Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Immergas Victrix X 2 v.2011-ustawienia,opinie,porady


adam998

Recommended Posts

Witam.

Panowie mam problem.

Zamontowałem EXA 24 ze sterownikiem car v2 bezprzewodowy. Mam solar wiec ustawiłem wodę w programie od 18:00 do 23:00 42C czały tydzień. Niestety jeśli temp. spadnie np. ok południa poniżej 31C, Dlaczego załącza się kocioł. Na nim zostawiłem wedle instrukcji P2 czyli załącz się jeśli temp spadnie poniżej 10C. Więc moje pytanie po co ten program, jeśli nie działa jeśli nie sugeruję się godziną programu tylko różnicą temp. Według mnie, jak ustawiłem ten program, to kocioł powinien sprawdzić temp. o godz 18:00 czy jest na ustawionej 42C jeśli nie to ma grzać i tak do 23:00 czyż nie.

 

Dzięki za podpowiedź.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 4,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

. Niestety jeśli temp. spadnie np. ok południa poniżej 31C, Dlaczego załącza się kocioł. Na nim zostawiłem wedle instrukcji P2 czyli załącz się jeśli temp spadnie poniżej 10C. Więc moje pytanie po co ten program, jeśli nie działa jeśli nie sugeruję się godziną programu tylko różnicą temp.

 

Parametrem P2 nie ustawiasz bezwzględnej temperatury 10 st C CWU, a właśnie różnicę 10 st C od ustawionej w danym przedziale czasowym. Sprawdź jaką temperaturę wody masz ustawioną pomiędzy 23 a 18 następnego dnia, gdy zmniejszysz np: do 35 st C to kocioł zacznie dogrzewać od 24st C.

Edytowane przez daro.s
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam tylko jeden program czasowy na cały tydzień. Temp. mam ustawioną na sterowniku pokrętłem na 42C. Ale po to jest program czasowy aby tylko w tym przedziale kontrolował temp a poza tym czasem ma go nic nie interesować. Jeśli jest inaczej to lipny ten sterownik. Dla mnie 42C to temp komfortowa, a jaka jest ekonomiczna? Bo tej się nigdzie nie ustawia.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie, instrukcja od CAR v2 jest dość enigmatyczna, może użytkownicy CARa coś więcej powiedzą.

 

"5.2. Program czasowy c.w.u. (tylko w przypadku współpracy kotła z zasobnikiem). W celu ustawienia temperatury ciepłej wody na dwóch różnych poziomach (komfortowym i ekonomiczny), należy wykorzystać funkcję „PR SAN / HW PRG” - patrz rozdział - programowanie.

Temperatura „komfort” jest równa wartości ustawionej za pomocą pokrętła ustawiania temperatury c.w.u.

Temperatura „ekonomiczna” odpowiada minimalnej temperaturze c.w.u. kotła, do którego CAR V2 jest podłączony."

 

Ja korzystam z własnego sterownika CWU w którym w zakresie temp. komfortowej reguluję pokrętłem na kotle, z zakres ekonomiczny reguluję przez modyfikację odczytów NTC 10k dodatkowym potencjometrem. Stąd mam możliwość dokładnego ustawienia poziomów temperatur dla obydwu zakresów. Zamiast CARa v2 i bezprzewodowego Tyboxa mam za 1/4 ceny: EMOS T13RF, EMOS T105, dwie czujki pogodowe oraz opisane wcześniej rozwiązanie CWU oparte na programatorze czasowym z marketu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli ten program czasowy od CWU można sobie włożyć tam gdzie słońce nie dochodzi a wraz z nim ten sterownik. 1100 PLN wydane na marne. Między innymi właśnie wybór padł na ten kocioł i sterownik, bo posiadał program czasowy do CWU. Teraz pozostaje mi skręcać regulator ręcznie na minimum a wieczorem jeśli solar nie nagrzeje wody podkręcić ręcznie. No i oczywiście pamiętać o skręceniu na minimum jak już wszyscy się pokąpią. Nie zła lipa. Co za bubel. Kto mógł w ogóle taki program czasowy napisać jak on nie działa. Masakra.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie wszystkich.

Temat ze sterownikiem CAR V2 rozwiązałem (sam).

Oczywiście serwisanci nic nie pomogli. Ale do rzeczy.

