Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Immergas Victrix X 2 v.2011-ustawienia,opinie,porady


adam998

Recommended Posts

A możesz rozwinąć. Rozumiem, że hydraulik lub instalator przedstawił Tobie jakieś merytoryczne argumenty.

 

Hydraulik i instalator może i nie, bo obaj chcieli mi wrzucić jeszcze mocniejszy kocioł ;)

Przekonał mnie kolega Karlsen, który ma kocioł bodajże 15kw + 100l zasobnik i pisze (dobrze ocieplona chałupa, podobny skład w domu), że wody braknie choć nagrzanie zajmuje 8min. Myślę że moja decyzja to coś w stylu "lepiej na zimne chuchać" :)

 

Uruchomienia musi dokonać instalator. Dodatkowo, żeby gwarancja była ważna musisz mieć kartę podpisaną przez instalatora i hydraulika + dowód zakupu. Ponoć pilnują tego i jak nie masz to się bujaj :)

 

Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 4,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Montixe, cieszę się jak cholera. Bardzo mi pomogłeś w zrozumieniu wielu spraw!

Pięknie to wszystko wygląda. Przedwczoraj umyłem ręce w ciepłej wodzie :)

 

Pozdro

 

Też się cieszę, że mogłem pomóc :)

Jak to mówią majstry na budowie "Będzie Pan Zadowolony" :cool::D

A, i nie bierz TYBOXa do sterowania drugim układem, kup coś innego z ustawialną histerezą.

Edytowane przez montixe
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy Immergas Victrix posiada w menu możliwość szybkiego wyłączenia grzania CWU ?

Taki tryb "urlop"

 

Lubię palić w kominku, w sezonie grzewczym palę od piatku do niedzieli. W nowym domu chciałbym wypróbować nasadke wodną na kominek, aby grzać sobie CWU w zasobniku.

W tym celu chciałbym mieć możliwość szybkiego wyłączenia funkcji grzania CWU, kiedy rozpalam i włączenia jej , kiedy kończę palić w kominku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Przebrnąłem temat od A do Z jednak nadal mam mętlik w głowie

Wcześniej planowałem zakup pieca na ekogroszek ale instalator mnie wyleczył z tego pomysłu.

Mam skrzynkę z gazem przy domu dlatego zdecydowałem się na ogrzewanie gazowe i najprawdopodobniej na victrixa 12kW

Dom piętrowy 107m2 nieocieplony ściany 46cm (pustak 24cm - przerwa 10cm - pustak 12cm wewnętrzny) okna 3 komorowe, razem 10 grzejników + 2 drabinki w łazienkach.

 

 

  1. Zastanawiam się czy opłaca się sterować głowicami termostatycznymi które posiadam na wszystkich grzejnikach i zamontować do tego tylko czujnik zewnętrzny.

 

 

  • Czy jeżeli nie będę posiadać sterownika wewnętrznego to na piecu jest możliwość ustawienia szczególnie grzania cwu (bojler nie wiem dokładnie ile ma litrów ale wydaje mi się że około 150-200 l)

 

  • Jak wysoki powinien być komin - w instrukcji wyczytałem że czym wyższy tym lepsza kondensacja. Planuję wypuścić za ścianę i czy trzeba na to jakieś pozwolenia

 

  • Czy odpływ kondensatu można podłączyć do zwykłej rury PCV która wpięta jest do kanalizy (obok mam podłączony odpływ od pralki)

Z góry dzięki za odpowiedź

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  1. Zastanawiam się czy opłaca się sterować głowicami termostatycznymi które posiadam na wszystkich grzejnikach i zamontować do tego tylko czujnik zewnętrzny.

nie ma problemu. Kocioł będzie pracował bez przerwy zgodnie z krzywą lub temperaturą, którą ustawisz pokrętłem na kotle, a temp. w pomieszczeniach będą sterowały głowice na grzejnikach. Ale możesz w późniejszym czasie sobie dokupić jakiś tańszy za ok 250-300 zł, bezprzewodowy sterownik pokojowy typu ON/OFF z możliwością ustawiania histerezy.

