Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

wentylacja łazienki połączonej z garderobą


mierzej

Recommended Posts

Planujemy wydzielenie w sypialni na poddaszu łazienki i garderoby. W jednym z wariantów planujemy garderobę, jako osobne pomieszczenie z wejściem z łazienki. Pod względem funkcjonalnym najbardziej nam to pasuje. Mamy jednak obawy odnośnie wentylacji obu pomieszczeń. W łazience przewidziany jest kanał wentylacyjny oraz okno dachowe. Dla garderoby nie został przewidziany osobny przewód wentylacyjny. Co zrobić, żeby wilgotne powietrze z łazienki nie cofało się do garderoby. jak skutecznie wentylować te pomieszczenia.

Garderobo-łazienka.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Konto usunięte_12*
Nasuwa się tu pomysł zastosowania wentylacji mechanicznej wywiewnej z obydwu pomieszczeń z jednym wentylatorem higrosterowanym, regulowanej anemostatami ssącymi, z dodatkowym otworem nawiewnym w garderobie (pobór powietrza spoza łazienki). Edytowane przez Konto usunięte_12*
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za pomoc. Rozumiem, że wentylator podłączony do przewodu wentylacyjnego w łazience. Działając będzie powodował wentylowanie zarówno łazienki jak i garderoby. Otwór nawiewny w garderobie i drzwiach wejściowych do łazienki (otwory w drzwiach). Ale co pomiędzy garderobą a łazienką? ten anemostat ssący? czy też wystarczy otwór w drzwiach? Jak działa wentylator higrosterowalny?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Konto usunięte_12*
Otwór nawiewny w garderobie i drzwiach wejściowych do łazienki (otwory w drzwiach)?. Ale co pomiędzy garderobą a łazienką? ten anemostat ssący? czy też wystarczy otwór w drzwiach? Jak działa wentylator higrosterowalny?

Widzę, że nie "skumałeś" :rolleyes:

1. wyraźnie napisałem, że nawiew do garderoby nie może być w drzwiach, które wg rysunku wychodzą do łazienki, tylko musi być wykuty w ścianie z innym pomieszczeniem

2. anemostaty (2 szt.) mają sens tylko wtedy, gdy stanowią zakończenia wspólnego rurociągu. Można wtedy regulować wypływ powietrza z obu wentylowanych pomieszczeń

3. wentylator higrosterowany, to popularny produkt możliwy do kupienia w wielu sklepach. Załącza się samoczynnie po przekroczeniu określonej wilgotności powietrza i wyłącza, gdy ta wilgotność spadnie

 

pozdrawiam

Edytowane przez Konto usunięte_12*
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam, chciał bym dopiąć się do tego tematu z podobnymi kłopotami wentylacji: zamierzam garderobę podłączyć do komina wentylacyjnego sypialni za pomocą kanału poziomego o długości 3m i załamanego pod kątem 90 stopni czy to będzie działać? dodatkowo umieszczę małe okrągłe kratki wentylacyjne w drzwiach garderoby żeby powietrze z holu mogło się tam dostawać, cały system ma być tylko grawitacyjny bez żadnych wspomagaczy elektrycznych
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Konto usunięte_12*

Wentylacja konwekcyjna (zwana niesłusznie grawitacyjną) w skrócie tak działa, że ciepłe powietrze unosi się pionowo w górę. Poziomo przemieszczać się będzie mogło tylko przy pomocy tych elektrycznych "wspomagaczy" ;)

Oprócz tego w wentylacji naturalnej obowiązuje zasada - jeden kanał wentylacyjny na jedno pomieszczenie.

 

Pozdrawiam

Edytowane przez Konto usunięte_12*
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Konto usunięte_12*
a to drugie rozwiązanie?

