Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Budowa kominka narożnego z GK ognioodpornego


skaczacy

Recommended Posts

http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=80317&stc=1&d=1319135118

 

Witajcie, zakładam temat ponieważ nie mogłem znaleźć informacji potrzebnych mi do budowy kominka. Miejsce i wlot kominka wygląda jak w załączniku. Kilka spraw technicznych: wkład kominkowy mam Antek 10 kw z dolotem powietrza do komory spalania, podstawę na której stoi kominek zrobioną mam z cegły szamotowej, komin jest nowy firmy zapel fi 200, wlot komina jak na zdjęciu, doprowadzony jest dolot powietrza z zewnątrz od strony zachodniej, w podłodze pod wylewką. Podłączenie wkładu jest spirorurą spalinową wielowarstwową. To co planuje na chwilę obecną zrobić to ściany wewnętrzne obłożyć wełną do kominków (oczywiście ekranem do kominka). Na górę wyprowadzę rurą ocieplaną ciepłe powietrze do rozprowadzenia turbiną. Nurtuje mnie kilka pytań:

 

1. Czy musi być w tym przypadku komora dekompresyjna, czy wystarczy pusta przestrzeń nieizolowana między sufitem a komorą cieplną?

2. Czym mogę przykleić wełnę do karton gipsu tam gdzie nie będzie profili?

3. Ile musi wynosić szczelina między wkładem a obudową (chłodzenie wkładu) i czy jest konieczne (np czy można je zastąpić kratką wlotową pod kominkiem)?

kominek.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 103
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

nie obraź się, taka porada to nie porada,

skoro zdecydowałem się zapytać o takie rzeczy to postanowiłem już, że będę kominek budował sam, a jak nie chce Ci się pisać czegoś sensownego, tylko wiadomości typu zadzwoń bo dużo by pisać lub lepiej komuś zapłać ... to daj sobie spokój bo tylko forum zaśmiecasz ...

 

Goście co wyceniali mi robotę wycenili to na 1000 zł najtańsza ekipa 800 zł - dla mnie to sporo pieniędzy, więc będę to robił sam i oczywiście na swoją odpowiedzialność, a przy odrobinie pomocy z waszej strony wyjdzie mi to lepiej niż mistrzom od kominków ...

Edytowane przez skaczacy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest to dom drewniany, tak na suficie jest drewniana belka.

za płytą różową GK jest przerwa (powietrze około 5cm) i za nią ściana ze zwykłej cegły pozostała po piecu kaflowym, za nią jest komin. Na ten karton gips pójdzie wełna kominkowa z ekranem, łączenia uszczelnię taśmą aluminiową.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skaczący narobisz się przy tym "kominku"

 

No a ile czasu spędzisz na forum zanim doczekasz się odpowiedzi, potwierdzających to co chcesz usłyszeć....

Bo przecież i tak zrobisz tak jak sobie wymyślisz i umyślisz.

Bo budowa kominka to bułka z masłem.

 

Na tym forum to wymyślają jakieś cuda, przepisy, niebezpieczeństwo, jakieś rozwiązania pozwalające na fajne, optymalne użytkowanie kominka. Niektórzy to nawet jakieś odzyski ciepła z spalin, aby nie marnować drewna...

Niektórzy posuwają się i zagłębiają w jakieś teorie kosmiczne na temat sprawności, wydajności, itp, itp, itp

Powiem Ci że są nawet tacy co sami budują paleniska ceramiczne, aby podnieś maksymalnie efekt użytkowania i ogrzewania. Ale to fanatycy jacyś.

Edytowane przez bohusz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skaczący narobisz się przy tym "kominku"

 

No a le czasu spędzisz na forum zanim doczekasz się odpowiedzi, potwierdzających to co chcesz usłyszeć....

Bo przecież i tak zrobisz tak jak sobie wymyślisz i umyślisz.

 

hmm nie chciałbym nikogo obrazić, ale im więcej postów tym bardziej chamskie docinki (nie licząc kolegi Wojtka który jako pierwszy wykazał się zainteresowaniem).