 

  • Czy jeżeli nie będę posiadać sterownika wewnętrznego to na piecu jest możliwość ustawienia szczególnie grzania cwu (bojler nie wiem dokładnie ile ma litrów ale wydaje mi się że około 150-200 l)

Tak. Możesz ustawić na kotle oddzielnymi pokrętłami, temp. dla C.O. i C.W.U., a w menu serwisowym wiele innych ustawień. Wszystko jest opisane w instr. na stronie : http://pl.immergas.com/media/instrukcja_victrix_x12_24_v2011.pdf

 

  • Jak wysoki powinien być komin - w instrukcji wyczytałem że czym wyższy tym lepsza kondensacja. Planuję wypuścić za ścianę i czy trzeba na to jakieś pozwolenia

Zanim serwisant uruchomi kocioł, to trzeba w książce serwisowej mieć wbite pieczątki odbioru od: instalatora montującego kocioł, instalatora który wykonał instalację gazową i kominiarza

Długosci maksymalne komina podane są w instr kotła (link podałem powyżej) i na załączonym obrazku poniżej.

 

  • Czy odpływ kondensatu można podłączyć do zwykłej rury PCV która wpięta jest do kanalizy (obok mam podłączony odpływ od pralki)

Tak, można do kanalizy.

komin.JPG

Edytowane przez montixe
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy Immergas Victrix posiada w menu możliwość szybkiego wyłączenia grzania CWU ?

Taki tryb "urlop"

 

Lubię palić w kominku, w sezonie grzewczym palę od piatku do niedzieli. W nowym domu chciałbym wypróbować nasadke wodną na kominek, aby grzać sobie CWU w zasobniku.

W tym celu chciałbym mieć możliwość szybkiego wyłączenia funkcji grzania CWU, kiedy rozpalam i włączenia jej , kiedy kończę palić w kominku.

Zależy jaki Victrix. W 26 v2011 jest:

Zacytuję fragment instrukcji kotła. Jest coś co się nazywa funkcja słoneczna, czyli dla innego, dodatkowego źródła grzania CWU np. solary, kominek itp.

 

"Funkcja słoneczna. Ta funkcja uaktywnia

się automatycznie jeżeli kocioł odczyta

obecność sondy na wejściu c.w.u. (opcja) lub gdy

parametr “Opóźnienie zapłonu na c.w.u.” jest

większy niż 0 sekund.

Podczas pobierania c.w.u., jeżeli woda na

wejściu ma temperaturę wyższą od wymaganej,

kocioł nie włącza się, na wyświetlaczu

pojawia się symbol poboru c.w.u. i migający symbol funkcji słonecznej.

Gdy temperatura wody wchodzącej jest niższa

od ustawionej, kocioł włącza się; w tym momencie

symbol funkcji słonecznej pozostaje stały."

 

To tyle jeśli chodzi o sam kocioł. Z tego co widać, można wszystko zrobić w automacie, bez kręcenia gałkami i ręcznego wyłączania.

Najlepiej sprawdziłby się zasobnik z dwiema wężownicami, ale nie jest to konieczne. I trzeba byłoby na wyjściu zamontować termostatyczny zawór mieszający, żeby się nie poparzyć.

Jeśli jest to 12 lub 24, to ta funkcja nie jest dostępna.

Ale, jeśli do kotła byłby podłączony sterownik pokojowy CARV2, to w nim (o ile dobrze pamiętam), można ustawić osobne cykle czasowe także dla c.w.u.. Wtedy można na dane dni całodobowo ustawić temp. c.w.u. ekonomiczną, która odpowiada minimalnej temperaturze c.w.u. kotła (którą też można ustawić wg własnych preferencji) , do którego CARV2 jest podłączony. W tym przypadku korzystanie z "funkcji słonecznej" nie byłoby konieczne.

Edytowane przez montixe
sprostowanie odnośnie wersji kotła
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czytam dzisiaj moje pytania i są bardzo nieprecyzyjne ale to chyba wina soboty lub niedzieli

Zastanawiam się czy opłaca się sterować głowicami termostatycznymi które posiadam na wszystkich grzejnikach i zamontować do tego tylko czujnik zewnętrzny..

1. ważne jest w tym zdaniu słowo OPŁACA jeżeli sterownik wykona tą sprawę ekonomiczniej niż termostaty to...

jeżeli nie będę posiadać sterownika wewnętrznego to na piecu jest możliwość ustawienia szczególnie grzania cwu]

2.Tu chodziło o możliwość sterowania z poziomu pieca ogrzewaniem cwu np. grzanie tylko o 7.00 na max. o 18.00 tylko na max. a reszta czasu w podtrzymaniu lub na min. ustawieniach lub wogóle na O (zero)

Jak wysoki powinien być komin - w instrukcji wyczytałem że czym wyższy tym lepsza kondensacja. Planuję wypuścić za ścianę i czy trzeba na to jakieś pozwolenia]

3. znów brak precyzji. Czytałem poradnik Immergasa odnośnie komina i jest tam takie stwierdzenie

UWAGA: należy zwrócić uwagę na fakt, że wraz ze wzrostem współczynnika wzrastać będzie zjawisko 
kondensacji w spalinach w związku ze spadkiem temperatury spalin.]