Program czasowy po ustawieniu działa, lecz problem pojawia się kiedy ktoś ruszy pokrętło od ustawień CWU na CAR V2. Jeśli tak się stanie, program czasowy na cały tydzień diabli wzięli. Gdy już ustawimy sobie inną temperaturę, bądź sprawdzimy czy nastawiona temp CWU są właściwe i aby to wszystko zaczęło działać, należy na kilkanaście sekund wyłączyć przełącznikiem na OFF nasz sterownik CAR V2. Po jego ponownym załączeniu na program Lato (broń Boże nie ruszamy pokrętła od CWU , bo wszystko od nowa) program czasowy kontroluje nam zadaną temp. Jeszcze jedno, temp. ekonomiczna przynajmniej dla mojego kotła to 10C.

Myślę, że komuś o podobnych problemach pomogłem, bo ja jestem :lol2::yes:

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo ciekawe jest to, co napisałeś.

Ja mam ustawione grzanie CWU od 6 do 24 (opcja dogrzewania przy spadku o 2 stopnie od temp. zadanej) i też byłem przekonany, że w nocy kocioł nie dogrzewa zasobnika.

Jednak z tego co widzę, rzeczywiście zasilanie CWU się odpala po północy (wziąłem jakiś losowy dzień z ostatniego tygodnia).

Tylko jakąś niską temperaturą dogrzewa zasobnik (temperatura zasilania i tak jest za niska na wykresie, bo czujnik słabo przylega do rury).

Może to przez to, że nie chodzi pompa obiegowa, więc wszystko się wolniej wychładza, chociaż i tak powinien dogrzewać podobnie.

kocioł_.jpg

Zaraz wyłączę CAR na chwilę i nie ruszając pokrętła od CWU, będę obserwował w kolejnych dniach :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo ciekawe jest to, co napisałeś.

Ja mam ustawione grzanie CWU od 6 do 24 (opcja dogrzewania przy spadku o 2 stopnie od temp. zadanej) i też byłem przekonany, że w nocy kocioł nie dogrzewa zasobnika.

Jednak z tego co widzę, rzeczywiście zasilanie CWU się odpala po północy (wziąłem jakiś losowy dzień z ostatniego tygodnia).

Tylko jakąś niską temperaturą dogrzewa zasobnik (temperatura zasilania i tak jest za niska na wykresie, bo czujnik słabo przylega do rury).

Może to przez to, że nie chodzi pompa obiegowa, więc wszystko się wolniej wychładza, chociaż i tak powinien dogrzewać podobnie.

[ATTACH=CONFIG]418201[/ATTACH]

Zaraz wyłączę CAR na chwilę i nie ruszając pokrętła od CWU, będę obserwował w kolejnych dniach :rolleyes:

 

Na jakim programie sprawdzasz i masz ten wykres, co jeszcze masz oprócz CAR v2?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Screen jest z programu Grafana, który mam połączony z systemem automatyki domowej Openhab, wszystko zainstalowane na Raspberry Pi. Temperaturę sprawdzam czujnikami DS18B20. Wszystko jest na razie w powijakach.

Oprócz CAR, mam jeszcze rozdzielacz strefowy DIM V2 ABT, plus sterownik na górę domu (kaloryfery), plus osobne sterowniki na 3 pętle podłogówki.

Jeśli chodzi o samo dogrzewanie, to jednak nadal coś się dzieje w nocy od ok. 1:30 do 2:30, pomimo ustawienia CAR ma OFF na kilka minut i nie ruszaniu pokrętła od CWU.

Muszę albo poczekać i obserwować, albo ustawić jakąś kamerę, żeby nagrywała kocioł i potem sprawdzić ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli ten program czasowy od CWU można sobie włożyć tam gdzie słońce nie dochodzi a wraz z nim ten sterownik. 1100 PLN wydane na marne. Między innymi właśnie wybór padł na ten kocioł i sterownik, bo posiadał program czasowy do CWU. Teraz pozostaje mi skręcać regulator ręcznie na minimum a wieczorem jeśli solar nie nagrzeje wody podkręcić ręcznie. No i oczywiście pamiętać o skręceniu na minimum jak już wszyscy się pokąpią. Nie zła lipa. Co za bubel. Kto mógł w ogóle taki program czasowy napisać jak on nie działa. Masakra.

 

Coś pokreciles, bo ja mam car2 i kociol nie grzeje CWU poza wyznaczonym czasem.

Wiem o tym dobrze, bo kiedys żona miala L4, chciala w okolicy poludnia wziac goracy prysznic, no i generalnie hartowała sie pod zimnym ;)

Potem miałem jeszcze jedną sytuacje, kiedy byla na urlopie i chciala nalac cieplej wody do umycia podłog - i myla zimną .