Kolego widzisz podobny czas rejestracji mamy, a od tego czasu ja sporo czytam, Ty sporo piszesz, więc albo potrafisz dużo albo piszesz w każdym temacie coś podobnego. Szkoda tylko że najpierw musisz się po wyżywać...

 

mam jeszcze jedną teorię, ale ją już dla siebie pozostawię.

 

Nie patrząc na to czy ktoś z forum mi pomoże czy zrobię to całkiem sam, umieszczę informacje jak to zrobiłem, może komuś się przyda.

Edytowane przez skaczacy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem powinieneś zmienić technologię. Pustka za tą płytą, jeżeli gdzieś jest ograniczona drewnem (pewnie sufit), nie jest najlepszym rozwiązaniem. Powinieneś ją zlikwidować usuwając ten "ognioodporny" gips i umieścić izolację bezpośrednio na ścianie z cegły. Jeżeli wychodzi za grubo uzupełnij jeszcze cegłą - np. na "6". Na cegłę daj izolację z płyt z krzemianu wapnia albo innego naprawdę ogniochronnego materiału (nie z wełny).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak na suficie jest drewniana podłoga, tzn deski na tych belkach leżą. Taką technologię sugerowały mi właśnie te ekipy z firm, oni chcieli tą wełnę bezpośrednio na cegle dawać (jedna ekipa) a druga właśnie tak powiedziała jak zrobiłem, że najpierw ognioodporny gips a potem do niego wełna. Czyli takie rozwiązanie jest złe (tj mniej bezpieczne?)? Postaram się poszukać coś o tych bloczkach i cenach, choć u kolegi już 5 rok działa takie rozwiązanie, może to tylko fart gość miał.

 

Jak jest dokładnie z tą komorą dekompresji gdy wylot z kominka kończy się tak jak mam, gdzie najlepiej ją zrobić?

 

Jeszcze mi się nasunęło pytanie, czyli w tej pustce za kartongipsem pomimo izolacji może być wysoka temperatura? przejdzie ona przez wełnę? bo wlot komina jest zaizolowany? Pytam z czystej ciekawości ...

 

dodam, że kupiłem w sumie to co miałem na liście do kupienia zostawionej przez ekipy, wełnę, wszystko do rozprowadzenia po pomieszczeniach, silikon do 1500 stopni, kratki, profile, taśmę aluminiową do łączeń, spirorure, wszystko do dolotu. W tej chwili kominek grzeje bez obudowy już 2 tydzień.

Edytowane przez skaczacy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wojtku , widzę ,że widzisz to co ja . Inteligentną duszę w postaci

Skaczacego :) Pozwól ,że się podłączę , bo i mnie ujął wyważonymi

wypowiedziami. Razem będzie nam weselej .

Skaczący , zacznę od pytań . Czy dysponujesz zdjęciami stanu poprzedzającego

montaż płyt GK ? Dom drewniany to nie przelewki więc zanim zaczniemy

budować dalej , zadbajmy o bezpieczeństwo p.-poż. Jesli nie ma zdjęć,

to powiedz , czy za płytami pionowymi jest jakieś drewno?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W międzyczasie odpowiedzi.

 

"1. Czy musi być w tym przypadku komora dekompresyjna, czy wystarczy pusta przestrzeń nieizolowana między sufitem a komorą cieplną?

