Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

wjeje zimnem z okapu! Help!


kratek

Recommended Posts

Witam Wszystkich gdyż jest to mój pierwszy wpis na tym forum.

 

Wczesniej oczywiscie uzylem opcji szukaj i naczytalem sie TYLE o wentylacji, co nigdy.

Mimo to chciałbym opisac swoj problem i poprosic o rade (w szczególnosci Adama ;)

 

 

Kupiłem nowy dom od developera wyposażony w wentylację grawitacyjną (kratki pod sufitami, nawiewniki w oknach).

Na parterze mam polączone ze soba kuchnię, jadalnie, salon, korytarz, schody. Na całej tej powierzchni ok 56 m2 mam dwie kratki wentylacyjne po przeciwnych stronach (jedna w salonie, druga w kuchni). Dodatkowo na całą ta powierzchnię mam 2 nawiewniki w oknach w kuchni i w salonie. Obok kratki w kuchni mam do drugiego szybu went. podpięty okap. Zaobserwowałem, że z okapu dmucha mi zimnym powietrzem do środka. Przy czym pozostałe kratki wyciągają powietrze normalnie. Sytuacja ma miejsce także przy otwartych nawiewnikach. Przestaje dmuchać z okapu, dopiero po otwarciu okna. CO ROBIĆ, aby nie dmuchało zimnem z okapu, i nie musiec siedziec przy otwartym oknie ;)

Ponadto jak pootwieram wszystkie nawiewniki, to tez niezle dmucha zimnem na parterze.

Na tyle na ile sie naczytelam, nie satysfakcjonuje mnie opcja wiekszych rozszczelnien, bo i tak mam wrazenie ze za duzo tego zimnego powietrza wpada do domu. Wydaje mi sie ze powinienem ograniczyc wyplyw cieplego powietrza przez kratki, ale nie wiem czy dobrze kombinuje!

 

Pomóżcie please :wiggle:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Konto usunięte_12*

Większość okapów "kominowych" ma fabrycznie wbudowany zawór zwrotny (popularnie zwany "klapką") zabezpieczający właśnie przed tą "cofką". Jeśli go nie ma, to trzeba go wbudować w rurociąg wychodzący z okapu.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kratek

Ty się prosisz o kłopoty!

Przeczytałeś , ale nie przemyślałeś.

 

Najgłupszy pomysł, na jaki można wpaść - to zatykanie bez zrozumienia o co chodzi - wszystkiego!

 

"Przestaje dmuchać z okapu, dopiero po otwarciu okna. "

To jest znak, że nawiew nawiewnikami jest stanowczo za mały!

CZEMU?!!!

- Bo pewnie masz kocioł gazowy.

Do tego - z otwartą komorą...

 

Co robić, żeby nie wiuchało z okapu?

- Wyłączyć ogrzewanie w domu!

To załączenie ogrzewania jest napędem dla tego przepływu powietrza.

 

"Na tyle na ile sie naczytelam, nie satysfakcjonuje mnie opcja wiekszych rozszczelnien, bo i tak mam wrazenie ze za duzo tego zimnego powietrza wpada do domu."

Sprzedaj ten dom i kup zbudowany DOBRZE!

Albo...

Zrób remont i wprowadź konieczne poprawki.

A na początku - zrób obrzęd gromniczny, potem usiądź i pomyśl.

 

Zatkasz ten okap - to zacznie nawiewać kratkami wentylacyjnymi.

Ten kocioł MUSI do spalania mieć powietrze - to sobie je bierze.

Tak do 500m3/godz w mrozy. (a ile Ty tam masz kubatury?!)

 

Jak skutecznie pozatykasz co się da - to będzie spalanie niezupełne, czad i pewnie jaki pogrzeb...

Zrób coś dla rodziny! Spisz testament! - jeżeli wybierzesz opcję zatykania, bo pizga chłodem.

 

Samo zbudowanie/kupienie domu nie jest trudne.

Trudne jest poprawne uruchomianie tego nowego domu!

Ludziom się wydaje, że dom wystarczy mieć - i już zadziała.

Sam widzisz - że to nieprawda.

 

Po bardzo wnikliwej analizie ilości i kierunku przepływającego powietrza (ten obrzęd gromniczny) można będzie myśleć o sposobach skierowania potrzebnej strugi metodą dedykowaną tam, gdzie jest potrzebna.