 

czyli czym wyższy komin tym lepiej a max. wysokość to 11m.

Ja planuję wypuścić tylko komin za ścianę jak najniższy bo od strony podwórka ...

Edytowane przez as1as
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam nadzieję, że cały czas mówimy o kotłach Victrix' Immergas'a, ponieważ nie chciałbym się wypowiadać na temat sterowania w innych, z prostej przyczyny - nie mam doświadczenia jako użytkownik. Sterownik jeśli jest dedykowany do danego modelu, nie pełni tylko funkcji czujnika temperatury wewnetrznej, wręcz przejmuje całkowitą kontrolę nad kociołkiem i dodatkowo rozszerza zakres dostępnych ustawień i funkcji, jak np. zróżnicowanie temperatur C.O., a także C.W.U., jeśli jest to kocioł jedno funkcyjny z zasobnikiem. Jeśli nie będzie sterownika, to kocioł będzie chodził cały czas, a temperaturą w osobnych pomieszczeniach będą regulowały zawory na grzejnikach, a kocioł się zatrzyma dopiero jak odczyta, że nie ma odbioru ciepła i brak różnicy temperatur między zasilaniem i powrotem. Moja subiektywna opinia po drugim sezonie użytkowania, po wielu doświadczeniach z odłączonym czujnikiem wewnętrznym, zewnętrznym albo obydwoma na raz, jest taka, że warto mieć je podłączone. Jedynie w najzimniejsze dni zimy z temp. zewn. w okolicy -15*C - 20*C są zbędne bo i tak trzeba ostro grzać aby utrzymać temp. w domu. W naszym klimacie takich dni jest zazwyczaj niewiele i przeważnie w okresie dobowym są wahania temperatury, więc jeśli ma być niższe zużycie gazu, to warto mieć sterownik wewnętrzny i czujkę zewnętrzną. W sprawie komina zadzwoń na infolinię Immergas'a, wytłumacz jak chciałbyś to zrobić i jaka byłaby przewidywana długość. Oni doradzą, zaproponują. Nie powinno być problemu z kominem
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@montixe

dzięki bardzo o taką odpowiedź mi chodziło

wniosek z tego że kupuję:

 


    Immergas Victrix X 2 v.2011 12kW

 

zsumowałem moc wszystkich grzejników wyszło 9kW czyli 12 powinna wystarczyć

 


    sterownik CAR v2

 


    wkład kominowy (musi być oryginalny immergasa?)

Instalator upiera się że lepiej wpuścić w komin tylko że mam dom bliźniaka i na tym samym kominie jest obok wyjście sąsiada a on pali miałem i nie chciałbym aby piec zasysał dym dlatego chyba lepiej osobno zrobić odejście spalin i osobno podłączyć powietrze

dzięki jeszcze raz wszystkim za rady

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wkład nie musi być oryginalny immergasa. Imergasa musisz wziąć tą część którą przykreca sie bezposrednio do kotła, czyli kolanko koncentryczne -jeśli przez ścianę, albo podstawę koncentryczną - jeśli w górę. Słuchaj, a jak byś zrobił tak: wkład do gotowego komina, ale żeby powietrze kocioł ciągnął z poddasza nieużytkowego / stryszku jeśli jest wentylowane (robisz otwór -kratkę z boku komina) , a tylko same spaliny wypuścił rurą ponad dach. Kupujesz taki kapturek mocowany na opaskę skręcaną na rurę wylotową, wymiar zewnętrzny kapturka taki aby zamknąć wlot z góry do komina. Dajesz to na silikon dekarski (tzn.kapturek usczelniasz-kleisz do komina) i żadnych spalin od sąsiada nie zaciągnie. :cool: Ja osobiście też bym wolał w górę, przynajmniej para, zimą nie szła by na elewację, która czasem lubi się zamienić w lód wokół końcówki wylotu. No chyba żebyś wolał rozdzielić, jedną rurą zza ściany zaciągać powietrze, a drugą w górę wypuszczać spaliny. Edytowane przez montixe
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zależy jaki Victrix. W 26 v2011 jest:

Zacytuję fragment instrukcji kotła. Jest coś co się nazywa funkcja słoneczna, czyli dla innego, dodatkowego źródła grzania CWU np. solary, kominek itp.