2. Czym mogę przykleić wełnę do karton gipsu tam gdzie nie będzie profili?

3. Ile musi wynosić szczelina między wkładem a obudową (chłodzenie wkładu) i czy jest konieczne (np czy można je zastąpić kratką wlotową pod kominkiem)? http://forum.muratordom.pl/images/misc/paperclip.png"

 

1. Tak ,zrobimy komorę dekompresyjną( w tym wypadku obowiązkowo)

2. Gipsem szpachlowym

3.Szczeliny z boku 4-5 mm , z góry ca10 mm

--o kratkach później--

Masz jakiś wzór obudowy do którego dążysz ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak mam projekt, na zdjęciu widać jej podstawę, będzie to trapez, kominek będzie ustawiony tak jak jest w tej chwili. Będzie to zwykła prosta obudowa zabudowana od góry do dołu, z kratką wylotową z żaluzją na górze na środku (na wysokości wlotu do komina), i trzema kratkami mniejszymi wlotowymi na dole (na każdej ze ścianek), jutro postaram się jakoś ten projekt przerobić na wersję cyfrową (np zdjęciem czy skanerem) i umieszczę go tutaj.

 

dobrze się składa bo mam gips szpachlowy,

komorę dekompresji wg planu mam między od 10 cm nad górą wlotu do komina do samego sufitu, a komorę grzewczą mam od tego samego miejsca do samego dołu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć Piotr!

 

Dobrze widzisz :).

 

Chcę odpowiedzieć na pytanie kolegi o tę pustkę. Jeżeli zrobiłbyś tak, jak zaplanowałeś, istnieje zawsze ryzyko odklejenia wełny od płyt, które "gołe" stopniowo będą się rozsypywać. Wtedy już Twój wkład bez przeszkód będzie "widział" drewniane elementy sufitu. Pustka powietrzna to dobry "przewodnik" ognia. Stosuje się ją w celu obniżenia temperatury lub zapory dla żaru. Drewno jednak zawsze musi być pewnie chronione.

Lepiej żeby było to wypełnione zwartym materiałem - nie włókniną. Wełną można izolować materiały niepalne.

 

Już Was zostawiam w spokoju.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

oj nie widziałem postu wyżej, nad tą ścianą przy samym suficie idą dwa legary (na samej górze). Mniej więcej tak jak ta belka którą widać. Tam był wcześniej piec kaflowy (dokładniej kuchnia z piecem chlebowym i od drugiej strony taki wysoki kaflak.

 

Wojtku tylko wróć do nas i bardzo Ci dziękuję za pomoc.

 

Co do tego odklejenia wełny, lepiej jest ją upchać w tą konstrukcję profili niż przyklejać ?

 

Co do sposobu moich wypowiedzi, przeważnie piszę wprost, często jestem zbyt bezpośredni, przeważnie reaguje impulsowo. Jakoś tak jestem do życia tylko dość specyficznie piszę. A moje "wyważone" (mam nadzieje że aż tak źle nie jest) wypowiedzi są po prostu odpowiedzią na niektóre denerwujące mnie wpisy nie tylko w moim temacie.

Edytowane przez skaczacy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Hej Skaczący.

Wyobraź sobie takie akwarium ... no tak minimum ze 600 litrów. Chcesz je ustawić na środku nowiutkiego domku z drewna. Będziesz "dmuchał na zimne" i robił "ileś tam" więcej zabezpieczeń by w razie czego ...?

Tak samo jest z kominkiem. Tyle że po awarii takiego akwarium dom osuszysz ... po nieszczęściu z ogniem suszyć nie będziesz już co miał ...

Nie obrażaj się tu na nikogo - każdy kto zabierze tu głos, choćby wydawał się nawet mało konkretny, będzie chciał żebyś kiedyś nie spłonął, bo już po pierwszym Twoim zdjęciu i tym co napisałeś, widać że masz poważne szanse ...

- płyta GK nie jest żadnym materiałem ognioodpornym

- "komora..." (łojezzzuu jak ja nie lubię tego określenia) musi być i to wentylowana u Ciebie

- ściana prawdziwie ogniotrwała (murowana) potem pustka powietrzna (wentylowana) potem znowu coś prawdziwie ogniotrwałego jak pisał Wojtek

- jak popalisz mokrym drewnem i zapaćkasz przewód dymowy to go nie będziesz w stanie wyczyścić (nawet biorąc pod uwagę że taki przewód w miarę sam dba o siebie)