To już lepsze rozwiązanie - pod następującymi warunkami:

1. kratka powinna być usytuowana "po przekątnej" (możliwie najdalej od nawiewu)

2. garderoba powinna być (choćby minimalnie) ogrzewana

No i ten nawiew powinien być rzeczywisty, a nie wirtualny (np. szczelne okna w całym domu)

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam jeszcze kilka pytań: dom będę ogrzewał piecem na paliwo stałe zaś producent pieca podaje w instrukcji obsługi nast. rzecz: nadmuch świeżego powietrza do kotłowni za pomocą kratki umieszcz 30 cm nad podłogą a odprowadzenie zużytego powietrza przy suficie. Więc zrobiłem tak, na kominie wentylacyjnym ponad dachem wybiłem jeden otwór do kanału wentylacyjnego który schodzi te 30 cm nad podłogą, a odprowadzenie zużytego powietrza umieściłem przy samym suficie w ścianie zewnętrznej ( wybiłem dziurę i wstawiłem kratkę). Czy to będzie działać, czy będę mieć nadmuch z kanału na dachu i wydmuch w kanale w ścianie? i jeszcze jedno jak w kanale na dachu mam tylko jedną kratkę to czy do takiego kanału mogę podłączyć okap kuchenny, czy będzie on odprowadzał opary powstające przy gotowaniu i doprowadzał świeże powietrze do kuchni kiedy nie będę korzystać z kuchenki i okapu? ( np. rano lub w nocy). Nie jest to ten sam kanał co w kotłowni
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Konto usunięte_12*

Trochę dużo tych problemów, jak na takie krótkie forumowe porady :rolleyes:

Widać z tego, że potrzebna by ci była wiedza "od podstaw" i co nieco przydługi wykład ;)

1. dlaczego swoje eksperymenty wentylacyjne zacząłeś od kotłowni, gdzie przepisy są szczególnie precyzyjne?

Musisz się liczyć z odbiorem kominiarskim, więc wszelkie czynności lepiej było najpierw uzgodnić z kominiarzem

Jeśli nawiew ma być 30 cm ponad podłogą a kratka wentylacyjna pod sufitem, to po co wybijałeś ten otwór na zewnątrz, a nawiew umieściłeś w kanale wentylacyjnym? :confused:

2. w garderobie wystarczy jakiś niewielki grzejnik (kilka żeberek lub najlepiej kilka pętli "podłogówki"), aby ubiory i bielizna nie zatęchły i zapewniona była stała wymiana powietrza

3. należy unikać poziomych odcinków wentylacji naturalnej, bo trudno będzie przewidzieć w którym kierunku (i czy w ogóle) powietrze zechce przepływać (zależy to od wielu czynników)

Edytowane przez Konto usunięte_12*
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli nawiew ma być 30 cm ponad podłogą a kratka wentylacyjna pod sufitem, to po co wybijałeś ten otwór na zewnątrz, a nawiew umieściłeś w kanale wentylacyjnym?

nie rozumię tego... zrobiłem to zgodnie z przykazaniami producenta kotła nic na lewo doprowadzenie powietrza kanałem wentylacyjnym na dachu a odprowadzenie kratka przy suficie jak to ma wyglądać to ja mam nawet rysunki w tych przykazaniach... chodziło mi tylko o taką rzecz: czy mając jedną kratkę do jednego kanału na dachu czy będę mieć przez to nawiew czy wywiew bo tego już nie ma w tych przykazaniach. normalnie pod czapką w kanałach wentylacyjnych wybija się kanał na przelot i zakłada kratki z obu str. u mnie tak się nie dało więc wybiłem jedną i wiem że będzie działać tylko w którą stronę?

Edytowane przez wtorrekwtorrek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Konto usunięte_12*
u mnie tak się nie dało więc wybiłem jedną i wiem że będzie działać tylko w którą stronę?

Właśnie o tym pisałem - TO się dopiero okaże :D

Zgodnie z przepisami kratka wentylacyjna w kotłowni powinna być STALE otwarta, więc jeśli wystąpi "cofka", to nic na to nie poradzisz. Nic też specjalnie (w twoim przypadku) się nie stanie, bo jeśli planowanym wywiewem będzie nawiewać, to ... ;). Pewniejszym (i prawidłowym) rozwiązaniem byłoby umieszczenie kratki wywiewnej w kominie wentylacyjnym a doprowadzenie powietrza z zewnątrz kratką o odpowiedniej wielkości 30 cm nad podłogą.

O wymaganiach dot. kotłowni poczytaj sobie tu (m.in. w rozdz. 5 i 7):

http://www.ciop.pl/5544.html

i jeszcze jedno jak w kanale na dachu mam tylko jedną kratkę to czy do takiego kanału mogę podłączyć okap kuchenny, czy będzie on odprowadzał opary powstające przy gotowaniu i doprowadzał świeże powietrze do kuchni kiedy nie będę korzystać z kuchenki i okapu? ( np. rano lub w nocy).