 

Dziękuję za wyczerpującą odpowiedź. Planuję 12kW, ale jeśli sterownik załatwia temat, to spełnia moje oczekiwania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Sprzedawcy i instalatorzy robią mi mały mętlik w głowie co do sprzętu.

Mianowicie chcą mi powciskać wszystko co się da - jakieś mieszacze + czujniki, zestawy do przyłączenia kotła VICTRIX X 12 2 I, napęd zaworu + czujnik zasobnika, płytka elektryczna do 3 obiegów + 2pomp. Regulator Scar+ jakies2 sondy itp. dotatkowo zasobnik z Immergasa.

 

Ja chcę zrobić jak najprościej gdyż po pierwsze wszystkie te graty kosztują, po drugie ich eksploatacja żre dodatkowy prąd a to generuje koszty.

 

Mam trzy rozdzielacze i chcę wszystko gonić bezpośrednio pompą z kotła i to wszystko do tego jakiś sterownik +sonda zewnętrzna (bo jak pisze montixe się to sprawdza ekonomiczne)

oraz jakiś zasobnik np. Biawar (chyba taniej niż Immergasowski)

Komin i powietrze bezpośrednio przez ścianę. Dwa rozdzielacze są pod podłogówkę, trzeci pod 3 drabinki i 3 grzejniki. Te drabinki i grzejniki mogą nie chodzić a jak będą chodzić to z temperaturą podłogówki nic nie będę podnosił im temperatury. Razem podłogówki ok. 1000-1200mb. Gdyby pompka pieca nie wyrabiała dołożę.

 

Pisało kilku użytkowników m. innymi bodajże Świstak i RadziejS, że im tak chodzi i nie sprawia problemu na pompce od pieca.

 

Ma to sens?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprzedawcy i instalatorzy robią mi mały mętlik w głowie co do sprzętu.

Mianowicie chcą mi powciskać wszystko co się da - jakieś mieszacze + czujniki, zestawy do przyłączenia kotła VICTRIX X 12 2 I, napęd zaworu + czujnik zasobnika, płytka elektryczna do 3 obiegów + 2pomp. Regulator Scar+ jakies2 sondy itp. dotatkowo zasobnik z Immergasa.

jak wszystko ma być w jednym zakresie temperatur, to wystarczy pompa w kotle, nie potrzebujesz tych wszystkich rzeczy. Musisz tylko ograniczyć temp. max. w ustawieniach kotła i poustawiać przepływy rotametrami aby mieć wszedzie odpowiednie temperatury. SuperCar czyli SCAR, nie współpracuje z nowymi Victrixami 12 i 24 (współpracuje tylko z kotłami z automatyką superior), do tego kociołka weź, nie jakiś sterownik tylko CAR v2, który znacznie rozszerza możliwości kotła w zakresie opcji pracy i ustawień dla C.O i C.W.U. ,widzę w nowym cenniku, że teraz sondę zewnętrzną do CAR dają w komplecie . Do kotła faktycznie trzeba dokupić zestaw do podłączenia zasobnika. To się montuje wewnątrz kotła i jest to napęd zaworu trójdrożnego, przewód do podłączenia tego napędu do płyty kotła i rurki do zasilania i powrotu zasobnika oraz sonda temp wody w zasobniku. Zasobnik weź jaki ci pasuje. Ja mam zasobnik 200L Galmet Kwadro.

Edytowane przez montixe
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Strach :)

Głównie przed niedoborem cwu.Poza tym 1kw różnicy na mocy min w stosunku 12kw to malła strata wg mnie.

 

Czy to nie czasem bujda na resorach?

A posiadacze pomp ciepła? Np. 9kW. Nie słyszałem, żeby ktokolwiek cierpiał na brak ciepłej wody. Co prawda mają zbiorniki 300L, ale nic nie stoi na przeszkodzie, żeby do victrixa zastosować zbiornik np. 200L zamiast 120L.

