Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

baranek czy kornik?


Recommended Posts

Wydaje mi się, że najbardziej funkcjonalny będzie gładki, z którego zabrudzenia można po prostu zmyć. My wybraliśmy taką opcję, następnej wiosny pomalujemy nasze tynki na ciemno-pieczarkowo. Mam nadzieję, że to się sprawdzi, choć i tak dom planuję obsadzić bluszczami, pnączami, glicynią i różami :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Eliza: baranek jak dla mnie jest lepszą fakturą, nie łapie aż tak bardzo brudu, to raz, dwa - jeżeli łapie to "równomiernie", trzy jeżeli masz położony tynk, który zawiera w sobie dodatki antygrzybicze, lub sam z siebie jest antygrzybiczy, to nie będzie widać zieleniny. Malowania tynków zewn. nie polecam.

Jeżeli chcesz zobaczyć jak brudzi się kornik - przejedź się na blokowiska - to zobaczysz pasma brudu, zalegające w dziurach jakie zrobił kornik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months później...

tynki.net: pytanie tylko ile jest kolorów w wyborze tynków. Jeżeli kilka to sa,ma farba nadaje kolor, jeżeli barwione w masie, to dodatkowa robota, poza tym samo malowanie "wypłyca" z zasady strukturę baranka.

Tynk 1 mm? - Toż to prawie taki sam glut jakby się narzucało mąkę 650- tkę.;) Przecież nawet piasek na składzie ma 0 - 2 mm...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Drogich Forumowiczów,

Obecnie sprzedaż tynków o strukturze kornika jest sporadyczna i wielu producentów ma w ofercie tego typu tynki wyłącznie na zamówienie o terminie realizacji od 7-14dni. Nasza firma w ubiegłym roku miała jeszcze tego typu tynki w ciągłej sprzedaży ale rynek pokazał, że 90% sprzedanych elewacji było wykończonych w strukturze baranka 1,5 do 2mm. W naszej ofercie dostępne są również tynki o gramaturze 1mm nie mniej jednak są one o wiele bardziej wymagające pod kątem przygotowania podłoża. Każda nierówność lub niedoskonałość podłoża jest widoczna w strukturze zatartego tynku.

Głównym powodem dominacji tynków o strukturze baranka nad tynkami o strukturze kornika jest praktyczna strona użytkowania takiej elewacji - po prostu tynki o wyraźniejszej strukturze brudzą się o wiele mocniej niż w przypadku elewacji wykańczanych na gładko.

 

Jestem przekonany, że najlepszym rozwiązaniem w przypadku budynku zlokalizowanego przy ruchliwej ulicy było by zastosowanie tynku siloksanowego FAST BARANEK SI 1 lub 1,5mm lub silikonowego FAST BARANEK SIL o tej samej gramaturze lub wykonanie elewacji na gładko z zastosowaniem na całości cementowej szpachlówki np. FAST MS i pomalowanie jej dobrą, samooczyszczającą się się farbą siloksanową FAST SI-SI lub silikonową FAST SILIKON.

Zaletą tych produktów jest wysoka hydrofobowość powierzchniowa co zwiększa odporność na brudzenie się oraz pełna ochrona mikrobiologiczna, zabezpieczająca je przed rozwojem alg i grzybów pleśniowych.

 

W przypadku szczegółowych pytań dot. tych produktów zapraszam na naszą stronę www.

 

Pozdrawiam

Adam Kamianowski

Specjalista ds. Technicznych FAST

Edytowane przez F***T
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 years później...

Tomek!: ja wiem, że Twój najlepszy... ale tak naprawdę normalny mineralny tynk nie potrzebuje polimerów. Odpowiedni skład (m.in ilość cementu, wapna, deczko chemii) gwarantuje, że nie ma rys skurczowych. 1/5 cementu w składzie tynku to sporo za dużo...

Tak naprawdę tynk mineralny różni się tym czy jest barwiony w masie czy nie (potem: malowany). Skład to wariacje tego samego czyli cementu, wapna, wypełniacza i chemii która ma zastąpić mniejszą ilość wapna (nadaje plastyczność i ciągliwość) lub zupełny jego brak (jakiś biocyd) lecz w tym ostatnim wypadku lepiej jest mówić o tynku cementowym a nie cementowo - wapiennym, jak się to ładnie nazywa elewacyjnym lub szlachetnym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tomek W: się wymądrzę troszkę, ale... Dawno dawno temu był inny cement inny rodzaj wapna stosowano i inny był skład zapraw. Tak naprawdę to tzw. gotowe zaprawy i chęć pokazania że są mocne i silne, oraz pozbycie się wapna - bo z niego są wykwity (bzdura) spowodowało problemy. Skurcze biorą się z cementu, zwykle zbyt szybkiego wiązania. Dla tynków odpowiednia ilość cementu to w najlepszy razie naście procent (w zależności od klasy cementu i grubości wypełniacza różna jest wielkość owego naście). Mądre opracowanie jednego pana psora przewiduje że do zapraw używanych do cegieł i wytrzymałości między 6 a 8 MPa ilość cementu (klasy 32,5) do piasku to ok 1 : 5; dla 42,5 ok 1 : 6 do 1:8.... Jeśli używa się napowietrzaczy oraz ciasta wapiennego plastyfikatorów to (tu się kłania moja wiedza i zdobyte doświadczenie) to skład wynosi ok skład zaprawy dla cementu 42,5 wynosi w przybliżeniu 1 : 4,5 (iiość materiałów wiążących do piasku) do 1: 5,5 (j.w.). Obecne gotowe mieszanki rzadko korzystają z wapna o cieście wapiennym nie wspominając...

Ja osobiście dziwię się po co polimery... ale może jestem bardzo starej daty...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...