- nawet jak będziesz palił suchym to i tak na ostatnich 30-40 cm poziomych prawie będzie się robiła "górka" z sadzy i popiołu - też tego nie wyczyścisz

- to rozprowadzenie na górę - możesz wierzyć lub nie ale jest właściwie częstszą przyczyną pożarów kominkowych niż żywy ogień bujający się w kominku - jak źle zrobisz to za kilka lat będziesz miał pożar (tyle mniej więcej potrzeba żeby się on w końcu z takiego rozprowadzenia zrobił)

Zanim cokolwiek zaczniesz robić, posiedź przez zimę w tym dziale FM i czytaj, czytaj, czytaj ... potem dopiero zacznij pytać.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wojtku .

z tą dekompresją , to może ja przejmę pałeczkę , gdyż kiedyś współpracowałem z

francuzami i technologia ta jest mi znana . Sztuka polega na właściwym wykonaniu

przegrody między komorą grzewczą i dekompresyjną ( nie może być mowy o jakimś

odklejaniu wełny , jak słusznie zauważyłeś) i dobrym wentylowaniu obu komór .

Dobór i ilość kratek zrobię w odpowiednim momencie. Kratki z żaluzją odpadają.

 

Wstępne założenia Skaczącego są dobre. Rozwój wypadków , pozwoli ogarnąć resztę.

 

Powtórzę pytanie o zdjęcia.

Edytowane przez Kominki Piotr Batura
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Tak na marginesie - ostatni numer dodatku sezonowego do bardzo poczytnego pisma wnętrzarskiego ... dwa domy drewniane z dwoma kominkami. Jeden z nich nawet u Forumowicza, który pokazywał go tutaj. Obydwa robione przez samych inwestorów. Tak zrobione że to tylko kwestia czasu ... drewno kilka - kilkanaście centymetrów od rzeczy nagrzewających się do kilkuset stopni.

Domy przepiękne, zrobione z fantazją. Fantazji zabrakło przy robieniu kominków.

Polecam oglądnąć - aktualnie w "kioskach".

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Forest-Natura, dzięki za odpowiedź, ja się nie obrażam, tylko nie pozostaję dłużny bezsensownym odpowiedziom, bo najlepiej napisać, zapłać komuś i święto.

 

Co do akwarium to bardzo ciekawe porównanie, w litrach to mało trochę napisałeś bo planuje dwa razy tyle, ale to tak pół żartem pół serio.

 

czy to rozprowadzenie gdy zrobię je taki przewodem izolowanym (chyba mam isowera) do rozprowadzenia gorącego powietrza, faktycznie jest takie niebezpieczne? jak je odpowiednio zaizolować?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hmm zdjęcia ... nie mam zdjęć tej ściany za tym GK, dlatego tylko go opisałem, zrobił się tu trochę ruch, ja na prawdę już trochę przeglądam ten dział o kominkach, ale ile ludzi tyle opinii i każdy przypadek wg mnie warto osobno analizować. Dom drewniany jak zauważył przedmówca jest na prawdę łatwo palny. Mój ma 75 lat ... najchętniej mieszkałbym w murowanym itp ale niestety mnie nie stać :) Ta komora dekompresji, nie wiem jak dokładnie powinna mieć kratki rozłożone, jutro chciałem składać konstrukcję z profili.

 

http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=80372&stc=1&d=1319143970 tylko to znalazłem, cegły zostały dołożone tak jak idzie ta domalowana czerwona kreska i komin został zmieniony z cegły na bloczki i wkład ceramiczny.

sciana.jpg

Edytowane przez skaczacy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skaczący , spokojnie . Prześpij się do jutra . Zacznijmy od dołu , resztą zajmiemy się

w swoim czasie i w odpowiedni sposób , Skoro jest i Forest , będzie nas pilnował.

Np. rurę przerobimy , coby nie było tak jak u rumuneza :D

 

Fotki ? Nie ma fotek mówisz . To jeszcze raz . Zostawmy sufit na razie.Czy za obu ścianami są cegły?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...