Ja tak zrobiłem. Victrix 12kW i Galmet 200L. Jak uruchomię to się przekonam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko zależy od zapotrzebowania na wodę w określonym czasie oraz temp do jakiej chcesz grzać, a właściwie od różnicy temp. pobieranej z sieci a temp. do jakiej woda ma być podgrzana. Jeśli będzie wystarczający zapas ciepłej wody, to nie stracisz na komforcie jeśli zastosujesz ust. kotła P0=0 lub P0=1, przy których różnica miedzy start a stop jest 3*C. Przy P0=2 start grzania zaczyna się po spadku temp. o 10*C, bo jest to ust. jak masz dodatkowe źródło np. solary. W tym ust. i bez solarów, (mam Victrix 24) można odczuć lekki spadek temp. pod prysznicem jak się lubi pluskać i się leje wodę cały czas, a tym bardziej jak dojdzie jednocześnie drugi prysznic lub wanna. Wtedy trzeba przykręcić trochę zimnej i jest ok. , ale ja mam zasobnik 200L. Na pozostałych dwóch ustawieniach ten objaw nie występuje. Dodam jeszcze, że przy P0=2 zawsze kocioł grzeje na max mocy i max temp., a gdy P0=0 lub 1, idzie na maxa tylko wtedy gdy jest duży pobór wody, w innym przypadku grzeje niższą mocą i niższą temp. Szczególnie na P0=1, gdy dogrzewa 3*C, to temp ok 54-57*C i z mocą schodzi do "świeczki". Oczywiście trwa to dłużej niż na P0=0 gdzie dogrzanie tych 3*C odbywa się wyższą temp. i mocą palnika. Krótko mówiąc, wodę zagrzejesz, ale będzie to trwało jeszcze raz tyle co Victrix'em 24 przy tej samej ilości. Dobowe zużycie gazu, w każdym z tych ustawień jest zbliżone, ale najlepiej byłoby porównywać po dłuższym okresie. Edytowane przez montixe
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak wszystko ma być w jednym zakresie temperatur, to wystarczy pompa w kotle, nie potrzebujesz tych wszystkich rzeczy. Musisz tylko ograniczyć temp. max. w ustawieniach kotła i poustawiać przepływy rotametrami aby mieć wszedzie odpowiednie temperatury. SuperCar czyli SCAR, nie współpracuje z nowymi Victrixami 12 i 24 (współpracuje tylko z kotłami z automatyką superior), do tego kociołka weź, nie jakiś sterownik tylko CAR v2, który znacznie rozszerza możliwości kotła w zakresie opcji pracy i ustawień dla C.O i C.W.U. ,widzę w nowym cenniku, że teraz sondę zewnętrzną do CAR dają w komplecie . Do kotła faktycznie trzeba dokupić zestaw do podłączenia zasobnika. To się montuje wewnątrz kotła i jest to napęd zaworu trójdrożnego, przewód do podłączenia tego napędu do płyty kotła i rurki do zasilania i powrotu zasobnika oraz sonda temp wody w zasobniku. Zasobnik weź jaki ci pasuje. Ja mam zasobnik 200L Galmet Kwadro.

 

serdeczne dzięki montixe

Czyli zestaw startowy u mnie może wyglądać następująco:

fabryczny

1.Kocioł IMMERGAS VICTRIX Victrix X 2 v.2011 12kW w pakiecie z zasobnikiem IMMERGAS OKC-160 NTR 160litrów (wtedy już nie trzeba zestawu do podłączenia zasobnika gdyż elektryczny zawór trójdrożny wbudowany jest w zintegrowaną grupę hydrauliczną kotła).

2. Regulator CAR V2+sonda pogodowa

3. Zestaw powietrzno spalinowy koncentryczny poziomy 60/100 ( przez mur)

 

lub kombinowany

1.Kocioł IMMERGAS VICTRIX Victrix X 2 v.2011 12kW

2. Zasobnik

a) BIAWAR MEGA TYP W - E 150.81 Z WĘŻOWNICĄ 150L

b) lub Biawar Quattro W - E 150.74 - Klasa A

c) lub Galmet Kwadro SGW(S) 140l

3. Zestaw do podłączenia zasobnika VICTRIX V.2011 IMMERGAS

(Zestaw zawiera: napęd zaworu trójdrożnego, rurki podłączeniowe, sondę temperatury zasobnika).

3. Regulator CAR V2+sonda pogodowa

4. Zestaw powietrzno spalinowy koncentryczny poziomy 60/100 ( przez mur)

 

Ceny opcji wychodzą podobnie.

Czyli jedynym kryterium jest w sumie zasobnik.

 

Zastanawiam się nad zasobnikami pomiędzy:

Galmet Kwadro 140l a Biawar Quattro 150l lub ten immergasa OKC-160 NTR

Wszystkie są emaliowane z anodą magnezową. Podobne powierzchnie wymiennika odpowiednio 1,2 , 1,2 i 1,45m2. Galmet kwadro mogę kupić w promocji z anodą tytanową, rzekomo nie trzeba jej wymieniać przez okres żywotności zasobnika.

Jaki rodzaj wybrać czym się kierować. Muszę mieć coś 150-160l max. 200l.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...