Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Pompa ciepła do domu 215 m2


jacekgrz

Recommended Posts

Witam serdecznie,

 

buduje dom według projektu studia Archipelag: http://www.archipelag.pl/projekty-domow/teo/rzuty.html

Jako iż chciałbym wykonać całość w miarę ekologicznie i wygodnie (zero brudzenia się z opałem i minimum obsługi), myślę nad ogrzewaniem domu oraz wody "do mycia" za pomocą pompy ciepła.

 

Dodatkowo zastanawiam się nad wykonaniem instalacji solarnej, tylko nie wiem, czy będzie to miało ekonomiczny sens - czy wystarczy sama pompa ciepła.

Dom według projektu będzie mieć 215m2 powierzchni użytkowej, domyślam się, że będzie potrzebne urządzenie o dość wysokiej mocy. Duża moc musi mieć dobrej jakości markowe podzespoły w urządzeniu.

Co Państwo polecicie, zależy mi na opiniach instalatorów oraz użytkowników.

 

Dziękuję,

 

Jacek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odpowiadam z perspektywy człowieka, który wgryza się w temat, by zainstalować na wiosnę pompę ciepła we własnym dość dużym domu.

Po pierwsze, Pompa ciepła przygotuje CWU po niskich kosztach, więc dodatkowa inwestycja w solary raczej nigdy się nie zwróci i nie będzie miała żadnego wpływu na wygodę i komfort.

Po drugie nie jest powiedziane, że będziesz potrzebował urządzenia o wysokiej mocy. Wszystko zależy od tego jak ocieplisz dom i czy zastosujesz WM z odzyskiem ciepła. Przełoży się to na zapotrzebowanie na ciepło Twojego budynku. Doradził bym zrobienie dość dokładnych obliczeń. Ważnym wynikiem będzie szczytowe zapotrzebowanie na ciepło dla maksymalnych ujemnych temperatur typowych dla strefy w której realizujesz inwestycje. Wynik ten powie Ci jaka moc urządzenia będzie wystarczająca, by zrównoważyć straty ciepła przy tak niskich temperaturach na zewnątrz. Możesz do tego dodać jeszcze zapas mocy na przygotowanie CWU i będziesz mógł dobrać urządzenie w tzw. punkt. Są też opinie, że urządzenie powinno się niedowymiarować, bo ekstremalne temperatury panują tylko kilka dni w roku i nasz portfel niewiele ucierpi, jeśli wtedy trochę dogrzejemy grzałką, za to w pozostałym okresie praca urządzenia powinna być ekonomiczniejsza.

Nie tylko "duża moc" powinna mieć dobre podzespoły w urządzeniu. Takie podzespoły znajdziesz zarówno u światowych potentatów w produkcji tych urządzeń jak i u polskich producentów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potwierdzam to co napisał przedmówca. Najpierw dobrze policzyć, potem myśleć o marce. Moja przyjaciółka będzie kupowała PC na pewno polskiej produkcji (Ecopol). Ja mam pompe produkcji szwedzkiej i jestem bardzo zadowolony nie tylko ze sprzetu, ale takze z firmy sprzedającej (Thermogolv) jaki i instalującej (p. Kuraszyk).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...