Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Nietypowy dom/domek rekreacyjny - ziemianka?


Cass

Recommended Posts

Cześć,

 

Przeszukałem trochę internet i nie znalazłem satysfakcjonującej odpowiedzi. Na przestrzeni pewnie kilku lat(ot, plany takie) chciałem stać się posiadaczem chociażby działki rekreacyjnej (chyba, że będą perspektywy na budowlaną). Ale w sumie nie o to chciałem pytać. Na początek link:

 

http://www.simondale.net/house/

 

Według mnie cudo (nawet pomijając niskie koszty). I tu moje pytanie - jak z prawnego punktu widzenia wygląda "budowa" czegoś takiego? W przykładzie z linku była postawiona budowla, następnie kryta ziemią. Wtedy rozumiem normalne prawo budowlane ma zastosowanie. A w przypadku tak pochyłego terenu, który by nie wymagał stawiania budynku (czyli byłaby to de facto jakiegoś typu ziemianka z pomieszczeniami/drzwiami/oknami "w zboczu")?

 

Może pytanie nietypowe i plan jest szalony, ale im dłużej na to patrzę, tym bardziej mi się tego typu konstrukcja podoba. I kto wie, czy za jakiś czas, jeśli by się zdarzyła taka możliwość porwę się na coś takiego(chyba że nie, to zostanie jakiś drewniany domek całoroczny na wakacje).

 

Z góry dzięki za odpowiedź.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wbrew pozorom prawo budowlane dotyczy obu sytuacji.

Bez względu na technologię wykonania wymaga uzyskania pozwolenia na budowę.

Podstawa prawna ; prawo budowlane:

Art. 3. Ilekroć w ustawie jest mowa o:

1) obiekcie budowlanym - należy przez to rozumieć:

a) budynek wraz z instalacjami i urządzeniami technicznymi,

b) budowlę stanowiącą całość techniczno-użytkową wraz z instalacjami i urządzeniami,

c) obiekt małej architektury;

 

3) (1) budowli - należy przez to rozumieć każdy obiekt budowlany niebędący budynkiem lub obiektem małej architektury, jak: obiekty liniowe, lotniska, mosty, wiadukty, estakady, tunele, przepusty, sieci techniczne, wolno stojące maszty antenowe, wolno stojące trwale związane z gruntem urządzenia reklamowe, budowle ziemne, obronne (fortyfikacje), ochronne, hydrotechniczne, zbiorniki, wolno stojące instalacje przemysłowe lub urządzenia techniczne, oczyszczalnie ścieków, składowiska odpadów, stacje uzdatniania wody, konstrukcje oporowe, nadziemne i podziemne przejścia dla pieszych, sieci uzbrojenia terenu, budowle sportowe, cmentarze, pomniki, a także części budowlane urządzeń technicznych (kotłów, pieców przemysłowych, elektrowni wiatrowych, elektrowni jądrowych i innych urządzeń) oraz fundamenty pod maszyny i urządzenia, jako odrębne pod względem technicznym części przedmiotów składających się na całość użytkową;

6) budowie - należy przez to rozumieć wykonywanie obiektu budowlanego w określonym miejscu, a także odbudowę, rozbudowę, nadbudowę obiektu budowlanego;

7) robotach budowlanych - należy przez to rozumieć budowę, a także prace polegające na przebudowie, montażu, remoncie lub rozbiórce obiektu budowlanego;

 

Art. 28. 1. Roboty budowlane można rozpocząć jedynie na podstawie ostatecznej decyzji o pozwoleniu na budowę, z zastrzeżeniem art. 29-31.

Paragraf 29 jest katalogiem zamknietym i nie występuje w nim twój przypadek.

Problemem może byc miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wielkie dzięki za odpowiedź ;) Czyli jak coś będzie trzeba się starać o pozwolenie na budowę tak czy siak. Ale tym się będę martwił dopiero jak do niej będzie miało dojść. Teraz przynajmniej wiem, że nie jest to niemożliwe.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 months później...

Witam,

też chylę się ku tematowi. Pomysł na zbudowanie czegoś takiego jest moim marzeniem już od kilku lat.

Cass , czy udało się Tobie ruszyć z tematem takowej budowli - lepianki? Pewnie nie tylko ja przeczytam o tym niesamowitym projekcie.

 

A może ktoś już kiedyś próbował przepchnąć się przez polską biurokrację z czymś podobnym? Nawet nie z gliny, ale z np. kamienia, desek.

Jak jest z kierownikiem budowy czegoś takiego?

Czy projekt naszkicowany prowizorycznie ma jakąkolwiek wartość dla urzędników?

Czy materiały użyte do budowy muszą być z góry określone w projekcie, czy mógłbym używać wszystkiego co znajdę tu i ówdzie? W końcu takich powykręcanych gałęzi i pni drzew nie znajdę identycznych jak na naszkicowanym projekcie.

Pozdrawiam wszystkich i zachęcam do włączenia się do dyskusji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie,

Domy tego typu można budować zgodnie z prawem jako szkieletowe lub tzw. budownictwo gliniane. O dziwo mamy nawet na tego typu budowle normę, jako nieliczni na starym kontynencie. Więcej tutaj, a także na odnośnym forum. Można jeszcze tu i tu- tylko, żeby nie było, że to jakaś reklama ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...