I w sumie od tego czasu zrezygnowalem z grzania cwu w oknach czasowych

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o samo dogrzewanie, to jednak nadal coś się dzieje w nocy od ok. 1:30 do 2:30, pomimo ustawienia CAR ma OFF na kilka minut i nie ruszaniu pokrętła od CWU.

Muszę albo poczekać i obserwować, albo ustawić jakąś kamerę, żeby nagrywała kocioł i potem sprawdzić ;)

 

Sądzę, że masz ustawione codzienne wygrzewanie antybakteryjne, godzina mniej wiecej się zgadza.

 

11.4 LEGION (wygrzew antybakteryjny).

Umożliwia aktywację funkcji zabezpieczającej przed bakteriami Legionella, która polega na wygrzaniu zasobnika c.w.u. do temperatury 65°C przez 15 minut.

Możliwe ustawienia:

- OFF - funkcja wyłączona (ustawienie fabryczne)

- 24H - aktywacja raz dziennie o 2.00 w nocy

- 7GG / 7 DY - aktywacja co 7 dni w poniedziałek o 2.00 w nocy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potrzebuje porady odnośnie metodologi wyznaczania krzywki

Na wcześniejszym piecu już zaobserwowałem jakie są temperatury wody potrzebne do utrzymania ciepła

kształtuje się to mniej więcej tak

 

ZEW : CO

10 35

5 40

0 45

-10 50

-15 55

 

Ustawiłem CH MIN 35

OFFSET auto

DIMENS 15 (dom ma dużą bezwładność )

 

w instukcji do sterownika jest bardzo lakoniczny wykres krzywek ale ja rozumiem go tak

Moje Tmin to 35

T max to 85

daje to 50 które dziele na 4,5 (podziałka pionowa) co daje 11,11 stopnia

otrzymuje coś takiego

krzywka 1.jpg

 

Wynikało by więc że powinien wybrać krzywkę 2.1-2.2

Piec oczywiście EXA 24 X 1 ERP + pogoduwka i sterownik

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...

Panowie i Panie.

Jakie macie przepływy na podlogowce przy piecu immergas 12tt. Ja dzisiaj wywaliłem zestaw miszajaco pompowy i podłączyłem piec na sztywno. Mam 8 pętli max 90 metrów i przepływ mam max 1l/m.

 

Próbowałem zwiększyć bieg pompy na piecu ale czy ustawie na 1 (skala immergas 1-9) czy na 9 to żadnej reakcji cały czas mam ten sam przepływ .

 

Zastanawiam się czy czasem pompa nie jest trefna bo jak wytłumaczyć że po ustawieniu na piecu nie zmienia się przeplye.?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Próbowałem zwiększyć bieg pompy na piecu ale czy ustawie na 1 (skala immergas 1-9) czy na 9 to żadnej reakcji cały czas mam ten sam przepływ .

 

Zastanawiam się czy czasem pompa nie jest trefna bo jak wytłumaczyć że po ustawieniu na piecu nie zmienia się przeplye.?

 

sprawdź jak masz ustawione parametry "A"

 

1.26 POMPA OBIEGOWA.

Kotły dostarczane są z pompą obiegową ze

zmienną prędkością.

W fazie ogrzewania dostępne są poniższe tryby

funkcjonowania, możliwe do wybrania w menu

„Programowanie płyty elektronicznej”.

Uwaga: kontrolę (T można wykonywać zgodnie

z parametrami instalacji grzewczej oraz kotła.

• Proporcjonalna wysokość ciśnienia (dT =

0): prędkość pompy obiegowej zmienia się w

zależności od mocy palnika, im większa moc,

tym większa prędkość.

• dT stała (dT = 5 ÷ 25 K): Prędkość pompy

zmienia się, aby zachować stałą (T między

odpływem i powrotem instalacji zgodnie z

ustawioną wartością K (dT = 15 Default).

Stała (5 ÷ 9): gdy parametry „A3” i „A4” maja

taką sama wartość, pompa obiegowa działa

ze stałą prędkością

Edytowane przez montixe
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sprawdź jak masz ustawione parametry "A"

 

1.26 POMPA OBIEGOWA.

Kotły dostarczane są z pompą obiegową ze

zmienną prędkością.

W fazie ogrzewania dostępne są poniższe tryby

funkcjonowania, możliwe do wybrania w menu

„Programowanie płyty elektronicznej”.

Uwaga: kontrolę (T można wykonywać zgodnie

z parametrami instalacji grzewczej oraz kotła.

