy w nocy temperatury spadną do -20 st to ciepło na dogrzanie domu pójdzie z bufora. Jednak taka sytuacja nie zachodzi, mam stary dom z pełnej cegły + styropian 10cm - ściany akumulują dużo ciepła i do rana nie ma potrzeby dogrzewania.

 

 

Jedyny problem jaki mam , to współpraca komina z piecem gazowym. Piec gazowy załącza się w czasie pracy kominka i to jest problem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mogę podnieść temperaturę zamknięcia przepustnicy np do 75 st , ale czy to będzie bezpieczne?

Nie wiem, wolę nie udzielać takich porad nie znając/widząc szczegółów w instalacji. Zwróciłem uwagę, bo widzę, że 'ktoś słyszał, że dzwony biją, ale nie wie w którym kościele" - dot. bufora.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...