Chyba czeka Cię zrobienie kanału nawiewnego z dworu wprost pod ten kocioł gazowy.

Wtedy wentylacja stanie się TYLKO WENTYLACJĄ (sposobem kontroli wilgotności wnętrz) a nie sposobem podtrzymania pracy systemu grzewczego.

 

Hygrometr masz?

CO pokazuje?

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

adam, niektórym nie wytłumaczysz, mam teścia dla którego wentylacja to dziura w ścianie, no i zrobił sobie taką , teraz w kącie nie wysiedzisz bo zimno a kominek jara aż milo, wsteczny ciąg że łeb urywa, jak mówię że do dupy to on twierdzi że jest ok bo świeże powietrze ma w domu i nie ma znaczenia czy wstecznym ciągiem czy innym jakim :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...
kratek

 

"Przestaje dmuchać z okapu, dopiero po otwarciu okna. "

To jest znak, że nawiew nawiewnikami jest stanowczo za mały!

CZEMU?!!!

- Bo pewnie masz kocioł gazowy.

Do tego - z otwartą komorą...

 

Hygrometr masz?

CO pokazuje?

 

Adam M.

 

No właśnie że mam kocioł gazowy, nowoczesny, z zamknięta komora spalania i z zewnętrznym doprowadzeniem i wyprowadzeniem. Poza tym to stoi w odizolowanych pomieszczeniach socjalnych, więc raczej nic mu do tego.

 

Hygrometera nie mam.. :/

 

Z tego co zauważyłem, z tym okapem jest różnie, raz wieje raz nie wieje .. :/

 

Znajomy podpowiada mi żeby zainstalować na kominach takie ustrojstwa obrotowe, które w zależności od kierunku wiatru będą się tak obracać, aby zapewnić ciąg przez podciśnienie, czy jakoś tak.

 

Ponadto nie rozumiem, skoro tyle powietrza zasysa, to gdzie ono uchodzi w takiej ilosci, ze dom ma takie zapotrzebowanie na powietrze.

 

Na górze mam trzy pokoje, i w każdym nawiewnik w oknie otwarty na max. Przy czym kratki wywiewne są tylko w łazience i garderobie.

 

Na dole w oknie kuchennym mam nawiewnik i w oknie w salonie, a 1 kratkę wywiewną w salonie, jedną w kuchni obok okapu, (ładnie wywiewa) i jedną w małej łazience na dole.

 

Oprócz łazienek drzwi do pomieszczeń są z reguły otwarte. Łazienki mają podcięcia wentylacyjne w drzwiach.

 

Naprawdę nie wiem którędy to powietrze może spieprzać w takich ilościach, żeby musiało być tyle dostarczane z zewnątrz.. :/

 

Chyba jednak patent z kadzidłem będę musiał wypróbować :/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Praw fizyki się nie zmieni. Dlaczego przestaje wiać jak otworzysz okno ? No właśnie.

 

nie po to ma takie dobre szczelne okna zeby je tera dziurawić!!!

:-)

Swoją drogą mam teraz dużo wolnego i łaże sobie po sklepach i innych miejscach publicznych. Co 3 osoba która się przewija koło mojego nosa emanuje kombinacją zapachu wilgoci i stęchlizny z lekką nutą drzewną.

Ludzie nie rozumieją ja działa wentylacja. Nie chcą też zrozumieć. Nie przeszkadza im zaduch. Bo najważniejsze aby Panie "ciepło jak w uchu było". Obrzydliwość po prostu.

Czasem ktoś tam zemrze z tego powodu ale to nie działa na wyopbraźnię. Ma Konkubina twierdzi że takie rzeczy powinny być nauczane już w szkole podstawowej np na lekcjach fizyki. I zdaje się że taka praca u podstaw ma sens.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Naprawdę nie wiem którędy to powietrze może spieprzać w takich ilościach, żeby musiało być tyle dostarczane z zewnątrz.. :/

/

 

Wentylacja grawitacyjna ma to do siebie że w lecie nie działa a w zimie działa za bardzo. Kiedyś zmierzyłem w bloku: dwie krataki + 2 rozszczelnione okna dawały jakieś 700m3/h przy minus 10stC. Kubatura mieszkania jakieś 120 m3.

Żadnych cudów nie ma w Twoim przypadku. Tak to właśnie działa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie są skutki tego, że się wentylację projektuje dla różnicy temperatur 10*C, czyli takiej zimy, jak mieliśmy w czasie tych świąt.

