Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tynk glinowy na piec szamotowy..jak zrobić?


ramko

Recommended Posts

Temat tynkowania jest ciekawy szczególnie w nie tak w końcu odległej przeszłości.

Według mnie Eniu ma zupełną rację. Wystarczy zapytać "starego" tynkarza jaka pora roku była najlepsza to tynkowania.

 

Teraz sprawa jest uproszczona ze względu na mnogość dodatków modyfikujących zaprawy, no i ich ścisłych proporcji.

Wchłanianie wody, aby potem ją stopniowo długo uwalniać, poprawianie urabialności, plastyczności i lepkości to zadanie podstawowych dodatków modyfikujących.

Regulacja czasu otwartego, czasu wiązania i możliwość pracy w ujemnych temperaturach to zadania następnych dodatków modyfikujących.

Ważne są proporcje i jakoś owych dodatków, ale potem to ma wpływ bezpośredni na cenę końcową.

 

Z gliną bezpośrednio nie pracowałem, ale to dla mnie ciekawy temat i z zadowoleniem czytam wszelkie informacje.

W sumie glina jest taniutkim materiałem i myślę, że warto zagłębić swoją wiedzę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tani materiał , mówisz Boguś...

Ta glina, która wydaje Ci się tania, wymaga sporo wiedzy i celebracji ,zanim

do tynkowania się nada. Zdobycie niezbędnej wiedzy, czas prób praktycznych

i niewątpliwe frycowe , które Cię nie ominie ...może być droższe niż najdroższy

gotowy tynk na wysokie temperatury ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Eniu wiem i domyślam się tego.

Jeżeli o mnie chodzi nie miałem na myśli tynkowania, chociaż ten temat tą czynność porusza.

 

Ja tak w wolnych chwilach, czasami oczywiście, myślę o glinie do innych zastosowań, jako składnik pewnych mikstur.

Przecież wiesz Eniu dobrze, że jesteśmy firmą wykonawczą, nie tylko montażową. Całą konstrukcje bryły obudowy wykonujemy od zera z surowców sypkich + woda czysta pitna.

 

Piszesz Eniu również, z swoją wrodzoną wyrozumiałością i delikatnością, że do pracy z gliną wymagana jest wiedza. No ale mamy to forum przecież...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 years później...
Zwykła siatka stosowana na elewacjach nie nadaje się, już w trakcie wysychania powoduje przecinanie płaszczyzny tynku glinianego. Siatka z włókna szklanego jest niezbędna zwłaszcza dla amatorów tego zawodu. Moja propozycja to ,- siatka podtynkowa o wymiarze oczek min. 10 x 10 mm. pod warunkiem że jest z włókna szklanego. Zwykła siatka stosowana na elewacje, nadaje się tylko w wypadku użycia kleju jak i wypraw profesjonalnych, ale to wiąże się z kosztami.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...