Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

działka pod zabudowę bliżniaczą a budowa domku jednorodzinnego


Recommended Posts

Witam,

Proszę o radę w niniejszej sytuacji:

Moja żona jest właścicielką wąskiej działki która jest przewidziana pod zabudowę bliźniaczą, sąsiadująca działka należy do mojej szwagierki a ta chce tą działką sprzedać. Wiec moje pytanie czy będąc właścicielami obu działek będziemy mogli wybudować na nich domek jednorodzinny wolnostojący pomimo że działki są przewidziane pod zabudowe bliżniaczą?

Proszę o pomoc, widziałem podobne tematy ale żaden nie opisywał konkretnie takiej sytuacji

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jestem do tego przekonany, myślę że dałoby "się poczarować". Podaj dokładne wymiary działek i ich wzajemne usytuowanie, wraz z ewentualnymi odległościami od zabudowy na sąsiednich działkach.

 

Jest sporo projektów umożliwiających Bliźniaczenie. Wtedy na jednej z działek budujecie dom z "możliwością" bliźniaczenia a na drugiej nic nie budujecie. Pamiętacie wtedy by na ślepej ścianie przewidzieć otwory okienne - okna wstawicie w późniejszym terminie jeśli będą konieczne.

 

Jeśli chcielibyście aby dom był na środku obu działek będzie trudniej, ale być może da się scalić obie działki i wtedy wystąpić o pozwolenie na budowę bliźniaka, a wybudować tylko połowę.

 

Najlepiej jakbyś wkleił dokładne informacje o działce wraz z mapką i szczegółowym opisem planu zagospodarowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dokładnych wymiarów nie znam (działke niedawno teściowa przepisała żonie) szerokość to około 15 metrów tak na oko a długości ze 30 (Jak będe miał dokładne dane działki to podam), działki przylegają do siebie dłuższymi bokami i w planie jest właśnie że bliźniak ma stać na tych właśnie działkach. Myślałem jeszcze o scaleniu tych działek i postawieniu bliźniaka normalnie na środku tylko takiego żeby wcale na bliżniaka nie wyglądał tylko nie wiem czy dałoby się taki myk zrobić bo żadnych projektów tego typu nie znalazłem.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Jesteś pewien ? Kilka cytatów z ustawy o gosp nieruchomościami.

O przez opłatę adiacencką rozumiemy między innymi opłatę ustaloną w związku ze wzrostem wartości nieruchomości spowodowanym budową urządzeń infrastruktury technicznej z udziałem środków Skarbu Państwa lub jednostek samorządu terytorialnego albo scaleniem i podziałem nieruchomości,

Art. 98a. 1.

Jeżeli w wyniku podziału nieruchomości dokonanego na wniosek właściciela lub użytkownika wieczystego, który wniósł opłaty roczne za cały okres użytkowania tego prawa, wzrośnie jej wartość, wójt, burmistrz albo prezydent miasta może ustalić, w drodze decyzji, opłatę adiacencką z tego tytułu. Wysokość stawki procentowej opłaty adiacenckiej ustala rada gminy, w drodze uchwały, w wysokości nie większej niż 50 % różnicy wartości nieruchomości. Ustalenie opłaty adiacenckiej może nastąpić w terminie 3 lat od dnia, w którym decyzja zatwierdzająca podział nieruchomości stała się ostateczna albo orzeczenie o podziale stało się prawomocne. Wartość nieruchomości przed podziałem i po podziale określa się według cen na dzień wydania decyzji o ustaleniu opłaty adiacenckiej. Przepisy art. 144 ust. 2, art. 147 i art. 148 ust. 1-3 stosuje się odpowiednio.

 

Art. 144. 1. Właściciele nieruchomości uczestniczą w kosztach budowy urządzeń infrastruktury technicznej przez wnoszenie na rzecz gminy opłat adiacenckich.

2. Przepis ust. 1 stosuje się także do użytkowników wieczystych nieruchomości gruntowych, którzy na podstawie odrębnych przepisów nie mają obowiązku wnoszenia opłat rocznych za użytkowanie wieczyste lub wnieśli, za zgodą właściwego organu, jednorazowo opłaty roczne za cały okres użytkowania wieczystego.

 

Art. 145. 1. Wójt, burmistrz albo prezydent miasta może, w drodze decyzji, ustalić opłatę adiacencką każdorazowo po stworzeniu warunków do podłączenia nieruchomości do poszczególnych urządzeń infrastruktury technicznej albo po stworzeniu warunków do korzystania z wybudowanej drogi.

2. Wydanie decyzji o ustaleniu opłaty adiacenckiej może nastąpić w terminie do 3 lat od dnia stworzenia warunków do podłączenia nieruchomości do poszczególnych urządzeń infrastruktury technicznej albo od dnia stworzenia warunków do korzystania z wybudowanej drogi

 

Art. 148. 1. Obowiązek wnoszenia opłaty adiacenckiej powstaje po upływie 14 dni od dnia, w którym decyzja o ustaleniu opłaty stała się ostateczna. W przypadku rozłożenia opłaty na raty obowiązek ten dotyczy wpłacenia pierwszej raty.

 

 

Jak wynika z powyższego nie ma znaczenia to czy sprzedasz grunt. To nie jest renta planistyczna płatna tylko w przypadku sprzedaży nieruchomości Gmina o ile stwierdzi że jej sie to opłaca robi operat szacunkowy który określa ile wzrosła wartosć nieruchomości a następnie o ile sie nie odwołasz do SKO to masz 14 dni na uregulowanie należnosci. Koniec i kropka. Nikogo nie obchodzi że możesz nie mieć na to kasy. Płacz i płać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...