Lepiej, aby ci ten okap nie "doprowadzał " tego "świeżego" powietrza, bo tylko wyziębisz kuchnię. Okap kominowy (nie pochłaniacz!!) powinien być fabrycznie wyposażony w samoczynny zawór zwrotny (zamyka instalację na czas jego postoju) lub (jeśli go nie ma) trzeba samemu taki zawór w rurociągu zamontować. Do nawiewu służą inne urządzenia - np. nawiewniki okienne. Te okienne jednak nie wystarczają do zaspokojenia "apetytu" okapu, więc najlepiej zbudować jakiś duży nawiew zamykany na czas postoju okapu. Jest to szczególnie ważne w przypadku okapu wysokowydajnego, bo inaczej podczas jego pracy będzie "ciągnąć" z kratek wentylacyjnych.

 

Pozdrawiam

Edytowane przez Konto usunięte_12*
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a niech to! To ja już nie wiem nic... chciałem zrobić sobie takie coś zwane 2w1 czyli odprowadzenie zużytego powietrza i doprowadzenie świerzego jednym kanałem, nie mam zamiaru niszczyć ościeżnic i montować tam jakiegoś pseudo nawiewu już lepiej rozszczelnić to okno. Nie poznałem też odp. na pytanie związane z tą jedną kratką w kominie wentylacyjnym, w którą stronę będzie ciąg? Przyznam szczerze że mam szereg problemów żeby znaleźć coś konkretnie w google na ten temat. namieszałem w tej swojej wentylacji wiem o tym. komin wentylacyjny stoi poprzecznie do dymowych i stąd te kłopoty, nie stoi wzdłużnie bo wtedy miał bym na dachu komin niczym urwany z jakiejś fabryki 169x49 cm przecież to szaleństwo! teraz mam 96x52 no i kanały z jedną kratką oraz zagadkowym ciągiem. Pan który mi to doradził twierdzi że kotłownia będzie się zaciągać powietrzem przez jedną kratkę a i w kuchni też może być ta jedna kratka ponieważ okap ma wymuszony ciąg, a jak go wyłączę to będę mieć powietrze świeże w kuchni posłuchałem i tak też zrobiłem a teraz spać przez to nie mogę.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Konto usunięte_12*
a niech to! To ja już nie wiem nic... a teraz spać przez to nie mogę.

No cóż - wentylacja nie jest wcale taka prosta, jak by się mogło niektórym wydawać. A szczególnie wentylacja naturalna bywa w praktyce nieprzewidywalna :rolleyes:

Fakt - "namieszałeś". Póki co śpij spokojnie. Przysłowie mówi: "Pożyjemy - zobaczymy!" ;)

Może u ciebie (na zasadzie wyjątku) prawa natury zadziałają inaczej(?) :D

Edytowane przez Konto usunięte_12*
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 years później...

Witam

 

Odkopię temat, bo mam podobne pytania jak wyżej.

 

Łazienka i garderoba są obok siebie i mają jedną wspólną ścianę (każde z tych pomieszczeń ma oczywście osobne wejście).

W garderobie przewidziane było okno (to jest stan surowy, więc narazie jest dziura na okno) i nie został przewidziany przewód wentylacyjny. Stwierdziliśmy, że jednak wolelibyśmy to okno zamurować, bo szkoda miejsca, ale wtedy powstaje problem z wentylacją garderoby.

Ale, jako że komin wentylacyjny łazienki jest właśnie przy wspólnej ścianie łazienki i garderoby, to pomyśleliśmy, że może by się przebić w z garderoby do tego komina i wstawić wentylator (mechaniczny, np. z czujnikiem wilgotności).

 

No i pytanie jest takie, czy ma to sens i czy będzie to działać? W sensie, czy np. wilgoć z łazienki nie będzie przechodzić do garderoby.

Jeżeli można tak zrobić, to jak to najlepiej rozplanować? Czy np. wentylator w łazience ma być wyżej niż ten w garderobie? Czy robi się takie a la wyprowadzenia od kratki/wentylatora w kominie (czyli coś jak wenflon :))?

 

Z góry dzięki za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...