• Proporcjonalna wysokość ciśnienia (dT =

0): prędkość pompy obiegowej zmienia się w

zależności od mocy palnika, im większa moc,

tym większa prędkość.

• dT stała (dT = 5 ÷ 25 K): Prędkość pompy

zmienia się, aby zachować stałą (T między

odpływem i powrotem instalacji zgodnie z

ustawioną wartością K (dT = 15 Default).

Stała (5 ÷ 9): gdy parametry „A3” i „A4” maja

taką sama wartość, pompa obiegowa działa

ze stałą prędkością

 

OCzywiście że pierwsze co zrobiłem testowałem na piecu. Bez względu czy parametry ustawione 1-1/5-5/ czy 9-9 to przepływy mam takie same na rozdzialaczu. Jeszcze zakupie miernik energii elektrycznej i sprawdzę czy piec bierze więcej na ustawieniu max pompy, bo jeśli będzie brał tyle samo to znaczy że albo pompa trefna albo ustawienia nic nie zmieniają.

 

Jeśli będzie zwiększenie zużycia to będę szukać w ścianie czy czasem pex gdzieś nie zagięło i dławi, ale wątpie że tak jest.

 

Jeden z hydraulików był i radził zwiększyć przekrój rury do rozdzielacza ( partacze podłączyli pod 16 mm, zamiast 20/25mm, ale oczywiście poinformował że to zwiększy przepływy ale minimalnie bo odległość z pieca do rozdzielacza to 100cm, radził zamontować grupę pompowo-mieszająca "bo bez tego działać nie będzie", oczywiście w tym momencie mu podziękowałem.

 

 

Nie uwierzę że pompa 15-70 nie da rady uciągnąć podłogówki na 100m2 gdzie rury są średnio w odstępach 15 max 20 cm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OCzywiście że pierwsze co zrobiłem testowałem na piecu. Bez względu czy parametry ustawione 1-1/5-5/ czy 9-9 to przepływy mam takie same na rozdzialaczu. Jeszcze zakupie miernik energii elektrycznej i sprawdzę czy piec bierze więcej na ustawieniu max pompy, bo jeśli będzie brał tyle samo to znaczy że albo pompa trefna albo ustawienia nic nie zmieniają.

 

Jeśli będzie zwiększenie zużycia to będę szukać w ścianie czy czasem pex gdzieś nie zagięło i dławi, ale wątpie że tak jest.

 

Jeden z hydraulików był i radził zwiększyć przekrój rury do rozdzielacza ( partacze podłączyli pod 16 mm, zamiast 20/25mm, ale oczywiście poinformował że to zwiększy przepływy ale minimalnie bo odległość z pieca do rozdzielacza to 100cm, radził zamontować grupę pompowo-mieszająca "bo bez tego działać nie będzie", oczywiście w tym momencie mu podziękowałem.

 

 

Nie uwierzę że pompa 15-70 nie da rady uciągnąć podłogówki na 100m2 gdzie rury są średnio w odstępach 15 max 20 cm.

 

No i odpowiedziałeś sobie na pytanie. Jak można podłączyć zasilanie z kotła do rozdzielacza rurką fi 16?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OCzywiście że pierwsze co zrobiłem testowałem na piecu. Bez względu czy parametry ustawione 1-1/5-5/ czy 9-9 to przepływy mam takie same na rozdzialaczu. Jeszcze zakupie miernik energii elektrycznej i sprawdzę czy piec bierze więcej na ustawieniu max pompy, bo jeśli będzie brał tyle samo to znaczy że albo pompa trefna albo ustawienia nic nie zmieniają.

 

Jeśli będzie zwiększenie zużycia to będę szukać w ścianie czy czasem pex gdzieś nie zagięło i dławi, ale wątpie że tak jest.

 

Jeden z hydraulików był i radził zwiększyć przekrój rury do rozdzielacza ( partacze podłączyli pod 16 mm, zamiast 20/25mm, ale oczywiście poinformował że to zwiększy przepływy ale minimalnie bo odległość z pieca do rozdzielacza to 100cm, radził zamontować grupę pompowo-mieszająca "bo bez tego działać nie będzie", oczywiście w tym momencie mu podziękowałem.

 

 

Nie uwierzę że pompa 15-70 nie da rady uciągnąć podłogówki na 100m2 gdzie rury są średnio w odstępach 15 max 20 cm.

 

Zdecydowanie za mała średnica. U mnie jest 28 miedź i przepływy mam prawie 2 l/m . A mam ok 980m rurki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...