 

A potem jak różnica temperatur skacze trzykrotnie, to i wydajność skacze trzykrotnie...

 

I tego nijak się nie uwzględnia licząc oszczędności z wentylacji mechanicznej, bo się przyjmuje oszczędności dla normowych wydatków powietrza wentylacyjnego, a te zimą nigdy nie są spełnione (bo są przekroczone).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kratek, koniecznie zaopatrz się w higrometr i zrób obrzęd gromniczny. Zamiast gromnicy:) można wykorzystać kadzidełka.

Z Twojego opisu wynika, że wentylacja w domu nie jest poprawnie wykonana.

Skoro piec c.o. jest z zamkniętą komorą spalania i podłączony jest prawidłowo, to trzeba poszukać innych przyczyn, na przykład:

- z czego i jak wykonane są kanały wentylacyjne,

- jaki jest ich przekrój,

- czy przypadkiem nie podłączono do jednego kanału kilku pomieszczeń,

- za niskie kominy,

- jak wykonano zakończenie komina (każdy kanał ma kratki na przestrzał czy otwór do góry),

- czy do domu dostarczana jest wystarczająca ilość powietrza zewnętrznego.

 

Musisz też wiedzieć, że pomysłowość deweloperów i wykonawców w oszczędzaniu oraz upraszczaniu sobie roboty nie zna granic.

 

To wszystko powinna obejrzeć w realu, osoba która dobrze zna się na wentylacji( np.: kominiarz) i oceni czy możliwe jest poprawienie wentylacji oraz jak to zrobić. Oczywiście konsultacje na forum nie zaszkodzą. Pomogą zweryfikować kompetencje fachowca i jego zalecenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli są nawiewniki okienne a jest ciąg zwrotny z kanału wentylacyjnego to ja bym obstawiał na kiepsko wykonany/zaprojektowany komin(y) - wystarczy, że otwór na zakończeniu komina nie będzie na przestrzał lub będzie poniżej kalenicy(za jakąś przeszkodą) lub będzie o wiele niżej niż otwory w innych kominach dla domu. Zamów na piśmie opinię kominiarską u dobrego! kominiarza i wtedy będziesz wiedział co jest nie tak.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Który komin kiepsko wykonany? Ten, który wyciąga powietrze tak dobrze, że aż zaciąga z okapu?

Należałoby to zobaczyć naocznie lub przyjrzeć się zdjęciom/projektu domu ale może być tak że otwór boczny na zakończeniu komina nie będzie na przestrzał to wtedy wiejący wiatr od strony tego otworu będzie wtłaczał przez ten otwór powietrze do domu. Może być również tak że ten otwór jest na przestrzał ale zaraz za nim jest przeszkoda przez która wiatr będzie się odbijał i znów wtłaczał te powietrze do komina. Może być znów tak, że ten komin jest poniżej innych kominów (znacznie) i wtedy powietrze (słup powietrza) z niższego komina jest wtłaczane do domu i ucieka do wyższego komina. Ale jeżeli są nawiewniki w domu (pewnie te higrosterowalne bez sterowania ręcznego które nie sprawdzają się w polskich warunkach) to bardziej bym obstawiał za kiepsko wykonanym kominem (nie wspominając o kominie z kominków wentylacyjnych). To są oczywiście tylko przypuszczenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks później...

No właśnie..

 

Komin od okapu jest na niższej części budynku, ma kratki na przestrzał, ale zaraz obok (ok. 1 m) zaczyna się sciana i krawedz dachu głównego, z rynna czyli jest to najniższy komin.

Czyli wylot z tego komina jest tam gdzie zaczyna sie właściwie dach budynku.\

 

Ktoś może polecić rzetelną firme z okolic Rawy Maz. ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie..

 

Komin od okapu jest na niższej części budynku, ma kratki na przestrzał, ale zaraz obok (ok. 1 m) zaczyna się sciana i krawedz dachu głównego, z rynna czyli jest to najniższy komin.

Czyli wylot z tego komina jest tam gdzie zaczyna sie właściwie dach budynku.\

 

Ktoś może polecić rzetelną firme z okolic Rawy Maz. ?

 

I wszystko jasne, komin jest za niski.

Popytaj się o dobrego kominiarza w okolicy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...